Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33801) Fecogame válasza #79484416 (#33800) üzenetére


Fecogame
veterán

Jogos, tegnap még sietve raktam fel a kérdésem :B

Azóta kicsit debugoltam, és valószínűleg a cockpit-ben kell állítanom a hálózati interfészt, csak nem tudom hogyan. Próbáltam már "Direct attachment"-et is, de nem látszódik a port az ss -ltp paranccsal.

Az app rendben elindult, az biztos. Tűzfal nincs / minden engedélyezve van.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33803) Fecogame válasza #79484416 (#33802) üzenetére


Fecogame
veterán

Köszi, hogy segíteni próbálsz! :R

A portszámot mintának írtam, valójában a Home Assistantról van szó.

Nem a guest-en néztem, hanem a host-on. Megnéztem a VM-en is:

# ss -tlp
State    Recv-Q    Send-Q       Local Address:Port          Peer Address:Port   Process                                                                         
LISTEN   0         0                  0.0.0.0:sunrpc             0.0.0.0:*       users:(("rpcbind",pid=345,fd=4),("systemd",pid=1,fd=32))                       
LISTEN   0         0                  0.0.0.0:4357               0.0.0.0:*       users:(("docker-proxy",pid=620,fd=4))                                          
LISTEN   0         0                  0.0.0.0:hostmon            0.0.0.0:*       users:(("systemd-resolve",pid=335,fd=12))                                      
LISTEN   0         0                        *:sunrpc                   *:*       users:(("rpcbind",pid=345,fd=6),("systemd",pid=1,fd=34))                       
LISTEN   0         0                        *:4357                     *:*       users:(("docker-proxy",pid=627,fd=4))                                          
LISTEN   0         0                        *:hostmon                  *:*       users:(("systemd-resolve",pid=335,fd=14))

Ezzel a paranccsal telepítettem fel:

sudo virt-install --name homeassistant --description "HomeAssistant" --os-variant=generic --ram=4096 --vcpus=2 --disk /opt/haos_ova-11.4.qcow2,bus=sata --import --graphics none --boot uefi

Közben lefuttatam a "virsh domifaddr homeassistant" parancsot a hoszt gépen, és az az (egyik) gond, hogy nem kap IP-t a VM. A router DHCP-jéről kap IP-t a többi eszköz is.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#33805) kovaax


kovaax
őstag

Sziasztok,
Nem igazán tudom hol kérdezzem meg, úgyhogy itt: van most valami terrás ssd, ami nem jól működik linux alatt (debian bookworm)? Vagy a régi s.evo(?) ramazuri óta minden szép és jó? Köszönettel!

-=- There's no place like /home -=-

(#33806) ubyegon2 válasza kovaax (#33805) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Van SSD kibeszélő topik, de oda nem jó bejelentkező kérdés, ha terrás SSD-vel nyitsz! ;]

Ezer éve minden SSD jól működik Linuxon is. Jelenleg HP Elitebookban használok egy 1,92 terás Samsung szerver SSD-t

Vagy a régi s.evo(?) ramazuri óta minden szép és jó?

Ha a Samsung 840 EVO és még néhány az EVO sorozatból queued trim miatti blacklist gondra utaltál, azzal ne foglalkozz. Egyrészt a normál discard online TRIM esetén okozott gondot, ha valóban nagy méretű fájlokkal ment művelet plusz egyéb intenzív CPU használat is történt eközben. Normál használat mellett semmi gondot nem okozott, használtam jó ideig 850 EVO-t és 860 EVO-kat is. Másrészt mai Linuxok inkább az ütemezett fstrim-re vannak belőve, nem az online TRIM-re. NVMe SSD-ket meg az egész nem is érinti, másképp oldja meg a TRIM-melést, saját parancskészlete van.

