Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2951) bambano válasza Ezekiel Ston (#2949) üzenetére


bambano
titán

Ha a novell 5 alatt a novell netware hálózati kiszolgáló 5-ös verzióját érted, akkor azt sehogy, de szükség se nagyon van rá. Az x.500-as felhasználókezelést leszámítva mindent tud a linux, amit az 5-ös netware úgy, hogy windowsok is fel tudnak rá kapcsolódni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2952) mandrake83


mandrake83
csendes tag

Hi all! Dinamikus IP-vel kapcsolatban lenne kérdésem. Van egy router mögötte egy linux szerver különböző szolgáltatásokkal. A routert be lehet állítani, hogy a dyndns-el kommunikáljon és mindig frissítse az IP-t. Ez sajnos csak elméletben müxik az én routeremen (KCF, valami taiwani gagyi), a gyakorlatban nem frissíti az aldomainhoz az új IP címet, ugyanis a kapcsolatot 24 óránként bontja a szolgáltatóm. Ekkor a routernek autómatikusan frissítenie kellene, de nem csinálja. Kérdés: Linuxra néztem egy ddclient nevű progit ami a dyndns-hez való. A baj az ugye, hogy a saját ip-jét adja meg így az aldomainhez bejegyzett IP a 192.168.1.5 lesz, pl. Nem tudtok valami olyan lehetőséget esetleg ami egy LAN-on lévő linuxos gépen fut és frissíti a dyndns-hez tartozó IP-t, de nem az alhálózati IP címével, hanem a WAN IP címmel? A portforwardingot már megoldottam, müxik is, csak elég gáz naponta frissíteni az aldomaint. Ugyanis csak úgy tudom frissíteni, hogy weben belépek aztán akkor látja a WAN címemet és akkor frissítem. Találtam még egy másik progit dyndns-hez amiben meg lehet adni azt az eszközt aminek az IP-jét frissítse be.Nincs véletlenül Linuxban olyan interface aminek a címe a WAN IP? Ha nem lenne router akkor adsl kapcsolatban lenne ilyen ha jól emlékszem, még pedig a PPP0 vagy valami ilyesmi. amikor router nélkül használtam akkor megadtam ugye ezt az eszközt és működött is a dolog. Szóval hogyan lehetne megoldani router mögül. TUDOM: használjak fix IP-t ezt már sokan mondták de nincs kedven havi 5000-et fizetni érte a szolgáltatómnak..Köszi előre is a válaszokat...

[Szerkesztve]

(#2953) pawee


pawee
tag

nah hallo,
milyen fájlrendszert használjak, hogy lin és win alatt is tudjam írni?
és hogy állítsam be az fstab-ot mert amikor fat32 volt a gépemen és az options defaults akkor sem tudtam írni... :F

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2954) dr_strange válasza pawee (#2953) üzenetére


dr_strange
senior tag

[link]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#2955) Ezekiel Ston válasza ngabor2 (#2950) üzenetére


Ezekiel Ston
senior tag

üdv!

nos bocsánat hogy nem tettem fel konkrétan a kérdést...most kijavítom magam:

Novell Netware 5-ös verzióra gondoltam volna...

(#2956) Ezekiel Ston válasza bambano (#2951) üzenetére


Ezekiel Ston
senior tag

nos itt van az amikor ész nélkül nézek és írkálok...köszönöm...
most már tisztában vagyok ezzel is...köszönöm!

(#2957) bambano válasza pawee (#2953) üzenetére


bambano
titán

ext2-t.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2958) bambano válasza mandrake83 (#2952) üzenetére


bambano
titán

Nem teljesen értem, hogy mit jelent nálad az, hogy weben belépsz és akkor látja a wan címet, de wget-tel le tudod kérni ugyanazt az url-t a dyndns szolgáltatótól, amit egyébként weben kérnél és akkor frissül a beállítás is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2959) mandrake83 válasza bambano (#2958) üzenetére


mandrake83
csendes tag

A weben belépek azt jelenti, hogy egy XP-s gépen ami szintén router mögött van belépek a dyndns.org-ra, ott user+pass után kiírja, hogy mi most az IP-m (a WAN-os) majd nyomok egy frissítést és hozzárendeli az IP-met az aldomainhez. Ezt a wget-es megoldást nem igazán értem, le tudod esetleg írni kicsit részletesebben. Eddig a wget-et ftp-n való letöltésre használtam...Köszi

(#2960) GD


GD
őstag

simán megy a ddclient update, bármikor elérem az otthoni routerem, a dyndsn-en van regisztrációm... lehet hogy cron-ba is beraktam 20percenként frissülve..

