Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3601) ígyvanferi válasza Bjørgersson (#3600) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Lassan eljutunk a "2-kettőt"-höz. Ami most szíven ütött, hogy egy magyar regényben is "2-őt" szerepelt.

(#3602) dedike


dedike
addikt

Kérlek segítsetek!

Ha egy utcának megváltozik a forgalmi rendje, és erről tájékoztatni kell az ott élőket, akkor melyik a helyes?

- Forgalmi rendváltozás

vagy

- Forgalmirend-változás?

Köszönöm, előre is!

Jó szerencsét!

(#3603) UHHH válasza dedike (#3602) üzenetére


UHHH
senior tag

Szerény véleményem szerint: Ott biza forgalmirend-változás lesz!

Szerk.:
"A 139. b) helyesírási szabálypont értelmében ha egy különírt szókapcsolathoz olyan utótagot kapcsolunk, amely az egészhez járul, akkor az eredeti előrészt egybeírjuk, és hozzá az új tagot szótagszámtól függetlenül kötőjellel kapcsoljuk. "

[ Szerkesztve ]

Huawei 4G+ router eladó: https://hardverapro.hu/apro/huawei_b525_s-23a_lte_cpe_cat6_fuggetlen_4g_sim_ka/friss.html

(#3604) Kernel válasza dedike (#3602) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem a második vállalható, nem csak a már említett oldal egyik javaslata miatt is, hanem érzésre is.

Google 20 500 találat, másik feleannyi, de ha idézőjelbe kényszerítem:

"forgalmi rendváltozás"

Ez nálam csak 777 találat. (Nehezebb eseteknél ez is lehet egyfajta szempont, hogy mennyi találat van rá.)

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#3605) Kasya


Kasya
nagyúr

Sziasztok!

Tápanyagellátás, vagy tápanyag-ellátás a helyes?
Mindkettőre találok példát :/

[ Szerkesztve ]

(#3606) Bjørgersson válasza Kasya (#3605) üzenetére


Bjørgersson
félisten

En az elsore szavazok.

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3607) Kernel válasza Kasya (#3605) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az egyszerűség kedvéért, kétes esetben szótagot szoktam számolni (más kérdés, hogy ennek is vannak további részletei).

Az csak hat szótag, ezzel szemben:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#3608) balazs1956


balazs1956
senior tag

Sziasztok!
Hogy írják helyesen?
Lidl-ös, vagy lidls, netán lidlis?Bár ez utóbbi nem valószínű!

Köszi a segítséget

(#3609) Bjørgersson válasza balazs1956 (#3608) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Szerintem kötőjel nélkül Lidlös, hiszen úgy ejtjük, ahogy írjuk.

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3610) balazs1956 válasza Bjørgersson (#3609) üzenetére


balazs1956
senior tag

Nincs ez valamelyik helyesírási szabálykönyvben leírva?
Biztosan csak egyféleképpen helyes.
Egy másik topikban javítottak ki, hogy helyesen Lidl-ös.
Ebben nem vagyok biztos, de sosem voltam jó helyesírásból, inkább kerülöm amiket nem tudok helyesen leírni.
De a mondat közekén, Pl. Vettem egy Lidlös, Lidl-ös lidls, fúrógépet, ott végképp elvesztem.
Ha lenne egy biztos info, megköszönném.

(#3611) Kernel válasza balazs1956 (#3610) üzenetére


Kernel
nagyúr

A Google-fordító hangos opciója sem úgy ejti, hogy lidöl, csak simán lidl. Az érdekesség kedvéért ez nem rövidítés, hanem családnév: Ludwig Lidl.

Ha lidöl lenne a kiejtés, akkor lehetne lidölös = Lidlös. Így viszont lehetne akár "Lidles" is. Kötőjelet azért nem írok, mert nincs a végén néma betű. Vagyis nem olyan, mint a "pendrive-ot", ahová kell a kötőjel, a néma "e" miatt.

De épp a sutasága miatt legjobb szerintem sehogy, vagyis kicselezni, ahogy írod is.

