Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2651) ngabor2


ngabor2
nagyúr

wlan ap guruk, ha vagytok, segítsetek nekem. [link]

a gépben levő hálókártya:
08:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)


root@ngabor-laptop:/etc/network# lsmod | grep ipw
ipw3945 124576 1
ieee80211 35272 1 ipw3945


linux alá nincs wpa modul? mert a wep be van töltve, wpa-t meg nem is találok... lehet, hogy ez a hiba?

mod: közben a probléma áthidalásra került (wep-re állítottam az ap-t), de azért a kérdés továbbra is áll.

(#2652) Jester01 válasza ngabor2 (#2651) üzenetére


Jester01
veterán

Életemben nem használtam még wireless cuccot, de: [link]

Jester

(#2653) ngabor2 válasza Jester01 (#2652) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hmmm... lehet, hogy ezt is meg fogom próbálni. köszi.

(#2654) dany27


dany27
őstag

köszi seikreült megolani a net kérdést!!

Most már csak egy kérdésem van hogy ugye vannak az rpm kiterjesztésű fileok amik települnek egyből ha elindítom de vannak a tar.gz azt hogyan tom telepíteni ??

Addig oké hogy kibontom és utánna?

(#2655) rollins válasza dany27 (#2654) üzenetére


rollins
őstag

amíg a guruk nem válaszolnak.. :) :
ha forrást akarsz fordítattni, akkor kelleni fog : gcc, kernel-header, nem árt ha a kernel-forrás is telepítve van
ahova kicsomagoltad, ált-ban három utasítás kell:
./configure majd make végül make install
de érdemes előtte elolvasni a readme-t és az install tájákoztatót
(ha tényleg kelleni fog a kernel-forrás és csak src.rpm-ből lenne lehetőség telepíteni, azt is lehet, mondjuk nekem nem sikerült :) )

[Szerkesztve]

(#2656) rokefeller válasza dany27 (#2654) üzenetére


rokefeller
senior tag

a tar.gz egy tar nevu csomagoloval becsomagolt, gzip nevu tomoritovel betomoritett file. arra hasznaljak hogy sok fajlt egybedobnak, aztan betomoritik hogy kisebb helyet foglaljon/hamarabb lejojjon netrol... no altalaban ilyen formaban szoktak a forraskodokat is terjeszteni... az hogy mi van benne, tobbnyire egy c program, de lehet mas is... altalaban ahogy az elobb leirtak, a ./configure ... make ... make install triumviratus szokott lenni a megoldas de ha python akkor sokszor van install.py vagy setup.py vagy akar forditas nelkul is indithato .py ''kiterjesztesu'' file aztan hajra... a lenyeg, bogaraszd a readme es install-t. abban eleg korultekintoen le szoktak irni mit kell csinalni, mi kell hogy telepitve legyen, stb..

ha sokmindent forditasz akkor egy eleg jo segedeszkoz a paco/gpaco paros, amit ha jol hasznalsz, akkor grafikusan meg tudod jeleniteni a forrasbol telepitett csomagok listajat, es klikkelessel le tudod szedni oket, igy nem szemetesedik el a rendszer a kezdeti vad szoftverprobalgatas kozben

A télapó nem a régi már...

(#2657) dany27


dany27
őstag

hy

vki letudná nekem írni h hogyan kell telepíteni az ntfs-3g nevű cuccot??
Suse linux 10.2re kéne!

Jah és egy kérdés ezzel majd mindíg be kell mountolnom a ntfs meghajtóimat??

UI: úgy h egy kezdő linuxos is megértse!!

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#2658) Capricornus válasza dany27 (#2657) üzenetére


Capricornus
aktív tag

[link]

Per aspera ad astra!

(#2659) dany27 válasza Capricornus (#2658) üzenetére


dany27
őstag

ezt már próbákltam de nem jó mert addig jó hogy ./configure
de amiko beírnám a make && make install-t nah akko má nem me valami hibát ír ki azt stop.

Ezzel csak egyszer kell bemountolni vagy minden indításnál??

