Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) FRENK1988


FRENK1988
veterán

Mielőtt kérdeznél, légyszíves olvasd ezt el, így jó eséllyel választ kapsz!

Mi ez az egész parkolósdi a gyakorlatban?

Energiatakarékossági szempontból került bevezetésre, ugyanis ilyenkor a lemezek leállítása nélkül a fejszerelvény a parkolóvillára kerül. (Narancssárga.)
Ez jó, mert így nem fogyaszt energiát a fejmotor, hiszen nem kell pozícióban tartani, állandó gerjesztett mágneses térrel.

Mi akkor a baj?

Az, hogy például asztali gépben használt lemezeknél nem túl fontos az a pár tized Watt.
Viszont a fej állandó csapkodása feltételezhetően nem tesz jót az élettartamnak. A gyártó által garantált 300 ezres ciklust egyáltalán nem lehetetlen elérni akár fél év alatt.

Hogy miért? Mert egyrészt nagyon hamar parkoló állásba kerül a fej (0 – 8 másodperc nem ritka érték), másrészt amint oda kerül, egyből vissza is rántja a lemez fölé a fejet. Abban az esetben is, ha nincs adatforgalom.
Tehát 4 másodperces értéknél, 1 óra üresjárat alatt összeszedhet 900 darabot. Ez nem jó.

Plusz probléma, hogy ilyenkor a rendszer hajlamos megfagyni pár pillanatig.

Melyik lemez csinálja? Az enyém nincs is a listában!

Nem tudjuk. Jó eséllyel a 3.5"-os példányokból csak a Western Digital által gyártottakból némelyik, főként a Green széria.

2.5"-nál (az túlnyomórészt notebookos felhasználás miatt) viszont minden gyártónál elterjedt. Változtatni egyedül a Western Digital lemezeinél van lehetőség.

Ami pluszban bonyolítja a dolgot, hogy egy típuson belül nem csak a gyárilag megadott parkolási érték, hanem a módosítás eredménye sem egyezik. Következésképp próbálkozni kell.

Hogyan tudom megnézni, hol tart a parkolásaim száma?

Töltsük le a HD Sentinel nevű segédprogramot, célunknak az ingyenes verzió is megfelelő.

Telepíts és elindítás után válasszuk ki a kérdéses lemezt a listából!
Utána kattintsunk a S.M.A.R.T. fülre, majd az ablak egy üres részén
jobb gombos menü > Decimális adatmező.
Ekkor megkeressük a Load/Unload Cycle Count sort, és megnézzük az Adat oszlopot.

Ha ez az érték mondjuk fél év után sok ezren áll, akkor a parkolásig eltelő időtartam alacsony, ajánlatos módosítani.

Hogyan tudom változtatni a parkolásig eltelt időt?

Készítünk egy bootolható DVD-t vagy pendriveot. Utóbbit megtehetjük akár a HP USB Disk Storage Format Tool nevű programmal is.

Végül pedig magát a wdidle3 segédprogramot kell a pendrive gyökérkönyvtárába másolni. Csak a kitömörített wdidle3.exe fájlt.
A legújabbat érdemes használni, innét tudjuk letölteni.

Ezután csak egy olyan lemez legyen az alaplapra csatlakoztatva (USB-n nem működik), amit módosítani szeretnénk.

Gép újraindít, pendrive csatlakoztatva, USB boot engedélyezve a BIOS-ban.
BIOS-ban a SATA vezérlőt kapcsoljuk IDE módba!

Ha rendben indult a DOS operációs rendszerünk, a következőket írjuk be:

wdidle3 /R
Kiíratjuk az aktuálisan beállított időt.

wdidle /S300
Beállítjuk 300 másodpercre.
Lehet kisebb értéket is, de úgy tűnik, 30 mp alá felesleges menni, ami ezzel nem működik, mással sem fog.
Innentől 30 másodperces ugrásokban lehet megadni az értéket: 30, 60, 90, .. 270, és 300 a maximum.

wdidle /D
Elméletileg kikapcsolja a funkciót, valójában 3720 másodpercet állít be. A korábbi verziójú segédprogramok még így írták ki, az újabbak már Disabled üzenetet adnak.
A gyakorlatban mindkét esetben 3720 másodperc íródik a firmwareba.

Ezután gép kikapcsol, BIOS visszaállít, ha szükséges, pendrive eltávolít.

Vannak-e buktatók?

Igen, vannak. Egyrészről itt a firmwaret piszkáljuk, ez veszélyes, saját felelősségre!

Másrészt lehet, a megadott értékkel vagy nem működik, vagy egyéb gondok jönnek elő. Hiába írta a segédprogram DOS alatt, hogy sikerült a módosítás.

