Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#64801) York válasza szinimini (#64797) üzenetére


York
tag

Akkor miert nem csinalsz egy muhely/munka asztalt?
En ezen dolgozom:

(#64802) szinimini válasza York (#64801) üzenetére


szinimini
senior tag

Jól néz ki :)

Szerintem az lesz inkább.
Satu nélkül mennyire vagy meg?
Milyen magas az asztalod?
Ott az elején az oszlopokon a bemarások milyen célt szolgálnak?

(#64803) tfe válasza szinimini (#64802) üzenetére


tfe
tag

> Ott az elején az oszlopokon a bemarások milyen célt szolgálnak?

Az a satu :)

"T track"-re keress rá.

(#64804) Soká válasza Grizzlu (#64800) üzenetére


Soká
senior tag

Ha nagyon jutányos az ára, akkor kár kihagyni. Ha netán nem válna be, akkor nem buksz rajta. Újonnan nem ajánlanám, de a Scheppachnak sok szalagfűrésze van, szerintem ebben a kategóriában ők nem rosszak.
De ezt most minden tapasztalat nélkül írtam.

(#64805) T J válasza tfe (#64803) üzenetére


T J
tag

Mutatsz képet a felszerelt saturól is? Egy erősebb szorításnál nem hajlik ki az a sín?
Nem szoktak bepotyogni behajtóhegyek, csavarok a lukakba?

(#64806) tfe válasza T J (#64805) üzenetére


tfe
tag

A satut erős idézőjelben kell érteni. Ebbe mindenféle szorítókat tudsz belecsúsztatni, és ha jól meg van csinálva, akkor elég jól lehet rögzíteni vele. Ahogy írtam, keress rá, hogy "T track" és meglátod.

(#64807) szinimini válasza tfe (#64806) üzenetére


szinimini
senior tag

Nem arra a sínre gondoltam, hanem, az oszlopokon a fiókok mellett, végig van vmi furat, na az mi célt szolgál? :)

(#64808) T J válasza szinimini (#64807) üzenetére


T J
tag

Szerintem padszolga.
Nagyobb lapokat két ilyen beakasztott fakocka tarthatja alulról, a csúszósínes szorító meg eldőlés/ csúszkálás ellen tart.

[ Szerkesztve ]

(#64809) York válasza szinimini (#64807) üzenetére


York
tag

A szembe levokbe tudsz dominot tenni igy ha lap anyagot rogzitenel akkor azon meg tudod tamasztani. Az oldalan levokbe meg ugyanazok a szoritok mennek mint a T sinbe (vagy a merulofuresz sinjebe). Igy azzal is tudsz odafogatni dolgokat.

Eleinte minden "sz.r" bele esett, de egy magneses piszkavas nagy segitseg volt.
Mostanaban csak a kosz gyulik benne :), mar nem igazan pottyognak bele a dolgok :) .

(#64810) TheProb


TheProb
veterán

Sziasztok!

Vettem egy Tesco-s Reikel körfűrészt alkalmankénti vágásra. Jelen esetben célzottan laminált padlóhoz. Utólag láttam, hogy 185mm-es a natív korong mérete, viszont Lidl-ben 160-asakat vettem. Ezekkel is fogom tudni használni vagy nem lehet/ajánlott eltérni a gyári mérettől?

Van esetleg valakinek valamilyen tippje, tanácsa, best-practise full zöldfülünek körférsz téren? Vagy akár laminált padló vágáshoz célzottan. Gondolok itt pl arra, hogy melyik oldalnak célszerű felfelé lenni vágáskor, javasolt-e pl maszkoló szalaggal ragasztani a vágás területét, hogy szép legyen a vágás, stb.

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#64811) CragON


CragON
aktív tag

Sziasztok!

0,4 vagy 0,6 mm-es rétegelt lemezre van szükségem.
Hol tudok ilyet venni?

(#64812) erhas01 válasza szinimini (#64784) üzenetére


erhas01
tag

1
A facsavaros szorítós gyalupad kimondottan fa kéziszerszámokhoz való - vésők, gyaluk éle nem sérül- . A polc középen merevít és az alsó összekötő talpak a lábaknál hiányoznak. A bal kéznél levő faszorító nekem sohasem állt kézre, hiányzott valami. Magányos erdészek, áram, fűtetlen és összkomfortos hiányos helyeken ez a felépítmény teljesen rendben van. Az asztal lábai középen- elvileg - ékekkel rögzülnek és szétszedhetőek. Lapra szerelhetőek kötözéskor, melónál helyszínre szállíthatóak szekérrel.

