Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) bitblueduck


bitblueduck
senior tag

software költség alatt mit kell érteni, meg miért lőtt ki mint a rakéta?

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#2) Abu85 válasza bitblueduck (#1) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A dizájnkönyvtárak licencköltsége.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#3) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

Ezek helyett nem lenne érdemes a szoftverek iszonyat-eszméletlen hardverigényét csökkenteni, ésszerűsíteni?
Mindenből bloat lett. Mindenben van már cset! Minden program minden IS akar lenni.
Jól van, tudom, piac :)

(#4) joghurt válasza Abu85 (#2) üzenetére


joghurt
addikt

És pontosan mi van benne, ami 16 nm-ig kb. láthatatlan költség volt, a 7 nm-nél már egyből 100 millióra ugrott, azóta generációnként másfélszereződik?

A tej élet, erő, egészség.

(#5) flexxx2 válasza Krugszvele (#3) üzenetére


flexxx2
őstag

A programozó sincs ingyen, sőt az drágább összességében mint a hardver. Viszont ezt is meg kell majd oldani, ez lesz a mesterséges intelligencia.

[ Szerkesztve ]

(#6) direwolf válasza joghurt (#4) üzenetére


direwolf
őstag

Tippre a 10nm-es gap áttörése. Rémlik, hogy az alatt quantum problémák lépnek fel.

[ Szerkesztve ]

"I've seen things you people wouldn't believe"

(#7) joghurt válasza Krugszvele (#3) üzenetére


joghurt
addikt

Ez azért van, mert a fejlesztési költség a hatékonytalan nyelveken/környezetekben a legolcsóbb. Ma már senki sem csinál C++-ban GUI-t, amikor elfut a böngészőben valami Javascript gány is. Kb. platformfüggetlen, kb. verziófüggetlen, kb. eszközfüggetlen.
Ja, hogy egyetlen egérmozdulat lekezeléséhez annyi CPU kell, amivel meg lehetne oldani a világegyenletet?

A tej élet, erő, egészség.

(#8) Alogonomus


Alogonomus
őstag

Tervezési költségben annyira sokat számít, hogy egy 25-50 mm²-es, vagy egy 300-600 mm²-es chipet terveznek az új gyártástechnológián gyártatni?
Csak azért kérdezem, mert alapból úgy gondolnám, hogy a költség nagy részét az új gyártástechnológiához igazított tervezési elvek kidolgozása jelenti, és azon a szakaszon a "kritikus fontosságú áramkörök" megtervezése előtt is már túl kell lenni, hiszen a kis áramkör kialakítását is az új technológiára szabott tervezési eljárásokkal kell megalkotni. Utána már nem a tervezési költség lenne a jelentős döntési tényező, hanem az egyre modernebb gyártástechnológiákkal gyártott áramkörök egyre magasabb előállítási költsége, és ezért próbálnak minél több áramkört az olcsóbb gyártástechnológiákkal megoldani. A chiplet kialakítás előnyeként legalábbis nem az alacsonyabb megtervezési költséget szokták emlegetni, hanem az alacsonyabb selejtarányt, a modularitást és az olcsóbb node használatán keresztül az olcsóbb előállítást.

(#9) direwolf válasza joghurt (#7) üzenetére


direwolf
őstag

A javascipttel kiragadtál egy extrém (bár sajnos nem elhanyagolható) szegmens. Azért a többi nem natívan futó engine a processzor virtualizáció óta nem fut olyan nagy overheaddel, hogy érdemes legyen natív kódokat írogatni.

[ Szerkesztve ]

"I've seen things you people wouldn't believe"

(#10) flexxx2 válasza joghurt (#7) üzenetére


flexxx2
őstag

Ezt úgy mondod mintha ez akkora baj lenne. Ha még C lenne - mondok jobbat: assembly - akkor közel se lenne ekkora fejlődés a szoftverekben, és ami lenne az is ezerszer drágább lenne.
Muszály egyszerűsíteni a nyelveket, mert kell a programozó (vagy nevezzük akárminek), annyira hatalmas az igény.

És igen a javascript 1 viszonylag rossz nyelv, de azért nem dolgozik akkora erőforrással mint írtad.
+gondolom a chiptervezésnél csak nem használnak JS-t, remélem

[ Szerkesztve ]

(#11) Reggie0 válasza joghurt (#7) üzenetére


Reggie0
félisten

A javascriptes ablakot es egeret mar a kb. 15 eves telefonok is le tudtak kezelni, nem kell annak annyi eroforras.

(#12) Sinesol


Sinesol
veterán

Csodálkozom, hogy erre még nincs valami hatékony AI megoldás.

