Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2901) ngabor2 válasza Batman (#2899) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az ubuntu topik 1. hsz-ában ott a megoldás. nem kell semmi rescue prompt, simán bebootolsz, majd crtl-alt-f1,
sudo mount /dev/hdaXY /mnt
chroot /mnt
sudo grub-install /dev/hdaX.


hogy milyen ubuntu-disztribbel bootolsz be, az gyakorlatilag mindegy, a változatok között sincs ezügyben eltérés.

ps: ezt a küldött pü-ből másoltam ide :) hasonló okokból ;)

ja, annyit javítottam, hogy pü-ben ubuntu-disztrib helyett debiant írtam.

(#2902) Jester01 válasza GD (#2900) üzenetére


Jester01
veterán

Szerintem sambaval sehogy. A másolás mindig körbe fog menni, az átnevezés pedig egy fájlrendszeren (csatoláson) belül mûködik csak.

Jester

(#2903) GD válasza Jester01 (#2902) üzenetére


GD
őstag

hm, és ha egy meghajtóba van csatolva a két mappa?

ójeah, átvertem a rendszert, mappa1-be tettem egy linket mappa2-re és csak mappa 1 van megosztva....így már nem jár körbe

[Szerkesztve]

(#2904) rokefeller válasza kalló (#2895) üzenetére


rokefeller
senior tag

ez abszolút általános, a linux (vagy legalábbis a fedora) alapból anyi ramot használ amennyit csak tud. ez hem olyan gáz, mint win-nél, itt akkor nyúl csak a swaphez, ha nagyon muszáj, persze akkor bebelassulhat, bár nem kellene
ha nem gáz a plusz költség, egy giga ram nem árt, nekem másfél van, és hát a swaphez ritkán nyúl a cucc, 800 mega felett ritkán fog a memóriából, és akadozás sincs
a másik dolog, ki kell lövöldözni a felesleges szolgáltatásokat, guglizással lehet találni direkt fedorás leírást, hogy mi fontos és mi nem(persze kinek mi)

A télapó nem a régi már...

(#2905) Sianis válasza rokefeller (#2904) üzenetére


Sianis
addikt

Meg az sem elfelejtendő, hogy nem Win-es szemmel kell nézni, hogy mennyi memória van használatban. :) A Linux körökben ismert a mondás: ''Nincs annyi ram, amit a Linux ne tudna betölteni.'' :DDD És érdekes módon mégsem lassul a gép.

Sianis

(#2906) GD válasza Sianis (#2905) üzenetére


GD
őstag

1024-ből átlag 200 mega ram van használatban, a gigás swap-hoz kb 10-15 mega erejéig nyúl, film, zene, böngésző, ftp, üzenőprogik futnak közben

ez nekem tetszik, ubuntu alatt

(#2907) Batman válasza ngabor2 (#2901) üzenetére


Batman
őstag

Igen ezt olvastam, és ki is próbáltam de ez sem működött , de fejből most már nem tudom milyen üzenetet írt ki erre. :(

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#2908) ngabor2 válasza Batman (#2907) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha emglesz a hibaüzenet, akkor remélem jobban tudunk segíteni. lehet, hogy valami olyan alap dolgot néztél el, ami csak egy vérprofinál fordul elő :D

(#2909) Imy


Imy
veterán

Sziasztok!
Szeretnék feltenni valamiféle Linuxot, csak nem tudom, hogy melyiket, ezért kérném a segítségeteket, hogy melyiket.
Elvárásaim: az legyen a legjobb linux :D, Magyar, könnyen kezelhető kezdöknek is...

Skype, MSN-t lehet Linux alol üzemeltetni?
Tüzfalat, antivírus kell Linux alatt?

Bocs, de nem probáltam még.

(#2910) pawee válasza Imy (#2909) üzenetére


pawee
tag

hát nem a legjobb de magyarnak magyar és kezdőknek tökéletes UHU 2.0
msn=amsn/kopete/gaim
skpye meg asszem alapból opensource, de ezt télleg nem tom...most lehet tök nagy fa*zságot mondtam :D
kell tűzfal is meg antivír is...azaz nem kell de pl nekem is van, de nyugi nem lesznek kékhalálok és trojaiak...
jah multkor tök jót nevettem...:D megyek vmi oldalra firefox, piros lesz a címsor sikítozik hogy hogy tuti akarom-e folytatni mert beleírhat a registrykbe az oldal...:D jó volt...nincs is registry lin alatt...:D

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2911) pawee


pawee
tag

nekem a kérdésem emg az lenne hogy hogyan tudok partícionálni?
van egy FAT32-es partícióm leakarom törölni, 10gigát megakarok tartani NTFS-nek és a többit meg ext3ra szeretném partícionálni.van windozom is de a PQ Magic 8 nem akart elindulni mert nem találta az egyik partíviónak a beűjét vagy labeljét vagy mi a franc, és muszáj lin alatt megcsinálnom...
fdisk vagy esetleg más módszer?
:F

Minden input az ördögtől érkezik!