(#2961) bambano válasza mandrake83 (#2959) üzenetére


bambano
titán

Amikor az xp-n futó explorerben rányomsz a frissités gombra, akkor az egy adott url-t kér el a dyndns.org-ról. Ugyanezt az url-t wget-tel is le lehet kérni cron-ból és akkor nem kell foglalkozni azzal, hogy rossz a router vagy sem. A cron ezen kívül tud olyat is, hogy reboot-kor elindítson valamit. El kell olvasgatni alaposan a dnydns oldal html forrását, abból kiderül.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2962) mandrake83 válasza GD (#2960) üzenetére


mandrake83
csendes tag

Ezt nem értem...A klienseden fut a ddclient és a router címét frissíti be? Hogyan? Miért nem a saját LAN-os IP címét mint nálam?

(#2963) mandrake83


mandrake83
csendes tag

Egy dolog jutott most még eszembe...Nem lehet, hogy mivel ugyanarról az alhálózatról teszteltem ezért látott belső IP-t? Ugyanis nslookup-pal az xy.dyndns.org-ra a 192.168.1.5-öt írta ki. Lehet csak azért mert ugyanarról az alhálózatról akartam megnézni? Sajna nem volt alkalmam úgy kipróbálni, hogy hazaszaladok onnan és megnézem otthonról...

(#2964) Dr.Burn


Dr.Burn
őstag

Kellene nekem Debianra egy torrent kliens, azureus -t nem akartam, mert eleg gepigenyes. Esetleg tud valaki könnyen kezelhetö klienst linuxra? :U

"Later Nerd!"

(#2965) pawee válasza bambano (#2957) üzenetére


pawee
tag

és azt a vindóz ugyanúgy ismeri fel mintha egy ntfs/fat32 partíció lenne vagy kell hozzá még vmi?

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2966) bambano válasza pawee (#2965) üzenetére


bambano
titán

[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2967) rokefeller válasza Dr.Burn (#2964) üzenetére


rokefeller
senior tag

transmission,nem gépigényes,szép is,semmit nem tud, azonkívül hogy letölt, ja, mégis tud valamit, up/down max sebességet állítan

A télapó nem a régi már...

(#2968) Chieftec


Chieftec
őstag

Helo

Sokat bogarasztam neten eddig nem sok sikerrel. Vacilalok linux illetve win router/server kozott. Eddig egyertelmuen linuxszal oldottam meg, de traffic shapping hianya nekem eleg zavaro mivel szinte nonstop toltok valamit. Win alatt ugye ezt konnyu kivitelezni cFossal. Szal linuxra szeretnek valalmi hasonlo megodlast. Tudtok ilyet?

(#2969) gaben


gaben
aktív tag

Sziasztok!
Olyan shell scriptet kellene írnom,ami megvizsgálja a gépen ,hogy van-e index.htm fájl,és kiiírja,hogy van weblap ,ha nincs akkor pedig nincs weblap.
Kérlek segítsetek,mert ezt csak kiadták feladatnak,de jóformán el se magyarázták
Szinte nem mondanak semmit,csak csináld...

azért én megpróbáltam,örülnék,ha valaki a működő verziót leírná,mert ez ne mműködik
#!/bin/bash
ldapsearch -x -LLL uiod=''index.htm|grep''ˇhomeDirectory:\home\2006\/.*''
if index. htm
then echo ''van weblap''
else echo ''nincs weblap''

fi

Órai cuccból kínlódnék,de azt se mondták el,hogy mi a -x és -LLL kapcsolo...Mi ez?
Man-t sajnos angol nehézségeim miatt nem igazán tudom használni...
Segítséget előre is köszönöm!
Gabo

(#2970) ngabor2 válasza Chieftec (#2968) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nézz körül a qos irányában. kernel szintű dolog is van benne, részleteket nem tudok, mert nem használom. ha szemét lennék, akkor azt mondanám, hogy lartc [link] még én se bírtam átrágni magam rajta, pedig alapmű.

