Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) szupermacs


szupermacs
veterán

A működéséről is szívesen olvasnék és néznék képeket. Nagyon tetszik a felülete. Igazából a külsőn kívül semmit nem értek ami a Linuxon belül megy. :D Nagyon laikus vagyok ilyen szempontból, de tetszik.
Egyébként köszi a cikket.

(#2) juhiati


juhiati
tag

Biztos nagyon hasznos ez a cikk, de aki egy ilyen linuxos körökben szerintem full egyszerű telepítésen nem tud magától végigmenni az ne használjon Debiant. :R
Amúgy még sose láttam debian grafikus felületet, úgyhogy köszi :DDD

[ Szerkesztve ]

Battletag: Juhos01#2594 || Steam: juhosati

(#3) F34R válasza juhiati (#2) üzenetére


F34R
nagyúr

En is csak az ncurses feluletet ismerem :D

(#4) kovaax válasza F34R (#3) üzenetére


kovaax
őstag

Gnome 3.14 az alapértelmezett grafikus felület a Jessie-n. Mint látszik, az installálás során ezt 1 kattintással felül lehet bírálni, feltéve ha van netünk, vagy a megfelelő cd-t is letöltöttük.

-=- There's no place like /home -=-

(#5) kovaax válasza juhiati (#2) üzenetére


kovaax
őstag

Pont ezért csináltam ezt a bejegyzést, mert szerintem is egyszerűen fel lehet tolni, és lesz egy csini grafikus linuxunk, ami ráadásul nagyon stabil is. :K

-=- There's no place like /home -=-

(#6) User64476 válasza kovaax (#5) üzenetére


User64476
őstag

Gyorsabb, mint az ubuntu alapú disztribúciók?

(#7) kovaax válasza User64476 (#6) üzenetére


kovaax
őstag

Nincs összehasonlítási alapom. Ráadásul a Debiant magamnak így telepítem, szóval alapból kevesebb processz fut, mint ebben a Gnome-osban...

-=- There's no place like /home -=-

(#8) subset válasza User64476 (#6) üzenetére


subset
senior tag

Igen, gyorsabb-könnyedebb

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#9) subset


subset
senior tag

Szerintem sokkal szofisztikáltabb és pont a particionálós része egy pl. fedorás telepítőnek.
Hosszú idő után kb. 1 éve tértem vissza fedorára desktop környezetbe és nem tudtam megmagyarázni a "logikáját" a particionálós résznek - főleg ha raid tömböt is szeretnél....meg uefi-t, manuálisan.

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#10) kovaax válasza subset (#9) üzenetére


kovaax
őstag

Na, ez a leírás nem azoknak készült, akik raid tömböt szeretnének... :K

-=- There's no place like /home -=-

(#11) F34R válasza kovaax (#4) üzenetére


F34R
nagyúr

En az ncurses tepelitore gondoltam nem a Desktop Environment-re.

(#9) subset

Azert particionalas nem epp eltero distronkent.

En Gentoo-n es Archon es meg mas egyeb pl: Void linux, Alpine linux, Crux is parted-et hasznalok.
Regebben pedig fdisk-ket.

(#12) bambano


bambano
titán

ez miben bonyolultabb, mint egy fedora vagy suse telepítés?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#13) lako05 válasza bambano (#12) üzenetére


lako05
tag

Vagy a "felhasználóbarát" ubuntu :U

Egyébként jó cikk, elég szájbarágós, jól illusztrált. Én is szívesen használnék linux disztrókat, mert szeretek "tákolni", tanulni, de sajnos van pár számomra nélkülözhetetlen program, ami a linuxot látva sikítva rohan az örök bitmezőkre :D Dual boot-ról már letettem, túl kényelmes vagyok ahhoz, hogy az egyik feladatra a windowst inditsam, a másikra meg a linuxot...

