Hirdetés

2024. május 23., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33401) CPT.Pirk válasza Dr.FantastiK (#33400) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

2022 februári hír, hogy:
"- Support for 30-bit color in the Plasma X11 session, starting with Plasma 5.24." [link]

Aztán idén elkezdték a HDR-t implementálni Linux szerte, volt áprilisban RedHat hackfeszt a témában, meg a Valve már játékok alatt is működő HDR-t produkált a Steam Deck-en, szóval biztosan nem ott tart a dolog, ahol 2 éve, de ki kellene próbálnod.

nVidiánál meg elkezdtek érdemben nyílt drivert fejleszteni (nvk), így idővel talán már náluk sem fog kelleni a gyári driver, de az még ki tudja mikor kerül be a mesa-ba.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33402) fatpingvin válasza Dr.FantastiK (#33400) üzenetére


fatpingvin
őstag

na és ezt ki állítja? :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#33403) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

AMD fronton HDR-t illetően van vmi infótok ?

Debian Testing + Cinnamon, semmi különlegesség, de megvettem most a csilivili monitort és a redmondi szoftver jól hajtja, a Linuxban viszont nincs erre utalás, hogy HDR-t kezelne (se VLC se Settings se semmi).

A GPU a Ryzen prociba integrált (4650G).

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#33404) growler válasza Dißnäëß (#33403) üzenetére


growler
őstag

"Frissítés 2023 03 A Linuxon futó HDR-támogatással kapcsolatos munka folyamatban van , és úgy tűnik, még néhány évbe telhet, amíg élvezni fogjuk"
[link]

(#33405) Dißnäëß válasza growler (#33404) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Tiszta sor, nagyon köszönöm. :R

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#33406) Dr.FantastiK válasza CPT.Pirk (#33401) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

koszi.
.
raszantam magam ,, kiprobaltam , KDE + Nvidia RTX + x11 == a Transparency effect helyett fekete csikok !! ,, programok akadoznak , mintha le lennenek fagyva , a ' dekoraciok '' hianyosan jelennek meg !!
. . marad a 24-bit. :W

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#33407) sh4d0w válasza Dr.FantastiK (#33406) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Végül is a 10 bit helyett a 24 olyan rossz...

https://www.coreinfinity.tech

(#33408) CPT.Pirk válasza Dr.FantastiK (#33406) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Melyik disztrót nézted meg? A csomagverziók miatt kérdezem. Ha lenne ilyen 10 bites monitorom, akkor megnézném AMD kártyával mi a helyzet.

sh4d0w: jajj de az utóbbi 3 csatornára van. :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33409) Archttila válasza CPT.Pirk (#33408) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

AMD-vel (palcika wm) a masodlagos oled tv siman megy 10 biten.
[link]

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33410) májkimiki válasza Archttila (#33409) üzenetére


májkimiki
őstag

Szerintem az olvasó közönség 10%-a odáig sem jut el, hogy pálcika...... :DD . A WM-et meg ne is firtassuk. :N

(#33411) Archttila válasza májkimiki (#33410) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor marad a szivas :B

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33412) Dr.FantastiK válasza CPT.Pirk (#33408) üzenetére


Dr.FantastiK
őstag

a GARUDA ,, a Legfrissebb , dr460nized. + 535.54.03 Nvidia driver.

[ Szerkesztve ]

Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!

(#33413) urandom0


urandom0
aktív tag

Szerintem ezzel a Red Hattal kapcsolatos jogi vita egy olyan dolog, hogy még az iparági szakértők sem tudják pontosan eldönteni, történik-e GPL sértés vagy sem. Van egy Software Freedom Conservancy nevű szervezet, akik kifejezetten FOSS jogokkal foglalkoznak, ők is írták nem egyszer a Red Hatról, pl. itt is: A Comprehensive Analysis of the GPL Issues With the Red Hat Enterprise Linux (RHEL) Business Model

Én úgy tudom, és itt is azt írják, hogy GPL esetén nem mindenki számára kell közzétenni a forrást, hanem aki beszerzi (megvásárolja) a szoftvert.
Viszont azt nem értem, hogy ha a GPL nem tilthatja meg, hogy a forráskódokat tovább terjeszd, akkor az olyan disztrók, mint az Alma vagy a Rocky, miért nem vásárolnak egy licencet, és a mellé kapott forráskódból már építkezhetnének? Nyilván persze van ennek valami jogi akadálya...