(#2971) bambano válasza Chieftec (#2968) üzenetére


bambano
titán

Van az alapmű, a lartc (linux advanced routing and traffic control), ami alapvetően egy vaskos dolog. Azért javaslom egy gyors elolvasásra, mert specializált esetekre (mint a tied) kész megoldáskra mutató url-ek vannak benne.

[link]

(szóval nem betű szerinti végignyálazásra és megértésre javaslom, de az se rossz dolog, hanem ott találsz url-eket)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2972) mobal


mobal
MODERÁTOR

sziasztok!

fejembe vettem ,hogy felrolok egy debian. ugy szeretném ,hogy feltolom a deb 3.1 est és aztán egy apt-get install xserver-xorg majd pedig garnome -mal egy gnome -ot.

kérdésem van -e a debiannak alapol most már :D a csomagkezelövel xorg csomagja. a másik ,hogy milyen függöségek kellenek a debiannak?

válaszokat előre is köszi!

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2973) mobal


mobal
MODERÁTOR

jah és egy hüle kérdések :D

szóval ha valamit a /usr/share -be telepitek akkor az mindenki számára elérhetö lesz? másik ,hogy hova kell linkelni a dolgokat ,hogy terminalba beirva is mindenki számára fusson?

köszi

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2974) bambano válasza mobal (#2972) üzenetére


bambano
titán

A 3.1-ben nincs xorg. A 4.0- április másodikán lesz stabil a legutolsó ígéretek szerint, ergo 3.1-gyel foglalkozni felesleges.

Mit értessz azalatt, hogy debiannak függőség?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2975) bambano válasza mobal (#2973) üzenetére


bambano
titán

A /usr/share az architektúra független dolgok helye, magyarul olyan cuccokat kell iderakni, ami megosztható tetszőleges processzorfajták között is. Jellemzően a dokumentáció ilyen. A saját telepítést a /usr/local alá szokás csinálni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2976) mobal válasza bambano (#2974) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

hát, hogy milyen függőségek az kicsit elírtam. szóval pontosítnok. milyen dependencies -re van szükségem ,hogy pl a gnome szó nélkül felmennyen (2.18 -as).

aham. akkor megvárom a 4 -es debiant. remélem kiijön ápr. 2 án...

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2977) rokefeller válasza mobal (#2976) üzenetére


rokefeller
senior tag

vagy esetleg próbálkozz egy ubuntuval... a feisty tesztben biztos van 2.18-as gnome, ami pedig szinte mindentől függ...

A télapó nem a régi már...

(#2978) bambano válasza mobal (#2976) üzenetére


bambano
titán

Továbbra sem értem, neked milyen függőség kell, beírod:
apt-get install gnome

felrak mindent, ami gnome és ami neki kell oszt jónapot. Felesleges április 2-ig várni, az etch-et most is felrakhatod, semmi komoly baja nincs már.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2979) mobal válasza bambano (#2978) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

jólvan. :) nekem 2.18 as gnome kell és feltolom magam garnom -mal mert ilyet isakarok csinálni. most ubuntu van, de debiant szeretnék. köszi!

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2980) mobal válasza bambano (#2978) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

jólvan. :) nekem 2.18 as gnome kell és feltolom magam garnom -mal mert ilyet isakarok csinálni. most ubuntu van, de debiant szeretnék. köszi!

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2981) mandrake83


mandrake83
csendes tag

Hi all! Kérdésem a következő: van két scriptem ami e-mail-t küld nekem ( mutt+exim4) ha be ill. kikapcsolnak egy linuxos gépet. Kérdésem, hova tehetném be ezt a két szkriptet (be és ki nevű szkript) hogy értelemszerűen induláskor fusson le a BE nevű szkript, kikapcsoláskor pedig a KI nevű szkript...Szóval ezt szeretném, rem érthetően fogalmaztam. Gondolom az /etc/rc0.d és rc6.d-ben kellene matatnom a kikapcsolásnál, a bekapcsolásban pedig az init.d-ben valahol, de nem világos... Előre is köszi a válaszokat, bocs a láma kérdésért.... :(

Ja: Ubuntu Server

[Szerkesztve]

(#2982) ngabor2 válasza mandrake83 (#2981) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az indulást pl. a /etc/rcS.d-be is lehet linkelni, vagy az rc[23].d-be.

a kilépő szkriptnél mindenképp érdemes várni addig, míg biztosan ki nem megy a levél, vagy legalább pár próbálkozásig.