(#14) kovaax válasza bambano (#12) üzenetére


kovaax
őstag

Többet kérdez, mint a másik kettő. Pl. ha van net, automatikusan beállíthatná az alap repokat a megadott ország alapján, oszt csókolom. Szvsz. a Fedora a legjobb ebből a szempontból. (Ubuntut régen telepítettem, és totál kiesett a fejemből.)

Szerk.: A telepítő kinézetéről meg ne is beszéljünk, messze elmarad a másik kettőtől. Egy kezdő linuxosnak ez is sokat jelent(het). Én szövegesen telepítem a Debianomat, és parancssorból tolom fel hozzá a szükséges csomagokat.

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#15) bambano válasza kovaax (#14) üzenetére


bambano
titán

"automatikusan beállíthatná az alap repokat a megadott ország alapján": és ezt hogy? az országok elsöprő többségében nincs debian mirror, a többiben, mint pl. nálunk, egynél több van. ráadásul ott nem csak repót állítasz, hanem proxyt is, az meg kézimunka, más módszer nincs.

"A telepítő kinézetéről meg ne is beszéljünk, messze elmarad a másik kettőtől.": hát ja, szerintem se beszéljünk róla, a debian grafikus felülete sokkal szebb, mint bármilyen redhat származék, amit mostanában láttam, és a karakteres felülete is normálisabb.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16) SATA_boy


SATA_boy
csendes tag

Köszönet az ismertetőért! A 'hálózati tükör'-nél kissé padlót fogtam, mire tovább olvasva rájöttem, hogy csupán a mirror szerverekről van szó. :D
A Cinnamon és a MATE desktop environment melyik CD-n van? Vagy ha van hálózat, automatikusan lerántja amelyiket választom?

A 'light'-os telepítésed nekem még magas labda (bár könyvjelzőzve van), és a Debian is a mumusom, de mindig érlelődik bennem a gondolat, hogy csak újra neki kéne futni a megismerésének. A cikked jó lökést tud adni ehhez!

[ Szerkesztve ]

(#17) kovaax válasza SATA_boy (#16) üzenetére


kovaax
őstag

Ha van hálózat, lerántja. Ehhez kell beállítani a hálózati tükröt. :K

-=- There's no place like /home -=-

(#18) kovaax válasza bambano (#15) üzenetére


kovaax
őstag

"az országok elsöprő többségében nincs debian mirror" Nem hiszem, hogy annyira bonyolult megtalálni a legközelebbit... A NASA-nak sikerült embert juttatnia a Holdra töredék számítási teljesítménnyel, mint ami itt duruzsol az asztalom alatt...

A telepítővel találkozik az érdeklődő újonc először. Ha nem néz ki jól, és elakad valahol, akkor nem fogja erőltetni.

-=- There's no place like /home -=-

(#19) bambano válasza kovaax (#18) üzenetére


bambano
titán

"A telepítővel találkozik az érdeklődő újonc először. Ha nem néz ki jól, és elakad valahol, akkor nem fogja erőltetni.": ezt az állítást akár el is fogadhatom. azt nem, hogy a debian telepítője ócska meg bonyolult, pláne nem bonyolultabb a többi linuxnál.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#20) hallador


hallador
addikt

Életemben nem telepítettem Debiant grafikus felülettel, valahogy nem a Deianhoz illik. Vagy csak én vagyok vén ehhez. A Debian a Nagybetűs Linux még nekem, igaz az elműlt 5 évben hatalmasat finomodott, elkényelmesedett. Ha ez bonyolult, akkor a tomato-t nézze meg valaki, na az bonyolult.

A Debian az Debian. És nagyon örülök, hogy ma már a felmérések szerint a második legnépszerűbb Linux disztro a világban Desktop on is. A distrowatch szerint.

Szeretem.

(#6) Baskiria

Ez egy furcsa kérdés, mert az Ubuntu alapja a Debian.
Az Ubuntu ugyanolyan gyors ha Gnome-al telepíted fel. Semmivel sem lesz lassabb mint a Debian. A Unity felülettel felszerelt Ubuntunál viszont valóban gyorsabb. De annál melyik nem az.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#21) jimmy399 válasza hallador (#20) üzenetére


jimmy399
senior tag

Igen, ahogy írtad, az Unity felület valami BOTRÁNY lassan indul el a gépen...