Néhány újabb Samsungnál vannak odafigyelnivalók, de ezek az eszköz firmware-ét érintik és nem OS függők. Ha megmondod, milyen tipust vennél és miben, mire használnád, egyszerűbb lesz az élet egyébként. ;)

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#33807) kovaax válasza ubyegon2 (#33806) üzenetére


kovaax
őstag

Szia,
Köszönöm a választ! Még nem tudom milyet akarok, bár Samsungokat pont nem néztem. A Debian-os desktopomba menne rendszerlemeznek (root, home), adat (képek, filmek, zene) maradna a 2 terás WD green-en. Ja, most 120G-s Silicon Power van benne, a teszt gépben meg Integral (az elég régi gép, a legolcsóbbat vettem, de lehet így is túléli).
Raccsolok amúgy, azért szeretem megpörgetni az RRRReket. :B

-=- There's no place like /home -=-

(#33808) ubyegon2 válasza kovaax (#33807) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :) Amúgy elég sokan beleesnek ebbe a terra/tera dologba.

Amiket most használsz, azok jelenleg a rettenet kategóriába tartoznak, de Sata volnalon alig van már nyugodt szívvel ajánlható SSD. Ha valaki jó és valóban megbízható Sata SSD-t akar, akkor jönnek az Enterprise/server eszközök, egy ideje kiskerben is megjelent a PM883, de itt az aprón megbízhatót már dupla méretben kapsz 35-40eft-ért, elég sokan veszik ezeket. Gondolom tudod, hogy utóbbi évek egyik legjobb consumer SSD-je volt a Samsung 860 EVO (a 850 EVO mellett) és a PM883 ennek a szerver verziója. A helyedben elgondolkodnék egy 1,92TB verzión és akkor a lassú nyekergő Green HDD-t is kirakhatnád a gépből.

Ha kis méret kell, akkor a Micron 5200 ECO vagy a Solidigm D3-S4510, 4520 is agyonvághatatlan kategória. No de majd ha aktuális lesz a vétel, meglátjuk mi van a piacon... :K

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#33809) Vladi


Vladi
nagyúr

Nah! Következő projektemhez kérnék ötleteket:

Épül egy htpc erre kellene os.... jó hát bakker ezt tök egyedül megoldom. ami opció:
fogok egy alap disztrót teszek rá x-et meg kodit és autologin meg induljon. kész.
vagy teszek egy konzerv disztrót, mint libreelec az már mindent tud. kész.

Ez eddig könnyű. Most ha én ugyan ezen a gépen retroarchot is akarok? :C
így már komplikáltabb. Ami opció lehet:

- dualboot, vagy 2 disztró, vagy 1 disztró és egy konzerv, vagy 2 konzerv.

- felteszek egy disztrót és valahogy 2 x sessiont ami között indulásnál választani lehet. :Y

- vagy c terv.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33811) Vladi válasza #79484416 (#33810) üzenetére


Vladi
nagyúr

ühüm... már csak a 7 éves lányomat kell kiképezni a használatéra és kész is vagyunk. :DD

Kő egyszerű felület kell, bekapcsolja, megjelenik a tv-n és kiválasztja.

Közben az jutott eszembve, hogy csinálok több usert és a login managerben csak ki kell választani! :Y

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33813) Vladi válasza #79484416 (#33812) üzenetére


Vladi
nagyúr

azért, mert gyereket most nem kell hekkelni, azt én már hekkeltem. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33814) kovaax válasza ubyegon2 (#33808) üzenetére


kovaax
őstag

Köszi! Mivel csak sata2-t tud az alaplapom úgyis, lehet elhalasztom a vásárlást, és átrakom a home egy részét a jelenlegi ssd-re (vagyis odalinkelem a wd-ről a könyvtárakat, aminek jó a lassú is), aztán majd ha új gépet veszek, megint előszedem a témát. Vagy valami. :R

-=- There's no place like /home -=-

(#33815) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Boot során látok egy ilyet: Couldn't write '' to 'vm/min_free_kbytes': Invalid argument
Azt kibontva ezt látom:

systemctl status systemd-sysctl.service
× systemd-sysctl.service - Apply Kernel Variables
    Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-sysctl.service; static)
    Active: failed (Result: exit-code) since Fri 2024-01-26 17:40:21 CET; 15min ago
      Docs: man:systemd-sysctl.service(8)
            man:sysctl.d(5)
   Process: 668 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-sysctl (code=exited, status=1/FAILURE)
  Main PID: 668 (code=exited, status=1/FAILURE)
       CPU: 5ms

Starting Apply Kernel Variables... 
Couldn't write '' to 'vm/min_free_kbytes': Invalid argument 
systemd-sysctl.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE 
systemd-sysctl.service: Failed with result 'exit-code'. 
systemd[1]: Failed to start Apply Kernel Variables.

