Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Samus


Samus
addikt

Ugyan nem ma volt a KRESZ oktatás, de miért is nem lehet jobb szélső sávba sorolva előzni?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#2) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag
LOGOUT blog

Kell a bevétel.
Büntetünk vagy végünk. ;]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3) bambano válasza Samus (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert tilos. valószínűleg azért, nehogy ütközz a belső sávban haladó, hirtelen észhez térő, kisorolni kívánóval.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#4) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

ilyen helyzeteket látva mindig arról álmodozom, hogy egyszer valami igazán nagykutyát tart fel, és akkor "megbeszélik" :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5) nemlehet


nemlehet
őstag

Régi álmom, hogy felszerelek egy tehénrácsot egy szakadt ladára és papírok nélkül ujjlenyomataimat leégetve fogok belerongyolni az összes ilyen rendőrautóba. Ez rendszeres jelenség itthon, nem csak az autópályán, M0, városban is találkoztam már ilyennel.
Megy 50-es táblánál 38-al a belsőben, de ha csak 1 sáv van akkor csak 30-al. Hogy biztonságosan meg tudd előzni főleg ha nagy a forgalom gyorsabban kell menni mint 50 aztán jön rögtön a sziréna és kiszednek.. Szentendre-Leányfalu-Tahi vonalon csak idén vagy 5x volt kilométeres kocsisor emiatt és amikor megállítanak valakit látszik a kaján vigyor a pofájukon.

Amúgy nevetséges, hogy ezért megbüntethetnek ha ilyenkor elmész a külsőben. Ok, kell ez a szabály, hogy a sok barom ne szlalomozzon, de ez kifejezetten az a féreg magatartás a hatóság részéről amitől eldurran az ember agya.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#6) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

No és az előzésnek számít jobbról, ha kimegyek jobboldalra, 130-140-ig megtolom, majd 1 km tán visszamegyek?

(#7) bambano válasza KaiotEch (#6) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem, pont ezt nem tudja se a rendőr, se a sok volánidióta, aki az indexen pampalínizett.
a párhuzamos közlekedésről szóló szabály az elhaladást nem tiltja, ha forgalmi okból a külső sáv gyorsabb, mint a belső.
tehát kimész a szélére, vársz kicsit, majd elhúzol, és kint maradsz addig, ameddig kiérsz a látóteréből vagy nincs kikerülni való.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) buherton


buherton
őstag

Hogy őszinte legyek ezt nem tudtam, hogy jobbról nem szabad elhaladni lakott területen kívül. No ha majd találkozok ilyennel, akkor nem leszek rest nyomni ész nélkül a dudát. No persze előtte átnézek mindent, amit kérhet a rendőr esetleges igazoltatás esetén, nehogy fordítva süljön el a puska :D .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#9) kaszaking


kaszaking
tag

Le kellett volna villogtatni, hogy álljon félre és kiszállni igazoltatni :D

(#10) bambano válasza buherton (#8) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Hogy őszinte legyek ezt nem tudtam, hogy jobbról nem szabad elhaladni lakott területen kívül.": valószínűleg azért nem tudtad, mert nincs ilyen szabály.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) Mr X válasza bambano (#10) üzenetére


Mr X
veterán

Jól van, megnyugodtam, hogy nem csak én haluztam, hogy elhaladni lehet jobbról is.

(#12) Kasya


Kasya
nagyúr

En eloszor villogtam volna. Ha nem megy le, akkor megeloztem volna kulso savban...
Nem komplikaltam volna tul.

[ Szerkesztve ]

(#13) Armahun


Armahun
addikt

Szerintem nincs ilyen esetben jobbról előzés.
Párhuzamos közlekedés van, a saját sávomban haladok magamnak előre.
Érdekes lenne egy több sávos úton mint a váci út, vagy az m3-as bevezető, ha mindig a bal szélső autónak kellene a legelsőnek lennie, és a tőle jobbra lévők nem haladhatnának el a másik mellett.

