Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33601) 5leteseN válasza hcl (#33600) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Nézem...

Közben az is beugrott, hogy a Plop miért merült fel bennem (ismét): az UEFI-BIOS-ban emlegettek vhol onnen meghivható RAM-drive-ot. ;] => ...és a Plop emlékeim szerint megtudja "hamisitani" a régi "tutyi-mutxi" BIOS-okat UEFI-sre, REBAR-osra, lehet, hogy ezt is tudja már, vagy fogja tudni, miután szólt neki valaki :DD

Majd jövök holnap, és addig is: :R :R -ek!

[ Szerkesztve ]

(#33602) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

http://reboot.pro/index.php?showtopic=22567

(#33603) growler válasza 5leteseN (#33589) üzenetére


growler
őstag

Ott van pl. a jol "felszerelt" MX Linux.
A live inditasa utan megjeleno elso ablakban, a:
"Boot Options quiet splasht nosplash" utan beirod:
"toram" - enter utan a kovetkezo ablakban, szepen betolti
a teljes rendszet a RAM-ba.
Miutan teljesen betoltodott a rendszer, a Pen.-t akar ki is
huzhatod.

(#33604) hcl válasza growler (#33603) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

A toram paraméter nem disztrófüggő, a kernel tudja :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#33605) growler válasza hcl (#33604) üzenetére


growler
őstag

Biztos igy van!
De MX, (meg ha jol emlekszem Antix alatt) ez grafikus feluleten
konnyen megadhato.
A "persistent"-ciat kene valahogy meg megoldani.

(#33606) vicze


vicze
félisten

Lassan sikerül feltalálni a kereket...

(#33607) hcl válasza growler (#33605) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

A GRUB képernyőjén kb. bárminek :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#33608) Vladi válasza 5leteseN (#33594) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elvileg bármelyik disztróval meg tudod barkácsolni, hogy bebootol, mindent betesz ramba, majd leálláskor a változásokat kiírja az usbra. A kérdés az, hogy akarsz -e bohóckodni vele, vagy keresel olyat, ami ezt eleve tudja.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33609) Antaran


Antaran
csendes tag

Sziasztok,

Hátha van ötletetek. Debian install USB drive-ra.
1. feltettem Debian 12 -t egy 256 GB-os samsung flash drive-ra. Felment. A végén kérdezte h a GRUB hova tegye a dolgokat, mondtam hogy sdc -re, ami az adott drive,
2. install rendben hiba üzenet lezajlott,
3. ami a probléma, hogy nem indul be sem az X260-as laptopon, sem egy újabb ryzenesről a Debian. Secure boot: off, legacy support: on. Bios Boot menu látja a drive-ot, kiválasztva villogó prompt jön elő és villogva ott marad.

Mi lehet az oka? Ti hogy szoktatok működő linux OS-t installálni USB drive-ra ?

When governments fear the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny.

(#33610) 5leteseN válasza Vladi (#33608) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Ez jó megoldás az adott disztróknál, de itt az lenne a cél, hogy a pendriveról induló bootmanager tegye fel a kérdést, hogy a megtalált OS-ek küzül melyiket akarom indítani, és akarom-e, hogy RAMdriveban induljon.

A toram utasitással a Ventoy ezt nagyon szépen teszi, de az az iso-kal.

Ezt egy lebuttitott virtuáliálissal is meg lehetne csinálni, de annak a tudásnak a töredéke kell csak, és egy VMWare, vagy hasonló elvesztett teljesítménye sem kell(amit nem tudom mennyi! Mennyi)

Valamelyik bootmanager nem tudja meghivni a ramdisket/toram-ot, hasonlót inditás előtt, létrehozva egy virtuális (c : ) drive-ot?

[ Szerkesztve ]

(#33611) hcl válasza Antaran (#33609) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Van :D

Ld. korábban; ha tudsz olyan tárhelyet, amire fel tudok tölteni 8-10GB, akkor tudom adni imageben is. Mondjuk rém fapad.

@5leteseN : " egy VMWare, vagy hasonló elvesztett teljesítménye sem kell(amit nem tudom mennyi! Mennyi)"
Nem sok.