(#33414) bambano válasza urandom0 (#33413) üzenetére


bambano
titán

Még mindig az a probléma ezzel a kérdéssel, hogy az rhel NEM EGY licensszel jön. Egy rakás licensz érvényes rá EGYSZERRE.
Tehát zárttá lehet tenni a redhat egyes részeit úgy, hogy közben nem sértik a gpl-t.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33415) urandom0 válasza bambano (#33414) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ez világos, a kérdéses részek azok, amiket ő GPL licencel emel be a saját kódjai közé. Azoknál nem teheti meg, hogy ne adja ki a vásárló részére a forráskódot, a vásárló meg továbbadhatja azokat.
Mindegy is, közben megtaláltam a választ a kérdésemre Almáék egy tweetjében: https://twitter.com/AlmaLinux/status/1671560898819784704
A licence egy része tiltja, hogy saját buildet terjesszenek.

(#33416) bambano


bambano
titán

[link] zenbleed.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33417) Lenry válasza bambano (#33416) üzenetére


Lenry
félisten

napasztmek.
pont érint :/

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33418) sh4d0w válasza Lenry (#33417) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ha Linuxot használsz, arra már jött frissítés.

https://www.coreinfinity.tech

(#33419) vicze válasza sh4d0w (#33418) üzenetére


vicze
félisten

Jelenleg egy a 6.5 rc3-ba került egy előzetes bejegyzés és ellenőrzésre az új mikrokódhoz(ez elég tiszta elolvasva a commitot), mivel AMD még nem készült egy a javítással, így nincs javítva. Pláne nem jött frissítés.

[ Szerkesztve ]

(#33420) sh4d0w válasza vicze (#33419) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Hijnye...

Egyebkent meg javitva van a legutobbi AGESA-ban, de alkalmazas oldalon is lehet vedekezni ellene.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#33421) sh4d0w válasza vicze (#33419) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Tovabbi jo egest.

https://www.coreinfinity.tech

(#33422) vicze válasza sh4d0w (#33420) üzenetére


vicze
félisten

Microcode még csak is kizárólag Rome-hoz van, (az lenne ez), a többihez még nincs. A linkek nem tudom mit szeretnének mutatni(egyik egy példa egy 4éves mikrokód frissítésre, a másik leírja, hogy csak Rome-ához van), az AMD hivatalos target ideje október-december.
Tehát még egyszer Rome-ot kivéve semmire nincs ebben a pillanatban javítás mikrokód szinten, Linux 6.5 RC3-ba a bit állítás és a Roma mikrocode kivétel került bele, de ezen a verzión elég kevesen vannak...

Aki telepíteni akarja a workoround-ot akkor ennyit kell csinálni:
apt install msr-tools (ki milyen csomagkezelőt használ)
modprobe msr
wrmsr -a 0xc0011029 $(($(rdmsr -c 0xc0011029) | (1<<9)))

A bit egy nem dokumentált kapcsoló, és AMD-n kívül senki se tudja, hogy mit csinál... :F Remélem hamarosan elárulják, mert így elég érdekes CPU beállítást módosítani...

Az SW oldali fix-ek nagy eséllyel (főleg böngésző) előbb lesznek mint mikrokód, AGESA, vagy bármi más.

Szerk:
Engem is ott cseszeget tegnap óta:
amd64-microcode/focal-updates,focal-security 3.20191218.1ubuntu1.1 amd64 [upgradable from: 3.20191218.1ubuntu1]
Ettől nem lesz a hiba kijavítva, nem lesz javított mikrokód, csak a fenti bit fix kerül bele, amit nem tudja senki, hogy mit csinál... Állítólag javítja, reméljük igen, és nem okoz más problémát.