Előzésnél történik sávváltás, tehát ha nem megyek vissza a rendőrkocsi elé, akkor az nem előzés.

[ Szerkesztve ]

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#14) Hieronymus válasza buherton (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Logikus.
Lakot területen kívül jobbra tartási kötelezettség van. Ezért nem tudsz előzni jobbról, ha mindenki szabályosan közlekedik. A jobbról elhaladás természetesen szabályos több sávos úton, ha forgalmi helyzet indokolja.

(#13) Arni:
Lakott területen nincs jobbra tartási kötelezettség és jobbról előzési tilalom.

[ Szerkesztve ]

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#15) Mr X válasza Hieronymus (#14) üzenetére


Mr X
veterán

Jobbról elhaladást nem kell indokolnia semmilyen forgalmi helyzetnek, hiszen te szépen haladsz folyamatosan a saját sávodban.

(#16) Armahun válasza Hieronymus (#14) üzenetére


Armahun
addikt

Bárhonnan nézem a rendőr autó szegte meg a szabályokat, kettőt is:

(6) Az elõzés végrehajtását a sebesség fokozásával, balra húzódással vagy más módon akadályozni nem szabad.

(7) Lakott területen kívül a nagyméretû, valamint a lassan haladó jármû vezetõjének az úttest szélére húzódással és - a szükséghez képest - lassítással is elõ kell segítenie azt, hogy jármûvét más jármû megelõzhesse.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#17) Lauda


Lauda
félisten

Ket dolog jutott errol eszembe.

A rendorauto szabalytalan, mert semmilyen jelzest nem hasznal, innentol fogva a jobb szelso savban kellene haladnia.

A masik, hogy meg lehet-e elozni, el lehet-e haladni mellette? Sajnos itt maga a jogszabaly is uti sajat magat.

Mert hogy:

III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak

c) Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.

Ez eddig tok jo, csak jon a feketeleves:

36. §
(2)219 A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sáv van, az előzés befejezése után a külső forgalmi sávba vissza kell térni.

Namost ha nem szamit elozesnek, akkor mit is kene csinalnom az elozes utan, ami nem is az? Az egyik szabaly szerint nem elozes, a masik szerint meg az?

[ Szerkesztve ]

(#18) Mr X válasza Armahun (#16) üzenetére


Mr X
veterán

Ez nem a párhuzamos közlekedéshez tartozik. Oda az szól, hogy jobbra tarts van.

Lauda:

Nm bonyolult, a második szabály arra vonatkozik, ha balról előzöl. Hiszen jobbról nem előzhetsz.

[ Szerkesztve ]

(#19) kovsol


kovsol
titán

De ha ő a megengedett maximummal halad, akkor aki elmegy mellette azt meg azért lehet megbüntetni, mert átlépte a megengedett sebességhatárt.

M7-én is láttam ilyen többször amúgy. Ott mikor elindulnak az egyik balatoni kisebb településről akkor egész Siófokig így haladnak.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#20) Lauda válasza Mr X (#18) üzenetére


Lauda
félisten

De ha nem szamit elozesnek, akkor elvileg barmelyik oldalrol elmehetek mellette parhuzamos kozlekedes eseten. A masik szerint viszont mar elozes, hiszen utana vissza kell ternem jobbra. Kiemeltem a lenyeget, olvasd el ujra. ;)

(#21) Dluinet


Dluinet
nagyúr

Nem olvastam el a hozzászólásokat, de tavaly a rendőség meg mit tudom én melyik szerv kifejtette, hogy az ilyen eset nem előzés (nem rendőrautóról volt szó, hanem csak általában), pont.

Azt mondták, előzés az sávváltással jár.

autós topikok tavalyi hozzászólásait áttúrva megtalálható

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#22) Mr X válasza kovsol (#19) üzenetére


Mr X
veterán

A gyorshajtást illene bizonyítani is valamivel, és hacsak nincs mobil trafi abban a rendőrautóban, ami oldalra is tud mérni, akkor ez bukta, tudtommal a rendőrautók kilométerórája nem hitelesített mérőeszköz.

