Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2101) Rafixx


Rafixx
csendes tag

Üdv!!!
Most veszem meg a 2. gépemet. A jelenlegi és az új gépemet hálózatba kötöm, és az egyik gépem szeretnék Linuxot is használni.
Milyen Linuxot ajánlotok, ha MAGYAR Linuxot szeretnék és még soha nem volt Linuxom?

(#2102) SEMTEX


SEMTEX
senior tag

Sziasztok.
Annyit kérdeznék, hogy létezik linuxra valami ingyenes animációkészítő?
Amivel mondjuk flahbe tudom menteni az elkészített animeket?
Nagyon örülnék ha valaki segítene :)

...

(#2103) zLegolas válasza Rafixx (#2101) üzenetére


zLegolas
őstag

Majd mindegyik nagy beszél magyarul. Próbálj ki többet, ami bejön, az a jó neked.

De hogy konkrét legyek: SuSE. Jó a windózról érkezőknek, kevés a kézibuhera szükséglete, stb.

Más meg biztos mást ajánl.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#2104) Forest_roby válasza Rafixx (#2101) üzenetére


Forest_roby
őstag

hi!

Ubuntu, Fedora! Bele kell jönni, de megéri a fáradságot! Az ubuntunak ma jön ki az uj release -ja a fedorának most pár napja jött ki. Ez a két legujabb jelenleg.... én ezek közül választanék!

Sok sikert!

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#2105) ngabor2 válasza Rafixx (#2101) üzenetére


ngabor2
nagyúr

valóban mindenki mást ajánl. én pl. Ubuntut. könnyű feltenni, viszonylag egyszerű beállítani. ha van netkapcsolat, akkor a magyarítást alapból le tudja szedni.

(#2106) Mandrake833


Mandrake833
csendes tag

Sziasztok két kérdésem lenne:

1. Cron-ban beállítottam, hogy egy kvt-ban található fájlokat csomagoljon össze tar-ral majd másolja ezeket egy másik gépre. Hogyan tudom megtenni azt, hogy ha minden nap megcsinálja ezt a folyamatot a cron akkor ne írja mindig felül az állományt? Tudom van egy update kapcsoló -u-val tar-hoz és akkor csak akkor tömörít ha változott a könyvtár tartalma...De nekem az lenne a legjobb megoldás ha mondjuk kétnaponta csinálna egy új tar file-t ugyanarról a könyvtárról és nem írná felül az előzőt...Nem lehet valamilyen úton-módon pl. hozzáadni az aznapi dátumot a tar fájl nevéhez és így akkor már nem írná felül az előző tar-t?

2.: melyik az a program amivel debian alól tovább tudom küldeni ezeket a fájlokat csatolva e-mailben egy teljesen másik (hálózaton kívüli) gépre? Parancssorból természetesen...

Köszönöm előre is!

(#2107) Rafixx válasza Forest_roby (#2104) üzenetére


Rafixx
csendes tag

Köszönöm szépen a gyors válaszokat! :R :R :R :)

(#2108) Jester01 válasza Mandrake833 (#2106) üzenetére


Jester01
veterán

1. Pl ilyet adsz meg fájlnévnek: mentes-`date '+%Y%m%d'`.tar
2. mail, nail, mutt, ...

Jester

(#2109) ragazzo válasza Rafixx (#2101) üzenetére


ragazzo
őstag

És ne felejtsük ki a sorból az új UHU-t se.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#2110) Mandrake833 válasza Jester01 (#2108) üzenetére


Mandrake833
csendes tag

Hi ha ezt kipróbálom tar-al akkor a következő nevű fájlt kapom:

''mentes-`date '+%Y%m%d'`.tar'' Sajna nem helyettesíti a változókat értékkel. Mi lehet a gond? A /etc/crontab fájlba írtam....