2
A vasszorítós gyalupadnak lent van a polca - bár oda, magára a polcra én nem igazán tettem semmit, inkább hulladéktároló volt nálam - . Ha a láb nincs megerősítve L- szög- sarokvassal fent és lent ez így össze fog csuklani. Kézi gyaluláskor szinte az asztal is elmegy a helyéről, ajtótoknál 5 kg kalapáccsal ütöd, méteres pallókkal feszegeted. A faszorítók helyett ezt a fémmenetes szárral behuzatást fa pofával, jobb megoldásnak tartom.

A gyalupadok főleg keretszerkezetes - váz - anyagokhoz valók.
pl:
A lapszerkezetes bútor:
A falhoz tolt - a csak egy hosszirányú oldalon lyukas asztalon - hogyan szoríthatunk össze ragasztáskor?
___________________
| |
| |
|__o_o_o_o_o_o_|

itt állsz.

Az asztalokon a hátsó mélyedés és a fiók:
- Egy ajtókeret vízszintesen, vagy függőlegesen megmunkálásakor - nem férni hozzájuk -,
- Egy fali szerszámos polctartó és vagy mágneses vas szerszámtartó azonnal értelmetlenné teszi, kiváltja mindkettőt. -
Ha kell valami és a fél kezem foglalt, akkor a
velem szemben a polcról levehetem a megfelelő szerszámot.

Mi, miért, milyen alap funkcióra kell?
Mindkettő asztal megfelelö a maga korlátaival, vagy neten más.

(#64813) erhas01 válasza TheProb (#64810) üzenetére


erhas01
tag

A körfűrészlap tengely lyukméret azonos legyen, vagy kell közgyűrű betét. Kisebb lap mehet.
Ennél a gépnél a körfűrészlap menetirány szerint hátulról előre és alulról felfelé vág, ezért pl. a laminált lap nem látható fele a gép talpa felé néz. Felfelé szaggatja az anyagot.

(#64814) erhas01 válasza CragON (#64811) üzenetére


erhas01
tag

Furnér lap?
vagy más a vastagság és rétegelt lemez?
Budapest.

(#64815) tfe válasza CragON (#64811) üzenetére


tfe
tag

Az vajon miből készülhet ? 0,1mm-es furnér lapokból ? :)
Ami neked kell az maga a furnér, azt kapsz ilyen vastagságban. Óvatosan kell vele bánni, könnyen törik.

(#64816) razorbenke92 válasza TheProb (#64810) üzenetére

Arra készülj még fel, hogy a laminált szépen fogja zabálni a lapot, kövesd figyelemmel a vágás minőségét, és ha kell, cserélj. Hosszanti vágásokat igyekezz a végére hagyni, de egyébként a vágott éleket jószerével takarni fogja a szegő úgyis, szóval valamennyi felpattogzás belefér.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#64817) TheProb válasza erhas01 (#64813) üzenetére


TheProb
veterán

és #64816razorbenke92: Köszi a tanácsokat. Azt néztem, hogy elvileg a vett parkside tárcsák belső átmérője 30-as, a gépé meg 20-as, ha minden igaz. Szoktak adni a gépekhez ilyen közgyűrűt vagy ezt utólag kéne beszerezni? (vagy másik lapot veszek)

a laminált lap nem látható fele a gép talpa felé néz
Ezt kicsit egyszerűsítsük: Ha lefektetem vágáshoz a lapot, akkor is felfelé fog nézni a nem látható fele, így értetted, nem?

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#64818) Grizzlu


Grizzlu
tag

Ezt csak úgy itthagyom.

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#64819) Zol205


Zol205
újonc

Sziasztok,

kis szakmai segítséget szeretnék kérni. Áruházi borovi fenyő ajtókat vásároltunk (ha minden igaz, de lehet luc). Ennek a felületét szeretném kezelni. Mi a jó taktika hozzá?
Próbáltam utána nézni a technológiáknak, az alábbiakat láttam:
1. lakk
2. lazúr
3. olaj

Ti mit ajánlotok? Szülői házban lakkozva lettek az ajtók, nem volt vele probléma, leszámítva a sárgulást. Ki lettek kenve fakittel (vagy nem tudom mivel) és elüt az ajtó és a kitt színe. Éppen ezért én nem tervezem kiketti fakittel a felületet.
Ha szeretnénk színezni, akkor lazúrnál egyértelműen van színezett változat. Lakk, illetve olaj esetén pácolni lehet előtte az ajtót színre?

