Hirdetés

2024. május 23., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33151) hcl válasza bambano (#33150) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Ja, itt csak a jelenséget nem értem. A diszk cserés, de a franc érti ezt, hogy nincs SMART hiba loggolva...

VIszont a rebuildnek meg látszania kéne a mdstatban... továbbra is...

Mutogatni való hater díszpinty

(#33152) emvy válasza bambano (#33150) üzenetére


emvy
nagyúr

+1

while (!sleep) sheep++;

(#33154) hcl válasza arcoskönyv (#33153) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem loggol le hibát a SMART error logba. Ilyen szintű belassulásnál már kéne neki... :S

Mutogatni való hater díszpinty

(#33156) bambano válasza hcl (#33151) üzenetére


bambano
titán

gondolom a rebuild azért nem látszik, mert nincs.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33157) hcl válasza bambano (#33156) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Erre tippelek :DDDe akkor mi a halált csinál az sdd...? :D

@arcoskönyv : Meglátjuk ;]

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33159) hcl válasza arcoskönyv (#33158) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

HDD-k, és az ötből csak 1? Kábel nekem is gyanús, de akkor is loggolna kommunikációs hibát...

Mutogatni való hater díszpinty

(#33161) hcl válasza arcoskönyv (#33160) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

HDD. SSHD a hibrid :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#33163) hcl válasza arcoskönyv (#33162) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Normális, ha nincsenek fent az esetleges zárt driverek, meg esetleg nézd meg a videogyorsítás beállításait a böngészőben.
Illetve, RAM van elég? Háttértár gyors? Winyós gépen nekem csinált olyat Youtube, hogy szaggatott, ugyanaz a gép SSD-vel nem...
Illetve min keresztül nézed a virtuálgépet?

Mutogatni való hater díszpinty

(#33164) fatpingvin válasza arcoskönyv (#33162) üzenetére


fatpingvin
őstag

hát ha csak a QXL virtuális videoadapter jutott a böngészőnek akkor persze, vagy prociból dekódol vagy a QXL limitált hívásátviteli képességeit használja ami azért ugye nem túl combos.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#33166) hcl válasza arcoskönyv (#33165) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Nézz meg más videokártyákat a KVM alá, mert van, amelyiknél lehet állítani a VRAM mennyiségét. De ha VB és KVM alatt is ilyen, akkor ott a host OS-en lesz valami para.

Mutogatni való hater díszpinty

(#33168) hcl válasza arcoskönyv (#33167) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Itt közben lement a long test

$ sudo smartctl -a /dev/sdd 
[sudo] colt jelszava:  
smartctl 6.6 2016-05-31 r4324 [x86_64-linux-4.15.0-206-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-16, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Western Digital Black
Device Model:     WDC WD5000BPKT-00PK4T0
Serial Number:    WD-WX21A82A7161
LU WWN Device Id: 5 0014ee 6581ba668
Firmware Version: 01.01A01
User Capacity:    500.107.862.016 bytes [500 GB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    7200 rpm
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ATA8-ACS (minor revision not indicated)
SATA Version is:  SATA 2.6, 3.0 Gb/s
Local Time is:    Wed Mar  8 20:13:26 2023 CET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x00) Offline data collection activity
               was never started.
               Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status:      (   0) The previous self-test routine completed
               without error or no self-test has ever  
               been run.
Total time to complete Offline  
data collection:        ( 8700) seconds.
Offline data collection
capabilities:            (0x7b) SMART execute Offline immediate.
               Auto Offline data collection on/off support.
               Suspend Offline collection upon new
               command.
               Offline surface scan supported.
               Self-test supported.
               Conveyance Self-test supported.
               Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0003) Saves SMART data before entering
               power-saving mode.
               Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01) Error logging supported.
               General Purpose Logging supported.
Short self-test routine  
recommended polling time:        (   2) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time:        (  88) minutes.
Conveyance self-test routine
recommended polling time:        (   5) minutes.
SCT capabilities:              (0x7035) SCT Status supported.
               SCT Feature Control supported.
               SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
 1 Raw_Read_Error_Rate     0x002f   200   200   051    Pre-fail  Always       -       0
 3 Spin_Up_Time            0x0027   190   164   021    Pre-fail  Always       -       1466
 4 Start_Stop_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       657
 5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   200   200   140    Pre-fail  Always       -       0
 7 Seek_Error_Rate         0x002e   200   200   000    Old_age   Always       -       0
 9 Power_On_Hours          0x0032   098   098   000    Old_age   Always       -       1870
10 Spin_Retry_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
11 Calibration_Retry_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       489
192 Power-Off_Retract_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       166
193 Load_Cycle_Count        0x0032   190   190   000    Old_age   Always       -       31703
194 Temperature_Celsius     0x0022   122   092   000    Old_age   Always       -       25
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0030   100   253   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
200 Multi_Zone_Error_Rate   0x0008   200   200   000    Old_age   Offline      -       0