A hétköznapi magyarban van ilyen fura szokás, csak a példa kedvéért, hogy mire gondolok (más hibákat is összehordva):

TV eladó pippes smartos scartos full HDés lcdés plazmás tuneros sztereós állványos.

Autós hirdetéseket hagyjuk, félelmetes...

eBay-topikban tolják rendesen a "Gearbestes" akármiket, meg ami most eszembe sem jut.

De általában olyan dolgok, amit simán lehet fogalmazni a fura "toldalékolásos megoldásos" rendszer nélkül.

Vettem egy Lidl akciós gépet.
Lidl üzletben vettem egy gépet.
Lidl üzletben vettem egy Parkside gépet, amit valójában az Einhell gyárt nekik, átnevezve.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#3612) balazs1956 válasza Kernel (#3611) üzenetére


balazs1956
senior tag

:R :R
A cselezés lesz a megoldás:))

(#3613) miqlas


miqlas
őstag

Sziasztok!

Az újságnál, ahol dolgozok, felmerült egy kérdés, amin már napok óta vitatkoznak a kollégák! Négy korrektor négyféle megoldást javasolt! Szándékosan a garantáltan rossz verziót írom ide, mert nem akarok senkit befolyásolni!

Tehát: „élő hal eladás”

Ezt szerintetek hogy kell helyesen leírni?

42

(#3614) Bjørgersson válasza miqlas (#3613) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Élő hal el adás. :DDD

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3615) UHHH válasza miqlas (#3613) üzenetére


UHHH
senior tag

"élőhal eladás". Annyira egyértelmű számomra.

Huawei 4G+ router eladó: https://hardverapro.hu/apro/huawei_b525_s-23a_lte_cpe_cat6_fuggetlen_4g_sim_ka/friss.html

(#3616) Kernel válasza miqlas (#3613) üzenetére


Kernel
nagyúr

pontyeladás
kenyéreladás
sóeladás
faeladás
haleladás
élőhaleladás

de:

számítógép-eladás

...és már megint az egyszerű hat szótagos szabály győzött. Hetediknél bejött a kötőjel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#3617) customer114 válasza Kernel (#3616) üzenetére


customer114
senior tag

elélőhaleladásoskodásaitokért? ;]

(#3618) ígyvanferi válasza Kernel (#3616) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Illetve tegyük hozzá, hogy miért is írjük egybe (110. pont A magyar helyesírás szabályaiban): "A jelöletlen tárgyas, határozós és birtokos jelzős kapcsolatok tagjait mindig egybeírjuk, például: autómentő, kincskereső, munkavállaló; áldozatkész, hátúszó, szélvédett; gépkocsifényszóró, iskolaudvar, mosógépeladás." Ezzel szemben, ha jelöljük: gépkocsi fényszórója, iskolának az udvara. Itt: élőhalnak az eladása - élőhaleladás.

(#3619) Dr.NX válasza Bjørgersson (#3614) üzenetére


Dr.NX
addikt

ElőreHaladás? :)

Elfogadom a sütiket.

(#3620) #33253120


#33253120
törölt tag

Akkor ez most mekkora kedvezmény? :)

(#3621) air válasza #33253120 (#3620) üzenetére


air
nagyúr

Szerintem ez nem hibás.
A 30% kedvezmény alapvetően csökkentést jelent (-30%), ami elé nem szoktuk kiírni a negatív előjelet, de ha kiírják az nem hiba. Szerintem.
Itt nem játszik az ellentett ellentettje szabály.

Tintatartó, aligátor, búzavirág, csók, gyalupad, fogpiszkáló

(#3622) csakb válasza #33253120 (#3620) üzenetére


csakb
őstag

Női atléta:

(#3623) zoo8800 válasza air (#3621) üzenetére


zoo8800
veterán

Az alsó mondat hibás, 2 hiba is van benne.
Helyesen: Divatos női atléták 30% kedvezménnyel

rip and tear, until it is done

(#3624) ígyvanferi válasza csakb (#3622) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Nekem jöhet 30% kedvezménnyel Michelle Jenneke vagy akár Jelena Iszinbajeva. Bár nem tudom mennyi az eredeti gázsijuk.