(#2111) Jester01 válasza Mandrake833 (#2110) üzenetére


Jester01
veterán

Ezt a behelyettesítést a shell csinálja, szóval mindenképp azon keresztül kell futtani.
Vagy tedd scriptbe, vagy bash -c ...

Jester

(#2112) Sianis válasza ragazzo (#2109) üzenetére


Sianis
addikt

Szép kis avatar! Gratulálok! :)

Sianis

(#2113) GD válasza Sianis (#2112) üzenetére


GD
őstag

mijatök@m az a avatar? :P

(#2114) Mandrake833 válasza Jester01 (#2111) üzenetére


Mandrake833
csendes tag

De ha parancssorból futtatom akkor sem csinálja meg a helyettesítést.... :(
Mi az oka ennek? Hol tudnék rákeresni és hogyan ezekre a dolgokra? Mit írjak google-be?

(#2115) Jester01 válasza Mandrake833 (#2114) üzenetére


Jester01
veterán

$ tar cvf mentes-`date '+%Y%m%d'`.tar mysql.log
mysql.log
$ ls -l mentes*
-rw-r--r-- 1 hcs hcs 10240 2006-10-26 19:55 mentes-20061026.tar

MOD: ügyelj a különböző aposztrofok megfelelő használatára

[Szerkesztve]

Jester

(#2116) Mandrake833 válasza Jester01 (#2115) üzenetére


Mandrake833
csendes tag

Ok!!! Bocsesz megvan!!!! Köszönöm a segítséget!

[Szerkesztve]

(#2117) _BOZONT_ válasza GD (#2093) üzenetére


_BOZONT_
tag

reboot és nem is mutatja hogy volte fent sql server ...
de a grafikus részese megy ott is irja minden késsz de semmi :(

(#2118) GD


GD
őstag

ezt nem értem, azért elég egyszerű kideríteni linuxban hogy van e mysql szerver vagy sem...

pl top, nmap, /etc/init.d/mysql, stb..

netstat -anp |grep mysql
tcp 0 0 127.0.0.1:3306 0.0.0.0:* LISTEN 24547/mysqld
unix 2 [ ACC ] STREAM LISTENING 28217 24547/mysqld /var/run/mysqld/mysqld.sock


[Szerkesztve]

(#2119) ngabor2


ngabor2
nagyúr

ki milyen timeservert használ? eddig nálam az rdate time.kfki.hu ment, de ma reggeltől nem elérhető. mondjatok jó szervert/szervereket, hogy pontosan tudjam az órát tartani (ami elég pontatlanul jár anélkül, sajnos :()

mod: egy kis keresgélés, és megvan. asszem váltok ntp-re, úgy tűnik, megy az is. ha lesz hangulatom, akkor démonként fogom nyomni, egyelőre elég a cron-os dolog is.

(#2120) Mandrake833


Mandrake833
csendes tag

Sziasztok! Sambával kapcsolatos a kérdésem: Debian alatt fut a samba a Windows látja is a szervert és a linux alatt kiadott smbtree is megmutatja a Win-es gépet és rajta a megosztott könyvtárakat. Problémám akkor van amikor próbálok mount-olni egy win-es megosztott könyvtárt Linux alá...
a parancs:

mount -t smbfs -o username=smbadmin,password=****** //Win/D /mnt/win/D

Válasz erre:

mount_data version 1919251317 is not supported.

Ötletek. Múlt héten csináltam ilyet otthon ott működik azóta is. Most meg az irodában sehogy sem jön össze...Ötletek? :F

(#2121) GD válasza Mandrake833 (#2120) üzenetére


GD
őstag

[link]
google:0,00002 sec ;)

ps: ha nem sikerülne értelmezni: hiányzik pár csomag ami az smbfs támogatáshoz kell neked:
apt-get install smbfs
apt-get install samba smbclient

[Szerkesztve]

(#2122) akasp


akasp
senior tag

hali. van egy 40 gb-os winyom, rajta a linux. (asszem alappartícióval, thát amit alapból beállított.)

hogy tudom legegyszerűbben azt megcsinálni, hogy megfelezni a vinyot, tehát 2 partíció, egyikre winfos, másikra suse 10?