(#13) flexxx2 válasza Sinesol (#12) üzenetére


flexxx2
őstag

AI még nem létezik, csak öntanuló rendszerek(machine learning), és gondolom itt annyi az újdonság, hogy nincs minta amin taníthatnák a rendszert.

[ Szerkesztve ]

(#14) SindaNarmo válasza flexxx2 (#13) üzenetére


SindaNarmo
tag

Sajnos ettől függetlenül hibásan, de AI-nak hívják őket.

(#15) GoldhandRent válasza joghurt (#4) üzenetére


GoldhandRent
őstag

$m$a$r$k$e$t$i$n$g$
bónuszok
árvíz
áramszünet
csiphiány
kovid
H1N1
madárinfluenza
kína
háború
a krumpli ára az egekben
drága a brent hordója
foci VB volt katarban
űrutazás
időgép építés

meg minden ami kimaradt

a többihez is rakjátok be a $ jelecskét, köszi ;]

-

(#16) flexxx2 válasza SindaNarmo (#14) üzenetére


flexxx2
őstag

Érthető, mivel sokkal ismertebb kifejezés, és jobban is hangzik marketing anyagokban

(#17) Sinesol válasza SindaNarmo (#14) üzenetére


Sinesol
veterán

Nagyon sok elnevezés tekinthető hibásnak technikailag, de úgyis csak annyi a lényeg, hogy tudjuk miről van szó. Valódi AI valóban nincs még, de mégis megvan a szemantikája, tudjuk mire gondolunk, amikor ezt emlegetjük. :R

[ Szerkesztve ]

(#18) ddekany válasza flexxx2 (#10) üzenetére


ddekany
veterán

Amúgy jellemzően a nem nyelvekkel van a gond. Hanem a legózással máshol készült komponensekből, amik általánosabbak, mint amire szükség van adott esetben, ill. nem pont arra lettek kitalálva, ami neked kell, és aztán hogy ezeket egymásra épülnek sok rétegben. Senki nem követi már, hogy mi történik, mikor a tetején meghívsz valami egyszerűnek tűnő funkciót. Ha végig követed, lehet hogy elsírnád magadat, hogy mit kell szívni a gépnek...

(#19) Armagedown válasza ddekany (#18) üzenetére


Armagedown
őstag

Van még olyan programozó, aki kis méretű programokat ír, igaz, ezek egyszerű programok.
Kár, hogy már csak a bloatwaregyártás megy, ezzel a szükségesnél nagyobb mennyiságű e-hulladék keletkezik.

[ Szerkesztve ]

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#20) nonsen5e válasza Reggie0 (#11) üzenetére


nonsen5e
addikt

Ez valamennyire jogos is, de ugyanakkor 15 éve még nem volt React, Angular és társaik, ahol a hello world példához, és a weboldal címét tartalmazó paragráfus megjelenítéséhez 2147483647 könyvtár 2147483648 függvénye fut le.

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#21) Krugszvele válasza joghurt (#7) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

Ezt tényleg kifelejtettem a képletből.
Elon Musk csinálhatna egy ilyen céget is, ami a szoftveripart teszi rendbe.

(#22) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Az AMD nagyon jól látta ezt évekkel ezelőtt! Valaki ott nagyon gurított.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#23) ddekany válasza nonsen5e (#20) üzenetére


ddekany
veterán

Manapság ez úgy megy, hogy megírod mondjuk React-al azt az alkalmazás, és a desktop alkalmazásod úgy fog kinézni, hogy elindul egy Chromium nevű csillag romboló (HTML, CSS, JavaScript megvalósítás, stb.), és majd az jól megjeleníti... ;] Ugye az MS által újraírt Skype, majd a most a Teams is így működik, ha jól tudom.

[ Szerkesztve ]

(#24) Nyersszotyi válasza Krugszvele (#21) üzenetére


Nyersszotyi
tag

Van szegénynek így is elég baja, de egyszerűen rendbe lehetne rakni.
Mindent fejlesztést leállítani.
Az összes pénzből az összes szoftvert újraíratni.
Min. elvárások:
Méretük ezred de inkább tízezred részére csökkenjen.
Gépigényük szintígy.
Sebességük ezerszeresére gyorsuljon fel.
Utána a következő száz évben lehet töprengeni, hogy milyen új funkcióra lenne még szükség.

Adjatok nekem egy egész Bolygót a Világegyetemben és kimozdítom helyéből a fix pontot.