Ezért ha a művelettel megvagyunk, ellenőrizni kell!
Egyik hiba, hogy ezután pár másodpercenként magát a tányér forgását kezdi el leállítani. Figyeljünk oda, hallani. De HD Sentinelből is figyelemmel kísérhetjük a S.M.A.R.T. fülön, a Start/Stop Count sorban.

Másik, gyakoribb hiba, hogy a fejet továbbra is gyakran csapkodja. Ezt is a már említett Load/Unloud Cycle Count számlálóból olvashatjuk ki. De sok esetben hallani is.

Ezekben az esetekben állítsuk vissza 4 - vagy 8 másodpercre!

Mit tegyek hát?

Hogyha a módosítás mellett dönt valaki, ki kell kísérletezni, az adott lemez hol működik a vártaknak megfelelően. Általános, de még típusfüggő módszer sincs.
Jó esetben 60 – 300 másodpercre be lehet állítani, és a végén marad is a fej a parkolóvillán, míg nincs újabb adatforgalom.
Egyes esetekben pedig megfelelően működik a disabled parancs, ez lenne a legjobb.

Még valami?

Egy konkrét példa, egy problémásabb lemezzel.

Ha pedig sehogy nem sikerül, vagy nem szimpatikus a módszer, léteznek segédprogramok, amik az operációs rendszer betöltődése után kapcsolják ki ezt az energiagazdálkodási sémát, de ezt minden alkalommal kézzel kell beállítani.
A HD Sentinel is ki tudja kapcsolni egy újraindítás erejéig, de ezt is mindig el kell végezni, ráadásul nem is minden lemeznél működik. Azonban nem Western Digital gyártmányú lemezeknél egy efféle megoldások léteznek.

Hogyha wdidle3 hibát ír ki, és mindent a leírtaknak megfelelően csináltunk, másik alaplappal érdemes próbálkozni.

Eredeti hozzászólás:
Nekem is olyanom míg el nem adtam és lenyulták a postán :W wd7500aads

[ Módosította: mobal ]

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#419) McClane válasza tjb007 (#417) üzenetére


McClane
aktív tag

Ja értem. Én olyan megoldást keresek ahol nem kell kiszerelni a külső házból, de azért kösz. :R

Valaki próbálta a leírt módszert bevetni egy USB-n csatlakoztatott külső lemezzel?

[ Szerkesztve ]

(#433) scope2007 válasza McClane (#423) üzenetére


scope2007
addikt

igen.. USB-n se jó a dolog... meg sata3 vezérlőn lógó hddt se találja nálam... sata2őn már egyből megcsinálta

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#1206) Wind-Storm válasza jeffo (#1205) üzenetére


Wind-Storm
őstag

A „A WDIDLE3 program azonban kicsit furán működik˝ c. bekezdésedre.

Nem lehet, hogy a DOS hibája volna?
Esetleg próbáld meg ez alapján Win98 boot-tal USB-n, ha van rá eszközöd.

De az is lehet, hogy a HD Sentinel nem volt pontos a WD10EADS-nál, mert még nem volt logolva, ugye hosszabb használatnál mutatná, én trükköztem, átállítottam a dátumot előrébb kétszer, és így hozott be valami értéket.

Mindig pontos, közvetlenül a SMART-ból olvassa ki az adatokat, neked csak át kell állítani decimális értékűre az adatmezőket.

Szerintetek a leállások számának túlzott növekedése elkerülése végett ezen az 500GB-os vinyón állítsam nagyobbra a WDIDLE3 programmal a parkolási időt? A /D opcióval ugye lehetne tiltani, de valahol olvastam, hogy az nem szokott működni, annak ellenére visszaáll az alapértékre vagy ilyesmi.

Érdemes nagyobbra venned, illetve ennyire nem feltétlen kell papírforma szerint venni a dolgot. Valakinél már milliós nagyságrendben jár ez az érték...
Nekem eddig nem okozott gondot a /d opció, ha visszanézed képet is láthatsz róla.
Szerintem te kevered az APM-mel, az áll vissza áramtalanítás után.

[ Szerkesztve ]

(#1503) King Unique válasza CoolBoy323 (#1499) üzenetére


King Unique
titán

Tiedban,max Sentineles APM állítás van (v más hasonló progi),bár szétszedhető,de Toshiba nem adott ki hasonló progit,mint WD.
(#1500) Pazolini : ki mondta ezt :F ,én csak azt mondtam,h gyári külső Passportok (nyilván sokat szidott WD belső)kevésbé parkolja,mint az agyon ajnározott MQ...(v MK) Toshiba,legalábbis nálam. Csak direkt SATA-ra kötve lehet állítani,usb-n nem,ill My Passportoknál,mivel usb-t NYÁK-ra integrálják,amúgy se lehetne,de közel 2 év alatt 2x ezer parkolás nem a világ vége,300.000-től messze van, APM tiltást se használtam nála,a vinyó eddig tökéletes,de a régebbi is. Más külsőknél meg megfelelő gyári program híján nem lehet állítani,max ha mobilracket veszel WD belsővel.