(#2983) mandrake83 válasza ngabor2 (#2982) üzenetére


mandrake83
csendes tag

És a kilépő szkriptet hova tegyem? Az induló szkriptet megoldottam az /etc/init.d/networking-nek az utolsó sorába tettem, működik is...Már csak azt nem tudom a kilépő szkriptet hova tegyem, ill mibe?

(#2984) bambano válasza mandrake83 (#2983) üzenetére


bambano
titán

Akkor jobb lenne a levelező rendszer indító scriptjeit hekkelni, az szerintem erre biztosabb.

Az újraindításhoz szép megoldás még a crontab.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2985) ngabor2 válasza mandrake83 (#2983) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a /etc/init.d-be tedd be a ki szkriptet, és csinálj róla egy symlinket az rc6.d-be és az rc0.d-be. lehetőleg a legelső helyre, hogy legyen ideje lefutni. nomeg egy adag ellenőrzéssel, és biztosítással
(pl. van-e háló, el tudta-e küldeni, ha nem, akkor valahova logolni helyi gépen, de ne fusson hálózati hiba miatt végtelen ciklusba, stb.)

(#2986) GD


GD
őstag

üdv!

nemsokára telepítek egy komolyabb házi kiszolgálót ami többek között samba-val is fog dolgozni, ergo, win alól le föl mennek a cuccok, könyvtárak jönnek létre, miegymás

tanácsot kérek: milyen módon oldjam meg hogy ne legyen karakterkódolós bajom az adott meghajtón, a winben szépen látszódjon mindenki...?

ez lehet rendszerszintű is vagy a samba beállítása is, nekem tök8, csak jó legyen :B

(#2987) bambano válasza GD (#2986) üzenetére


bambano
titán

Kicsit kiabálni kell a júzerekkel, hogy a filenév az angol abc 26 kisbetűje plusz számból áll, egyéb nevekért eltöröd a kiskacsóját és rendben lesz minden :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2988) GD válasza bambano (#2987) üzenetére


GD
őstag

nem pártfogolom a családon belüli erőszakot, ez meg az lenne majdnem:)

(#2989) ngabor2 válasza GD (#2986) üzenetére


ngabor2
nagyúr

tehát a kérdés tulajdonképpen az, hogy a win milyen kódolást használ alapértelmezettként. legjobb tudomásom szerint utf8-at, emiatt van jelenleg a nagy utf8 vs. iso8859-2 csata mifelénk.

(#2990) bambano válasza ngabor2 (#2989) üzenetére


bambano
titán

a kérdés, hogy melyik win melyik sp, mert a régebbiek 1250 vagy 1252-es kódlapot használnak (már nem emlékszem pontosan, melyiket).

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2991) gaben


gaben
aktív tag

Üdv !
Egy könyvtáron belül az összes fájlra hogy lehet hivatkozni?
Mondjuk a cut paranccsal a /etc könyvtárban lévő összes gájlt összeakarom fűzni..
Akkor azt hogy?

Illtve azt hogy lehet megoldani ,hogy xy ember összes rendszerben eltöltött idejét kilistázzam?A last degítségével.Egyenként kilistázza,de összekéne adni.Összes idő kellene.Ezt hogy lehet megcsinálni?