Hogyan tudom kideríteni, hogy mi a gond? Üres értéket akar beírni változóba?
Magának a változónak az értéke most is megvan a rendszerben: vm.min_free_kbytes = 67584

Nincs maxperfwiz vagy bármi, ami belenyúlna ebbe. Tulajdonképpen már hónapok óta megvan ez a dolog, csak most néztem utána...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33816) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#33815) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tárgytalan. Miután 3/4 éven át néztem ezeket az errorokat, a tegnapi szokásos frissítések óta megszűntek. Biztos a posztom triggerelt valami jótét angyalt a felhőben... :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33817) Vladi válasza CPT.Pirk (#33816) üzenetére


Vladi
nagyúr

vagy egy ismert bugot javítottak ki végre.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33818) CPT.Pirk válasza Vladi (#33817) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vagy problémát okozott, hogy a telepítés idején még használtam curve optimizert, ami miatt nem minden mag volt minden körülmények között volt stabil a prociban, de ezt akkor még nem tudtam.
Ugyanekkor telepítettem egy 95%-ban azonos gépre ugyanezt a disztrót és ott sosem volt ez a kernel param probléma.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33819) ubyegon2 válasza kovaax (#33814) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel csak sata2-t tud az alaplapom

Azért említsük meg, hogy normál használatban nem veszed észre az NVMe és Sata3 közti különbséget sem, a Sata2 és Sata3 közti különbséget meg főleg nem. Nagyobb fájlok másolásánál van jelentős különbség az NVMe 6x-os sebességének, de access time-ban a ms-ban meglévő különbségeket nem érzékeljük.

Ha meg majd új eszközt veszel, már nyilván NVMe SSD fog bele kelleni, ott is kb megkerülhetetlen a Samsung. De majd ezt akkor. ;]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#33820) Lenry válasza ubyegon2 (#33819) üzenetére


Lenry
félisten

normál használatban nem veszed észre az NVMe és Sata3 közti különbséget

hát... de... :D
láthatóan és érezhetően gyorsabban indul az OS és bármely program

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33821) ubyegon2 válasza Lenry (#33820) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

láthatóan és érezhetően gyorsabban indul az OS és bármely program

Igen kevesen érzékelik ezt így, de hardverösszetevőktől is függ nyilván. Jó a marketing, nyilván sokan veszik értelmetlenül emiatt a PCIe 4.0 SSD-ket is. Mindegy, egy átlag gépnél vakteszten tuti nem venni észre, hogy Sata2 vagy Sata3 csatolón fut a rendszer. Most hagyjuk a régi desktopomat, ami Sata2 volt, de az alaplap miatt csak Sata1-ben látta az Intel 520-at, az access time miatt így is gyors volt HDD csere után. Meg persze azt megint elfelejtük, hogy milyen Sata SSD-t hasonlítunk milyen NVMe-hez. Jó példa erre a Samsung 980, ami PCIe 3.0, de minden review alapján gyorsabb, mint a belépő szintű NVMe 4.0 SSD-k.

SSD szaktopikban sok éve egerészek és ott is sokan meglepődnek a szakik véleményén, hogy nincs igazán érezhető különbség. Vagyis van, egy game betöltése egyiknél 59 sec, másiknál 56 sec(számtalan YT video van erről). De ez NVMe Sata3 különbség, nem Sata3 Sata2 különbség.

No de mindegy, megesszük, amit a markecingűek főztek nekünk! :D

Jelenlegi desktopomon a 860 EVO 1TB ugyanolyan pörgős, mint a 980 1TB. ;)

(egyébként elég értelmetlen SSD-t SSD-vel összevetni anélkül, hogy a pontos tipust nem adjuk meg)

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#33822) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#33821) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem értek egyet. Mikor a satás SSD-meg cseréltem az akkor jónak számító, 3000-es olvasást tudó SSD-re, az nem csak érezhető, de mérhető előnyt is hozott a betöltési időkben, minden fürgébb lett. Mindezt átklónozott, nem frissen felrakott rendszerrel.