(#2912) ngabor2 válasza Imy (#2909) üzenetére


ngabor2
nagyúr

akkor első körben topikajánló: [link]
másodiknak disztribajánló: ubuntu. mindkét feltételnek megfelel.

skype úgy-ahogy, msn nagyrészt működik. sajnos mindkét protokoll gyártója érthetetlen módon csak a winre koncentrál.

tűzfal kellhet, vírusírtó felesleges.

(#2913) Dr.Burn


Dr.Burn
őstag

Az lenne a kerdesem hogy valaki csinalt mar linux alatt radio servert?(a winamposra gondolok) Ha van olyan aki csinalt mar ilyet az pls irjon, ide vagy PÜ -t. Köszike. :R

"Later Nerd!"

(#2914) Sipi válasza ngabor2 (#2912) üzenetére


Sipi
addikt

A Skype-nak létezik natív Linuxos változata is... :U Igaz, a legújabb 2-es még nem, de fejlesztik azt is. A mostani pedig nekem minden probléma nélkül működik.
Az MSN protokollban mára szinte csak a videokonferencia nincs visszafejtve, a többi működik az elterjedtebb csevegőkkel (amsn, gaim, kopete). Vagyis videót át lehet vele lőni a túloldalra.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#2915) rollins válasza Sipi (#2914) üzenetére


rollins
őstag

van ez az Ekiga, IP telefon, VoIP meg videókonferenciára, biztos jó lehet...

[Szerkesztve]

(#2916) Imy válasza ngabor2 (#2912) üzenetére


Imy
veterán

Elsősorban köszi!
És ezeket hol lehet letölteni, mármint az MSN-t és Skypeot?
Milyen virusírtot ajánlasz, s ismételten hol lehet letölteni?
Köszi!

(#2917) Sianis válasza Imy (#2916) üzenetére


Sianis
addikt

1. Próbáltad a Skype hivatalos oldalát? :W
2. MSN-t a Gaim kezeli

Sianis

(#2918) ngabor2 válasza Imy (#2916) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha az ubuntuból indulunk ki, akkor pl. a kopete, gaim benne van. asszem az amsn-t is fel lehet aptgettel tenni, van csomagja. a skype-ot sose próbáltam feltenni, valszeg annak is van csomagja, de ha nincs, akkor a honlapjáról elvileg elérhető.

vírusírtó nem kell. első körben tűzfal se, ha otthoni gépről van szó.

(#2919) rollins válasza ngabor2 (#2918) üzenetére


rollins
őstag

tehát otthoni userként, ahol nem fut web, mail stb szerver, akkor elég az alapbeállítású, telepítésként felkerült iptables (szabályok)?, azt furcsáltam hogy iptables -L -re ''üres'', a policy meg accept mind a 3-nál (input, forward, output)
meg ahogy én látom az iptables ''kézi'' beállítása nem egy könnyű eset, nagyon kell tudni...
Imy : Firestarter -t is felrakhatod ha akarod [link]

[Szerkesztve]

(#2920) Sianis válasza rollins (#2919) üzenetére


Sianis
addikt

Firestarter kifejezetten jó védelmet adhat, persze csak ha jól van beállítva. Azt azért ne feledjük, hogy a tűzfal inkább a védelem egy része, mint maga a védelem.

Sianis

(#2921) Imy válasza ngabor2 (#2918) üzenetére


Imy
veterán

És ha mégis tennék fel tűzfalat, akkor mit ajánlasz?

(#2922) ngabor2 válasza Imy (#2921) üzenetére


ngabor2
nagyúr

olvass vissza 2-t. én is a firestartert ajánlom.

(#2923) rokefeller válasza pawee (#2911) üzenetére


rokefeller
senior tag

hello, gparted-del elég könnyen meg lehet partícionálni mindent...

az elhangzott tűzfalas dologra meg, a firestarter asszem csak egy gui, és az iptablest lehet vele pofozgatni, nemtom ubuntu alatt hogy van (gyanítom ugyanúgy) de nekem fedorán alapból megfelelőek a beállítások, biztos nem az enyém a legbiztonságosabb rendszer, de amennyire kell, secure

skype-ról meg msn-ről meg át kellene szokni, szoktatni a világot szabányos SIP meg VoIP megoldásokra, mint pl amit az ekiga megvalósít, meg Jabber-re, és akkor még a theora videók, és ogg-okat nem is említettem :)

A télapó nem a régi már...