--- N/A ---

(#22) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Szerintem több mint egyértelmű a Debian particionálója a telepítőben, sosem kerestem rá hogy mit kell egyedül annyit kell tudni hogy mi az az EXT4, meg hogy a C: meghajtót itt / -nek írják. A többit józan paraszti ésszel ki lehet figurálni.. szerintem :))

Egyébként Debian a best of, már párszor próbáltam más diszrót, de mindig visszatértem ide.

A telepítő designja a fontossági listán valahol az utolsó utáni helyen szerepel, de még ott sem.

Egyébként az EXPERT INSTALL-lal a rendszer talán még felhasználóbarátabb lehet bizonyos esetekben, mert ugyan csak 4-5 lépéssel kérdez többet, mégsem kell majd telepítés után turkálni a sources.list-ben.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#23) jimmy399 válasza Apollyon (#22) üzenetére


jimmy399
senior tag

Szerintem is jó disztró a Debian, de belefutottam vele egy olyan hibába, ami miatt végül más disztrót kellett telepítenem. Nevezetesen az, hogy a deluge torrent klienssel nem tudtam csatlakozni egy másik géphez vele. Minden más disztró alatt (Eos, Ubi, Arch) sikerült, de debian alatt istennek se tudom megoldani, hogy lássa a torrent szervert a deluge... Netet is túrtam válaszokért, ezen a fórumon is tettem fel már kérdést, és nem csak én jártam így, hanem még mások is külföldi fórumokon. Nem tudom miért nem lehet egy ip címet meg egy port számot látni debian alól, de ha Ubi, Arch, Eos, Windows alatt is simán csatlakozik debian alatt meg nem, hajam hullik és megoldást nem találtam rá. Hiába állítottam át a klienst arra hogy naplózzon mindent, egyszerűen semmi...

--- N/A ---

(#24) Apollyon válasza jimmy399 (#23) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Mondjuk a deluge-ról én több rosszat hallottam mint jót, most sem lepődök meg. Debianon régebbiek a csomagok, nem lehet hogy elavult volt a Deluge?
Próbáltad a klienst forrásból is telepíteni?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#25) jimmy399 válasza Apollyon (#24) üzenetére


jimmy399
senior tag

Forrásból feltelepítettem a legújabbat, azzal sem ment. A szerver 1.3.6-os, és 1.3.6-ost is fordítottam direktben hozzá, azzal sem ment... Poén, hogy a távoli gépen pont egy debian 7.9 fut headless, gui nélkül...
Én a transmissionról váltottam át, deluge-ra, mert a transmission fogta magát egy idő után, és a seedelésről átváltott letöltésre, mármint 100-ról hirtelen leugrott 99,9%-ra és valami hibával kiszált a seedből... Gondolhatod, hogy tök feleslegesen ment a gép akár napokat is, mire ránéztem, hogy seed megy-e... 1-2-300 torrentből egyet se seedelt... Vicces volt. Deluge-t már vagy egy éve használok lassan, hiba nélkül megy.

--- N/A ---

(#26) F34R válasza jimmy399 (#25) üzenetére


F34R
nagyúr

Nalam transmission-n megy evek ota semmilyen problemam nem volt azon kivul hogy neha Xorg terminate-nel megduplazza a daemon-t. Elotte rtorrent volt az is nagyon szuper volt, de masra volt szuksegem egy kis extrakkal. A deluge-rol ez nem volt elmondhato sajnos.

(#27) kovaax válasza bambano (#19) üzenetére


kovaax
őstag

Hol írtam olyat, hogy "ócska meg bonyolult"???

Ami viszont hiányzik a cikkből, hogy mivel régebbiek a csomagok benne, nagyon friss vason szívni lehet vele...