(#2992) ngabor2 válasza gaben (#2991) üzenetére


ngabor2
nagyúr

cat `find . -type f` > file.txt.
ez az alkönyvtárak file-jait is összefűzi. azért nem kód, mert az idézőjel fontos (alt-gr 7)

cat * > file.txt
csak az aktuális kt file-jait fűzi össze, ha alkönyvtárak is vannak, arra hibát ad (de továbblép).

bár ennek így nem sok értelmét látom. bár gondolom valójában nem az /etc-t akarod öszefűzni :)

(#2993) GD válasza bambano (#2990) üzenetére


GD
őstag

xp sp2 jelenleg..
úgy tűnik a megoldás jó, hogy az ftp szervernek megmondtam hogy a kliensként bejövők iso8859-2-est használjanak

aztán teszteltem sambával könyvtár, visszanézés ftp-n és u.e. fordítva, úgy néz ki menni fog :)

azért engem is érdekelne hogy végül is mit használ az xp sp2...ettől régebbi gépek nem fognak kapcsolódni, szóval elég lenne ez az infó

(#2994) gaben válasza ngabor2 (#2992) üzenetére


gaben
aktív tag

OK.
Azt hogyan lehet megoldani ,hogy egy általam kiválasztott felhasználó összes rendszerben eltöltött idejét kilistázzam?A last segítségével.Egyenként kilistázza,de összekéne adni.Összes idő kellene.
Lehetne időt is adni,hogy mettől meddig nézze.Ezt hogy lehet megcsinálni?

Ebben kérnék segítséget.
Előre is köszönöm!

(#2995) bambano válasza ngabor2 (#2992) üzenetére


bambano
titán

A ``-s behelyettesítést nem pártolják mostanában, mert nehéz egymásbaágyazni. Helyesebb lenne a a cat $(find . -type f) formátum. Ez utóbbival az a baj, hogy a parancssori paraméterek számára fenntartot hely limitált (128k-ra emlékszem), amiből ki lehet futni. Erre megoldás:

find . -type f| xargs cat

Vagy használni a find saját exec-jét, egyes esetekben az jó lehet:

find . -type f -exec cat {} \;

csak a szintaktika nem magától értetődő:)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2996) ngabor2 válasza bambano (#2995) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nekem mindig is ez tetszett a linuxban. van egy probléma, és azt nagyon sokféleképpen meg lehet oldani. ki mihez ért jobban. az xarg-ra nekem még nem volt szükségem, ezért nem is igazán néztem utána.

a find-nek nálam az a ''baja'', hogy mindig ír elérési utat is. egyes progik nem szokták értékelni, ezért trükközni kellett vele egyszer.

én úgy vagyok a ``-vel, hogy ezt ismerem, egyszerűbbnek tartom, mint a $() módszert. ha ilyeneket már egymásba kell ágyazni... akkor keresni szoktam egyszerűbb megoldást :D

amúgy a for i in `find . -type f` do; cat $i >> file.txt; done módszert meg se említettem :DDD

Gaben: ebben nincs tapasztalatom, úgyhogy ezért nem válaszolok.

(#2997) ccsk_h


ccsk_h
csendes tag

ÜdV
A redhat 7.3 250gb-s winyot letud kezelni?
vagy mekkora a maximum amit lekezel?

GA-2CEWH 2X200opteron GA-7600GT 4X1gb kingstone reg ecc ram 4X200gb Maxtor

(#2998) bambano válasza ccsk_h (#2997) üzenetére


bambano
titán

Sosem volt még redhatom, de szerintem mindent le tud kezelni, amiről képes a gép bebootolni. Geometry resize jumperrel nekem egy p1-es alaplap is lekezel 300 gigás vinyót.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2999) bambano válasza ngabor2 (#2996) üzenetére


bambano
titán

Hát ne is említsd, mert a file.txt megnyitását és lezárását betenni a ciklusmagba elég pazarló megoldás:)

A ``-nek az a baja, hogy el fog tűnni. Tehát ideje átszokni.

Mondj egy programot, amelyik nem kezel elérési utat. Egyébként meg van basename utasítás, azzal le lehet vágni az elérési utat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3000) GD


GD
őstag

üdv!

sürgős missön help! :B

megbízható dyndns klienst keresek ami ha saját cron + scriptel akár 3 percenként fut akkor is okos
pl ha megszakad a net és újra visszajön a ppp0 akkor is frissít..vagy alacsonyra állított időközönként is..lehet a dyndns.org nem a legjobb erre, ha van beváltabb az is jöhet!

saját gépen jól megy a ddclient (adsl pppoe-vel) de amit most csinálok szervert azon nem, pedig egyforma a conf... aztán próbálkozta még az ez-ipupdate-val, hát hol jó, hol nem...szal nem vagyok elégedett.. :F


köszi!

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.