Most elmentem a maximumra, az említett 3000-es SSD-t cseréltem 7000 felett olvasni tudóra ami ment be a PCIe gen4-es foglalatba, mert ha már úgy is kellett a 2TB, akkor legyen jó és időtálló is a cucc. Nyilván itt már nem volt érezhető ugrás, mert az előző is bazi gyors volt.

Ráadásul ezek a dolgok nyilván függnek attól is, hogy jóféle procit raksz-e a gépbe, vagy olyat amin elfut az Excell... Mikor anno egy régi, ráadásul abból is low-end FM2-es AMD-s gépbe migráltam át a Windowst egy HDD-ről SSD-re, az szinte semmit nem gyorsult mert a proci volt a szűk keresztmetszet...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33823) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#33822) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezért is írtam, hogy erősen hardverkörnyezetfüggő a dolog. Ha a kétszeres sebességű PCIe 4.0 nem gyorsabb, mint a feleolyan gyors 3.0, akkor ezzel igazoltuk is, hogy adott régi hardverben a Sata 2 és Sata 3 között sem lesz különbség igazán. De most is a szekvenciális sebességekről beszélünk, holott a rendszerfuttatást az access time érdekli. Fura dolgok meg nyilván vannak, az előbb említett desktopban a Sata3-as 860 EVO 1TB kb 5x olyan gyorsan bootolt, mint a PCIe 3.0 980 1TB! :D No de ez nyilván a legacy/EFI miatt volt. Maga a Samsung 860 EVO a régi Elitebookos telepített OS-sel kerül a desktopba, így az legacy install volt nyilván.

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#33824) Lenry válasza ubyegon2 (#33821) üzenetére


Lenry
félisten

De nem sata2 meg 3 közti különbségről beszélek, hanem sata es nvme közt.
Ahol az egyik pont tízszer gyorsabb és tud párhuzamosan olvasni a másikkal ellentétben

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33825) ubyegon2 válasza Lenry (#33824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ahol az egyik pont tízszer gyorsabb és tud párhuzamosan olvasni a másikkal ellentétben

Nem tudom, mire gondolsz, ami 10x gyorsabb, de még mindig azt mondom, hogy hardverkörnyezet és SSD tipus függő. Egy HMB-s Samsung 980 sok szempontból jobb a PCIe 4.0-nál, de egy belépő NVMe 3.0-nál még a Samsung PM883, de akár a kistesója, a 860 EVO is hamarabb másol egy adott méretű fájlt sustainedben a DRAM cache miatt... ezért nincs értelme így konkrétumok nélkül hasonlítgatni. Nem véletlen, hogy a Milyen SSD-t vegyek topikban az alapkérdés, hogy milyen a hardverkörnyezet. Szóval ez nem ilyen egyszerű téma, hogy leírjuk, valami 10x gyorsabb a másiknál. ;) De legyen nektek igazatok, én inkább maradnék e témában az SSD szaktopikjaiban. (amúgy sincs semmi dolgom a Haladó topikban)

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#33826) kovaax válasza ubyegon2 (#33819) üzenetére


kovaax
őstag

Hát, hogy most a home egy részét az ssd-re raktam, de a ritkábban használt cumókat csak átlinkeltem a green-ről, megint nyertem pár évet az új gép vásárlásával, szóval addig bármi is lehet az aktuális legf@szább... ;)

-=- There's no place like /home -=-

(#33827) urandom0


urandom0
senior tag

Hali!

Clear Linux-szal vagy CachyOS-sel van valakinek tapasztalata? Egy régebbi (10+ éves) asztali PC-re kellene valami gyors Linux. Leginkább webszerkesztésre és hírlevelek gyártására használnám.

Ehhez kapcsolódva, nézegetem az ilyen kevésbé ismert, egzotikusabb asztali környezeteket, az UKUI és a CuteFish fogott meg. Ezek mennyire használhatók?

(#33828) sh4d0w válasza urandom0 (#33827) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Kipróbálod és megtudodod.