Lauda:

A második eset egy sáv esetén él, hiszen előtte ott a kitétel, hogy párhuzamos közlekedés esetén az elhaladás nem előzés, ergo párhuzamos közlekedés esetén az előzés csak akkor valósul meg, ha sávváltás történik.

[ Szerkesztve ]

(#23) Lauda válasza Mr X (#22) üzenetére


Lauda
félisten

Ezt nem ertem. 1 sav eseten nincs parhuzamos kozlekedes. Ha meg savon belul elozok mondjuk egy kerakparost, akkor nincs hova visszaternem hiszen a savban vagyok.

ergo párhuzamos közlekedés esetén az előzés csak akkor valósul meg, ha sávváltás történik.

Ezt se tudom honnan veszik paran, ilyen szabaly nem letezik es masikbol sem kovetkezik. :N

(#24) Lauda


Lauda
félisten

Kozben eszembe jutott meg valami, a parhuzamos kozlekedes regota gumicsont-szeru kepzodmeny ;]

Szoval az alap eset:

III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak
c) Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás.
Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.

Az elso feketeleves:

36. §
(2)219 A párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sáv van, az előzés befejezése után a külső forgalmi sávba vissza kell térni.

Es itt a masodik is:

36. § (1)218 Olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két vagy több forgalmi sáv van (párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest) - a (2)-(4) bekezdésben említett eseteket kivéve - a külső (jobb szélső) forgalmi sávban kell közlekedni. Más forgalmi sávra ráhajtani csak előzés, balra bekanyarodás, illetőleg megfordulás céljából szabad.

Na most akkor ha a masik jarmu melletti elhaladas parhuzamos kozlekedes eseten nem szamit elozesnek, akkor miert emel ki ket esetet is az elozesre? :DDD

(#25) bambano válasza Kasya (#12) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

villogni tilos. előzést kikényszeríteni villogással a létező legnagyobb parasztságok egyike, főleg sötétben. azért helyben ítélővel golyó járna.

(#15) Mr X: "Jobbról elhaladást nem kell indokolnia semmilyen forgalmi helyzetnek": téves. természetesen indokolnia kell egy olyan forgalmi helyzetnek, ami miatt a belső sáv lelassul. mert ha nem lassul le, nem tudsz elhaladni.

(#16) Arni: "Bárhonnan nézem a rendőr autó szegte meg a szabályokat, kettőt is:": ezt mindenki tudta. felvállalni nem akarta :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#26) #81556480


#81556480
törölt tag

Összefoglalván:

A rendőr szabálytalan volt mivel nem sorolt vissza, de a közlekedő jobboldalt szabályosan elhaladhatott volna mellette a megengedett sebességhatáron belül (szerintem)

(#27) Hieronymus válasza Lauda (#24) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nincs ellentmondás az idézetekben.

Legyen a példa egy háromsávos autópálya.

Eset 1.
Haladsz a külső sávban és utol érsz teherautót. Megelőződ és vissza térsz a külső sávba.

Eset 2.
Haladsz a külső sávban és utol érsz teherautót Kimész a középső sávba, előzés céljából.
Vissza térned nincs hova, mert ameddig a szem ellát, teherautó halad a külső sávban.
Kialakult a párhuzamos közlekedés.

Eset 3.
Haladsz a középső sávban és utolérsz egy lassabb járművet Előzés céljából a belső sávba sorolsz át.

Eközben a két belső sáv megszorul valamiért, a teherautók vidáman haladnak tovább.

mod:
(#25) bambano:
Az irányjelzőt kitehetem az előzési szándékom jelzésére, még az autópályák legbelsőbb sávjában is.
Ez elég kulturált jelzése az előzési szándéknak.