Mit javasoltok, milyen anyaggal dolgozzak? Gondolom alapozót is érdemes alkalmazni lakk, illetve lazúr esetén. Abból milyet ajánlotok?

Köszönöm a válaszokat.

(#64820) mdk01 válasza Zol205 (#64819) üzenetére


mdk01
addikt

Melyik típust vetted, mert nekem alkatrészeire hullott egyszer egy praktikeres ilyesmi ajtó.
Azért csak egyszer, mert egyszer vettünk.

Egyébként bármivel le lehet kenni, kérdés mit szeretnél elérni, szín, felület területén. Mindennek van előnye hátránya, de egy biztos meg kell csiszolni mindegyik ajtót rendesen, mert azt biztos nem csinálták meg gyárban azért tudják eladható áron adni. Ha nem csiszolod meg szép simára, bármit kensz rá xar lesz a végeredmény.

[ Szerkesztve ]

(#64821) Zol205 válasza mdk01 (#64820) üzenetére


Zol205
újonc

Köszi az infókat,

A Bauhausból vettük egy éve, azóta pihennek. Bízom benne, hogy ez valamivel jobb fajta, ha nem akkor valamit taknyolok rajta.

Szerintem színezni is szeretnénk, de rugalmas vagyok. A bevonatnál a relative könnyű felhordhatóság és a tartósság, illetve könnyű tisztán tartás lenne a lényeg. Nagy felületről van szó, pl. színes vékonylazúrnál észrevehető, ha nem szépen keni az ember. Ezt szeretném elkerülni.
Ha veszek a lazúrhoz alapozót, majd utána kenem a színezett lazúrral, az egy járható út? Gondolom az alapozó kiegyenlíti a

A csiszolást sejtem, hogy nem úszom meg. Arra van bevált taktika? szivaccsal érdemesebb (pl.180-assal)?

(#64822) Acheron


Acheron
őstag

Sziasztok,

Ház körüli munkákhoz lenne szükségem egy csiszológépre: kerti pergola, kerti bútorok (pad, szék, asztal), beltéri ajtók, keretek. Frissító festés előtt előkészíteném a felületet. Nem lesz túl sűrűn használatban, de ezzel együtt nem feltétlenül a legolcsóbb alternatívát keresem (max 25k -ig). A csiszolópapír elláttottság is fontos - ha online is, de legyen elérhető.
A témában nem vagyok jártas, ezért kérnék tanácsot hozzáértőbbektől.
Dilemmában vagyok, hogy rezgő vagy excenter csiszolót nézzek - utóbbi elvileg jobb lehet nagyobb felületeken, ugyanakkor kisebb sarkokba nem jó (tegyük hozzá, sok sarok nincs jelenleg, amit csiszolni kellene)
Amiket eddig kinéztem:
A legjobb talán az excenter csiszoló lenne a számomra, ebből ezt a két típust néztem:
Metabo FSX 200 Intec
Makita M9204 MT
A rezgőcsiszolók, mint következő lehetséges alternatívák:
Metabo FMS 200
Makita BO4565
Gyorsan elérhető alternatívaként van a helyi barkácsáruházakban pl B&D mindkét féléből, árban hasonló, vagy kissé olcsóbb.
Vagy lehet, hogy túlgondolom a dolgot, és arra, amire nekem kell, jó egy Parkside vagy egy Praktiker gép is negyedennyiért?
Köszönöm előre is a véleményeket, iránymutatást.

#64823Viperator: Túl nagy felületek nincsenek, és minimális anyagot kell eltávolítani is, a szalagcsiszoló érzésem szerint sok lenne ide.