(#25) flexxx2 válasza ddekany (#18) üzenetére


flexxx2
őstag

Szerintem a szintek kb ugyanazok, csak kevesebb volt a választék, volt c/c++, c#, pascal, assembly, foxpro,plsql, java, php és nagyjából ennyi. Most meg van még +több tucat: python, JS ből tucat, .net, stb..
Viszont a maven, gradle és társai nagyon sokat segítenek, hogy ne rakjál bele felesleges dolgokat a programodba, ez hatalmas segítség.
Meg most már van microservice, backend, frontend, vége van a régi vastag kliens alkalmazásoknak.

(#26) ddekany válasza flexxx2 (#25) üzenetére


ddekany
veterán

Csak rá kell nézni a méretére pl. egy mai alkalmazásnak... és amennyit eszik mikor fut. Nyilván szinte az egész bloat (ha az emberi tényezők miatt kényszert nem nézzük). Függőség kezelés ide vagy oda, maga a függőség is már valami elfajult darab, és a függőség függőségeinek függőségeiről ne is beszéljünk, aminek javarészét valószínűleg sose használod, de be van húzva, mert build közben ez nem állapítható meg 100% bizonyossággal.

(#27) flexxx2 válasza ddekany (#26) üzenetére


flexxx2
őstag

Én már 25 éve nyomom az ipart, nekem annyi bajom volt annak idején ezzel, mindig hiányzott valami, és sokszor nem is írta ki mi, csak valami exceptiont dobott, és nyomozhattam órákig.
Jobb ez így. A megbízhatóság többet jelent mint a teljesítmény (legalábbis addig míg van).

(#28) BlackDevil


BlackDevil
aktív tag

Mi a helyzet az AI-val? Korábban volt szó róla, hogy jobban tervez.

»OΛKΞN« √ ツ Toborzás: https://goo.gl/bO5GhH <--- Star Citizen ---> https://goo.gl/ptspnT ¤ Steam ---> shorturl.at/NSVW1 | Social Club ---> http://goo.gl/nPIu51 | Hackthat: http://goo.gl/kAJnpV

(#29) Remov válasza BlackDevil (#28) üzenetére


Remov
aktív tag

Már volt róla szó ITT

(#30) ddekany válasza flexxx2 (#27) üzenetére


ddekany
veterán

Mint mindenhol, itt is az arany középút lenne a lényeg. Nekem, ugyancsak dinoszaruszként amúgy, az a benyomásom, hogy messze túl keveset ront valaminek az esélyén, ha extrém pocsékló... Szóval nem jó a kiválasztódás.

(#31) flexxx2 válasza ddekany (#26) üzenetére


flexxx2
őstag

még valami ehhez: "és a függőség függőségeinek függőségeiről ne is beszéljünk":
az a jó hogy nem én foglalkozok már ezzel, egyvalaki ezt megcsinálja, és a sok user (értsd mi programozók) már csak berakják a pom-ba, és ennyi, kész van vele. Lehet hogy hibáznak ott is, és bekerül ez az +ban, de szerintem javítják, ellenőrzik ezeket.
És ezek a nagy méretek azért vannak már, mert tényleg ilyen a felépítés, ennyi minden épül egymásra, és majd egy Spring keretrendszer is olyan robosztus és átláthatatlan lesz mint egy 50 éves banki alkalmazás, és kénytelen lesz az ipar kitalálni valami teljesen újat.

(#32) ddekany válasza flexxx2 (#31) üzenetére


ddekany
veterán

Egyszer vmi beleül a trónba, mint Spring, iszonyat nehéz bármi ifjú titánnak leváltania, szóval csinálhatnak még rengeteg további elembeteg szakmai döntést. Pont az IT-seknek lenne tudása, hogy formálják mi sikeres mi nem, de itt is csak egy pici tényező, hogy technikailag mi milyen, ill. csak max. az felfutás legelején lehet nagyobb súlya. Valamennyire működine kell, meg kell sok user.

El lehet képzelni, mekkora a szelekciós nyomás ezek után erőforrás használat terén. Avagy, lehet tippelni, 20 év múlva mennyi RAM stb. kell majd egy random irodai gépbe, amin lényegében ugyan azt csinálják, mint most, vagy akár 10 éve. 64 GB? Most viccesen hangzik, de nézzünk vissza...

Amúgy, nagyon OT, de a gigászi függőségi gráfnál egyre inkább kezdődik a verzió konfliktus mizéria, és a Maven pont elégé hasra ütés módszerrel oldja fel őket. Azaz még csak nem is áttetsző a dolog, ha a méretet ignoráljuk.

[ Szerkesztve ]

(#33) Pikari


Pikari
őstag

A számítógépemben 45nm processzor van. A telefonomban is 45nm processzor van. A videókártyám már 40nm-en harcol a polygonok ellen.