(#2660) Capricornus válasza dany27 (#2659) üzenetére


Capricornus
aktív tag

ha beírod ide a hibaüzenetet, akkor lehet hogy tudunk segíteni

ez a progi pedig nem mountol, ez csak egy driver, ha úgy tetszik. a mount-ért a /etc/fstab a felelős.ha abba beírod a megfelelő win-es partíciót, és beállítod hogy minden indításnál felmountolja, akkor nem kell vele többet foglalkozni. de pl. ez is le volt írva az előző linken

Per aspera ad astra!

(#2661) Jester01 válasza dany27 (#2657) üzenetére


Jester01
veterán

Csak egy tanács: Kezdő linuxos inkább hagyja békén az ntfs-t. De legalábbis biztonsági mentésed mindenképp legyen.

Jester

(#2662) dany27


dany27
őstag

hali nah neki álltam ismét!!

Addig eljutok h kiadom a ./configure parancsot

de a követjezőt már nem fogdaj el hanem egy ilyen hibát kapok: make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.

ezt akkor kapom amiko kiadom a make && make intsall parancsot

(#2663) Jester01 válasza dany27 (#2662) üzenetére


Jester01
veterán

Akkor minden bizonnyal hibát adott a configure, nemde?

Jester

(#2664) dany27 válasza Jester01 (#2663) üzenetére


dany27
őstag

mit lehet tenni??

(#2665) Jester01 válasza dany27 (#2664) üzenetére


Jester01
veterán

#2660, #2661 :U

Jester

(#2666) dany27 válasza Jester01 (#2665) üzenetére


dany27
őstag

hello

hát a #2660ba csak azt írta le h ha hiba üzentet kapok akko lehet tud segíteni a 2661ben pedig te azt írtad h ha kezdő vok akko haggyam......

Ezzel nem hiszem hogy meglehet oldani....

(#2667) Jester01 válasza dany27 (#2666) üzenetére


Jester01
veterán

Viszont a configure valószínűleg adott hibaüzenetet. Ha ezt nem tudod ide bemásolni akkor automatikusan életbe lép a másik hsz.

Jester

(#2668) ngabor2 válasza dany27 (#2666) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mint azt az absz kezdő topikban is írtam (ahová a kérdés jobban elférne...), ha nem adsz hibaüzenetet, akkor nem tudunk segíteni.

(#2669) dany27 válasza ngabor2 (#2668) üzenetére


dany27
őstag

Adtam olvass feljebb!! #2662

[Szerkesztve]

(#2670) ngabor2 válasza dany27 (#2669) üzenetére


ngabor2
nagyúr

de a ./configure hibáját nem adtad... márpedig azért nincs Makefile, mert a configure nem futott le rendesen...

(#2671) dany27 válasza ngabor2 (#2670) üzenetére


dany27
őstag

DHCPn keresztűl nem tod vhogy beállítani nekem?? mert úgy emléxem h dhcpn keresztűl át lehetr adni a gép felett az irányítást.

(#2672) rokefeller válasza dany27 (#2671) üzenetére


rokefeller
senior tag

a távoli asztalmegosztáshoz nem sok köze van a DHCP-nek, mondjuk SSH-n keresztül biztos meg lehetne oldani, de az nem igazán okos, hogy valaki be SSH-zik hozzád, úgy hogy a gépeden lesz egy local root joga...

Na, szal a ./configure lefut, és valszeg dob egy bazinagy error-t, és leírja hogy mi a baja, gyanítom hogy elég sok lehet, mert ahogy a SUSE féle desktop disztrókat elképzelem, valszeg semmit nem tesznek fel ami kell a fordításhoz

A télapó nem a régi már...

(#2673) ngabor2 válasza dany27 (#2671) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha ubuntu, vagy deb lenne, akkor azt mondanám, hogy egye fene, megpróbálom. de a suse-t, különösebben az újakat nagyon megutáltam, egy nagy rakás [nem ide illő kifejezések]nak tartom.