[ Szerkesztve ]

(#64823) Viperator válasza Acheron (#64822) üzenetére


Viperator
őstag

Nagyobb felületekhez szalagcsiszolóval jobb.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#64824) tfe válasza Acheron (#64822) üzenetére


tfe
tag

Excenter.
25k-ért eléggé a paletta alját kapod, de talán még mindig jobb, mint a parkside meg a teszkó. Normális esetben a méret vagy 125 vagy 150mm lesz, a papírt amit ezekhez a gépekhez kapsz felejtsd el, semmit nem érnek. 3M cubitron vagy abranet, ez mindkettő hálós, teljesen mindegy hol vannak az elszívó lyukak a gépen, működni fog. Nagyjából 2x annyiba kerülnek ezek a hálók, mint az olcsó papírok és nagyjából 10-15x annyi ideig bírják. (szóval érdemes kiszámolni, hogy mi a "drága")

(#64825) tfe válasza Viperator (#64823) üzenetére


tfe
tag

Így van, viszont lehet hogy 10 év alatt "elfogy" a kerti pad alatta :)

(#64826) pali923 válasza Acheron (#64822) üzenetére


pali923
aktív tag

Általános használatra, egyetlen gépként nem szerencsés a rezgő. Az csak végső finomításra alkalmas, de azt az excenter is tudja, ha rányomod kicsit. Szóval egyértelműen excenter szerintem is.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#64827) epmd válasza Zol205 (#64819) üzenetére


epmd
tag

A sima lazúrnak milyen alapozója van?

(#64828) generatoros válasza tfe (#64824) üzenetére


generatoros
tag

Nekem egy 10 éves extol prémium excenterem van, semmi gondom nincs vele. most 27 ezer pénz kb. a csiszolók nem fogják leváltani a kézi gyalut, sőt nem is lehet tőlük elvárni, hogy annyi anyagot válasszanak le mint egy jól megfent és beállított gyalu. Táblásítás után , ha kicsit igazítani kell a síkot sokkal egyszerűbb a gyalut kézbevenni , mint 40-es papírral, vászonnal az excentert vagy bármelyik másik csiszológépet használni és lebarmolni a felületett.

(#64829) Acheron válasza tfe (#64824) üzenetére


Acheron
őstag

+ #64826 pali923
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek, akkor marad az excenter.
Tudom, hogy az árkategória nagyon a belépő szint, de az én felhasználásomhoz ennél komolyabb gép felesleges, úgy érzem.
Köszönöm a csiszolópapír ajánlást is, ez hasznos. Nem baj ha abszolút értéken drágább kicsit, az alapján, amit írsz róla, ár érték arányban ez a jobb.
Az a két gép OK, amit kinéztem? Azt tudom, hogy a Makitának ez nem az ipari, hanem a barkács gépe (néhol MakTec néven is fut), de a márka megbízható, és jellemzően jókat írnak róla, én pedig nem fogom hamar szétnyúzni. A Metaboról is leginkább jókat olvasok. De ha esetleg van ebben az ársávban ennél is jobb, szívesen veszem az ajánlást.

(#64830) tfe válasza generatoros (#64828) üzenetére


tfe
tag

Már bocs, de gizike-gőzeke.
Excenterrel síkot képezni kb a fából vaskarika esete, de aki egy lakkozott felületet nekiáll kézigyalulni az kb ugyanaz a kategória. Használjunk már mindent arra, amire való.

> csiszolók nem fogják leváltani a kézi gyalut

Kb annyit mondtál, hogy a csavarhúzó nem fogja leváltani a villáskulcsot.

(#64831) tfe válasza Acheron (#64829) üzenetére


tfe
tag

Három dolog van, amiben a drágább gépek jobbak:
- elszívás
- leválasztás sebessége
- ergonómia (pl: vibrálás)

Ha türelmes vagy, és egyszerre nem használod huzamosabb ideig a gépet, és mindezt maszkban, akkor szinte tökmindegy milyen gépet veszel. Ha bármelyik a fentiek közül nem igaz, akkor érdemes egy komolyabb cuccra beruházni (dewalt, kékbosch, drágább makita - ez kb a középkategória, mirka, festool és barátaik a felső - de nyilván bármelyiknél sokszoros árról beszélünk)

Nyilván vannak más különbségek is, de ezek sokkal kevésbé jelentősek (pláne hobbi szemmel), mint a fenti három, ezeket viszont azonnal észreveszed egy A-B teszten.

