Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zoz


Zoz
őstag

''amennyiben bizonyított, hogy a készülék csatlakoztatva volt a túlfeszültségvédő eszközre.''
No és ezt hogyan lehet bizonyítani?

(#2) kBagyula válasza Zoz (#1) üzenetére


kBagyula
senior tag

Erre én is kíváncsi lennék! :F

(#3) ByB válasza Zoz (#1) üzenetére


ByB
addikt

Teljesen jogos, ennek nagyon marketinszaga van!!!

(#5) ftc válasza Zoz (#1) üzenetére


ftc
nagyúr

1x Megbeszéled a villámmal hogy mikor csap be és te meg videozod :D
2 kamera kell.Az 1-ik ami láttja az egész háztetöt az egyik meg az eloszto és csatlakoztatott cuccokra.Nah igy gondolom :)

(#6) velizare


velizare
nagyúr

én még mindig azon a véleményen vagyok, hogy a villámvédelmet ennél globálisabb formában kellene megoldani - legalábbis épületszinten, nem pedig csatlakozóaljzatonként.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#7) Basmacskin


Basmacskin
aktív tag

megnézik az égés dőlésszögét. Hapasszol a dugaszokkal, akkor tuti hogy csatlakoztatva volt ;)

--- Geri vagyok ---

(#8) biokill1 válasza ftc (#5) üzenetére


biokill1
tag

Arra azért figyeljél, hogy a kamera aksija fel legyen töltve, és ne hálózatról menjen.

Egyébként nem is rossz 2500ért. csak az ugye még nem védi a LANt...

rejtett up! :D

(#9) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Ez jó. Ha elég kemény anyagból van, és átszalad rajta a viláám, ki lehet találni, hogy nem csatlakoztattad. -Kérem, Uram! Lát ezen égésnyomot? -Nem. -Akkor nem fizetünk.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#10) HW-Peter válasza biokill1 (#8) üzenetére


HW-Peter
tag

''A Surgearrest Performance a fentieken túl UTP-kábel védelemmel is el lett látva,''

(#11) AMD Power


AMD Power
titán

Én vettem fél éve egy APC P5T-GR 5 Év Garanciával 5K-ért. Nem mondom , hogy ez mindentől megvéd de legalább ez is valami. A Notebook hálozati töltökbe van ilyen Túlfeszűltségvédő?:F

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#12) Jim Tonic válasza AMD Power (#11) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nincs.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#13) Akheron


Akheron
senior tag

A cikkből csupán az maradt ki, hogy a termékek milyen igényeket támasztanak az elektromos hálózattal szemben :) Gondolom földelt csatlakozók hiányában nem sokat érnek... manapság pedig szerintem a háztartásokban inkább ez utóbbi jelenti a problémát (aminek elhárítása nem oldható meg 2500–10 000 forintból, ha jól sejtem).

"It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

(#14) Kriza válasza Akheron (#13) üzenetére


Kriza
őstag

Ha valahol nincsen földelés, akkor az elég nagy gáz! Meg kell keresni a villanyszerelőt, és jól... Egyébként földelés hiányában az 1-es érintésvédelmi osztály is értelmét veszti (hűtőgép; mosógép; egyéb olyan eszközök, amik nagy és énitnhető fémfelülettel). Ez így életveszélyes is lehet, mivel pl. számítógépeknél a fémburkolatra kerülhet a hálózati feszültség fele is.

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#15) Akheron válasza Kriza (#14) üzenetére


Akheron
senior tag

Szerintem Bp-n elég sok régebbi épületben egyáltalán nincs földelés :/ Amennyire tudom, például abban a lakásban sincs, amit épp bérlek.

"It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

(#16) Kriza válasza Akheron (#15) üzenetére


Kriza
őstag

Multiméterrel váltófeszt mérsz a radiátor vagy vízcső és a számítógépház között. Érdemes lehet megnézni, mert a gépnek sem tesz jót, ha nincs földelve.

Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

(#17) AMD Power


AMD Power
titán

A 25 Éves Panelházakba gondolom minden földelt nem?:) Vagyis remélem!:B

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#18) Jim Tonic válasza Kriza (#14) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Hehe. Sejtésem szerint a házak/lakások 60%-ban nincs földelés, 20%-nál pedig 0 föld van, ami szintén nem túl jó.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#19) erdoke válasza HW-Peter (#10) üzenetére


erdoke
titán

Igen, az a 10e Ft-os. A 2500-as egy drága elosztó, ami simán elfüstöl, amikor átcsúszik rajta a villám. (Vagy a késem...:D).

A legjobb aláírás a héten

(#20) erdoke válasza AMD Power (#17) üzenetére


erdoke
titán

Csak a házmester a pincében. Az tutira jól földelt.
Merre vannak ezek a ''25 Éves Panelházak''? ;)

A legjobb aláírás a héten

(#21) atus33 válasza velizare (#6) üzenetére


atus33
tag

Az a baj, hogy a villám nem tudja, hogy te épület szinten védekeztél ellene, és belecsap a védelem és a nagy értékű berendezésed közé :)

Amúgy van itt olyan fórumozó, akinek egy ilyesmi szerkezet megfogott egy villámot?

. o O o .

(#22) Flashback


Flashback
addikt

Eléggé marketingszagú a dolog.

Érdekes a barátomék házába ugyan kihagyásokkal de éves rendszerességel belecspott a villám még 6-8 éve, 3 évig. Uhh egy kicsit érthetetlen de már késő van!

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#23) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Az említett villámvédők egy nagyon fontos tulajdonságát nem jellemezte a hír. Valószínüleg nem véletlenül. Fontos tudni, hogy hány Joule energiájú túlfeszültséget képes elviselni egy ilyen eszköz. Múltkor nézegettem a termékkínálatukat és úgy kb. 480 Joule-tól kb. 1000 Joule-ig terjed ez az érték.(Némelyik nagyobb, némelyik kisebb egy picivel, de nem jelentős az eltérés)

Azt hiszem világos lehet mindenki számára, hogy egy villámcsapás energiája ennél jóval nagyobb szokott lenni. Bizony MJ-okról is beszélhetünk. A villámvédelmeket osztályokra szokák bontani. Az említett villámvédelmek a D osztályba tartoznak. Ha nincs előttük kialakítva a B és C osztályú védelem, akkor úgy tudom alkalmazásuk kifejezetten ellenjavalt. Ha jól emlékszem, akkor az A osztályú villámvédelem alatt a villámhárítót értik, azt pedig kötelező kiépíteni. Viszont a B és C osztályú védelmekről nem tudom, hogy kötelező lenne-e. Szerintem igazán ritka, ahol valóban ki is van építve.

(#24) djyuri


djyuri
őstag

26000A:Y:Y:Y
Hát:F:F:F Ott valaminek nagyon gyorsnak kell lennie,hogy ennyit kibirhasson....

(#25) TeeJay válasza atus33 (#21) üzenetére


TeeJay
félisten

Mondok 1 történetet.
Eger mellett lakom egy falu végén egy völgyben
nálunk gömbvillámtól kezdve minden van nyaranta a környezet miatt.
valahogy így alakult hogy ahol lakunk faluhelyen a villámok kedvenc helye.

99ben amikor az árvíz jött akkor egy gömbvillám csapott a falu fölött és kb 150hűtő meg 200tévé ment tönkre 1 másodperc alatt.

több helyre vágott be nem egy központi helyre.

én az ablakba álltam lestem mikor fog mindent elönteni a víz mert szakadt az eső a látótávolság kb 2-3 méter volt.

a szemközti ház tetejére meg a gázkazán aluminium kéményébe csapott a villám ami a mi ablakunktől kb 5-6 méterre volt
akkorát szólt azt hittem beszakad az ablak.

na a tévénk akkorát robbant meg a hűtő hogy nemigaz.
még jó hogy a gép ki volt húzva :DD

én azóta 1 megoldást ismerek villám ellen.

tessék szépen kihúzni a konnektorból és akkor 100% hogy nem lesz baja

amúgy nincs védelem.
a falu villanyszerelője azt mondta hogy az ő háza minden szarral el van látva minden villám ellen bebiztosítja magát és neki is elszállt a tévé meg ilyen.

pöstön ahol nem tud villanyvezetékbe csapni a villám nem annyira vészes a dolog
de nálunk ahol az utca felett húzódik a vezeték oda bármikor be tud.