(#2674) dany27 válasza ngabor2 (#2673) üzenetére


dany27
őstag

nekem ezt ajánlották hogy ez jó!!

Ubuntut megpróbáltam felrakni de szétbaszta a bootot akko xp cdvel kijavítottam akko meg az ubuntut nem tudtam elindítani!!

Viszont a debianról nem halottam még!! Az milyen??

(#2675) rokefeller válasza dany27 (#2674) üzenetére


rokefeller
senior tag

a debian jó, de nem az az elsősorban kezdő felhasználóknak ajánlott felhasználóbarát oprendszer, mellesleg az ubuntu alapja többek közt

A télapó nem a régi már...

(#2676) dany27 válasza rokefeller (#2675) üzenetére


dany27
őstag

az ubuntu nem volt rossz de mindíg egyik ''kiütötte'' a másikat felrakom ubuntut akarom indítani az megy de amiko winfost akartam hiányzó ntldr berakom xp cdt nyomatok neki egy fixmbr meg egy fixboot parancsot minden ok de linux sehol! :( :(

(#2677) rokefeller válasza dany27 (#2676) üzenetére


rokefeller
senior tag

elvileg az ubuntu is, mint a desktop distro-k nagyrésze a grubot használja, aminek nem lenne szabad elcsesznie a lemezed, nekem legalábbis soha nem bántotta az xp-t, szal ez fura...

de hogy kiábrándító legyek, ha az NTFS támogatás miatt váltasz distro-t, akkor csalódni fogsz, egyik sem fogja alapból használni... a mostani SUSE-hoz lehet hogy találsz [link] itt rpm-ben modult, meg leírást, azzal olvasni tudod majd az ntfs partíciód

A télapó nem a régi már...

(#2678) ngabor2 válasza rokefeller (#2675) üzenetére


ngabor2
nagyúr

amin meglepődtem most Etch telepítése után: reboot után egyből grafikusan jött be... ezelőtt az x-et se tette fel. lehet, hogy korábban volt nálam a hiba, de ezt az etch-et már egész felhasználó-barátnak nevezném.

oké, még épp nem annyira, mint az ubuntut, de akkor se rossz.

(#2679) rokefeller válasza ngabor2 (#2678) üzenetére


rokefeller
senior tag

fura, fejlődik a cucc, én asszem két éve mondtam le a linuxról, aztán valami miatt ...ja igen, linux programozást felvettem... szal dolgoztam négyes fedora-n, akkor jött ki pont az 5, és mivel nincs dvd íróm, cd meg nem volt itthon, bepróbáltam egy netinstallt, ami a gyakorlatilag nulla tudásommal simán akadás nélkül ment (mondjuk nyolc óráig tartott, merugye dúskálok a sávszélben) ... aztán az install után egyszem oldalon összeszedve megtaláltam minden konfogolási segítséget... semmi szenvedés anyázás akármi nem volt
szal most úgy érzem ha apámnak lenne egy üres gépe, egyenlő eséllyel próbálhatná az XP-t meg a fedorát (vagy ubuntu, suse) telepíteni

A télapó nem a régi már...

(#2680) GD válasza ngabor2 (#2678) üzenetére


GD
őstag

én is pár okos javítást láttam az etch-ben, mondjuk én netistall-al nyomom, de pl a snmp monitorozás nem bugos, meg 2.6-os kernel a default (enter boot után)?
ami gázos hogy a madwifi-vel érdekes dolgokat csinál, ott van a modul de nem tölti be hiába van benne a modules-ben.. workaround script után meg megy...
mikor lesz stable az etch?

[Szerkesztve]

(#2681) Lajos1908


Lajos1908
csendes tag

Hello!

Nekem 2 HDD-m van. Az egyiken,ami master az XP,a másikon ami slave a Suse Linux 10.1 van. Hogy tudom letörölni a Linuxot, hogy utána gond nélkül elinduljon az XP.A gond,hogy szerintem a rendszerbetöltő(GRUB)az XP-s HDD-én van.

A választ nagyon megköszönném!

(#2682) Toni_boy


Toni_boy
csendes tag

Sziasztok!