Szerintem a -30% kedvezmény dupla negatív előjel, kioltják egymást. Vagy -30%, vagy 30% kedvezmény. Persze ha 30%-kal drágult a termék, akkor mehet a képen látható megoldás, csak az több szempontból is hülyeség. Aztán lehet nincs igazam.

(#3625) EmberXY válasza #33253120 (#3620) üzenetére


EmberXY
addikt

Szerintem ez az átlagműveltség és a freudi elszólás fúziója. Matekból nem volt jó az illető, ráadásul ez a megoldás annyira beette magát a köznyelvbe, hogy szinte senkinek nem tűnik fel (1-2 kivétellel :D ). Freudi elszólás meg azért, mert valahol tudatalatt mindenki tudja, hogy a 30 % kedvezmény azt jelenti, hogy még ilyenkor is legalább a duplájával húznak le, amikor eladják neked azt a kamionról leesett kínai bóvlit úgy, hogy még te érzed magad szarul, mert ilyen keveset fizettél érte.

Up the Irons!

(#3626) szabogabor10 válasza #33253120 (#3620) üzenetére


szabogabor10
veterán

Ez bizony 30%-os áremelés lesz. :D
Rafinált módját találták meg a vevők becsalogatásának. ;]

[ Szerkesztve ]

iPhone 14 Pro Max -- iPad Pro -- tv 4K -- Watch — Mac — AirPods Pro 2nd gen

(#3627) Cicero


Cicero
őstag

Nem teljesen helyesírás téma, de azért megpróbálom. Munkahelyen van egy kolléga, aki ugrik az -andó, endő, -ondó stb. képzős igenevekre... "telepítendő, elbontandó, kioltandó" stb.

Van ennek az utálatnak valamilyen grammatikai vagy stílusbeli alapja?

(#3628) EmberXY válasza Cicero (#3627) üzenetére


EmberXY
addikt

Szerintem nincs semmilyen alapja, maximum pszichológiai, az ő részéről... :D

Up the Irons!

(#3629) #33253120 válasza EmberXY (#3628) üzenetére


#33253120
törölt tag

+1
Szerk.: Lehet olyan rossz asszociáció, vagy téves berögződés, mint egyik kollégámnál van.
Nála a szoftver nem bugos, hanem búgós, mert az elromlott/elromlani készülő elektromos berendezések kezdenek búgni. A lepkés (bug) relés történetet meghallgatta, bólogatott, hogy érti, és használja ugyanúgy. :D

[ Szerkesztve ]

(#3630) customer114 válasza Cicero (#3627) üzenetére


customer114
senior tag

+1 törlendő, haszontalan hozzászólás, mint a fölöttem lévő kettő. ;]

[ Szerkesztve ]

(#3631) EmberXY válasza #33253120 (#3629) üzenetére


EmberXY
addikt

Vannak ilyen érdekességek... Nekem van egy ismerősöm, aki az "egyébként" szóra allergiás.... Így jön ki az átlag. :D (De milyen lepkés történetről van szó? :F)

customer114: Csak listázási beállítás kérdése, hogy alattad vagy feletted van...

Up the Irons!

(#3632) customer114 válasza EmberXY (#3631) üzenetére


customer114
senior tag

Mivel semmi értelmét nem látom a fentről lefelé olvasásnak, így feltételeztem, hogy mindenki úgy használja ahogy én.
Az “invert mouse” betegség egyik aspektusa lehet az időrendben fentről lefele olvasás.

Illetve, akkor ez most egy haszontalan hozzászólás. :))

[ Szerkesztve ]

(#3633) ígyvanferi válasza customer114 (#3632) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Na várj, tehát a könyveket is alulról felfelé olvasod? :Y És egy adott hsz.-en belül? Ott is alulról felfelé?

[ Szerkesztve ]

(#3634) customer114 válasza ígyvanferi (#3633) üzenetére


customer114
senior tag

Nem, épp azt furcsállom, hogy valaki így teszi időrendi sorrendbe a hozzászólásokat.
Logikusan a korábban megírt van fentebb, a friss lentebb. Épp, mint a könyves példa esetében.