"Valamelyik bootmanager nem tudja meghivni a ramdisket/toram-ot,"
Nem, mert az a kernel tulajdonsága. Illetve a GRUB nem fog neked konfigot generálni magától boot közben (OS-eket keresni), mert nem az a dolga.
Azt be tudod drótozni menüpontokra, hogy próbáljon meg az első, második winyó első, második... partíciójáról indítani. (Kísérletezd ki, hogy mi a megfelelő eljárás rá.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33612) Antaran válasza hcl (#33611) üzenetére


Antaran
csendes tag

Köszönöm szépen. 👌 Vagány. Még emésztem a cikket + A 8-10GB tárhelyen még gondolkozok, hogy van e ilyen. Ami még itt fennforgás, hogy nincs linuxos gépem. W10ről irtam ki az install ISO -t egy 32 Gb-os pendrivera. Amiről át szerettem volna installálni a 256 GBos pendrivera egy yt video alapján, csak mig ott bootolt install után, nálam nem. Lehet, h a méret is túl nagy ehez, legalábbis túl sok cikket találok arról, hogy főleg inkább 32 GB nál kisebb driveokkal érdemes próbálkozni.

When governments fear the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny.

(#33613) hcl válasza Antaran (#33612) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Fogsz egy virtuális gépet, és azon. :)
Nekem it egy 256-os SSD-n van most, meg egy 32GB-oson, meg általában winyón rakom össze, mert azt nem nyírja az írás.

Mutogatni való hater díszpinty

(#33614) janos666 válasza Antaran (#33612) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Miért nem teszel rá egy EFI partíciót FAT23-vel, rá egy EFI Stub kernelt, hogy ne kelljen még GRUB se? (Vagy ha OCD-ből kell a redundáns boot manager, akkor efibootmgr-t.)

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#33615) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Csak hogy számszerűleg is látványos legyen, hogy miért futtatnám RAMDdrive-os megoldást, ez a helyzet az egyik leggyengébbecske gépen:
USB 2.1:

SATA SSD:

RAMdrive(DDR3):

Leteszteltem a különbséget portable programokkal: sokkal, sokkal gyorsabbak voltak a RAMdrive-os futtatással!

[ Szerkesztve ]

(#33616) Antaran válasza hcl (#33613) üzenetére


Antaran
csendes tag

Köszönöm. Fogok próbálni alakitani egy virtuális gépet hozzá. (VirtualBox fent van,de csak 1 ubuntu van benne, debian még nincs.)

When governments fear the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny.

(#33617) Antaran válasza janos666 (#33614) üzenetére


Antaran
csendes tag

Köszi. Utána kell nézzek ezeknek. Ez új.

When governments fear the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny.

(#33618) hcl válasza Antaran (#33616) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

A debootstrap megy Ubin is. (Alpine-n is :D )
Szóval meg tudod csinálni azon is, csak legyen elég hely.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33619) csixy


csixy
addikt

A legegyszerűbb valahová telepíteni egy debian linuxot , azt kipengetni, kifincogtatni, hogy minden rajta legyen ami kell. Aztán törölni a bögésző előzményeket, esetleges egyéb szemeteket. Aztán letölteni a [Linux Live Kit] legutolsó stabil verzióját, célszerű a config fájlban a készülő live linux mappa nevét valami egyedire megváltoztatni. Aztán a leírás alapján megcsináltatni vele a telepített linuxból a live linuxot. Végeredményben lesz egy mappa benne a boot, a changes és a modules mappa. A szerző leírása alapján is beüzemelhető syslinux-szal, de azt is meg lehet tenni, hogy a boot mappából mindent kitörlünk, csak a vmlinuz és az initrfs.img maradjon benne és akkor egy másik linux grubját, vagy a ventoy grubmenüjét meg lehet tanítani hogy bebootolja a konzervünket , akár a ramba is mehet fel, vagy ha ext4-es fájlrendszerre tettük fel akkor a perzisztenciát szépen menti a changes mappába. Egyetlen hibája, hogy kernelt nem lehet újítani frissíteni rajta, ahhoz egy újabb konzervet kell csinálni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#33620) csixy válasza csixy (#33619) üzenetére


csixy
addikt

Most egy ilyen svájci bicskát csinálok. A /dev/sdb4-re van telepítve egy LMDE6 Faye 6.5.0-0 ás kernellel. Meg van csinálva, hogy bootolható UEFI-ben és Legacy módra is. Az sdb5 és sdb6 adatpartíciók. A live linux csak egy lmde6 nevű mappa a telepített linux gyökerében. A /etc/grub.d/40_custom file tartalma ez lesz itt a poszt legalján. ... Ezután már csak egy sudo update-grub lefuttatása szükséges és a telepített linux grubmenűjéből tölthető a ramba a live linux. Ráadásul, ha UEFI-be indítom a grub menüt, akkor UEFI lesz a ramba töltött live linuxom, ha pedig Legacyba indítom a grub menüt, akkor Legacy lesz a ramba töltött live linuxom is. A rendes telepített linuxot is tuninngolgatom időnként és ha kedvem támad, akkor csinálok egy újabb konzervet a frissített linuxból és azt teszem a gyökérbe az lmde6 mappába. Az fontos hogy a kit config fájljában a linux mappa nevét lmde6-ra módosítom mindig.