(#2924) KisApám


KisApám
addikt

Sziasztok!

Van egy nagy Problémám!
Tegnap áramszünet volt, a gép ment, és azóta a gép csak a Windows ''első képernyőéig'' jut el, vagyis a betöltési fázishoz, és azután hirtelen kékség, feliratok és gép ujraindulás...
Csökkentettben is ugyanez...
A C meghajtómon van pár anyag, amit le kéne mentenem (max. 1 GB), és kellene valami progi, amivel át tudom menteni a másik partícióra.

MIVEL TUDNÁM??? A Knopix 5.1-es linux CD-vel meglehet csinálni?
Megtartja a hosszú fájlneveket?

Köszönöm a segítséget!

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#2925) rollins válasza KisApám (#2924) üzenetére


rollins
őstag

Ntfs-ről ntfs-re? Erre az Ultimate Boot CD is jó, kell lennie benne olyan filemanagernek, ami tudja az ntfs-t

[Szerkesztve]

(#2926) rokefeller válasza KisApám (#2924) üzenetére


rokefeller
senior tag

azt nem tudom hogy a knoppix tudja-e a hosszú fileneveket, de gyanítom hogy vele megoldható a probléma, ha nem, és nem baj hogy a beállításaid elvesznek, akkor simán újrahúzhatod a windows-t format nélkül, és törlöd a régi win könyvtárat, ha egyik sem tettszik, de van helyed, akár egy ''kis'' cikket is lecsíphetsz és telepíthetsz egy rendes debiant, és az alatt meg biztos hogy lehet másolni, akár hosszú filenevekkel is

A télapó nem a régi már...

(#2927) KisApám válasza rollins (#2925) üzenetére


KisApám
addikt

Hol található az az Ultimate Boot CD?
:R

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#2928) KisApám válasza rokefeller (#2926) üzenetére


KisApám
addikt

Most ismerkedem a Knoppix-al, de úgy látom valamit akar, valamit nem... mintha meghajtó függő lenne, mert egy gépen a 3. partícióra nem hajlandó, de a 2.-ra igen...

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#2929) GD válasza KisApám (#2924) üzenetére


GD
őstag

vinyó kiszed, ismerőshöz, mhelyre stb bevisz, jógépbe berak, átmásol...fölösleges szenvedni ha van egyszerűbb megoldás..

(#2930) KisApám válasza GD (#2929) üzenetére


KisApám
addikt

Óóóó köszi!
Kár, hogy nincs a munkahelyen SATA csatlakozó...
Nem írok feleslegesen ide.

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#2931) KisApám


KisApám
addikt

SATA vinyóm van, és mivel a munkahelyen és a havernál sincs SATA csatlakozó a gépekben, szóval kénytelen vagyok szórkozni másképp, hogy le tudjam menteni a dolgaimat...

De mivel tánlehet CD-t ill. DVD-r írni linux alól is, akkor a Knopix-al lementem mit kell, és utánna format...
Elvileg műxik...
Jól tudom?

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#2932) ngabor2 válasza KisApám (#2930) üzenetére


ngabor2
nagyúr

usb-s sata átalakító? :D

asszem a knoppixban van viszonylag normális ntfs-kezelés, legalábbis olvasásra alkalmas.

de én a helyedben egy javítást nyomnék arra a winre... és ez már nem is linuxos téma.

(#2933) rokefeller


rokefeller
senior tag

az olyan csilii-villi buzulóknak mint én, kötelező, ha még nem próbálták: kiba-dock :)[link]

A télapó nem a régi már...

(#2934) KrAt


KrAt
veterán

Sziasztok :)

Feltettem a notimra egy Uhu 2.0-t, minden frankó, csak van egy smc picimaci wlan karim, ami csak a saját driverével megy. Persze a Cd-n nincs linux-os cucc, a neten meg nem találtam :( Ilyen a cucc: SMC EZ Connect SMC2635W

Mit tudnék tenni, hogy menjen? :U

Előre is köszi: Atesz

(#2935) rokefeller válasza KrAt (#2934) üzenetére


rokefeller
senior tag

az ndiswrapper-rel be lehet lőni a windowsos drivert

A télapó nem a régi már...