(#2123) ngabor2 válasza akasp (#2122) üzenetére


ngabor2
nagyúr

attól függ, hogy meg akarod-e rajta tartani a jelenlegi cuccot. ha nem, akkor akár win telepítőlemezzel is szét tudod partícionálni. ha a jelenlegi rendszer is kell, az egy kicsit cifrább. érdemes előtte lementeni, majd ha kész a vinyó, visszaírni. ez a legegyszerűbb megoldás.

(#2124) akasp válasza ngabor2 (#2123) üzenetére


akasp
senior tag

nemakarom.
tehát akkor hogyan kell?
berakom bootnál a win telepítőt, kiszedem az összes partíciót, csinálok 2-t, majd fel az egyikre az xp, másikra a suse?

(#2125) akasp válasza akasp (#2124) üzenetére


akasp
senior tag

nyomjunk egy upot, mielőtt elsüllyednénk :))

(#2126) Mandrake833 válasza GD (#2121) üzenetére


Mandrake833
csendes tag

Köszi! Már megoldottam a problémát..sajnos az egész rendszert újra kellett raknom, de mivel pár napos volt még így nem vesztettem sokat. Újratelepítés után rögtön működött, szóval valszeg kimaradt az előző telepítésnél az smbfs.

(#2127) ngabor2 válasza akasp (#2124) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mivel a 40 gigás vinyó általában 38gb-ot jelent, ezért
- 18gb win
- 2gb swap
- 18gb linux

bebootolsz a win telepítőlemezről, mikor a partícionáló részhez ér megcsinálod ezeket a partíciókat, majd az elsőre felteszed a wint. utána bebootolsz a linux telepítőről, megmondod neki, hogy a 3. partíciót szeretnéd /-nek, a 2gb-osat pedig swap-nek. telepítőtől/disztribtől függően a partíciók kézi szerkesztését kell választani, a nagy partíció filerendszerét ext3-ra, vagy reiserfs-re, a 2gb-osét pedig swap-re (cserefile) kell állítani. a telepített winhez nem kell nyúlni. hogy a suse hogyan intézi a partícionálást, abban nem tudok nyilatkozni, én nagyon megutáltam azt a disztribet.

(#2128) ngabor2


ngabor2
nagyúr

LinuxBios2. mond ez valakinek valamit? tapasztalat? egy epia mII-t akarnék rávenni a cf-ről bootolásra, eddig nem nagy lelkesedéssel, bár még nem vittem végig a projektet.

(#2129) GD


GD
őstag

ennyire lámer vagyok vagy tényleg nem lehet egy normális leírást találni a linuxos firefox2 telepítéséről? tar-féle verzió

(#2130) GD válasza GD (#2129) üzenetére


GD
őstag

ubuntu hivatalos fórumon meglett a megoldás..

(#2131) ngabor2 válasza GD (#2129) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mit akarsz azon még telepíteni? kicsomagolod-futtatod.

(#2132) Sianis válasza GD (#2129) üzenetére


Sianis
addikt

Dapper-backports és Edgy tárolókban is benne van. Minek akkor a tar féle verzió? :U

mod: Esetleg nem Ubuntu az érintett disztró?

Sianis

[Szerkesztve]

(#2133) _t0Mi_


_t0Mi_
aktív tag

Sziasztok!
Nagyon kezdő vagyok a linuxok terén, és szeretnék 1 kérdéssel fordulni hozzátok, még próbáétam google-n keresni, de semmi értelmeset nem találtam. Szóval adott 1 Suse linu 10.1 és a windows xp-met újra kellett telepítenem.. Ugye ez felülírta a GRUB-ot, és így csak win bootol be autómatikusan. Berakom a suse dvd-t, bejön a rescue mod, és mit kell PONTOSAN beírni, hogy visszarakjam a grubot, amiből mind 2 rendszerbe tudok bootolni?
1 vinyóm van:
1: windows ntfs
2: ntfs
3: suse linux
4: swap

---

(#2134) Sianis


Sianis
addikt

Szia!