#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
    
    menuentry "LMDE6_toram" {
        search --no-floppy --fs-uuid --set=root e2584fe8-8748-4da4-badc-9c01d88175a8
        linux /lmde6/boot/vmlinuz root=UUID=e2584fe8-8748-4da4-badc-9c01d88175a8 vga=769 load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 apparmor=0 toram
        initrd /lmde6/boot/initrfs.img
    }    

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#33621) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Lehet, hogy mégis egy Linux-os virtuális gép lesz a dologból.
Ezek közül melyik kis erőforrás igényű és könnyen használható vajon?

Mivel Linux-osak, ezért gondolom hogy szabad felhasználásúak lesznek magán célra.

[ Szerkesztve ]

(#33622) hcl válasza 5leteseN (#33621) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

A Qemu/KVM a legkisebb erőforrásigényű. Mondjuk fapad, de ha minden igaz, a Proxmox alatt is KVM van (az egyik módjában).
Magam részéről már kb. 2 éve KVM-en megy az itthoni virtuális környezet.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33623) sh4d0w válasza 5leteseN (#33621) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem, attol, hogy Linux-alapu, meg lehet fizetos a termek. A VMware virtualizacios megoldasai mind Linux-alapuak, de maximum az ESXi-t, meg a Playert hasznalhatod ingyen.

Linuxon a legjobb virtualizacios teljesitmenyt KVM-mel (Kernel-based Virtual Machine) kapod, alig van hardver overhead, de nem annyira egyertelmu es kenyelmes a hsznalata, mint a VMware-nek, vagy a VirtualBoxnak.

https://www.coreinfinity.tech

(#33624) hcl válasza sh4d0w (#33623) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Virt-manager azért elég kényelmes KVM-el :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#33625) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Elkezdem nézegetni ezeket!
Köszönöm! :R

(#33626) sh4d0w válasza hcl (#33624) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk a virt-manager nem tud dinamikus meretu disket letrehozni (vagy legalabbis 2 eve meg nem tudott), azt mindig parancssorbol kellett megcsinalni, mert a GUI-n mindig fix meretut csinalt.

https://www.coreinfinity.tech

(#33627) hcl válasza sh4d0w (#33626) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

A lemez létrehozásánál van egy "Allocate entire volume now" pipa, az nem az?

Mutogatni való hater díszpinty

(#33628) sh4d0w válasza hcl (#33627) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Passzolom.

https://www.coreinfinity.tech

(#33629) Horvi válasza hcl (#33627) üzenetére


Horvi
őstag

Emlékeim szerint igen az arra való.

Hello darkness, my old friend...

(#33630) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megpróbáltam hozzászólást írni, de a többsége mindig elveszik... Majd legközelebb...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33631) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Inkább itt kérdezek rá,
Ubuntu 22.04 alatt próbálok parancsikont gyártani... Van egy deeplabcut célprogi ami állatok mozgását elemzi AI-val videó alapján, és az anaconda környezet alá telepített python 3.8-al működik. Ez a script:

#!/bin/bash
eval "$(conda shell.bash hook)"
conda activate DLC
python -m deeplabcut

És ez fut is terminálból, elindul a progi. Viszont ha csinálok rá egy DLC_Start.desktop fájlt, hogy a gui-ról is el lehessen indítani, akkor persze nem találja se a conda-t, se a pythont.
Ha a fájlba beírom ezeknek a pontos elérését, akkor meg a python nem találja a deeplabcut modult. Itt leakadtam...

Hogy a csudába kéne ezt megcsinálni? Az egész DLC progi egy tákolmány, csak python 3.8 alatt telepíthető, a rendszerben lévő 3.11 nem jó neki, ezért kell ez az anaconda környezet. Van belőle ugyan dockeres verzió, de az meg túl régi csomagokkal dogolzik a vga kártya használatához és amúgy is csak béta.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33632) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#33631) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Inkabb a python topicban kellene megkerdezned, de lehet, hogy source-olnod kene a conda environmentet.

https://www.coreinfinity.tech

(#33633) kovaax válasza CPT.Pirk (#33631) üzenetére


kovaax
őstag

A scriptbe bele kéne írni egy rakat környezeti változót, ami terminálban be van állítva, de amikor gui-ból indítod, valamiért nincs. Mondjuk kezdésnek a második sorba beírnám, hogy set > /tmp/set-gui.txt , aztán futtatnám gui-ból, majd terminálból, csak set-term.txt -be, oszt diff.