-=- There's no place like /home -=-

(#28) hallador válasza kovaax (#27) üzenetére


hallador
addikt

Ez így van. jellemzően a wifi driverbe szaladok bele Debiannal, a NIC-et megeszi, de az első telepítésnél mindig kell neki egy vezetékes hálózat, hogy a wifi drivert megetessem vele. Valamiért a Debian a szabad szoftver stratégiája miatt nem eszi meg alapban az Intel wifi kártyát, aminek a szoftvere alaphelyzetben zárt. Ezért mindig szívok ezzel.

Alaphelyzetben semmi mással nem szokott gondom lenni

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#29) Syl


Syl
nagyúr

Most látom, hogy az írás átkerült a személyesből a címlapra, így elveszett a kér(d)ésem.

A partícionálásnál, csinálhatnál egy olyan képsorozatot is, ami egy meglévő Win mellé szól. Meg hogy a 8, 8.1, 10-ben miket kell ehhez kikapcsolni. :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#30) hallador válasza Syl (#29) üzenetére


hallador
addikt

Szia Nekem az egyik notebookom az dualbootos, de a Win-ekben semmit nem kell állítani ehhez, a grub simán bebootolja mindkettő rendszert. Minden probléma nélkül.

Tudom, hogy nem válasz a kérdésedre, illetve az egyikre.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#31) jimmy399 válasza Syl (#29) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ez egy nagyon jó ötlet. Egy óriási +1, mert az esetek többségében szerintem egy meglévő windows mellé lenne telepítve.

--- N/A ---

(#32) kovaax válasza Syl (#29) üzenetére


kovaax
őstag

Nincsen windowsom, nem is értek hozzá, szóval ezt a lehetőséget meghagyom másnak. :R

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#33) Syl válasza hallador (#30) üzenetére


Syl
nagyúr

Bocsi, nem kérdésnek szántam, hanem javaslatnak a cikk kibővítéséhez.
Én pontosan tudom milyen a Win mellé Linuxot telepíteni, most is Win 8.1 mellett van a főrendszerem: Mint.
És bizony 8.1-en ki kellett kapcsolni a FastBoot-ot, és kilőttem a hibernálást is. A SecureBoot-ról meg UEFI-ről nem tudok semmit.

(#32) kovaax

Debianban nagyon nem vagyok otthon :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#34) kovaax válasza Syl (#33) üzenetére


kovaax
őstag

Használhatod a leírásomat útmutatónak... :K

-=- There's no place like /home -=-

(#35) hallador válasza Syl (#33) üzenetére


hallador
addikt

Értem, nem tudtam elnézést.
Én nem kapcsoltam ki semmit a gépemen. Illetve soha nem kapcsoltam ki még. A secure boot. meg az UEFI-t én nem használom, mert felesleges volt eddig bármelyik is nekem.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#36) Kansas


Kansas
addikt

Csak két hozzáfűzni valóm van, a Windows kapcsán tett állításokhoz:
1. A Windows-t utoljára XP időkben kellett néha újrainstallni normál használat mellett(meg talán Vistán, azt csak kb. 2 hétig használtam), a Win7 és az újabbak nem igényelnek ilyesmit, csak ha a felhasználó elcseszi őket, de itt is érvényes a mondás, ugyanúgy mint linuxon - aki nem ért hozzá, annak nem adunk root jogot... de legalább is nem lepődünk meg, ha elszúr valamit... ;]
2. Szintén az XP-nél újabb verziójú Win-ek esetében a Windows boot managere is tud bánni a Linuxokkal, nem kell feltétlenül GRUB-ot használni ha nem akarsz - itt van egy jó kis GUI tool is hozzá, ha valaki nem szeret command line-ból Windows-t konfigolni, itt meg egy másik.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#37) hallador válasza Kansas (#36) üzenetére


hallador
addikt

Még szerencse, hogy nem mindig kell újrahúzni, mert a Windows újratelepítése egy rémálom a Linuxhoz képest, röpke 6 - 8 óra alatt fenn is van a rendszer, a driverek összevadászása, feltelepítése, Utána a hardverID-k összevadászása, ha valamihez nem sikerült drivert letölteni, meg a programok telepítése, a frissítésekkel együtt, ha nincs a közelben sccm, vagy pxe, előkonfigurált image-kkel. ;]