Először is nem egészen jó helyen kopogtatsz - > [link]

A grub-ot újrarakni a grub-install <merevlemez eszközneve> tudod telepítani. Itt nem partíciót, hanem merevlemezt kell megadni, pl: /dev/hda.

A menüt pedig a /boot/grub/menu.lst alatt tudod megadni. Ha a grub-ot megmentetted, megbeszéljül mit írj be a menüfájlba, de NEM itt!

Sianis

(#2135) GD válasza Sianis (#2132) üzenetére


GD
őstag

ubuntu dapper.. auto frissítésekkel nem érkezett, apt-cache search firefox2? mer olyan nincs.. :U

[Szerkesztve]

(#2136) ngabor2 válasza GD (#2135) üzenetére


ngabor2
nagyúr

és ha csak az apt-cache search firefox-ot mondod? biztos, hogy bekerült már a 2.0 a repóba?

(#2137) Sianis


Sianis
addikt

Edgy: [link]

Ha másnem szedd le ezt...

Sianis

(#2138) GD válasza ngabor2 (#2136) üzenetére


GD
őstag

sztem még nincs benne a dapperban... a tar-al is elfut, csak minden indításkor első indításnak veszi magát...

(#2139) akasp válasza ngabor2 (#2127) üzenetére


akasp
senior tag

megvolt. de nem is suse-t raktam fel :)
hanem ubuntu-t! :D
megcsináltam a win partíciót, fement a win, és csináltam egy másik partíciót a ubuntunak.
wininstall megvolt, jön az ubuntu. elérek a partícióhoz. az istenér se akarta elfogadni, de végül a linuxnak szánt partíciót töröltm, majd automatikusan partícionáltattam vele és müxik :)

ja, egy kérdés: régebben rendeltem netről tök free ubuntut: 5.10-es verziót. ez elég frissnek számít? vagy ha nem, akkor hogy lehet frissíteni ujrahúzás nélkül?

(#2140) Sianis válasza akasp (#2139) üzenetére


Sianis
addikt

A sources.list-ben átírod a Breezy-t átírod Edgy-re.

apt-get update
apt-get dist-upgrade


Sianis

(#2141) zLegolas válasza _t0Mi_ (#2133) üzenetére


zLegolas
őstag

Tök jó, hogy kéthetente csak én is rendszeresen megválaszolom ezt a kérdést - másokról nem is beszélve... na mindegy.

''...
Minden merevlemez tartalmaz egy Master Boot Record-nak nevezett, 512 byte méretű adatterületet. Az ezen a területen lévő bejegyzések hivatottak indítani a merevlemezre telepített operációs rendszert. Ez a fél kilobájtnyi terület magától értetődően nem elegendő komolyabb programok tárolására, egy több operációs rendszer indítását lehetővé tevő, úgynevezett bootloader program ennél nagyobb helyet igényel. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a MBR-ban csupán egy utalás található, amely megmutatja a tényleges rendszertöltő program helyét, így az gyakorlatilag bármekkora méretű lehet.
...
A SuSE 9.0-ban a Grub a /boot/Grub/ könyvtárban található. A legfontosabb rendszertöltő beállításokat a /boot/Grub/menu.lst fájl tartalmazza. A menu.lst egyszerű szöveges fájl, root-ként szerkeszthető például a KWrite vagy a Midnight Commander programmal, esetleg a Yast-tal a megfelelő almenüben. Álljon itt egy fiktív példa a menu.lst -re, érdemes pár percet a tanulmányozására fordítani.