-=- There's no place like /home -=-

(#33634) Antaran válasza hcl (#33613) üzenetére


Antaran
csendes tag

Végül felment egy 32 Gb -s pendrivera a Debian 12, egy másik installer pendriveról.
X260 intel cpu-n installáltam, aztán beindult vele egy Ryzenes laptop is pendriveról.
Az volt a bibi, hogy az installer valami miatt nem gondolta fontosnak, hogy a target system partition az bootable legyen. Miután cmdből azzá tettem, elkezdett beindulni róla a gép.

When governments fear the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny.

(#33635) CPT.Pirk válasza kovaax (#33633) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megtaláltam, a bashrc-ben volt egy export-os sor az anaconda környezeti változójának beállításaira, az meg nem fut le GUI-s környezetben.

Betettem azt a sort a scriptbe, így GUI-ról is simán működik a program indítása.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33636) csixy válasza Antaran (#33634) üzenetére


csixy
addikt

Ha csak úgy simán telepítesz egy pendrájvra linuxot, akkor nagyon hamar meg fogja működés közben ölni a pendrájvot a linux, mert a pendrájv nem bírja a sok irka-firkát és beég mint a plazma tv képernyője, de lehet, hogy szerencsésebb leszel, mert leállításkor nem érzékeled, hogy meddig irkálgat még a pendrájra linux és hamarabb leállítódik mint kellene és ezek miatt annyi hiba fog felhalmozódni a fájlrendszerben , hogy megdöglik rajta linuxod hamarabb, minthogy elég ideje lenne kinyírni a pendrájvot.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#33637) Antaran válasza csixy (#33636) üzenetére


Antaran
csendes tag

Köszi, hogy irtad ezt. Meddig birja egy 32 gigás pendrive? Valakinek ment már tönkre pendriveja sok irás miatt? Mennyi irást bir ki egy ilyen?

Tkp nem napi használatra gondoltam, hanem alkalmi használatra. Havi 1,2x pl. Arra lenne jó, hogy ha a laptop nincs az embernél, vagy megsemmisül, akkor van az embernél egy 2 centis eszköz, amiről tetszőleges gépet be tud inditani, és alap adatok, szoftverek vannak rajta installálva.

[ Szerkesztve ]

When governments fear the people, there is liberty. When the people fear the government, there is tyranny.

(#33638) growler válasza Antaran (#33637) üzenetére


growler
őstag

Pen.-re telepitett rendszerhez, a kevesebb iras miatt szoktak ajanlani a nem naplozo Ext2-es fajlrendszert.

(#33639) Lenry válasza growler (#33638) üzenetére


Lenry
félisten

ext4-en is ki tudod kapcsolni a journalingot

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33640) Lenry


Lenry
félisten

adott két gép, 10G-s ethernettel összekötve.
tök faszán működik a kapcsolat közöttük, amíg csak bohóckodok, tehát pl egy iperf a végtelenségig fut hibátlanul.
viszont amint elkezdenék fájlokat másolni közöttük rsync-kel, akkor némi másolgatás után client_loop: send disconnect: Broken pipe
sehol nem látszik semmi hiba. nem szakad meg a kapcsolat. cseréltem kábelt. kötöttem össze őket routeren keresztül és közvetlenül is. mindig ugyanez az eredmény, hogy eldobja magát valamiért.
miért?

két egyforma Dell R540-ről van szó, Broadcom BCM57416 NetXtreme-E Dual-Media 10G kártya van köztük, amikor router is volt, az egy Mikrotik CRS309-1G-8S+ volt. Ubuntu Server fut rajta.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33641) growler válasza Lenry (#33639) üzenetére


growler
őstag

Erre gondolsz?
tune2fs -O ^has_journal /dev/sdx

(#33642) Lenry válasza growler (#33641) üzenetére


Lenry
félisten

igen

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33643) lionhearted válasza Lenry (#33640) üzenetére


lionhearted
őstag

Jumbo frame be van állítva? RAM nem fogy el? rsync verziók egyeznek? Ezek jutnak elsőre eszembe.

Tegnap még működött...