Lenne egy kis problémám, és a segítségeteket kérném!

Van egy számítógépes hálózat pl. most egy iskolában! A szerver az Linuxos Suse 9 működik rajta SAMBA-val! Az lenne a gondom hogy az XP-s gépek mikor bejelentkeznek a szerverre egy Userrel pl.: diak és csinál valami beállítást magának pl.: a böngészőben beállítja a proxiserver IP címét és portot, mikor kikapcsolja a gépet és újra bekapcsolja nem menti el ezt a beállítást! mikor beírja a Usernevét és jelszavát keresné a rendszer a profile-t a szerveren, de 2db hibaüzenettel visszajön! pl.: a rendszernem tudta betölteni a beállításait!
Nem tudnátok ebben segíteni, hogy hol lehetne ezt beállítani, hogy ezeket a beállításokat elmentse! Nagyon fontos lenne, és sürgős! Nézzetek már utánna!

Segítségeteket előre is köszönöm!

(#2683) rokefeller válasza Toni_boy (#2682) üzenetére


rokefeller
senior tag

nem teljesen értem a problémád, nem is nagyon értek a samba-hoz, de ahogy ismerem, az egy sima file és printer szerver... nos, ahogy tudom a windows a beállítások egy részét lokálisan tárolja, a szerveren az active directory-ban tárolódnak a domain user beállítások, és a kettő mixe érvényesül, szóval szerintem a samba amennyiben nem domain kontroller is, akkor nem ő a ludas... ha tévedtem, javítsatok ki

és a szokásos nyígásom, xp-s desktopokhoz win2k3 szerver, suse szerverhez suse linux enterprise desktop,; egy iskolai hálózatnál nem kell mindkettő előnyeit ötvözni... és még annyit hogy a rendszergazdák azért kapnak fizetést hogy az ilyen problémákat megoldják, szal az ember szivesen segít, de nem keres helyetted utána, és puszta jóindulatból nem végzi el helyetted a munkád

A télapó nem a régi már...

(#2684) rokefeller válasza Lajos1908 (#2681) üzenetére


rokefeller
senior tag

ha a suse partíciót megformázod, akkor eltűnt a linuxod, a grub meg marad, amit úgy tüntetetsz el hogy beteszed az xp cd-t, bebootolsz, és a javítókonzolt választod
ott meg annyi hogy 'fixmbr' , nekem ment simán (persze ha marad a grub, akkor is gond nélkül elindul az xp, csak a menüben ott lesz a linux is)

ma jó napom van...

A télapó nem a régi már...

(#2685) Toni_boy


Toni_boy
csendes tag

Akkor szerinted a Xp-ben kellene ezt megnézni hogy egyáltalán hová szeretné elmenteni?
Hol lehet ezt megnézni benne?

(#2686) bambano válasza rokefeller (#2683) üzenetére


bambano
titán

A samba domain kontroller is. Legalábbis a régebbi, nt domaines időkben még az volt, az ad-t nem valószínű, hogy tudja.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2687) Toni_boy válasza rokefeller (#2683) üzenetére


Toni_boy
csendes tag

Akkor most szerinted mit kellene tenni ebben az esetben? Hogy a drága jó kliensek megjegyezzék azokat a szép beállításokat!

(#2688) rokefeller válasza Toni_boy (#2687) üzenetére


rokefeller
senior tag

ha lokálisan lépnek be a gépre, akkor elvileg meg kellene jegyeznie ezeket a beállításokat, de ez innentől kezdve XP kérdés

[link] a samba howto, official, van benne egy példa small office konfig, az alapján biztos lehet vele valamit kezdeni, ebből kiderült hogy Domain controller is... kellemes bogarászást a válasz valahol ott van a konfigbeállításokban

ja, és egy uccsó tipp, nem lehet hogy megva a default profile-juk, de a szerveren nincs joguk írni a profile-t tartalmazó file-t? foggalmam sincs hogy működik ez de nálam a problémák 80 százalékának az oka a disk írási jogokra vezethető vissza

A télapó nem a régi már...