color white/blue black/light-gray
default 0
gfxmenu (hd0,0)/boot/message
timeout 5

title SuSE 8.2
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz root=/dev/hda1 vga=0x317 hdc=ide-scsi hdclun=0 splash=silent showopts
initrd (hd0,0)/boot/initrd

title Win_98
map (hd0,0) (hd0,1)
map (hd0,1) (hd0,0)
rootnoverify (hd0,1)
chainloader +1

title win
root (hd0,2)
makeactive
chainloader +1

title Red Hat 9a SE
root (hd1,0)
kernel /vmlinuz-2.4.20-18.9 ro root=LABEL=/ hdc=ide-scsi
initrd /initrd-2.4.20-18.9.img

title floppy
root (fd0)
chainloader +1


Az alapértelmezett rendszer a fenti példában a SuSE 8.2. Ha a például a Red Hat-et szeretnénk automatikusan indítani, akkor a default 0 értéket kell default 2-re módosítanunk. Az alapértelmezett rendszer a menü megjelenését követően öt másodperc múlva elindul (timeout). A Primary Master -t (hda) a Grub hd0-ként jelöli. Ennek első partícióján (hd0,0) egy SuSE 8.2, a másodikon (hd0,1) pedig egy egy Windows 98 található.
...
A rendszertöltő helyreállítása
Windows és Linux együttes használata esetén gyakran előforduló probléma, hogy a szokásos Windows újratelepítés során az addig meglévő multiboot rendszertöltő Master Boot Record bejegyzése felülíródik, a Linux nem indul. Kezdők gyakori megoldása ilyenkor a Linux újratelepítése. Erre természetesen semmi szükség sincs. Lássunk néhány egyszerű módszert a MBR helyreállítására:
Az egyik legegyszerűbb, hogy a SuSE telepítőkészlet első CD-jéről bootolunk, mintha új telepítést kezdenénk. A Telepített rendszer indítása pontot választva elindul a Linux, onnan pedig a Yast-tal a Rendszertöltő beállítása almenüben vissza tudjuk rakni a Grub-ot a MBR-be.
A MBR tartalma floppyra is kiírható. Célszerű ezt a biztonság kedvéért mindenképpen megtenni, ha máskor nem, legkésőbb a Windows újratelepítése előtt. Például a Primary Master merevlemez Master Boot Record tartalmának a lementése:
dd if=/dev/hda of=/dev/fd0 bs=512 count=1
A Windows telepítés után bootoljunk Linux CD-ről rescue módban. A MBR visszaírása a floppyról a fenti utasítás fordítottjával lehetséges:
dd if=/dev/fd0 of=/dev/hda bs=512 count=1
A rendszertöltő helyreállítása Live CD -ről
Bootoljunk egy Linux Live CD -ről, pl. Knoppix-ról vagy Damn Small Linux-ról.
Mountoljuk fel az eredeti linux rendszerünk gyökérpartícióját:
mount -t típus /dev/hdXY /mnt/hdXY
ahol típus a fájlrendszer típusa (ext2, ext3, reiserfs), X a merevlemez, Y a partíció.
Konkrétan például csatoljuk fel a helyreállított rendszert a /mnt/rosszvolt-ba
mount -t ext3 /dev/hdb3 /mnt/rosszvolt
Ekkor a /mnt/rosszvolt könyvtárban fogjuk megtalálni a javított rendszer könyvtárstruktúráját, tehát a /boot, /users, /home stb. könyvtárakat.
A chroot paranccsal elérhetjük, hogy az adott pillanattól kezdődően a megadott elérési úton talált fájlrendszerben legyen a gyökerünk.
chroot /mnt/rosszvolt
Utasítsuk a rendszert, hogy innentől kezdve ezt tekintse gyökérpartíciónak!
chroot /mnt/rosszvolt
Az ettől a pillanattól kezdve kiadott utasítások az új, javított fájlrendszerre fognak vonatkozni. Ezt követően telepítsük újra a Grub-ot a
grub-install /dev/hda
, vagy a Lilo-t a
lilo
utasítással. Telepítési célként a /dev/hda helyett természetesen mást is választhatunk.''