(#33644) Lenry válasza lionhearted (#33643) üzenetére


Lenry
félisten

256GB RAM van a gépekben, 1-2-3 GB átmásolása után dobja el magát. teljesen egyforma telepítések, így igen, az rsync is egyforma.
jumbo frame sem segített

zfs snapshotokat küldenék ssh-n, ugyanígy eldobja magát

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33645) lionhearted válasza Lenry (#33644) üzenetére


lionhearted
őstag

Verbose se ír semmit? ssh -vvv azért ki szokta írni a nyűgjét... meg két regényre valót ;]

Tegnap még működött...

(#33646) bambano válasza Lenry (#33640) üzenetére


bambano
titán

első körben firmware-t frissítenék a mikrotiken, második körben megnézném az sfp+ hőmérsékletét másolás közben.
ha rezen kötötted össze, akkor vagy át kellene szokni üvegre, esetleg dac-ra, vagy legalább nem egymás melletti portokba dugni az sfp-t, vagy megnézni, hogy v1 vagy v2 az sfp+ rezed.

az tény, hogy ettől a közvetlen kapcsolatos másolásnak nem kellene megdöglenie... esetleg megnézném azt is, hogy gigára lassítva is megdöglend-e.

a crs az switch. cloud router switch.

szerk: a linuxokkal azt lehet kezdeni, hogy nagyobbra veszed az interfészen a queue-t, a kernelben a tcp méreteket (küldés, fogadás buffer) és lecserélheted a tcp ütemezőt is. a google féle ütemező jobb, mint a default linux.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33647) _kovi_


_kovi_
aktív tag

Sziasztok!
Nem nagyon jutok előre a google-val és megoldást sem nagyon találok, de biztos én vagyok béna. :)
sftp csatlakozást szeretnék megvalósítani egy olyan privát kulcs használatával ami jelszóval védett. S azt szeretném hogy ne kérje be a prompt a passphrase-t ami a privát kulcs jelszava ugye. Mivel ez egy scriptben lenne beépítve.

(#33648) sh4d0w válasza _kovi_ (#33647) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Scriptbe SOSEM teszunk jelszot.

https://www.coreinfinity.tech

(#33649) EQMontoya


EQMontoya
veterán

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata abban, hogy hova kell kuldeni a bombat, ha az osszes mdadm fejlesztot ki akarom vegezni? :D

Viccet felreteve, a kovetkezo problema:
-sw raid5 3db ssd-bol, mountolva /home ala
-az egyik elhalalozik
-rendszer csak rescue modban bootol, mert nem tudja mountolni az inactive arrayt
-beszerzem a cseret, beteszem, rescue modeban szepen megkerem az mdadm-t, hogy rakja rendbe a tombot
-kb. 2.5 ora alatt a tomb helyreall, minden oke, rendszer hasznalhato
-egeszen a legkozelebbi rebootig, amikor is az mdadm elfelejti, hogy az a disk, ami eltunt, ki lett cserelve, es helyre lett allitva. Az egyetlen dolog, amit csinalni tudok, hogy ismet vegigfuttatom az egesz 2.5 oras processt, es akkor mukodik minden megint.
-probaltam mindent, update-initramfs, stb, de egyszeruen nem, nem hajlando elmenteni a kurva allapotot. Totalis agyrem.

Mi az istent lehet ezzel csinalni azon felul, hogy mindenkit egy eletre el kellene tiltani a hivatasatol, aki ezt irta?

[ Szerkesztve ]

Same rules apply!

(#33650) EQMontoya válasza EQMontoya (#33649) üzenetére


EQMontoya
veterán

Na, a valasz is meglett, osszesen kb 15 erre elb... ora utan.
Szoval ha van egy disc, amin korabban volt gpt particio es mbr record, akkor ennek van primary es backup bejegyzese az elso es az utolso szektorban.
Amikor mdadm-nal megcsinalja az ember a sw raidet, akkor ebbol az csak az egyiket irja felul.
Arrol viszont az uefi bios azt hiszi, hogy serult gpt bejegyzes, es visszaallitja a backupbol, ezert rebootnal szetesik az amugy tok egeszseges eszkozokbol allo tombod.

Bovebben itt lehet rola olvasgatni:
https://unix.stackexchange.com/a/484532
illetve itt:
[ycombinator]

Az mdadm is igazan megtehetne, hogy mindket helyet felulirja, de hogy ki volt az az istenverte allat, aki kitalalta, hogy az uefi bios kerdes nelkul bele merjen nyulni a particios tablaba... Hat annak jarna a lentebb emlitett bomba, nem az mdadm fejlesztoknek.

Itt hagyom az egesz rant-et, hatha valakinek hasznara valik kesobb.

[ Szerkesztve ]

Same rules apply!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.