UKUI kínai fejlesztés, nem tenném gépre, a másikat meg már nem fejlesztik.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#33829) urandom0 válasza sh4d0w (#33828) üzenetére


urandom0
senior tag

Futottam egy kört live-ban mindkét rendszerrel. A ClearOS nagyon gyors, ezen a régi vacak gépen is kb. 8 másodperc alatt bebootolt. Érdekes a csomagkezelője, package helyett "bundle"-t használ, és a dokumentáció szerint egy bundle mindent tartalmaz, amire az adott szoftvernek szüksége van, és minden szoftverösszeállítás egy egyedi verziót képvisel, és könnyen lehet rollbackelni a verziók között (kicsit hasonlóan, mint gitnél). Emiatt a bundle-s megoldás miatt elméletileg nem alakulhatnak ki függőségi problémák, egyébként tud delta update-et is, a csomagokból csak egy-egy fájlt frissíteni.
Ez nekem így szimpatikus, csak nagyon kevés bundle van hozzá, de gondolom amiatt, mert alapvetően nem asztali felhasználásra szánták, hanem inkább vm-ek és konténerek hostolárása.

A CachyOS-t is megnéztem, háát... az Arch vonal sosem volt az én világom, és ha a CachyOS-en múlik, akkor nem is lesz :)
Amúgy ugyanarról a pendrive-ról, ugyanazon a gépen kb. 40 másodperc alatt bootolt be.

Az asztali környezeteket még nem próbáltam ki. Azt közben láttam, hogy a CuteFish-t nem fejlesztik.
Az viszont, hogy az UKUI kínai, nem zavar, nyílt forráskódú az egész (amúgy a Google-nél, a Facebooknél és a Microsoftnál nagyobb adathalász cégek nem léteznek, a kínai pártállam hozzájuk képest amatőr kisóvodás).

(#33830) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ubuntu 22.04 célgép, cuda-t használ. Azt hiszem két csomagban is ugyanaz a fájl van és így felülírási gond van.

https://pastebin.com/SkWJgdpx

És itt van róla megerősített bugreport, megoldás nélkül: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nvidia-graphics-drivers-535/+bug/2026349

Ilyenkor mit lehet csinálni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33831) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#33830) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Másik drivert használsz.

Remek nv driverek...

https://www.coreinfinity.tech

(#33832) Vladi válasza CPT.Pirk (#33830) üzenetére


Vladi
nagyúr

downgrade.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#33833) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#33831) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az nVidia developre repója hozzá lett adva, mert cuda specifikus lib-ek nincsenek meg a zárt driverben. De most nem tudom mit tudok kezdeni ezzel a helyzettel, hogy a csomag verzió nevek nem stimmelnek össze:

535.154.05-0ubuntu1-vs- 535.154.05-0ubuntu0.22.04.1

Eddig sem értettem az Ubuntu csomag elnevezési szisztémáját...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33834) f_sanyee válasza urandom0 (#33829) üzenetére


f_sanyee
senior tag

a ClearOS az egész más, HPE termékének tünik valamint EOL-nak.
Igazábol attól függ milyen DE-t raksz rá. vmi kevésbé erőforrás igényes DE ugyanúgy fog futni bármlyik disztrón kb. és az, hogy hány másodperc alatt bootol, nem tökmindegy? :)

(#33835) vicze válasza f_sanyee (#33834) üzenetére


vicze
félisten

ClearOS elsősorban "Windows Small Business Server" alternatíva szeretett volna lenni RHEL alapokon és a HP micro és kisebb szerverekhez ajánlották főként, vagy legalábbis ahhoz opció volt. Direktben nem a HP-é, de nagyrészt ők pénzelték, de van/volt, saját termékük ClearBox néven (leginkább router vagy storage-nak).
A felhő elvitte őket nagyrészt.

Clear Linux OS az egy másik distro, ami Intelhez köthető, de még öregebb.

(#33836) bambano válasza CPT.Pirk (#33830) üzenetére


bambano
titán

a --force jellegű kapcsolók csodákat tudnak tenni...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33837) urandom0 válasza f_sanyee (#33834) üzenetére


urandom0
senior tag

Ahogy írja itt a kolléga, a Clear Linux az egy másik cucc.