Ehhez képest a Linux 1 óra alatt megvan, frissítéssel, meg a programokkal ha megvannak, előre a telepítő scriptek, meg még egy fél óra, ameddig beconfigolod a programokat. :)

Az igaz, hogy nem kell a Windows-t újratelepíteni, csak ameddig javítja magát, addig a Linuxot újratelepítem adatmentéssel együtt. ;]

Meg a másik az a Windows-os dualboot olyan mint a VirtualPC-n is futott a Linux, csak kicsit úgy kellett konfigurálni, hogy menjen, de sose volt jó. ;]

Abban megegyezhetünk, hogy a GRUB ezt is jobban csinálja.

Arról nem beszélve, hogy a user otthon, akinek ez a cikk szól otthon úgy is administrator jogú lesz, az az az összes programja amit felrak felteszi az össze browser kiegészítőt, meg mindent amit nem kattint ki. Így a Windows mire "feltelepül" minden lesz rajta, a programokon felül. Na ez viszont nem az MS hibája valóban. ;] :R

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#38) Kansas válasza hallador (#37) üzenetére


Kansas
addikt

Érdekes, nálunk bent a cégnél kb egy óra a PXE Win install SCCM-ből, mindenestül - igaz, ahhoz kell egy karban tartott image, driver-ekkel, stb. Anélkül valóban némelyest hosszabb, de 2-3 óránál nem szokott tovább tartani, ha meg reinstall, akkor eleve ott pihen a másodlagos partíción vagy pendrive-on az összes driver.

Otthon, nos, azon dolgozhatna még az MS, a világ végéig települnek a patchek :W , de talán a Win10-zel bejött új patchelési modell segít valamennyit... meglátjuk. Az alapprogramok egy jó része meg felmegy Ninite-ről...

"Meg a másik az a Windows-os dualboot olyan mint a VirtualPC-n is futott a Linux, csak kicsit úgy kellett konfigurálni, hogy menjen, de sose volt jó." ebben én nem látok koherens gondolatmenetet, bocsi... :(

"Abban megegyezhetünk, hogy a GRUB ezt is jobban csinálja." - szerintem nem, hanem kb egyformán jól, csak a Windows-hoz is érteni kell... Pl. itt egy jó leírás, hogyan kell beállítani a Win bootloadert Linux dual-boothoz.

No, abba is fejezem, ennél jobban a Win felé mászni már offtopic lenne...

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#39) bambano válasza Kansas (#38) üzenetére


bambano
titán

jaja, a rendesen karbantartott image-k meg csak úgy termenek diszkréten...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#40) hallador válasza Kansas (#38) üzenetére


hallador
addikt

Igen és otthon mennyi pxe szerver van, meg mennyi sccm? :) Semennyi. Ezt írtam én is, ha elolvasod. Szóval ezt nem értem miért írtad le még egyszer.

2 - 3 óra :N , akkor valamit nagyon jól csinálsz, mert a frissítések nem jönnek le annyi idő alatt pléne ha Office is van a Windows-on., nem hogy a többi amit írtam. Csak azzal elmegy 15 - 20 perc, hogy 320-or újraindul.
Szerintem fél óra csak az ameddig a driverek lejönnek, meg másik fél ameddig a programok. (Igen, csak legtöbben nem gondolnak arra, hogy előre letöltse a drivereket, nem hogy másik partíción pihen nincs is másik partíció) És még a telepítést el sem kezdted. Ez ilyen mondjunk nagyot mekkora hamar megvan, de valóban még SSD-vel is minimum 4 - 5 óra ha meg hdd, akkor 6 - 8 inkább az a 2 - 3. :(

Szerintem a Ninite-val meg az a nagy baj, hogy igazából nem annyira tudod szabályozni, hogyan telepíti azt a programot, default oszt annyi.

szerintem nem, hanem kb egyformán jól, csak a Windows-hoz is érteni kell... Pl. itt egy jó leírás, hogyan kell beállítani a Win bootloadert Linux dual-boothoz.