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Extended offline    Completed without error       00%      1869         -

SMART Selective self-test log data structure revision number 1
SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
   1        0        0  Not_testing
   2        0        0  Not_testing
   3        0        0  Not_testing
   4        0        0  Not_testing
   5        0        0  Not_testing
Selective self-test flags (0x0):
 After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

Ez alapján sincs semmi baja. És most gyors is.
De akkor mi a frász volt a baja az előző pár boot alkalmával? :S

Gondolom ha 1 hétig nem használom megint, akkor megint tetű módban fog indulni... :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#33169) #68216320


#68216320
törölt tag

Üdv.

Egy VPS esetében, aminél kiválasztok egy Debian 11 install-t és pár perc múlva egy telepített rendszerre ssh-zom be, azon hogyan lehetne megoldani a lemez/partíció titkosítást?
A saját gépeimen a root partíciót cryptsetup (luks) megoldással használom, de az ugyebár itt nem játszik, mivel alapból egy kész rendszer fogad.
Hogyan tudnám mégis megcsinálni?

(#33170) urandom0 válasza #68216320 (#33169) üzenetére


urandom0
aktív tag

Csinálsz egy titkosított partíciót pl. ecryptfs-sel, és akkor csatolod fel/le, amikor akarod.

(#33171) #68216320 válasza urandom0 (#33170) üzenetére


#68216320
törölt tag

De en azt szeretnem elerni, hogy a szolgaltato vagy barki mas a rendszeremet se lathassa, ha mondjuk kiveszi a gepbol az ssd-t.
A root particiora nem lehet ezt valahogy megcsinalni?
Van virtualis konzol, azon valahogy megallitani az indulast es ott megcsinalni?

(#33172) urandom0 válasza #68216320 (#33171) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szerintem root partícióra legfeljebb akkor lehet megcsinálni, ha találsz olyan VPS szolgáltatót, ami kifejezetten támogatja ezt. Ilyet kell keresni, hátha van.
De amúgy miért fontos a root partíció titkosítása?
Ha van is virtuális konzol, az jellemzően onnantól fogva képes működni, hogy a rendszer már bebootolt.

Szerintem egyszerűbb és jobb (és persze drágább is) a saját szerver elhelyezés, ott azt csinálsz a gépeddel, amit akarsz.

(#33173) bambano válasza #68216320 (#33169) üzenetére


bambano
titán

nem lenne sokkal egyszerűbb megkérdezni a vps szolgáltatódat?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33174) vicze válasza #68216320 (#33169) üzenetére


vicze
félisten

Válasz olyan szolgáltatót aki támogatja alapból, különben alapból leheltelen, mivel a kulcsot be kell, írd és az rendszer előtt van, tehát low level interaktív web console kell, ami nem mindenhol adott.
Linod-on használtam és jól működik, illetve ott kb. bármit meg lehet csinálni.