[ Szerkesztve ]

(#33423) vicze válasza vicze (#33422) üzenetére


vicze
félisten

Egy kis tisztázás, hülyeséget írtam "fenti bit fix kerül bele"-al, elég zavaros, hogy ez megy jelenleg. Nincs benne semmi ilyesmi.
Szóval ha jött bárkinek mikrokód frissítés, az egy általános bundle és csak a Roma-hoz van benne valós javítás. Tehát az egyetlen javított mikrokód a 0x0830107A, minden más ami, a "3.20191218"-ban van az nem a Zenbleed-re vonatkozik. pl. Family=0x17 Model=0x08 és Model=0x01 Zen és Zen+ modellek, amik nem érintettek a hibában.

Szóval amíg nincsenek kernel frissítések backportokkal (nem dev-en vagy RC3-mal), a korábban írt/linkelt workaround elvileg megoldja, amíg nem jön bármi más.

(#33424) bambano


bambano
titán

Tapasztalaton alapuló tanácsra lenne szükségem:
van egy gépem, asus prime z690m+ alaplappal, debian, és túl meleg a házban a vinyó. Nagyobb huzatot szeretnék csinálni benne, ha zajosabb, az nem annyira gond. A gépet kitermelni nem nagyon tudom, szóval első körben bios állítgatás nem játszik.

A kérdés: hogy tudom acpi-fan interfészen keresztül felgyorsítani a ventilátorokat?
tia

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33425) urandom0


urandom0
aktív tag

Rolling disztrót használóktól kérdezem, hogy ti milyen gyakran szoktátok frissíteni a rendszeretek? És hogyan frissítetek, kézzel terminálból, valamilyen grafikus szoftverkezelővel, vagy automatikusra van állítva, és a háttérben frissül a rendszeretek?

(#33426) CPT.Pirk válasza urandom0 (#33425) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Terminálból, rögtön a napi első boot után. EndeavorOS.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33427) Archttila válasza CPT.Pirk (#33426) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Szintén. de inkabb mar csak megszokasbol
Arch

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#33428) Siriusb válasza urandom0 (#33425) üzenetére


Siriusb
veterán

Teminálban, általában naponta (vagy amikor eszembe jut), ha biztos van rá időm, mert pl. egy config fájl frissül és össze kell fésülni a meglévővel (vimdiff).

(#33429) bambano válasza urandom0 (#33425) üzenetére


bambano
titán

kézzel, terminálból, átlagosan hetente.
egy rakás gépem van, amire a grafikus szemetet fel se raktam :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33430) bambano válasza bambano (#33429) üzenetére


bambano
titán

és most mindenki gúvadja a saját disztrója frissítési híreit, mert komolyabb bug van a kernelben, és azt frissíteni kell.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33431) vicze válasza bambano (#33430) üzenetére


vicze
félisten

Melyik pontosan? Nem látok újabbat az SMB hiba óta.

(#33432) bambano válasza vicze (#33431) üzenetére


bambano
titán

ma jött a levlistán az értesítés a zenbleed-ről.
kérdés, hogy a disztrókban benne van-e már vagy majd ezután.
nem linux disztró, kernel bug.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33433) CPT.Pirk válasza bambano (#33432) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most a betöméséről jött értesítés? Mert a zenbleed már egy 5-6 napos történet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#33434) urandom0 válasza urandom0 (#33425) üzenetére


urandom0
aktív tag

Köszi a válaszokat mindenkinek!