(#1501) TeeJay: akkor nem rosszak Toshibák,legalábbis taiwani,japan,azok nem parkolják ennyire :F
Itt is már figyelni gyártási vazzeg helyre,mint optikai lemezeknél,pl. Verba DVD-nél taiwan,UAE, DL-nél singapore jó, india,kína szar, v Bluray is addig volt cool,amíg japan volt,taiwani gyengébb... :W

[ Szerkesztve ]

(#1981) BBéci válasza Mezga Aladár (#1977) üzenetére


BBéci
titán

Itt a topikban írta valaki, hogy USB-n keresztül nem lehet átállítani a parkolási időt. Ha mégis lehetséges, akkor légyszíves oszd meg velem a módját!
A linket is várom, ami a szétszedést mutatja, csak úgy kíváncsiságból megnézném!

(#1978) Snakeiboy
Nem vagyok a barátod, és a stílusodat látva, nem is szeretnék az lenni.
Egy hetet írtál, abból nem derült ki, hogy azalatt csak pár órát működött a merevlemez.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#2033) liszi70 válasza M107 (#2032) üzenetére


liszi70
nagyúr

Ez azt jelenti, hogy firmware-módosítás nélkül is lehet vele szabályozni a fejparkolást a WD Green-eken is, ráadásul USB-n keresztül? Ez új távlatokat nyitna a témában! :) Mennyire szabályoztad le a parkolások számát?

[ Szerkesztve ]

(#2038) liszi70 válasza BBéci (#2037) üzenetére


liszi70
nagyúr

Oké, megértettem már a lényegét ennek a wdidle beavatkozásnak, felszállt róla a misztikus és félelmetes köd, sőt, már nagyjából tisztában is vagyok a kivitelezésével. Viszont ha ez a másik progi USB-n keresztül, az összes többi hardver lecsatlakoztatása nélkül, és az elements szétszedése nélkül is megoldja ugyanazt a problémát, akkor ez lényegesen kisebb procedúra, tehát megéri foglalkozni vele. (Bár már az egyik elements szétszedésén túl vagyok, gyerekes kíváncsiság hajtott, hogy megnézzem, mi van belül!)

(#2426) King Unique válasza worxland (#2424) üzenetére


King Unique
titán

Csak a SMART küszöbszint értékekre, azok esésére lettem volna kíváncsi ekkora parkolásszámnál.

(#2425) coqito: szinte az összes 5400-as notivinyó parkol (talán seagate-ek, meg az új RED kevésbé,ill. vki WD Black-nél is megjegyezte), külső USB házban is, viszont amíg nem lódul meg nagyon, legalábbis My Passportjaimnál kevésbé, addíg nem kell vele foglalkozni szerintem :K
Persze lehet HDS ingyenes verzióban is tiltani a * helyett [link] , adott lemez sorszámát megadva (1 v 2), v akár mivel szétkapható mobilrack megoldásről van szó, megpróbálhatod az 1. hsz-ban taglaltakat gépbe SATA-ra téve (USB-n nem lehet) :K
Amúgy ha parkolás nő, csökken HDS-ben küszöbszint is, adott attribútumnál (193), de mire azt kritikus szinthez érne, azért idő (évek) kell neki, szerintem pár-néhány 10 ezer még akár bele is fér külső HDD szinten, ha (több) 100 ezerre kúszik fel rövid idő alatt, az már aggasztó lehet.

[ Szerkesztve ]

(#2452) tknof1871 válasza szaszlaci (#2451) üzenetére


tknof1871
őstag

Ha anélkül pörgeti fel a lemezt, hogy az oprendszer kérne adatot (tehát pl. úgy is csinálja, hogy nincs PC-re kötve), akkor hibás működés.

Ha nem kapcsolódik USB-n, akkor 1 percen belül leáll és nem indul újra.

Most összehasonlítottam Windows alatt egy 2TB Caviar Green és egy 0,5TB-os Caviar Green-t. Egyszerre csak 1 HDD volt a dokkolóban és ugyanabba a portba tettem mindegyiket (2 hely van a dokkolóban). 2TB-os (30 sec.-os parkolásra állítva) 7 perc működés után csinálta ezt a rövid leállást. A 0.5TB-os (300 sec.-os parkolásra állítva) 15 perc után. Ebből valamit meg lehet állapítani?