A bootolás mindegy, úgyis ritkán indítom újra a gépet, kb. havonta egyszer. Csak meglepődtem, hogy ilyen gyorsan bebootolt, ilyet még nem láttam. 8 másodperc alatt ott volt előttem a Gnome...

Az, hogy melyik DE melyik gépen hogyan fut, szerintem eléggé változó, géptől és disztrótól is függ. A múlt héten feldobtam erre a gépre egy KDE-t, azt hittem, szaladni fog, mint villám. Ehhez képest lassabb volt, mint a Gnome. Igaz, ez egy régi HP masina, nem igazán mérvadó a teljesítménye, de akkor is fura volt.
Mondjuk az utóbbi időben a Gnome is belehúzott, ez a gép, amiről most írok, egy i5-2320-as Fujitsu brand gép, 8 GB RAM-mal, Samsung EVO SSD-vel, és teljesen jól fut rajta a Gnome. Ezen persze a KDE is hasít.

Aztán a napokban Cinnamont használtam azon a HP-n, azt leszámítva, hogy a grafika kissé akadozós, semmi gond vele. Nyilván egy XFCE-vel, amiben még animációk sincsenek, villámgyors lenne (már ahhoz képest, hogy HDD van benne).
Végül ma délután OpenSuse Tumbleweed-et telepítettem rá, Gnome-mal, de majd teszek egy próbát KDE-vel is, hátha OpenSuse alatt gyorsabb lesz, mint Fedora alatt.

(#33838) CPT.Pirk válasza bambano (#33836) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így is lett. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33840) CPT.Pirk válasza #79484416 (#33839) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mire gondolsz átlépés alatt?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33842) f_sanyee válasza urandom0 (#33837) üzenetére


f_sanyee
senior tag

én tudom, hogy más, te írtál ClearOS-t, csak erre reagáltam :)

(#33843) bambano válasza f_sanyee (#33842) üzenetére


bambano
titán

van clearos és clearlinux is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33844) urandom0 válasza f_sanyee (#33842) üzenetére


urandom0
senior tag

:R
Teljesen igazad van, én is rosszul írtam, sorry!

(#33845) Ablakos


Ablakos
őstag

Egy kis segítséget szeretnék, mert nem sikerül megfejtenem a syntaxist.

Jó: scp -P 2022 admin@192.168.200.254:RB1100AHx4-20240131.backup Downloads/

Nem jó: scp -P 2022 admin@192.168.200.254:RB* Downloads/
eredmény: scp error: RB*: no such file or directory!

A távolból wildcardozni akarok.

[ Szerkesztve ]

(#33847) sh4d0w válasza Ablakos (#33845) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A szintaxisa ugyanaz, mint a sima cp-nek, csak van elotte egy autentikacio:

scp <auth>:mit hova

https://www.coreinfinity.tech

(#33848) Longeye


Longeye
tag

Sziasztok!

A következő dologra szeretnék magyarázatot találni: Debian 12 alatt, konzolból a su - paranccsal root jogot szereztem, majd telepítettem a wine-t.
Már a tesztre sem indult: wine clock
A hibaüzenetre rákerestem neten és amit csak találtam, kipróbáltam, de semmire sem jutottam. Több órányi vacakolás árán sem.
Kiléptem a root "módból", tehát exit és megpróbáltam még egyszer futtatni sima felhasználói jogokkal.
Csont nélkül elindult.
Az egész cirkusz csak egy nyomorult winbox futtatása miatt lett volna, amit szintén próbáltam root-ként is futtatni, persze sikertelenül. Sima felhasználóként meg kapásból elindult.
El tudná nekem ezt valaki magyarázni?
Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

/* Egy lelkes kontár */

(#33850) Longeye válasza Ablakos (#33845) üzenetére


Longeye
tag

Ha jól látom, akkor az összes RB-vel kezdődő fájlt szeretnéd átmásolni a Downloads mappádba. Én megszokásból RB*.* -ot szoktam ilyenkor használni, mert Windows-on a sima csillag szerintem csak a kiterjesztés nélküli fájlok között válogat.
Azaz így működnie kéne:
scp -P 2022 admin@192.168.200.254:RB*.* Downloads/

Szerintem...

[ Szerkesztve ]

/* Egy lelkes kontár */

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.