Másik lehetőség ha a szolgáltató támogat low level interaktív konzolt, és enged image-et akkor egyszerűen feltölthetsz egyet. Amazonnál ha jól tudom adott ez is rescue móddal, de ott még nem csináltam.

(#33175) urandom0


urandom0
aktív tag

Ti mit tudtok arról, hogy OpenSuse Leap-ből a 15.5 lesz az utolsó, és onnantól valami ALP nevezetű, immutable Linuxot fog tolni a Suse? Nem olvastatok erről? Én sajnálnám ha így lenne, Leap van az asztali gépemen is, és az új Raspberrymre is azt terveztem telepíteni.

(#33177) emvy válasza arcoskönyv (#33176) üzenetére


emvy
nagyúr

Csak akkor, ha bugos. Hivatalosan egyik sem tamogathatja, a kernel elvarja, hogy a / az path separator, nem lehet fajlnev resze.

while (!sleep) sheep++;

(#33178) bambano válasza vicze (#33174) üzenetére


bambano
titán

minden lehetséges, amihez a cuccot beleraktad az initrd-be.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33179) vicze válasza bambano (#33178) üzenetére


vicze
félisten

Ha nem tudod a LUKS-ot feloldani, akkor nem igazán.
Ha nem te irod be akkor a VPS is feloldja gond nélkül és pointless a dolog.

(#33180) bambano válasza vicze (#33179) üzenetére


bambano
titán

lehet olyat csinálni, hogy bootoláskor bekéri a luks jelszót, és ha van konzolod, akkor be is tudod írni. a kvm-es és a xenes virtualizációnál elvileg tudnak remote konzolt adni.

külön partícióra rakod a bootot meg a rootot, és akkor menni fog.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33181) vicze válasza bambano (#33180) üzenetére


vicze
félisten

Ahogy írtam, a részletek lényegtelenek, ha nincs low level interaktív web konzol, akkor nem megy. Ezt kell támogassa a VPS, akkor megoldható. Az hogy 1-1 platform mit tud és mit ad neked a szolgáltató meg tök más kérdés.

(#33182) vicze válasza bambano (#33180) üzenetére


vicze
félisten

.

[ Szerkesztve ]

(#33183) Rimuru válasza vicze (#33181) üzenetére


Rimuru
veterán

(#33184) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Van egy c program, c99-el fordul, intel cpu / ubuntu legyárt egy binárist. A binárist utána cipelném másik distrib, esetleg amd cpu. Binárist cipelek, nem fordítok újra. Arról lenne jó gondoskodni, hogy a lehető legtöbb kompatibilitást kapjam. Például egyik distriben másutt van a libc, vagy valami.

Gcc-től lehet-e olyat kérni, hogy az alkalmazásban felismert funkciókhoz exportáljon lib funkciókat, és abból építsen egy dedikált libet, amit az alkalmazássl együtt cipelhetek? Létezik ilyesmi? Ha igen, valami blog linknek örülnék. Én nem tláltam használhatót :(((

A tippeket előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#33185) bambano válasza coco2 (#33184) üzenetére


bambano
titán

gcc nem exportál libet.
a libekből szokott lenni statikus verzió, ha mindenáron hordozhatót akarsz, akkor a statikusat linkeld hozzá.
szerintem ez rossz megoldás.
a linker meg fogja találni a libeket minden disztrón, ha felrakták őket.
egyébként pedig az LD_LIBRARY_PATH környezeti változóval felül lehet bírálni a linker keresési sorrendjét.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33186) coco2 válasza bambano (#33185) üzenetére


coco2
őstag

>a linker meg fogja találni a libeket minden disztrón, ha felrakták őket.