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#2142) Jester01 válasza zLegolas (#2141) üzenetére


Jester01
veterán

Persze ezzel vigyázni kell, mert ha 512 byteot mentesz, akkor az a partíciós táblát is felülírja.

Jester

(#2143) GD válasza Jester01 (#2142) üzenetére


GD
őstag

ki ment manapság floppy-ra? :P
rakja el a menu.lst-t meg legyen egy live linux amivel a leírás 2. részében írt módon tud chroot-olni és csók'

ps: sata vinyóknál ezzel a módszerrel szokott jönni az izgalom mikor kiírja hogy not a block device ... :C de arra is van jó trükk, én is nemrég tanultam

(#2144) ngabor2


ngabor2
nagyúr

netmegosztás, sebességkorlátozás. javaslatok, ötletek? tudom, lartc, de mire azt végigrágnám, megőszülne a szakállam.

(#2145) fabrik


fabrik
csendes tag

ide is beirom hatha tudja vki a valaszt :

udv. masfel hettel ezelott mar irtam be egy problemaval kapcsolatban s azt tanacsoltak h vigyem vissza notit. nos leirom az elozmenyeket is. vettem egy acer travelmate 2492 tipusu notebookot amin alapbol linux rendszer volt. hazamentem s egybol leszedtem rola a linuxot particion magic-kel meg persze ujra particionaltam a vinyot ahogyan akartam. ezutan bebootoltam xp cd-rol. na es itt kezdodtek a gondok. a cd-rol elkezdte betolteni a fajlokat a memoriba a telepito majd a kovetkezo kepernyot dobta be:

kek kepernyo es igy kezdodo iromany : a rendszer problemat talalt es a windows a szamitogep karosodasanak megelozese erdekeben leallt. persze ezutan meg volt egy oldalnyi baromsag. namarmost itt tobben hardverhibara gyanakodtak ezert visszavittem a notit. masfel het huzavona utan visszadtak. azt nem mondtak meg h mi volt a baja, de azt mondtak h megcsinaltak. meg a helyszinen bekapcsoltam es rajt volt egy idokorlatos xp amit ok tettek fel. szepen hazajottem es bebootoltam az en xp cd-m-rol. nos a telepites ugyanddig a pontig jutott el mint masfel hettel ezelott. mi lehet a trukk ? hogyan lehet feldobni ra az xp-t ? valami ertelmes otlete van vkinek ?

(#2146) ngabor2 válasza fabrik (#2145) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ezt valszeg egy wines topikban, vagy az azonnali kérdések között kellene megkérdezni. egy linuxos topikban nem feltétlenül tudjuk a ''hogyan gyaluljam le a linuxot'' kérdésre a választ.

de egy ötlet: vinyó ki, formázás /s-sel, rámásolni a telepítőt, és onnan telepíteni.

(#2147) ngabor2


ngabor2
nagyúr

a vncserver és az x futhat egyszerre ugyan azon a gépen? a vncserver is egy x-szerű dolog, és mikor egyszer próbáltam, vagy az egyik, vagy a másik nem ment (kb. 2x próbáltam, és nem merültem bele).

(#2148) GD válasza ngabor2 (#2147) üzenetére


GD
őstag

sztem, simán, ha win képes rá akkor linux mérne..

(#2149) Jester01 válasza ngabor2 (#2147) üzenetére


Jester01
veterán

Persze, csak más display legyen (de ezt elvileg magától kitalálja).

Jester

(#2150) GD


GD
őstag

ntfs-3g -vel felcsatolt partícióra akarok dd-vel rendszert menteni, de besír hogy:
''az eszköz nem tartalmaz érvényes dos partíciós táblát... a változások csak a memóriában lesznek végrehajtva''

gondolom vmi sync opció kellen fstabba?
ntfs-3g hup wiki alapján csináltam :U

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.