(#3635) EmberXY válasza customer114 (#3634) üzenetére


EmberXY
addikt

Logikusan talán igen, de úgy nem életszerű. Ha benézek egy topikba, mert van x db új hsz, miért kéne azért legörgetnem a legaljára, amikor a többi hsz-t már ismerem, csak az a pár db érdekel, ami felül van és újonnan érkezett? Te ezt nem értheted, görgess csak a legaljára, sőt, ajánlom a 200-as blokkméretet és 320x240-es kijelzőt hozzá, úgy logikusabb. ;]

Szerk.: régebben én is úgy gondoltam, ahogy te, meg voltam győződve, hogy úgy jó, mindenki más hülye, aztán 10 éves lettem.... :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

Up the Irons!

(#3636) customer114 válasza EmberXY (#3635) üzenetére


customer114
senior tag

De, ha nem a topik nevére kattintasz, hanem a piros számra, ami jelzi, hogy hány olvasatlan üzeneted van, akkor automatikusan oda dob, amit még nem olvastál el, ne beszélj hülyeségeket, még nem múltam el 10, vessző, pont.

(#3637) EmberXY válasza customer114 (#3636) üzenetére


EmberXY
addikt

Mobil eszközön macerásabb arra a 2x2 képpontnyi akármire kattintani a 2000-szer nagyobb ujjammal, ráadásul engem az olyan topikokban is az újabb hsz-ek érdekelnek, amik még nincsenek belistázva. Továbbra is tartom, hogy nem életszerű a másik verzió.

Up the Irons!

(#3638) Cicero


Cicero
őstag

na majd én megmondom nektek a tutit! a házat is az aljáró' kezdik, oszt úgy teszik egymásra, nem?! nincs itt mit nem érteni, alul a régebbi, feljebb az újabb! :DDD

(#3639) EmberXY válasza Cicero (#3638) üzenetére


EmberXY
addikt

:C Akkor már legalább ketten vagyunk 10 évnél idősebbek. ;]

[ Szerkesztve ]

Up the Irons!

(#3640) #33253120 válasza EmberXY (#3635) üzenetére


#33253120
törölt tag

Azt hiszem ki kellene mutatkoznom.... ;]

(#3641) customer114 válasza EmberXY (#3639) üzenetére


customer114
senior tag

Azért használjátok így, mert így szoktátok meg a facebooknál. ;] :P

(#3642) EmberXY válasza #33253120 (#3640) üzenetére


EmberXY
addikt

Hát akkor mutatkozz ki... :D

customer114: újabban ide jársz trollkodni? ;]

Up the Irons!

(#3643) #33253120 válasza EmberXY (#3642) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ide jár. A topicunk meg kihal....

(#3644) EmberXY válasza #33253120 (#3643) üzenetére


EmberXY
addikt

Talán van még remény... :D

Up the Irons!

(#3645) #33253120 válasza EmberXY (#3644) üzenetére


#33253120
törölt tag

Holnap remélem még le tudom fotózni azt a szépet amit ma láttam a helyi hirdetőtáblán.... :)
Mert nálunk ilyen a faliújság. :)
Meg ilyen.

(#3646) EmberXY válasza #33253120 (#3645) üzenetére


EmberXY
addikt

Erre már nem tudok mit mondani... Ez melyik ország(rész)? :DDD

Up the Irons!

(#3647) customer114 válasza EmberXY (#3646) üzenetére


customer114
senior tag

Nagyon keleti. :)

Most ezt a topikot is kihalasztom. ;]

(#3648) nyisziati


nyisziati
veterán

Azt hiszem ez magáért beszél. :DDD

(#3649) Bjørgersson válasza nyisziati (#3648) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Khm, vótmá, khm. ;]

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#3650) nyisziati válasza Bjørgersson (#3649) üzenetére


nyisziati
veterán

Jóvanna, nem emlékeztem rá. :D
Cserébe itt egy másik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.