(#2936) KrAt válasza rokefeller (#2935) üzenetére


KrAt
veterán

Nah az tökjó :) És el tudod mondani, h működik / mit kell csinálni? :B (tök láma vagyok linux-hoz :) )

(#2937) bambano válasza KrAt (#2934) üzenetére


bambano
titán

[link]

szerk: ndiswrapper: [link]

[Szerkesztve]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2938) GD


GD
őstag

üdv!

aki adsl-re kapcsolódik és van symlink a tárcsázáshoz az rc2-d-ben, árulja már el hová mutat...
akkor jön létre amikor pppoeconf -ol az ember, de nekem véletlen se akarja kidugni magát, ált ppp néven szerepel a link, köszi

(#2939) ngabor2 válasza GD (#2938) üzenetére


ngabor2
nagyúr

/etc/rcS.d/networking
itt létrehozza a ppp0-t, és ha van olyan opció, hogy csatlakozzon, csatlakozik.

(#2940) GD válasza ngabor2 (#2939) üzenetére


GD
őstag

nem, határozottan emlékszem hogy a pppoeconf lefutása után auto létrejön egy link az rc2.d-ben ppp néven, csak azt nem tudom miért nem jön létre és hová mutatna ha lenne...

(#2941) GD


GD
őstag

google:
[link]

nah, a networkingben volt kis gubanc, de még nem tudom kipróbálni restart később... :U

(#2942) ngabor2 válasza GD (#2941) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hw-s gubanc volt, hogy nem tudod kipróbálni? mert egyébként gondolom nyomtál volna egy /etc/init.d/networking restart parancsot.

(#2943) GD válasza ngabor2 (#2942) üzenetére


GD
őstag

nem, csak egy fontos beszélgetésben voltam msn :B
a megoldás a linkelt oldal által jelzett file törlése és a networking kipofozása volt
+1sor
-1 file

gooooood

(#2944) ngabor2


ngabor2
nagyúr

utálom az utf8 vs. iso8859-2 harcot :( van 2 halom file-om. az egyik neve utf8-as, a másik iso8859-2 kódolású. természetesen egyik kódolással se jó mindkettő. hogyan lehet legegyszerűbben azonos kódra hozni őket?

mod: mivel csak 4 file volt, megoldottam borzasztó fapados módszerrel. annyira gyány, hogy le se írom...

(#2945) GD válasza ngabor2 (#2944) üzenetére


GD
őstag

ez lehet segít, ha jól értelmezem..

''kódlapok közt kovertálás

'iconv -f iso8859-2 -t utf-8 foo > bar' = az iso8859-2 kódulású foo állomány tartalmát utf-8 kódulású bar állományba konvertálja; az állományok jelenlegi kódolását pld. a 'file foo' megmutatja
'convmv -f iso8859-2 -t utf-8 foo' = a foo állománynak iso8859-2 kódulású nevét utf-8 kódulásuvá alakítja
(megj.: természetesen fel kell telepíteni az 'iconv' és 'convmv' csomagokat) ''

[link]

(#2946) ngabor2 válasza GD (#2945) üzenetére


ngabor2
nagyúr

köszi, kipróbálom.

már csak 1 helyen vagyok vele haragban: ha a terminált utf8-ba állítom, akkor az mc szétesik... és már ötletem sincs, hogy mit kell még utf8-ra átállítani. ubuntu 6.06

(#2947) bambano válasza ngabor2 (#2946) üzenetére


bambano
titán

Le vannak generálva a locale-ok utf8-ra? Szerintem a LANG környezeti változót is át kellene írni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2948) ngabor2 válasza bambano (#2947) üzenetére


ngabor2
nagyúr

root@lizard:/var/lib/locales/supported.d# locale-gen hu_HU.UTF-8
Generating locales...
hu_HU.UTF-8... up-to-date
Generation complete.

no, megvan :) valóban a LANG volt a nem jó. az csak hu_HU volt. átállítva hu_HU.UTF-8-ra már jó.

mod: mégse az igazi :F [link] iso8859-2-ben jól jeleníti meg a neveket, utf-ben ? van az ékezetes helyeken. de konvertálni nem hagyja, notest-tel se.

(#2949) Ezekiel Ston


Ezekiel Ston
senior tag

üdv mindnekinek!

Megkérnék mindenkit, hogy ne röhögjön ki a kérdésemért...
A kérdésem az lenne, hogy novell 5-öt hogyan telepíthetek linuxra?

(#2950) ngabor2 válasza Ezekiel Ston (#2949) üzenetére


ngabor2
nagyúr

először is, meg kell nézni, hogy van-e az adott programcsomagból linuxos változat. ha van, akkor az valszeg suse csomag lesz...

amúgy a novell egy cég, verziószáma sincs. melyik progi ez konkrétan?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.