(#2689) Ezekiel Ston


Ezekiel Ston
senior tag

üdv!

ki tudja, hogy linux alatt hogy lehet futtatni csét, vagy mohát?

(#2690) GD válasza Ezekiel Ston (#2689) üzenetére


GD
őstag

cedega

(#2691) Ezekiel Ston válasza GD (#2690) üzenetére


Ezekiel Ston
senior tag

mi az a cedega?
mond el kérlek...

(#2692) Lajos1908 válasza rokefeller (#2684) üzenetére


Lajos1908
csendes tag

Köszi a segítséget rokefeller!

(#2693) Sianis válasza Ezekiel Ston (#2691) üzenetére


Sianis
addikt

Google - > Cedega ? :((

(#2694) tierbatyo válasza Ezekiel Ston (#2689) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Mohanak van nativ telepitoje: [link]

Take a look to the sky just before you die

(#2695) Ezekiel Ston válasza tierbatyo (#2694) üzenetére


Ezekiel Ston
senior tag

és ezt a natív telepítőt hogyan használjam?
valami tapasztalat, vagy ilyesmid van róla?

(#2696) Sianis válasza Ezekiel Ston (#2695) üzenetére


Sianis
addikt

1. Letöltöd -> Jobbklikk -> Tulajdonságok -> Jogosultságok -> Végrehaját -> Pipa -> Bezárás
2. Dupplaklikk -> Futtatás
3. Tapasztalat: [link]

Sianis

(#2697) GD


GD
őstag

ezért kellene jogsi az internet használathoz is.. :((

(#2698) Jester01


Jester01
veterán

Software raid szinkronizációs sebességhatár vajon összesen értendő?
Most éppen egy 5 lemezes raid tömböt épít újra, állítása szerint max 200MB/s sebességgel. Az mdstat szerint ~40MB/s, ami öttel felszorozva ugye éppen a 200MB/s . (Proc terhelés 9%, io wait 0%)

Próbáltam menet közben átállítani a határt, de semmi hatása. Lehet, hogy csak induláskor nézi?

Jester

(#2699) bambano válasza Jester01 (#2698) üzenetére


bambano
titán

Nem, szerintem ennyit bírnak a diszkek meg az io alrendszer. A diszkek belső sávjai felé közeledve ez akár csökkenhet is. Legalábbis nekem szokott.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2700) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Sziasztok!

3 féle Linuxszal próbálkoztam eddig: Mandriva, SuSe és Debian. Mindnek az x64 változatával.
(volt) sulimban Debian üzemel, de még az ősrégi, potato... :D
Namármost, a gépem viszont elég modern, konfigomnál megnézhető. Itthon a Mandriva még jó volt, de a 3D támogatása valahogy nem akart üzemelni... A SuSe csak fagyogatott, és nem akart elindulni. Ilyen gondok a Debiannal nem voltak, de annál meg 800*600-as felbontás felett egyszerűen nem volt kép, sőt, nem is nagyon akaródzott átváltani. Ennyit az eddigi élettörténetéről a gépemnek.

Amiben a segítségeteket szeretném kérni: egy olyan disztrib, ami ingyenes, jelenlegi hardvereimet kezeli, x64 támogatású, kezeli majd az alaplapi vezérlőn létrehozott RAID0-t, és ami a legfontosabb: az MSI X1900XT-t. Tehát, egy normális, 3D-s kezelőfelületet, és újabb (Linux alatt elérhető) 3D-s játékok is normálisan mennek. Pl.: Doom 3.
Amit nem várok el: magyar nyelv. Egy nagyobb, jobban támogatott disztrib tökéletes lenne.
Nem kell grafikus telepítés, egyéb csicsák, csak működjön.

Tehát, megkérnélek titeket, nálam jártasabbak, hogy ha nem okozna nagy fáradtságot, akkor egy disztribúciót javasolnátok? (Név, verzió... Esetleg letöltési hely.)

Előre is köszönöm kedves segítségeteket!

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.