(#33435) growler válasza urandom0 (#33425) üzenetére


growler
őstag

Terminalbol -> sudo pacman -Syu ... vagy yay.
Vagy grafikusan -> Pamac
Frissites: Manjaro stable branch - ritkabban (3-4 hetente) de akkor nagy
meretu (600-800MB- 1-1.2GB) meretu frissites.
Az inkabb Arch alapuak: naponta 8-10-15-20 csomag is frissulhet.
A frissitesek letolteset lehet automatikusra allitani, de a telepitest
manualisan kell kezdemenyezni.

(#33436) Lenry válasza urandom0 (#33425) üzenetére


Lenry
félisten

Arch
1-2 naponta, terminálból

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#33437) vicze válasza bambano (#33432) üzenetére


vicze
félisten

Az ugye nem kernel hiba, hanem HW. A workaroundok jönnek majd a kernelekbe, ahogy írtam feljebb, de magát a workaroundot bárki implementálhatja a gépén nem kell új kernelre várni. A megoldás meg majd egyszer a mikrokódfrissítések lesznek.

(#33438) Keem1


Keem1
addikt

Sziasztok, fdisk helpet szeretnék kérni.

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 8192 532479 524288 256M c W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2 532480 168466431 167933952 80,1G 83 Linux
/dev/sda3 168466432 976773167 808306736 385,4G 83 Linux

Az sda2-t szeretném a mostani 80GB-ról 150-re átméretezni úgy, hogy az sda3 megmaradjon, csak ugyanúgy a disk végén, és a hiányzó 70 GB abból leválasztva. Ja és egyik partíció adata se vesszen el. Mindössze 30% foglalt csak a shrinkelendő partíción, szóval lesz hely. Ja, és a partíciók között/után/előtt ne legyen egy unallocated byte se.

Előre kis köszi :R

(#33439) urandom0 válasza Keem1 (#33438) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ez veszélyes művelet lesz, mert át kell helyezni az adataid egy részét. Előtt csinálj másolatot mindenképp!
Linuxos eszközt én nem tudok erre a célra, sőt ingyenest sem, fizetősből azt hiszem az AOMEI Partition Assistant vagy a EaseUS Partition Master biztos tud ilyet.

(#33440) Keem1 válasza urandom0 (#33439) üzenetére


Keem1
addikt

Az Easeust már nézem is, viszont előtte még egy gond.
Fent az fdisk 385 GB-nak látja az utolsó partíciót, a df viszont csak 150-nek (ennyi volt az eredeti mérete, mielőtt extendálva lett volna klónozás után)
A dolog előzménye, hogy a 250 GB ssd lett klónozva dd-vel az 500 GB-ra, majd az utolsó partíció (/home) lett 150-ről extendálva a disk végéig (385 GB).

Szóval most még fontosabb kérdés, hogy a df miért a korábbi méretet látja csak? Rebootolva már volt a gép.

Az Easeus is 385 GB-ot lát.

(#33441) bambano válasza Keem1 (#33440) üzenetére


bambano
titán

mert a fájlrendszert is át kell méretezni, ha a partíciót átméretezted.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33442) Keem1 válasza bambano (#33441) üzenetére


Keem1
addikt

Siker, ez volt a gond, köszönöm :R

(#33443) bambano


bambano
titán

ismét újabb proci sebezhetőségek, mindkét oldalon egy-egy.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#33444) Sub-ZeRo válasza bambano (#33443) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Megint egy? Így is updatel vagy 2 naponta a fedora ... :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#33445) vicze válasza bambano (#33443) üzenetére


vicze
félisten

Ezekhez a gyártók már tegnap elkezdték kiadni a BIOS frissítéseket jó pár hibára, de brutál bonyolult a mennyiség miatt, hogy mi érintett.
pl. Lenovo (Valaki nagyon jól szórakozott a táblázatokon az tuti...)

Ezek a hibák: AMD-SB-4003, AMD-SB-7005, INSYDE-SA-2023018, INSYDE-SA-2023034, INSYDE-SA-2023036, INSYDE-SA-2023038, INSYDE-SA-2023039, INSYDE-SA-2023047, INSYDE-SA-2023048, INTEL-SA-00813, INTEL-SA-00828, INTEL-SA-00836, INTEL-SA-00837, INTEL-SA-00783

Nem néztem végig mind(rohadt sok), de kernerlből szinte egyikre se lesz workaround. pl. az InsydeH2O-nél az egész BIOS-t frissíteni kell nyilván.