[ Szerkesztve ]

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#28) Lauda válasza Hieronymus (#27) üzenetére


Lauda
félisten

Legy szives olvasd at ujra az osszes kiemelt reszt. :)

Az egesz felsorolasodban az az ellentmondas, hogy ha parhuzamos kozlekedes van es masik savban haladok, akkor nem szamit elozesnek akarmit is csinalok. Legalabbis az elso meghatarozas szerint.

A parhuzamos kozlekedes pedig nem attol fugg, hogy azon az uton mennyi jarmu halad, hanem hogy az uttest alkalmas-e ra.

Ha egyszer nem elozes, akkor hogy csinalhatok barmit elozes celjabol es elozes utan? Epp ezt probalom mutatni, hogy a jogszabaly alkoto sem tudja mit csinal pontosan.

[ Szerkesztve ]

(#29) #81556480 válasza Lauda (#28) üzenetére


#81556480
törölt tag

Én már mindehol csak azt látom hogy kötekedsz :P :D Pedig szerintem nem olyan bonyolult ez.

(#30) bambano válasza Hieronymus (#27) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Ez elég kulturált jelzése az előzési szándéknak.": de szabálytalan.
viszont nem irányjelzős villogásról volt szó, hanem levillogásról, amit alsó hangon négy fényforrással szokás elkövetni.

az előzési szándék jelzésére a duda való (kresz 30. par.)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31) Hieronymus válasza Lauda (#28) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem értem a problémát.

Ha egy forgalmisávval párhuzamosan közlekedek, attól még az előttem haladó járművet előzhetem.

(#30) bambano:
A dudára besértődik a vezetők egy része. Nem praktikus. Az irányjelzőt használatát melyik pont tiltja ezen esetben?

[ Szerkesztve ]

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#32) Lauda válasza #81556480 (#29) üzenetére


Lauda
félisten

Hat azt rosszul latod, en nem kotekedem sehol. :) :P

Hieronymus ezzel nem is lenne gond, csak legalabb ket sav kell a parhuzamos kozlekedeshez. Amint ez letrejott, elvileg nem szamit elozesnek ha a masik mellett elhaladsz.

[ Szerkesztve ]

(#33) Hieronymus válasza Lauda (#32) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Autópályáról beszélgetünk. Nincs egysávos autópálya, Még az autóútnak is legalább két sávval kell rendelkeznie.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#34) Armahun válasza Hieronymus (#33) üzenetére


Armahun
addikt

Irányonként egy sáv, nem összesen.

Pl a kettes az 2 x 1 sávos.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#35) Polllen


Polllen
nagyúr

Sztem az idézett KRESZ oktatónál van az igazság. Autópályán lakott területen kívül nincs jobbról előzés.

A rendőr meg azontúl, h nem tartja be az általa betartandót, még paraszt is vagy nincs meg a munkájához szükséges szaktudása.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#36) bambano válasza Polllen (#35) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Sztem az idézett KRESZ oktatónál van az igazság. Autópályán lakott területen kívül nincs jobbról előzés.": írt valaki olyat, hogy van?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#37) Hieronymus válasza Armahun (#34) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Az M2, félpályás autóút.
Fából, vaskarika megoldás.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#38) Polllen válasza bambano (#36) üzenetére


Polllen
nagyúr

Látom, h azt gondolod, ez nem számítana előzésnek, de szerintem nincs igazad.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#39) bambano válasza Polllen (#38) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ne terelj, nem az volt a kérdés, hogy én mit gondolok, hanem az, hogy mondta-e valaki, hogy autópályán lehet jobbról előzni vagy sem. nem mondta.
az egy másik kérdés, hogy elhaladni szabad-e vagy sem. nyugodj meg: szabad.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#40) Polllen válasza Polllen (#38) üzenetére


Polllen
nagyúr

Amúgy a 34/6-ban külön kitétel, h lakott területen belül jobbról is elhaladhatsz más mellett. Ebből az következik, h máshol nem. A mi jogértelmezésünk amúgy mit sem ér, ha a gyakorlat szerint jogerősen bűntetnek meg érte.