és ez ilyen több helyre becsapó gömbvillám ellen nincs védelem.

na én azóta mindig kihúzom villámlós időben a gépet.
nem kerül semmibe se max addig nem tudok netezni.

ennyi a tippem ez még mindig bejött:R

[Szerkesztve]

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#26) bit_vector


bit_vector
tag

hmm... van egy kis marketingszaga, dehát valahogy be kell jönni Mo-ra. (pl. már van magyar nyelvű oldaluk is - Bővebben: link ).

Ami a villámvédelmet illeti, kétféle működési módot szoktak kombinálni:
Ideiglenes rövidzár a túláram/túlfeszültség idejére vagy pedig a villámvédelmi eszköz öngyilkosságot követ el -ez utóbbinál általában az eszközt cserélni kell. Fontos tudni, hogy ezeknek az eszközöknek is van egy bekapcsolási ideje, de ez általában kissebb, mint az az idő amely alatt a hálózatról jövő impulzus kártékony nagyságrendre növekedne. Azért lényeges, mert nagyon kis idejű tűimpulzusok ellen még nem találtak ki hatékony védelmet.

Szeretik a földelt hálózatot, ez igaz. Csakhogy, mivel a szabvány nem tiltja, tervezésükkor figyelembe kell venni a földelés esetleges hiányát is. Egy villámvédelmi eszköz nem csak a föld fele kell hogy védelmezzen, hanem a vonal fázis -0 vezető közt is!

Az öngyilkosság mechanizmusa pedig egy olyan dolog, hogy maga a tényleges villámvédő olyan kialakítású, hogy kisebb áramimpulzusokat elvisel károsodás nélkül, feladatát ezek után továbbra is elvégzi. Ha azonban a kialakuló áramimpulzus nagyra nő, akkor a villámvédő pólusai általában összeolvadással rövidzárat képeznek, így a védett oldalon kialakuló áramimpulzus közel nulla értéket vesz fel (azért nem nulla, mert di/dt nem lesz nulla a vezetékek induktív jellege miatt), majd ténylegesen nulla lesz. Ilyenkor ált. biztosítékokat is cserélni kell, vagy pedig a kismegszakítót bekapcsolni - az eszköz cseréje mellett.

üdv.

Mondd el és elfelejtem; Mutasd meg és megjegyzem; Engedd, hogy csináljam és megértem. /Kung Fu-Ce/

(#27) AMD Power válasza erdoke (#20) üzenetére


AMD Power
titán

Budapest , Óbuda , Békásmegyer.

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#28) bumper


bumper
senior tag

Nekem ilyen gondom nincs, mert van villámhárító a szomszédos panel tetején...

[Szerkesztve]

(#29) citkar


citkar
addikt

nekem is van egy sztorim 3 hetes
haverom pizzat süt,este fél tízig melózik...kisebb vihar volt bla bla
9 körül ment át a házukhoz(szomszédban a pizzeria) vmi cuccért s kilépett az ajtón abban a pilalantban a házukba csapott a villám..nagy durr stb...

tudni kell róla hogy mindig kihúzza a gépet a hosszabbítóbol, néha a hosszabbítót is a konnektorbol...most a gépe s a monitora is ki volt húzva s a kábele a hosszabbító közelében,kb 5 centire

na elég is volt ennyi...szépen elfüstölt a moncsi(gépe pont szervízve volt ez a szerencséje) s kellemesen megolvadt gondolom a hosszabbító s moncsi kábele...
elég szar h próbálkozik aztán beszopja...ezekután 1 méterre dobom a kábelt legalább : o )

(#31) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Akkor eddig én hamis biztonságérzetben éltem... Van egy szünetmentes tápom, erről megy a gép, és még néhány cucc (a nagyonn igényűek a szórt ágból, nem a szünetmentesról). Ha vihar van, kihózom a telefont (modem miatt), a tévéantennát az erősítőből. Viszont a konektortból nem húzom ki a szünetmentest, mert nem könnyű hozzáférni. Ezekután oldjam meg, hogy jó távolra ki tudjam hózni a konektorból azt is? Kb. 20m-re a szomszéd házon van villámhárító. Az véd minket is?