(#33446) ivana válasza vicze (#33445) üzenetére


ivana
Ármester

Hát igen, ez a BIOS dolog az x86 egyik legnagyobb baja. :O

(#33447) vicze válasza ivana (#33446) üzenetére


vicze
félisten

???
Az hogy UBOOT, EFI, UEFI, Coreboot, stb. ugyanazt csinálja és semmi köze a platformhoz. Az hogy a BIOS név ragadt meg, az csak legacy köznyelv.
A hibák többség low level CPU és egyéb kompones FW hibája és ezt x64-en az UEFI-n keresztűl frissited.

(#33448) Livius válasza vicze (#33447) üzenetére


Livius
őstag

Ha jól tudom igazából nem is frissíted véglegesen, csak amikor indul a CPU, akkor betöltődik a microkód, tehát másik alaplapon ahol ez nincs, nem úgy indul.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#33449) ivana válasza vicze (#33447) üzenetére


ivana
Ármester

A u-boot a jó rendszer architektúra szempontból. Az csak egy bootloader, beinicializál amit kell (pl. network, hogy TFTP legyen) utána berántja a kernelt és eltűnik a memóriából. A kernel a memória képet a device tree-ből kapja, ami eszköz specifikus és a kernel tree-ben van normál esetben. Ez az attack vectorokat is jelentősen csökkenti. Btw ARM esetén pl. microcode sincs, mert RISC.

A BIOS annyira konyhanyelv, hogy maga a vendor is BIOS-nak hívja a mai napig. :P De x86-on van ez az SMM dolog amikor végrehajtás közben visszaugrik a proci a BIOS-ra. Szóval ott a memóriában marad a BIOS, és kell is, mert az kezeli a hardver csatlakoztatást.

(#33448) Livius A mikrokód igazából tök mindegy, a kernel úgyis felupgradeli early boot-ban ha régi.

(#33450) vicze válasza ivana (#33449) üzenetére


vicze
félisten

Az hogy mitt tud a rendszer inicializáló, kizárólag egy méretkorlát. Vannak UEFI-k teljes böngészővel és rengeteg funkcionalitással, meg vannak tök fapadok.

"Btw ARM esetén pl. microcode sincs, mert RISC."
Van mirokód, csak be van égetve a CPU-ba ezért van annyi javíthatatlan sérülékenység iPhoneokon, több Qualcomm SoC-on is és nem lehetett a különböző spekulatív támadásokat HW szinten javítani ARM-en, csak SW-ből. Ez igen jelentős security probléma ARM oldalon.
De FW ugyan úgy van rengeteg SoC komponenshez, így ott is frissülgetnek az FW-k elég nagy rendszerességgel.

"kernel úgyis felupgradeli early boot-ban ha régi."
A CPU mikrokódot lefrissíti runtimeban is gond nélkül.

Viszont a Linux kernel maga nem fog semmilyen más FW-t frissíteni, mert olyan méretnövekedést jelentene, ami monolitikus felépítés miatt nem lehetséges. Kernel csak a Firmware API-t adja. Ami linuxon FW-t frissít az fwupd az LVFS közreműködésével. LVFS nélkül ugyan ott vagy, hogy le kell tölteni és kézzel frissíteni bármit. Amíg nem volt pár évvel ezelőttig az LVFS, valami iszonyat kínszenvedés volt a különböző FW-k frissítése Linux-on(főleg tömegben), ha egyáltalán lehetséges volt bármilyen formában.
A fent felsorolt sérülékenységek 99%-ka LVFS-en keresztül BIOS update formájában fog javítódni, mert nemes egyszerűséggel nem adják ki a gyártók más formában az FW-ket.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.