(#64832) kisharsany válasza tfe (#64831) üzenetére


kisharsany
tag

Akartam is írni a DeWalt excentert, hogy ugyanez a ~23 ezres árkategória, aztán ránéztem két év alatt mennyit változott a devizánk... :D

(#64833) pali923 válasza Acheron (#64829) üzenetére


pali923
aktív tag

Már leírtam itt, hogy nekem az a Metabo szétrázta a csuklómat, és hamar eladtam, de mástól nem olvastam hasonló problémáról. Lehet, hogy csak én vagyok ilyen érzékeny. Most egy sokkal drágább Bosch gépem van, azzal nincs ilyen gondom. Van egyébként egy aldis excenterem is, ami a Metabo árának harmadába került annak idején. Jól is működik, de sokkal megfontoltabban dolgozik a Metabonál, vagyis sokkal lassabb. Azért az árért viszont szerintem nem is olyan rossz. A Makitával nincs tapasztalatom.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#64834) generatoros válasza tfe (#64830) üzenetére


generatoros
tag

azt hiszem nem érted mit akartam kiemelni. lehet rosszul írok és ezért. biztosan van különbség az 5x drágább és az olcsó gépek között, de az excenter hobbi szinten nem forog hosszú órákat, ezért írtam az extol-ról, hogy teljesen jó és nem igaz, hogy a 150 ezres excenterek 5x, 6x jobbak. a másik téma az anyagleválasztás mértéke. a durva vásznat , papírt és a hálót sem szoktam excenterben használni, a nagyobb anyagleválasztásra van a gyalu. A lakkozott festett felületek fáig csiszolása nem igazán asztalos , inkább festő meló. úgyhogy nem jó a gizikés humorizálásod. szerintem. Persze a javítás felújítás is a szakmai munka része, nincs tapasztalatom de, ha nem lakásfestésről beszélünk, akkor bútorokat nem szoktak fáig csiszolni és főleg nem durva eszközökkel, amikkel a nagy mértékű anyagleválasztás megvalósítható. erről a témáról nekem ilyen tapasztalatom van egy bútor restaurátor műhelyéből.

(#64835) York válasza generatoros (#64834) üzenetére


York
tag

Nem tudom ki milyen hobby projekteket csinal, de ha feluletkezeles van a projektbe, akkor kell csiszolni. Ha csiszolni kell akkor azt vagy kezzel vagy geppel vegzed, ha geppel akkor az esetek 90% excenterrel csiszolsz. En a szalagcsiszolot azota nem vettem elo miota megvannak az excenterek. Rezgom nincs, van egy multi szerszamom, azzal lehet a sarkokban ugykodni ha kell, de nekem eddig meg nem kellett.

Feluletkezeles eltavolitasa, meg attol fugg mivel van feluletkezelve.
El tudod tavolitani egetessel, vegyiuton, csiszolassal (pl lazurok), gyalulassal is bar szerintem ez a ritkabb.
De a feluletkezeles eltavolitasa utan biztos hogy kell csiszolni :).
Szoval az excenter vasarlasa mindenkepp javasolt :).

Nalam az excenter, ha elokerul akkor az orakat van a kezemben neha napokon keresztul, de en szertem rendesen elokesziteni az anyagot.

(#64836) tfe válasza generatoros (#64834) üzenetére


tfe
tag

Izé, ne vedd magadra, nem beszólni akartam, viszont onnan indultunk, hogy:

>> lenne szükségem egy csiszológépre: kerti pergola, kerti bútorok (pad, szék, asztal), beltéri ajtók, keretek. Frissító festés előtt előkészíteném a felületet

Tehát meglévő, összeszerelt faszerkezeteket szeretne a kérdező újra felületkezelni.
Erre jössz a gyaluval és a síkképzéssel:

> Táblásítás után , ha kicsit igazítani kell a síkot sokkal egyszerűbb a gyalut kézbevenni , mint 40-es papírral, vászonnal az excentert vagy bármelyik másik csiszológépet használni és lebarmolni a felületett.

Ebben tökéletesen igazad van, arra a feladatra pontosan a gyalut használjuk.
Viszont érdekes lenne látni, ahogy mondjuk egy pergola alját 2,80-on hanyatt gyalulod, miközben pikkelyesen hámlik róla a 10 éves vastaglazúr, és kb 10 percenként élezed a gyalut. Szóval ez erősen gizike-gőzeke kategória.