(#32) L3zl13 válasza ngabor2 (#31) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Valamennyire talán. De még ha a tieteken van akkor sem 100%.

Aki hülye, haljon meg!

(#33) Iginotus


Iginotus
őstag

gyerekek ramirisban kapni ezeket valaki esetleg tud onan hozni olcsobban cuccot? :)

Plug and Pray... :)

(#34) somodisoma


somodisoma
senior tag

Hol lehet ilyen elosztot beszerezni, ami a kepen van? Mi a honlap?

A Világ IQ-ja állandó, csak egyre többen vagyunk rá!

(#35) L3zl13 válasza somodisoma (#34) üzenetére


L3zl13
nagyúr

apc.com :F

Aki hülye, haljon meg!

(#36) L3zl13


L3zl13
nagyúr

Cikkhez kapcsolódóan: Szvsz az esential, home/office és a performance nem egyes tipusok nevei, hanem termékcsaládoké, amelyeken belül több tipus is megtalálható. A cikkből meg úgy jön le, mintha 3 konkrét tipusról lett volna szó.

Aki hülye, haljon meg!

(#37) somodisoma válasza L3zl13 (#35) üzenetére


somodisoma
senior tag

Hehh, .com-al nem probaltam... :B

A Világ IQ-ja állandó, csak egyre többen vagyunk rá!

(#38) velizare válasza ngabor2 (#31) üzenetére


velizare
nagyúr

attól függ, hogy mennyire magas, és milyen a villámvédelemmel van ellátva. iskolapélda, hogy a magasabb szomszéd házba becsapó villám a földfeszültséget megemelve a te házadban is lazán kinyírhatja a bedugott elektromos ketyeréket. ezért kell a földkábeleket is villámvédelemmel ellátni. aki többet akar tudni a témáról, annak javaslom a következő linket:
Bővebben: link
és itt a villámvédelem címszó alatti anyagokat.
na zúztam tanulni, holnap vizsgázom

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#39) L3zl13 válasza velizare (#38) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ez ellen viszont már védenek az ilyen túlfeszvédők, vagy nem?

Aki hülye, haljon meg!

(#40) Csaba_20_ válasza citkar (#29) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez szép történet, csak a fizika törvényei miatt szerintem lehetetlen az állítás ebben a formában.

(#41) velizare válasza Csaba_20_ (#40) üzenetére


velizare
nagyúr

a levegő átütési feszültsége 1 méter távolságra 10 kV. egy villámban ez lazán megvan, ráadásul a távolság is csak töredéke az egy méternek.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#42) velizare válasza L3zl13 (#39) üzenetére


velizare
nagyúr

az ilyenek csak mértékkel. az iparban használatos gyors és olvadóbiztosítékok már inkább. de nem volt rá módom tesztelni ezeket, és az egész tudományággal csak érintőlegesen foglalkoztam. eléggé statisztikai alapokra épül, ami nekem nem tetszik túlságosan, és még mindig vannak benne sötét foltok (pl. az ún. védett terekbe miért csap a villám).

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#43) AMD Power válasza Kalandor (#30) üzenetére


AMD Power
titán

Az elég baj!!! Utána fogok nézzni ennek a dolgonak! Csak nem te is Békási vagy?:DDD

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#44) Csaba_20_ válasza velizare (#41) üzenetére


Csaba_20_
őstag

cain69: Naná, hogy a villám esetén megvan a levegő átütési szilárdságának túllépéséhez szükséges feszültség, különben nem lenne villám. De ne azt magyarázd meg, hogy létezik a villám, hanem hogy mi oka lett volna átcsapnia a monitorba. A villamos hálózat kellően jó vezető, hogy ne akarjon a villám belőle egy nagyon rossz vezetővel rendelkező térbe kilépni.