Csak ehhez miért kell külön program? Itt indul. Ha nem akarsz ezzel vacakolni (programmal), akkor vért izzadsz, azzal, amit a Linux alatt telepítéskor egy kattintással megoldasz. Egyrészt, másrészt, ha a Linux-ot újra telepíted, mert neked épp ehhez van kedved, lehet megint heggeszteni a boot loadert.

Otthon, nos, azon dolgozhatna még az MS, a világ végéig települnek a patchek :W , de talán a Win10-zel bejött új patchelési modell segít valamennyit...

Szerintem is így van.

(#39) bambano

Igen szerintem is, meg otthon ki az aki erre fenntart egy eszközt, hogy karbantartott, 1 - 2 havonta beletelepített frissítésekkel, meg frissített szoftverekkel, meg friss driverekkel ott legyen.

Szerintem ez ilyen ákom bákom Microsoftos hozzászólás volt. Hol volt hol nem volt soha nem is volt talán de mi ezt is tudjuk, vagy nem, de mindegy is megvették vigyék... :((

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#41) Syl válasza hallador (#40) üzenetére


Syl
nagyúr

>2 - 3 óra :N , akkor valamit nagyon jól csinálsz,

Minden egyes topicban, ahol szóba kerül a linux gyors újratelepítése, mindig megjelenik egy(pár) félórás gyorstüzelő :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#42) egykettő válasza kovaax (#32) üzenetére


egykettő
aktív tag

Ahhoz képest, hogy nem értesz a win-hez többször is szembe állítod a debiannal és olyanokat írsz ami nem igaz, ez a része a cikknek egyáltalán nem szimpatikus és felesleges is.
A particionálós résznél megértem, hogy a raidről sokat nem beszéltél, de hogy az lvm-ről se azt már nem, főleg így, hogy külön raktad a /home-ot. Értem én, hogy kezdőknek szól de a kezdők is használják az lvm-et a jót hamar meg lehet szokni és tanulni.

Win image-ből telepítéshez/frissítéshez annyit fűznék, hozzá, hogy a windows backup tudja időzítve/automatikusan/incrementálisan visszaállítható image-ba menteni a rendszerpartíciót.

[ Szerkesztve ]

(#43) egykettő


egykettő
aktív tag

Félreértés ne essék nem vagyok kizárólag ms fan vagy linux fan, nem akarok flamet. Viszonylag régóta használom mindkét rendszert, nálam a felállás a következő:
Munkahelyen:
- kliensnek csak windows, hardver támogatottsága miatt(nyomtatók, scannerek, webkamera, stb.), na meg a szokásos céges szoftverek miatt, outlook, office és a megszokás sem utolsó szempont.
- szervernek mindkettőt értelem szerűen van amiben az egyik jobb van amiben a másik, de többségében linux.
Otthon:
- kliensnek itt is csak windows, itt egy két játékot leszámítva amit már ezer éve nem is használtam akár használhatnék linuxot is, talán a webcamerám lehet szűk keresztmetszet ha nincs hozzá jó driver.
- otthoni szervernek csak linux

(#44) hallador válasza egykettő (#42) üzenetére


hallador
addikt

Egyrészt szerintem azért azt elmagyarázhatnád, hogy az LVM mi a fészkes fenéért akkora előny ,egy olyan rendszeren amin fix partíció van, és a büdös életben nem lesz növelve, melyik rendszer nem ajánlja fel, hogy titkosítsd a home partíciót, ha akarod, tehát ehhez sem kell LVM, valamint melyik rendszer nem tudja, LVM nélkül a partíció expandet.