Amivel gyakorlatilag azt tanácsolod, márpedig fordítsam újra minden disztro-ra külön?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#33187) bambano válasza coco2 (#33186) üzenetére


bambano
titán

a futási idejű linkelést az adott disztró linkere végzi, az pedig tudja, mi hol van.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33188) coco2 válasza bambano (#33187) üzenetére


coco2
őstag

Valami blogot találtam kutakodások során arról, hogy debi és redhat között hurcolva nincs meg valami kompatibilitás. Kotortam vissza az előzményeket, de nem találom azt az oldalt, nem tudom linkelni :(((

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#33189) fatpingvin válasza coco2 (#33188) üzenetére


fatpingvin
őstag

a kettő között elég sok dolog van amiben nincs kompatibilitás, de szerintem egyik se ilyen szintű.

én a LSB-vel szívtam nemrég

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#33190) coco2 válasza fatpingvin (#33189) üzenetére


coco2
őstag

Akkor talán képben leszel.

Az alkalmazásban összesen berkely socket kezelés van (udp szerver, csomag fogadás + küldés, és poll függvény az aszinkron kezelést segíteni), meg gépórát kérdezek le. Minden más az alkalmazás változóival turkalás, a kernel felől csak az a két funkció csoport kell. Ha kell, adok teljes funkció listát.

Az alkalmazást lefordítom intel gépen ubuntu környezetben. Aztán átviszem azt a binárist ubuntu alól intel vagy amd processzoros redhat, centos, akármi linux alá. Számíthatok változatlan futásképességre egészen biztosan?

Egy C projectet bináris formában git-re akarok majd közösségnek kirakni. Természetesen ingyen. Szóval ha bármi hibája lesz, engem élve fognak eltemetni. A hibákat leredukálom nulláig, de a futási kompatibilitással sosem futottam igazán kemény köröket. Abban a kérdésben nagyon nem vagyok otthon.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#33191) fatpingvin válasza coco2 (#33190) üzenetére


fatpingvin
őstag

tippre azt mondom hogy jó lesz, de igazából ez tipikusan egy olyan dolog amit tesztelni értelmesebb és hatékonyabb.

intel-amd vonalon nem lesz gond, csináld azt mint a legtöbb disztrókarbantartó a kernellel és fordítsd a legrégebbi többmagos AMD opteronokkal kompatibilisre, onnantól kb bármin elmegy.

gitre meg a readme-be bökd bele hogy ubin főzted, expected to work on every distro, ha nem akkor visítsanak.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#33192) ivana válasza coco2 (#33184) üzenetére


ivana
Ármester

Ilyet alapból nem nagyon kéne csinálni, de erre van a -static kapcsoló. Kelleni fog a libc statikus verziója (.a). Különböző glibc verziók között papíron nem létezik kompatibilitás. Gyakorlatban is minimálisan. Manapság az első i7-ekre szokás fordítani.

gitre meg a readme-be bökd bele hogy ubin főzted, expected to work on every distro :F

(#33190) coco2 Miért raksz valamit bináris formában gitre? :N

[ Szerkesztve ]

(#33193) f_sanyee válasza coco2 (#33190) üzenetére


f_sanyee
senior tag

intel vs amd tökmindegy, ugyanaz az arch. ha csak standard library functiont használsz, akkor tippre nem sok meglepetés érhet. amugy meddig tart kipróbálni containerben?
+ahogy előttem is írták git-re nem binárist kell kirakni, hanem a sourcet, aztán melléírod azt a két parancsot amivel magának forgathatja mindenki.

[ Szerkesztve ]

(#33194) coco2 válasza ivana (#33192) üzenetére


coco2
őstag

>Manapság az első i7-ekre szokás fordítani.
Van egy halom választás ezen az oldalon dokumentálva. Az első i7-es cpu család, amire támogatást találtam, az 2011-ből a Sandy Bridge a 32 nm időszakból. Volt 45 nm-en a Bloomfield, de arra nincsen kapcsoló. Intel cpu-król egy forrás itt. Eredetileg "-m64"-et gondoltam adni a fordítónak. Legyen helyette "-march=sandybridge" ?