> de az excenter hobbi szinten nem forog hosszú órákat

De. Ha van hobbigép, ami hosszú órákat forog, az bizony pontosan az excenter. Az ütvefúró, csavarbehajtó és a kisflex az nem megy sokat, de amit huzamosan használ az ember, az pont az excenter, mert mire lecsiszolod azt a pergolát, az bizony _napok_.

A lényeg, hogy kell egy jó excenter.

Makitához annyit tudok hozzátenni, hogy egy közepes excenterem volt, az elszívás messze van az ideálistól, a leválasztása pedig hagy kívánnivalót maga után. Rezgésben nem rossz, bár fél óra után már rezeg az ember keze. Összességében nem egy rossz gép, de türelem kell hozzá és egy jó maszk.

(#64837) Zol205 válasza epmd (#64827) üzenetére


Zol205
újonc

Alapvetően ahogy nézem az ilyen biocid hatású löttyökkel szokták alapozni a fát, de nyílván nem vagyok szakértő. Ha csak ennyit jelent az alapozó, akkor nincs értelme beltérben alkalmazni. Logikusnak gondoltam, hogy alapozó felhordással kell kezdeni a bevonatrendszer alkalmazását. Próbálom tisztességesen megcsinálni, ezért is kérdezek. Kezd körvonalazódni, hogy lazúr lesz, valami diszkrét színnel.

Arra van esetleg tipp, hogy mi a jó márka. Sokszor látom a Milesit, de nagyon sok márka létezik, amiket nem ismerek (pl. Kemikál, Remmers, Lazurán stb.). Nem bánnám, ha gátolná a fenyő sárgulását, és tartós lenne.

(#64838) Soká válasza York (#64835) üzenetére


Soká
senior tag

"ha geppel akkor az esetek 90% excenterrel csiszolsz"

Azért jellemzően mindenki a maga gyakorlatából igyekszik statisztikákat készíteni. Én például, ha tehetem, továbbra is szalagcsiszolót használok mert kb. háromszor-ötször gyorsabb az anyagleválasztása. (Makita 9404J szalagcsiszoló kontra 150-es DeWalt excenter) A nagyját szalagcsiszolóval csinálom, a finomabb felületet excenterrel.

Szóval, én azért azt mondanám:
"A lényeg, hogy kell egy jó szalagcsiszoló."

Ezt a Makita 9404J-t egyébként jó szívvel merem ajánlani mindenkinek! A saját porzsákjával is lehet használni anélkül, hogy fulladoznék a portól, erős és hatékony.
Nyilván nem alkalmas minden feladatra, a szalagcsiszoló és az excenter nem vagy-vagy kategória.

(#64839) T J válasza Zol205 (#64837) üzenetére


T J
tag

A vastag lazúr, az általában kültéri vizes lakkot szokott jelenteni (néha lakkbenzinest). Ez puhább és rugalmasabb mint a beltéri lakk. Ha kültéri, akkor az alapozója valami gombaölős, nagyon kis szárazanyagtartalmú lötyi lehet, amivel nem lennél előrébb.
Ha ez beltérre lesz, akkor ami neked kell az nagy szárazanyagtartalmú (>30%) színtelen töltő alapozó.
Fel tudod hordani szórással?

(#64840) tfe válasza Soká (#64838) üzenetére


tfe
tag

Onnan indultunk, hogy pl egy pergolát kell lecsiszolni. Értem én, hogy szalagcsiszoló, de te tényleg azzal állnál neki ? :)

(#64841) York válasza Soká (#64838) üzenetére


York
tag

Szuper ez 5x annyiba kerul mint amit a kerdezo szan ra, raadasul dog nehez ezt tartsd fel napig a fejed felett :) . Nekem aszem Makita 9911, nem rossz ez, de nem igazan hasznalom, mert jobb valasztas ez excenter.
Nem tudom milyen projekteket csinalsz, de nalam nem kell durva anyaglevalasztas. Gyalulas vagy tablasitas utan csiszolok (altalaban butorok, hasznalati targyak keszulnek), nekem ide nem kell nagy anyaglevalasztas.

[ Szerkesztve ]

(#64842) York válasza T J (#64839) üzenetére


York
tag

vastaglazur: belterben vagy kulterben pl ablakoknal hasznaljak
Marka: remmers, milesivel nem lehet melle loni.
En ha tehetem belterben kemeny olajat hasznalok, de ajtora valoszinuleg nem tennem.
A sargulas elkerulhetetlen... az hogy mennyit fog az a feluletkezelestol is fugg.