Egyetlen előnye a snapshot lenne, de azt egy standalone desktopon meg minek is, pláne ha nem lett tervezve a rendszer előre, hogy hagyjanak még ennek is helyet?

Szóval szervertechnológiákat ne keverjük ide, még akkor sem, ha a Fedora, meg az OpenSuse alaphelyzetben azt nyomja desktopon is.

Szerintem a Windows VSS meg a change block tracking meg nagyon fasza, csak nem standalone desktopon. Mert ameddig a rendszer visszaáll, addig lemegy a nap erről beszéltem még pár hozzászólással ezelőtt, persze, ha minden ssd, és 10 gigabit otthon meg mellé van egy fasza x*10 diskes minimum NAS is otthon, egy komplett mentőszoftverrel, akkor frankó a dolog, csak ez a legtöbb kis/közép magyar cégnek sincs, nemhogy otthon.
Ja igen, csak ha megnézed a Microsoft saját trágya megoldásait, akkor elmegy a kedved a mentegetéstől ,meg a visszaállítástól is, ezek közül a DPM a legfejlettebb, és a profi megoldások (TSM, Cristie, Symantec Netbackup) körberöhögik, megrágják, és kiköpik még ezt is.

Szerintem, szóval jók ezek a felvetések, csak éppen ezek amiről beszélsz szerver oldalon hatékonyak, nem mondom, hogy a desktop oldalon nem működnek, csak éppen többe kerül (időben) a leves mint a hús.

(#43) egykettő

Én sem bántásból vetettem fel a fenti válaszokat, csak ne essünk abba a hibába, hogy dobálózunk a technológiákkal, mert mindennek megvan a maga helye.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#45) kovaax válasza egykettő (#42) üzenetére


kovaax
őstag

A munkahelyemen kénytelen vagyok windózt használni, vannak felhasználói tapasztalataim vele, van összehasonlítási alapom.

Többször volt nálunk téma, hogy kivágjuk a wint totál, 1, azaz 1 dolog volt, amire nem találtunk linuxos alternatívát: az excel makrói (pénzügyi terület, el sem tudjátok képzelni mit hoznak ki egy excel táblából itt...)...

Az lvm-ről elmondott mindent hallador fórumtárs.

-=- There's no place like /home -=-

(#46) lev258 válasza kovaax (#45) üzenetére


lev258
veterán

Sajnos a makrós helyzet nem is fog változni. Egyetlen lehetőség, ha megismerkedtek a LibreOffice makrókkal. De ez komoly munka lehet egy cégnél.
Sóval marad a Windows, esetleg Wine vagy Virtualbox.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47) jimmy399


jimmy399
senior tag

LVM. Én is használom itthon, de azzal tisztában vagyok, hogy nem egy életbiztosítás. Mivel itthon van 2 40-es és 1 160-as IDE lemezem meg egy 500-as Satás lemezem, így legalább egyben tudom logikailag kezelni őket egy gyökér partíció alatt. Bár, ha lehal az egyik lemez, akkor bukó van, de nem is tartok rajta fontos adatokat, seedelni meg bőven jó filmeket, zenéket, meg dokumentumokat.

--- N/A ---

(#48) kovaax válasza lev258 (#46) üzenetére


kovaax
őstag

Az a baj a LibreOffice makrókkal, hogy az az üzlet problémája lenne, míg az összes többi migrálás az IT-é...

-=- There's no place like /home -=-

(#49) Syl válasza lev258 (#46) üzenetére


Syl
nagyúr

Vagy, még az is lehet, hogy az MS megírja az Office-t Linuxra. És ezt tök komolyan gondolom. :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#50) lev258 válasza Syl (#49) üzenetére


lev258
veterán

Lehet tévedek, de úgy hallottam, OSX-en se nagyon mennek a makrók, pedig arra van Office. A baj ott van, hogy nagyon össze van kapcsolva a .NET-tel meg egyéb tisztán Windows-os összetevőkkel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.