Persze ettől még tisztázhatná a jogalkotó ezt a kérdést, mert régi téma.

Teljesen nyugodt vagyok. Nem zavar, ha éjszaka fél 12-kor nem tudok már pontosan fogalmazni & ezen vki rugózik.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#41) Mr X válasza bambano (#25) üzenetére


Mr X
veterán

Nem, semmivel sem kell megindokolnod, hogy te miért haladsz rl valaki mellett a külső sávban. Te haladsz a saját sávodban, semmi közöd a másik sávhoz.

(#42) bambano válasza Mr X (#41) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

te meg tudod különböztetni a "semmivel sem kell megindokolnod" szöveget a forgalmi helyzet indokolja szövegtől?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#43) Mr X válasza bambano (#42) üzenetére


Mr X
veterán

Persze, viszont neked nem sikerült megértened, amit írtam. Próbáld újra. Milyen forgalmi helyzet kell indokként, hogy a jobbról elhaladás szabályos legyen, és milyen forgalmi helyzetben lesz ez szabálytalan?

[ Szerkesztve ]

(#44) bambano válasza Mr X (#43) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem ez volt sem a kérdés, sem a helyzet. akkor tudsz külső sávban elhaladni, ha a belső lelassul. tehát van egy forgalmi helyzet, amitől lassabb lesz a belső sáv, ez indokolja az elhaladásodat.

ha nincs forgalmi helyzet, akkor a többi szabály miatt a belső sáv nem lassabb, mint a külső, tehát nem tudsz elhaladni. fizikailag nem tudsz, nem jogilag.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#45) Mr X válasza bambano (#44) üzenetére


Mr X
veterán

"A jobbról elhaladás természetesen szabályos több sávos úton, ha forgalmi helyzet indokolja."

Ez volt az alapvetés. Fizikai értelemben természetesen igazad van.

(#46) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Ahogy kovsol írta, valószínűleg az volt a cél, hogy ők 130 körül haladtak és várták, hogy mikor unja meg valaki, akit majd szépen meg lehet büntetni. Szóval ha mindenki betartaná a sebességkorlátot, akkor nem tartanának fel senkit. ;]

Amúgy a rendőröknek mindent szabad, pl. a belvárosban az út közepén megállni és bemenni gyros-ért. Senki nem fog rájuk dudálni és megkockáztatni, hogy megbüntessék valami kamu indokkal.

[ Szerkesztve ]

(#47) Ivan15


Ivan15
senior tag

Egyebkent Nemetorszagban ez ugy van, hogy lehet autopalyan jobbrol elözni, ha a sebessegkülönbseg a bal oldalon halado es a jobbrol elözö között 20% alatt marad -a megengedett sebesseghatarig nyilvan :) .
Mo-n nem igy van autopalyan?

[ Szerkesztve ]

(#48) Polllen válasza Ivan15 (#47) üzenetére


Polllen
nagyúr

Itt nincs ilyen szabály, csak azok amiket linkeltünk. Amit lehet úgy is értelmezni, h szabályos, meg úgy is, h nem.

Amúgy az itthoni vezetési morál messze elmarad a némettől, uh sztem nem baj, hogy a tilos értelmezést alkalmazzák.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#49) Ivan15 válasza Ivan15 (#47) üzenetére


Ivan15
senior tag

rendörrel azert ez mas, lehet hogy szandekosan akarta visszafekezni a forgalmat, kint ez gyakran elöfordul -es akkor nem csak 10 auto megy a rendör mögött lassabban, de ezt csinaljak tablakkal (marmint, hogy visszafekezik a forgalmat ideiglenesen, szep idöben is)

(#50) Polllen válasza Ivan15 (#49) üzenetére


Polllen
nagyúr

De ez így szabálytalan itthon...

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.