(#64843) tfe válasza Zol205 (#64837) üzenetére


tfe
tag

Részemről milesit láttam már közelről (ó cucc), és remmers-t használok, ha nagyritkán lazúrozni kell, abból is a GW310-et, ami vízbázisú.

Rettenet gyorsan szárad, szóval ha megfolyik, akkor valamit csinálni kell, különben úgy marad. Mechanikai védelmet nem nagyon ad a fának (ahogy egyetlen vékonylazúr sem), viszont baromi ellenálló, 3 éve kentem le vele a gyerekek játszóházát, nagyjából pont olyan mint akkor, pedig direkt napon van. Víz ellen is baromi jól véd. Ha engem kérdezel, akkor szerintem az egyik legjobb vékonylazúr. (ha nem a legjobb)

Hauch Tominak van egy videója (vagy volt, fene tudja, hogy ez is áldozatul esett-e a nagy youtube hack-nek), ahogy teddy hengerrel hordja fel a remmers HK-Lasur-t (ez az oldószeres vékonylazúr verzió), azzal könnyebb egyenletes felületet csinálni.

Viszont ha ez az ajtó beltéri, akkor elengedném a lazúrt, az kültérre van kitalálva, szinte biztosan valami olajat kennék rá, azzal sokkal egyszerűbb dolgozni hobbi körülmények között és egyenletesebb, szebb felületet lehet elérni. Ebből is van sokféle, a gyors kikeményedés miatt a Rubio 2C-t szeretem a leginkább.

Egyébként egészen vad színskála van a remmersnél és a rubio-nál is. Egyik előtt sem kell alapozni, csak jól előkészíteni a felületet (többlépcsős csiszolás + tisztítás)

(#64844) T J válasza tfe (#64840) üzenetére


T J
tag

Én biztos nekiállnék vele, ha szempont hogy minél előbb végezzek, és ne csak az idő teljen. Oszlopon meg nem is nehezebb, mert csak neki kell támaszkodni, és mászik az felfelé magától. :)
A vízszintes felület alja, ahol vitatható hogy melyik jobb: kisebb erőlködés több ideig, vagy nagyobb erőlködés kevesebb ideig. De tetejére és függőleges felületre a szalag szerintem is jobb választás.

#64843
Azt ne felejtsd el megemlíteni, hogy az olaj vékonyabb, puhább, élénkebb és fényesebb réteget képez a lakknál, és tovább tart megcsinálni. Gondolom felújítani csak olajjal vagy viasszal lehet később.

[ Szerkesztve ]

(#64845) tfe válasza T J (#64844) üzenetére


tfe
tag

Igen, egy ilyen melótól ki lehet combosodni, mint a levelibéka :)

Egy pergola tipikusan 2,5-3m magasan van, kezedben az 700-1000W-os szalag, ami tök frankó az oszlopon, amíg feléred. Aztán jön a létra, és egy rossz mozdulat és úgy fog elrántani létrával egyetemben, hogy öröm nézni. A tetejét is kérdőjelesre húznám, mert hova fogsz állni/térdelni ? 60-as osztásközzel épített pergolán - hogy is mondjam finoman - nem túl komfortos a póz :) Közben pedig - tökmindegy mit csinálsz, milyen géppel dolgozol, a legdrágább festoolra is igaz -, a port szórja az arcodba izomból. Azt hagyjuk is, hogy szálirányban kellene csiszolni, mert a szalag még a 120-as papírral is olyan árkokat váj a fenyőbe, hogy azt még az avatatlan szem is kiszúrja, pláne ha vékonylazúrt teszel rá.

Az van, hogy erre a melóra puskát kell vinni - csak hogy a klasszikust idézzem - rotex kell ide, de az sajna még a legolcsóbb maki klónból is vagy ötszöröse a keretnek :)

[ Szerkesztve ]

(#64846) T J válasza tfe (#64845) üzenetére


T J
tag

"egy rossz mozdulat és úgy fog elrántani létrával egyetemben, hogy öröm nézni."
Mi akadályoz meg benne hogy csinálj a létra alá egy guruló lapot? Ez amúgy excenterhez se felesleges, mert kevesebbet kell le-föl ugrálj, ... a felületkezeléskor is, és később hasznát veheted a műhelyben, talán van is ilyened. Legyél kreatív! ;)

"A tetejét is kérdőjelesre húznám, mert hova fogsz állni/térdelni ? 60-as osztásközzel épített pergolán - hogy is mondjam finoman - nem túl komfortos a póz "
Biztosan dobnék rá pár nagyobb lapot vagy pallót, amin biztonságosabban mozoghatok, függetlenül a csiszoló fajtájától. Te nem?