Valahogy nem érzem úgy, hogy hússzor jobb lenne az életem akkor, ha huszad akkora méretű (2nm) tranzisztorokból álló készülékekre cserélném a mostani vasakat. Teljesen egyértelmű, hogy a skálázódási problémákat már nem lehet izomból megoldani. Tessék a fejlesztőknek optimizálni a programokat úgy, hogy ne csak új képességeket, hanem minden egyes újabb verzióval néhány százalékos sebességelőnyt is ki tudjanak csikarni. Amúgy meg ezek a pythonban, viccnyelvekben megírt mai programok fejlesztőinek helyében én szégyenleném magamat.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#34) ddekany válasza Pikari (#33) üzenetére


ddekany
veterán

Na majd érzed, hogy váltani akarsz új vasra, mikor egy újabb Teams vagy hasonló irodai cucc letérdelteti a gépedet... Én amúgy 22 nm-en nyomom (2013-as 4. gen i5.) Még bírja, de én látom az igyekezet, meg fogják oldani... ;] De komolyra fordítva, attól függ, milyen ütemben erősödnek a vasak, mert abba hízik bele a szoftver. Telihízza, akármi is az. Csak utóbbi 10 évben lelassult a fejlődés alsó szegmensben, szóval még mindíg simán jó a lassan 10 éves CPU-m.

[ Szerkesztve ]

(#35) Pikari válasza ddekany (#34) üzenetére


Pikari
őstag

Ha letérdelteti, akkor persze, majd váltok újra. Valamikor 10 év múlva, szigorúan maximum 5000 forintért procival, lappal, rammal, hűtéssel.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#36) joghurt válasza ddekany (#34) üzenetére


joghurt
addikt

Na, azt is kőbányában végzendő munkatáborba küldeném, aki szerint rendben van, hogy egy (ráadásul igen tré) irodai szoftvernek ekkora az erőforrás-igénye.

A tej élet, erő, egészség.

(#37) ddekany válasza joghurt (#36) üzenetére


ddekany
veterán

Teams-ot ha elindítom, az kapásból 0,5 GB RAM (és utána sokszor döbbenetesen tetű, bár ez lehet céges gond is). De aki fiatal, az boci szemekkel nézne rám hogy és? Ő, ha majd ír egy hello world-öt, és az ennyit eszik, és érzékelhető ideig indul, fel se veszi. Mikor másodperceket megakad egy weboldal olyan műveletnél, amiben az érdemi rész egy semmi egy mai CPU-nak, ott sem értik, miről beszélek. Mert megszokták, hogy ez ilyen. És ebből az alapból kiindulva adnak majd fel teljesítményt, ahogy az átlag vas erősödik.

(#38) vndlczndr


vndlczndr
tag

Picit felülnék én is a "mai szoftverek borzalmasan erőforrásigényesek" vonatra. Igazatok van!
Miért ne írjunk akkor sokkal (nagyságrendekkel) hatékonyabb szoftvereket gépközelibb nyelvekben (C/C++), keretrendszerek (React, Angular) nélkül? Mert a világ összes pénze se lenne elég rá. :)
Manapság egy junior szoftverfejlesztő, aki semmilyen nyelven nem tud értelmes/hatékony kódot írni, itt Magyarországon kb. havi kétmilliójába kerül a munkáltatónak. Egy jobb képességű kolléga, aki képes legalább a modern keretrendszerek tisztességes használatára, olyan 3-3,5 milla körül lehet. Na, az az unikornis, aki gépközelibb nyelven képes hatékony kód használatával komplex feladatokat határidőre megoldani, kb. megfizethetetlen. Persze van ahol mégis megfizetik, de ott nem is olyan drága a milliárdos lapkatervezési költség. Minden másra olcsóbb a több erőforrás. (és akkor most a "nyugati" fizetésekkel inkább nem is számolnék)

ex AtomNyúl

(#39) flexxx2 válasza vndlczndr (#38) üzenetére


flexxx2
őstag

Ezt írtam én is már ide, de senki nem olvas vissza, csak idedobja a saját szempontjait, mintha én azt mondanám a buszsofőrnek: hé, miért kell nekem a buszmegállóba kimenni, álljál már meg a házam előtt (meg mindenkié előtt).

(#40) ddekany válasza vndlczndr (#38) üzenetére


ddekany
veterán

De nem a nyelv a lényeg. Vagy jellemzően nem, pl. egy C# vagy Java bőven elég gyors a legtöbb célra, pedig egyáltalán nem alacsony szintűek. (Nem lényegesen alacsonyabbak mint a Python vagy JavaScript. Csak azokban van dinamikus típusosság, ami szívás a gépnek, de cserében a fejlesztőnek is az alkalmazások 90%-ban... :U De történelem és divat, ugye, az a fontos.). De OT, és lásd korábban.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.