[Szerkesztve]

(#45) velizare válasza Csaba_20_ (#44) üzenetére


velizare
nagyúr

a feszültség diffúziós jelleggel terjed, tehát a nagyobb feszültséggel (potenciállal) rendelkező helyről irányul a kisebb felé. a villámsújtotta vezető potenciálja nagyon magas (azt hiszem ezt különösebben nem kell magyarázni), míg a nyugalomban lévő vezető (közel) földpotenciálon van (azt hiszem ezt se). ha ez a potenciálkülönbség a két vezető között meghalad egy kritikus értéket (átütési szilárdság vagy feszültség), amelyet a vezetők közötti közeg minősége illetve a két vezető közötti távolság befolyásol, akkor átütés jön létre. tehát a villámot nem az ''érdekli'', hogy körülötte szigetelő anyag van (csak a minősége), hanem az, hogy tőle milyen távolságban van a vezető. van den graaf generátorral szoktak gimiben is jó kis íveket mutogatni fizikaórán, de ennél egy villámcsapás sokkal nagyobb energiákat mozgósít meg. a legnagyobb villámáram, amit eddig megmértek, több, mint 500 kiloamperes volt. remélem sikerült megválaszolnom a kérdésedet.
ja és a másik, hogy a levegő nem tekinthető nagyon jó szigetelőnek. emiatt nem nagyon használnak az iparban légszigetelésű kondenzátorokat.

[Szerkesztve]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#46) Csaba_20_ válasza velizare (#45) üzenetére


Csaba_20_
őstag

cain69: Nem sikerült megválaszolnod. Kitérő választ adtál véleményem szerint.

(#47) velizare válasza Csaba_20_ (#46) üzenetére


velizare
nagyúr

oké, akkor kicsit szájbarágósabban: van két vezetéked. az egyik áram alatt van, a másik nincs. a nyugalomban lévő vezetékre rászerelsz egy lámpát. a két vezetéket fogod, és a végüknél lassan közelíted egymáshoz. ha kellően közel vannak egymáshoz, de még nem érnek össze, az áramjárta vezető szikrázni kezd, és az égő fel-felvillan. ez a keletkezésétől eltekintve ugyanaz a helyzet, csak a léptékek mások.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#48) L3zl13 válasza Csaba_20_ (#46) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Szvsz arra gondolt, hogy bár a villamos hálózat jó vezető a levegőhöz képest, az sem ilyen áramerősségre van tervezve, tehát az ellenállása azért nem elhanyagolható. Lehet, hogy elég nagy volt a feszültség, hogy alternatív útvonalakat is keressen.

Mellesleg szerintem a villám akkora feszültséggel, és áramerősséggel rendelkezik, hogy nem mindig a kézenfekvő irányba vezetődik le. Pl nem mindig egyenesen lefelé, a legrövidebb úton (legkissebb ellenállással) sül ki.
Vagy amikor egy emberbe belecsap a villám, és nem lesz szinte semmi baja, mert a töltés a bőrfelszinen vezetődik le, holott a test belsejének a kissebb lenne az ellenállása.

Aki hülye, haljon meg!

(#49) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Ha így tudod, hogy mekkora lehet egy villámáram, akkor bizonyára azzal is tisztában vagy, hogy akkora áramok a pozitív villámokra jellemzőek, amik egyetlen főkisülésből állnak. De átlagban 100-150 kA-es villámáramok jellemzőek a pozitív villámokra is. Melyek kisebb valószínűséggel fordulnak elő vezetékekben.

De nem is ez, meg nem is a feszültség amúgy szép jellemzése volt a kérdés. Hanem az, hogy miképp lehetséges az, hogy az elektromos hálózaton keletkező és azon levezetődő feszültéség a levegőben lógó vezetőre átterjedt? Merthogy a monitor fémrészei valójában a levegőben voltak. Eltekintve attól, hogy bizonyos feszültség felett a monitorkáva is átüt természetesen. Ha viszont átütött, akkor valamerre el kellett távoznia a töltéseknek, mi volt a töltések útvonala? Egyik vezetéken be, másikon ki? Vagy vezetéken be, káván ki...és onnan?

Hja, amúgy Amper bácsit tiszteljük meg annyival, hogy a róla elnevezett mértékegységet nagy betűvel írjuk.

(#50) Csaba_20_ válasza L3zl13 (#48) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Beszéljünk kisebb(egy s) ellenállás helyett kisebb impedanciáról.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.