"Azt hagyjuk is, hogy szálirányban kellene csiszolni"
Mert az excenterrel szálirányba csiszolsz? :)

Ha lenne mindegyik fajta csiszolóból, akkor mindegyikből vinnék, és meglátnám a helyszínen hova melyik jobb.
Ha a keretből nem jön ki használható gép, akkor opció lehet a kölcsönzés is. Onnan viszont biztos hogy a haladósabbat hoznám el, ami a szalag. ;)

Annyi hozzá tartozik az igazsághoz, hogy a legolcsóbb szalagcsiszolóra valószínűleg nem igaz, hogy 5x gyorsabb lenne egy ugyanannyiba kerülő excenternél. Ez egy nagy gépre igaz, pl amilyet a kolléga írt.

[ Szerkesztve ]

(#64847) tfe válasza T J (#64846) üzenetére


tfe
tag

Ez egy olyan kérdéskör, aminek a tudományos eldöntéséhez csak és kizárólag a WTF/minute (magyar építőiparra lefordítva az "ottba***ameg per perc") mérőszám alkalmas. Ahogy ez konvergál a nullához (de ugye tudjuk, hogy olyan nincs, hogy elérje) úgy közelítünk a munkára legideálisabb eszközhöz.

> Mert az excenterrel szálirányba csiszolsz? :)

Pont ezért használunk excentert, de a szalag nem excenter.

> Ha lenne mindegyik fajta csiszolóból, akkor mindegyikből vinnék, és meglátnám a helyszínen hova melyik jobb.

Próbáltam mindegyiket. Vízszintes, nagy felületen szalag. Függőleges ill. fej feletti munkához pedig a legkönnyebb gép. Rotex egy jó középút, közel azonos leválasztás a szalaggal, viszont jóval kényelmesebb és fele olyan nehéz. Elszívásban pedig ég és föld.

(#64848) tfe válasza T J (#64846) üzenetére


tfe
tag

> csinálj a létra alá egy guruló lapot?

Ez különösen egy 10. emeleti erkélyen lenne ideális ! :)

(#64849) T J


T J
tag

Ha már téma, épp ránéztem az árakra, és találtam egy ilyet:
BORMANN Pro szalagcsiszoló 1200W, 100x610mm (BBS1850) 39 980 Ft -ért, :Y ami kísértetiesen hasonlít a makita 9403j-re, ami viszont 92690 Ft.

(#64850) mdk01


mdk01
addikt

Srácok, az excenter és a szalagcsiszoló is ugyanolyan jó, csak másra való. Teljesen más a működésük.
Ha valaki gyorsan és jól akar dolgozni kell mindkettő. A szalaghoz kell gyakorlat, nem mindenhova lehet beférni vele, viszont haladósabb az anyagleválasztása, amire sok esetben szükség van. Egy gyalult, vagy felszakadásokkal teli felületet nehéz excenterrel rendbe rakni, mert sok papír, energia, idő szükséges hozzá és a gép is megsínyli, mert nem egészen arra való.(a rotex-szet hagyjuk az nem ebbe a fórumba való)
Ha igazán jó felületet szeretne valaki akkor a szalag mellé kell egy excenter, hogy az elfektetett szálakat a körkörös mozgással le lehessen választani, így mikor megkapja a felületkezelő anyagot, kevésbé húzódnak fel a szálak.
Ha valaki egyébként az arcába fujatja a port, meg gödröt csiszol, majd ezután leesik a létráról az a felhasználó hibája nem a szalagcsiszolóé.

Kezdő,vagy haladó hobbista szemszögéből nézve az excenter jobb választás, mert több rétűbb a felhasználása. Be lehet vele férni kis helyekre, könnyű gép, nehéz elcseszni a felületet, mert kicsi az anyagleválasztása, felületkezelésnél is hasznos és a végső csiszolásra is megfelelő stb..Ha már valaki kihagyja a szalagcsiszolót akkor excenterből minimum a Makita a belépő...szvsz.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.