Azt már tudom, hogy a 2TB-os DOS alatt és a házban SATA-n kapcsolva az alaplaphoz (nem a dokkolóban) 20 percet ment megállás nélkül, mire inkább én kapcsoltam le a gépet, 20 perc elég idő volt ahhoz, hogy kimondható, ott nem kapcsolja le semmi? Érdemes lenne Windows alatt is kipróbálni a házban?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#2555) kivulallo


kivulallo
tag

Sziasztok!

Van egy német származású 1,5TB CnMemory Core külső lemez, amiben egy WD Caviar Green van egyébként.
A cucc indításkor teljesen felpörög, semmilyen betegség jelét nem mutatja. A fej hangja normális.
Indítás után semmilyen életjelet nem ad magáról, úgy viselkedik mintha nem lenne semmilyen adatforgalom, majd 1-2 perc után kikapcsol (elvileg ez a Caviar Green takarékos módja). Felébreszteni már nem lehet.
Megnéztük gépben a belső részét, a BIOS lefagy tőle addig amíg takarékba nem kapcsol, miután kikapcsolt, nem látja.
Szétszedtük, a vezérlőlapnak nincs baja.

Hiba előzményei: A gyári külső tápegység tönkrement, egy újjal üzemelt eddig, az alatt romlott el.
Ha usb-ről üzemel, a jelzőled folyamatosan gyorsan villog, az usb-n át nem megy adat.
Ez miez? Van esély a túlélésre?
Jó lenne megmenteni mert kb. 800GB-nyi film van rajta... :(

Itt egy videó a hangjáról, hátha a szakik tudnak rá valamit mondani. A mikrofon közvetlenül a vinyó alatt volt felvételnél, lehet azért kicsit erős a hangja. Egyébként majdnem hangtalan a gép.

(#2572) #16939776 válasza ArmanD. (#2571) üzenetére


#16939776
törölt tag

Szia!

Idézet az első HSZ-ből:

Hogyan tudom változtatni a parkolásig eltelt időt?

"Készítünk egy bootolható DVD-t vagy pendriveot. Utóbbit megtehetjük akár a HP USB Disk Storage Format Tool nevű programmal is.

Végül pedig magát a wdidle3 segédprogramot kell a pendrive gyökérkönyvtárába másolni. Csak a kitömörített wdidle3.exe fájlt.
A legújabbat érdemes használni, innét tudjuk letölteni.

Ezután csak egy olyan lemez legyen az alaplapra csatlakoztatva (USB-n nem működik), amit módosítani szeretnénk.

Gép újraindít, pendrive csatlakoztatva, USB boot engedélyezve a BIOS-ban.
BIOS-ban a SATA vezérlőt kapcsoljuk IDE módba!

Ha rendben indult a DOS operációs rendszerünk, a következőket írjuk be:

wdidle3 /R
Kiíratjuk az aktuálisan beállított időt.

wdidle /S300
Beállítjuk 300 másodpercre.
Lehet kisebb értéket is, de úgy tűnik, 30 mp alá felesleges menni, ami ezzel nem működik, mással sem fog.
Innentől 30 másodperces ugrásokban lehet megadni az értéket: 30, 60, 90, .. 270, és 300 a maximum.

wdidle /D
Elméletileg kikapcsolja a funkciót, valójában 3720 másodpercet állít be. A korábbi verziójú segédprogramok még így írták ki, az újabbak már Disabled üzenetet adnak.
A gyakorlatban mindkét esetben 3720 másodperc íródik a firmwareba.

Ezután gép kikapcsol, BIOS visszaállít, ha szükséges, pendrive eltávolít."

(#2839) szaszlaci válasza Adler (#2838) üzenetére


szaszlaci
addikt

Szia,

a parkolás alapvetően független attól, ami a SATA kifelé eső oldalán van. (Lehetne persze valamit folyton lekérdezni a lemeztől, hogy ne parkoljon, de ilyen USB házat még nem láttam, ami ezt megtette volna.)
Viszont pl. HD Sentinellel meg tudod nézni a SAMART értékeket USB-n is, miután használtad mondjuk egy hetet. Szükséges lesz az össz. üzemidő, indulások száma (start/stop count) és a parkolásoké (load/unloud cycle count). Utóbbi kettő decimális értékben.
Addig meg érdemes elolvasni az 1. hsz.-t!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#3349) King Unique válasza szaszlaci (#3348) üzenetére


King Unique
titán

Mi ebben az érdekes? Az említett energiagazdálkodási beállítás köztudottan nem minden esetben hatásos és nem hiába szoktak külső programokat használni ezen célra. USB-n meg még annyit sem ér, mert ott az USB-chip firmware-ben lévő beállítások dominálnak. Ja, és ez nem 10-es fícsör, hanem ugyanígy van a többi Windows-verzió esetében is...

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.