A -static-ot köszönöm. Jól vettem észre, hogy a lib-eket automatikusan találja meg, és nem nekem kell kotorásznom, melyik függvényt hol találja majd meg? Akár hozzáraktam -L kapcsolóval konkrét libeket, akár csak a -static-ot hagytam ott, egy példa program fordított mérete pontosan ugyan az maradt.

>Miért raksz valamit bináris formában gitre? :N
Nem szándékozok magán project-ben szabványos identation-t követni. Hogy egészen őszinte legyek, a kemény répa bele a szabványba. Úgyhogy nem osztok meg forrást :N

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#33195) ivana válasza coco2 (#33194) üzenetére


ivana
Ármester

Azaz arch a nehalem, a bloomfield a 4 magos proci, a 6 magos meg gulftown.

-static-libc esetleg?

Hidd el kutyát nem érdekli, írsz egy standard Makefilet azt csá.

(#33196) bambano válasza coco2 (#33188) üzenetére


bambano
titán

nem kell itt túlgondolni a dolgokat.
lefordítod a programot, átviszed másik gépre, és egy
ldd programnev
utasítás megmondja, hogy mit talált meg a linker és mit nem.
abból tudni fogod azt is, hogy miért nem.
ha azt látod, hogy olyat nem talál, amit nehéz pótolni, azt a fordításkor statikusan hozzálinkeled oszt jónapot.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33197) bambano válasza ivana (#33192) üzenetére


bambano
titán

"Különböző glibc verziók között papíron nem létezik kompatibilitás.": a glibc-k kompatibilitásáról annyit, hogy felrakom a 4-es firefoxot a debian testingre és megy.
tehát a tizensok évvel ezelőtti glibc-hez fordított firefox simán megy a testinges glibc-vel meg a rakás egyéb X-es könyvtárral.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33198) urandom0 válasza coco2 (#33188) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az alkalmazást lefordítom intel gépen ubuntu környezetben. Aztán átviszem azt a binárist ubuntu alól intel vagy amd processzoros redhat, centos, akármi linux alá. Számíthatok változatlan futásképességre egészen biztosan?

Nagyon valószínű, hogy működni fog (főleg egyszerűbb programoknál), de ez tényleg az a tipikusan letesztelős dolog, másrészt ahogy írták, linkelhetsz statikusan, avagy csinálhatsz belőle appimage/snap/flatpak csomagot is, vagy konténert is.
De ha nem is működik, akkor sem a glibc-n fog múlni a dolog, hanem az esetlegesen használt egyéb függőségeken. De szerintem egy sima BSD socketes cucc aligha lesz problémás.
Én lefordítanám a legrégebbi glibc-vel, ami valószínűsíthetően előfordulhat a célközönségnél (nem tudom, Ubuntu 20.04 talán vagy Debian 10...), és kipróbálnám újabb disztrókon.
Ha publikus a program, elküldheted nekem is, segítek tesztelni. Van telepített Fedora 37-em, CentOS Stream-em, Debian 10-esem, Debian 11-esem és OpenSuse Leap-em.

A processzor generációkat teljesen felesleges belekeverni a dologba, annak a legkevésbé van köze a disztrók közti kompatibilitáshoz.

Ezt elolvashatod.

(#33199) coco2 válasza ivana (#33195) üzenetére


coco2
őstag

Hozzáadtam a "-static-libgcc"-t és nem változott a teszt alkalmazások mérete. Az a gyanúm, elég a "-static". Az behúz mindent.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#33200) vargalex válasza coco2 (#33194) üzenetére


vargalex
félisten

Ahogy a többiek is írták, alapvetően én sem számítanék problémára. Egyedül ott, ha te 64 bitre fordítód és valaki 32 bites CPU-n futtatná.
Illetve, ahogy mások írták, én sem raknék binárist githubra. Nem lehet, hogy valaki esetleg ARM-en futtatná?

[ Szerkesztve ]

Alex

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.