Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  PH! az agykutatásról

Hozzászólások

(#1) tahoman


tahoman
tag

Kedves fórum tagok!

Szeretném a véleményeteket kérni egy nagyon fontos témával kapcsolatban.

Ebben az évben kezdődött el egy európai program, melyet részben kis hazánkban, részben Brüsszelben bonyolítanak le. Az országból 14 embert választottak ki, hogy képviseljék a a magyar emberek véleményét, mondandóját és ötleteit ezen az európai civil fórumon.

Nos, én is a tagja vagyok ennek a 14 fős csoprtnak, és már volt is egy 4 napos megbeszélésünk Brüsszelben. Hogy miről is?
Bővebben: link
Itt van egy-két infó a programról, de a lényeg az, hogy 6db. konkrét eset van az agykutatással kapcsolatban, amiről nagyon fontos lenne beszélni.

De, hogy miért kérdezlek meg titeket? Hát azért, mert kíváncsi vagyok, hogy mi a véleménye egy ilyen erős műszaki irányultságú közösségnek, mint a PH-nek.

Kezdésnek leírnék rögtön egy témát, pontosabban egy olyan esetet, ami talán veletek is megtörténhet. Az egyik téma a következő levélből született:

Boldog vagyok, hihetetlneül boldog! Sikerült a vizsgám. Sőt, nemcsak sikerült, hanem kitűntetést is kaptam! Most már biztos vagyok benne, hogy megkapom az ösztöndíjat a jövő évre. A többi jelölt kilométerekkel van elmaradva mögöttem.
Mégis... valami nem hagy nyugodni. Nagyon nehéz perióduson mentem kersztül a vizsgaidőszakban. Nehezen tudtam koncentrálni és gyakran voltam fáradt, nagyon fáradt. Gyógyszereket kezdtem szedni. A tabletta lehetővé tette, hogy folytassam a tanulást, néha egész éjszakán át. Még jobban is ment, mint valaha. Senki nem vett észre semmit, sem a tanárok, sem a barátaim.
Kicsit úgy érzem magam, mint a sportolók, akik teljesítményfokozó szereket használnak. A győztes dobogón állok, de üldöz a gondolat: ,,remélem senki sem fedezi fel, hogy csaltam!''

Ez lenne az első téma, ami alapján várom a véleményeket a témáról és az agy teljesítményét fokozó szerekről is akár.

(#2) Tithian


Tithian
őstag

Lehet, hogy a szer fokozta a fent említett diák teljesítményét, de milyen áron?
Tisztában volt-e ezzel az árral a diák? Lehet, hogy rövid távon jól járt, de a szer hosszú távú hatásai miatt még megbánhatja, hogy ilyen eszközhöz nyúlt.



[Szerkesztve]

</örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

(#3) NoLF


NoLF
addikt

valamint az ilyen szerek használata során szerzett tudás vajon meddig marad meg? valószínű nem örök életű mint a szorzótábla...

The Institute of Unfinished Research has concluded that 6 out of 10 people

(#4) Sidaries válasza Tithian (#2) üzenetére


Sidaries
őstag

A tesóm mondta, hogy valamelyik haverja tolja valahogy így. Nekiáll tanulni, amikor fárad akkor vesz be egy kis anyagot, aztán egész este tolja. Másnap vizsgázik egyet ami 4-es vagy 5-ös és már felejti is el.

I am the Visionaire, follow me if you dare...

(#5) NoLF válasza Sidaries (#4) üzenetére


NoLF
addikt

micsoda megoldás...
megvan a vizsga, szóval minden királyos.
de hogy utána elfelejti az egészet, az nem is a legnagyobb baj, hanem hogy az agya elfelejt igazán ''tanulni'', munkahelyén később hogy fog elsajátítani gyorsan sokmindent?

tré dolog...

The Institute of Unfinished Research has concluded that 6 out of 10 people

(#6) adalbert1


adalbert1
veterán

Én is hallottam ilyenekről, mondjuk ott vagy gyorsoznak este (úgy hogy lehet a könyvre koncentrálni?), vagy koffeintabletta (gondolom az, hogy kinek mi az erősen pénztárcafüggő). Kicsit olyan ez, mint az élsportolók esetében, hiszen egyre nagyobb teljesítményre vannak ösztönözve a diákok.


Szerk: Még annyi, hogy a nikotinnak, alkoholnak és koffeinnek is van stimuláló hatása, az agyra is.

[Szerkesztve]

(#7) Lord Zero válasza tahoman (#1) üzenetére


Lord Zero
addikt

ez nem úgy hangzik, mint egy tényleges agykutatás..
inkább népszavazás arról, h az emberek szerint mennyire jó/rossz a gyorsító

szerk: ez mennyire lesz hiteles?

[Szerkesztve]

nem, mindegy

(#8) tahoman


tahoman
tag

Ez vhogy úgy működik:

A gyógyszert elsőször az Alzheimer-kórosoknak fejlesztették ki. Náluk az volt az eredménye, hogy megakadályozta az agysejtek további pusztulását. Valahogyan konzerválta azt az állapotot, ami a gyógyszer beszedésénék a pillanatában volt.

Na most, pár okos emberke elgondolkodott arról, hogy mi lenne, ha egy egészséges emberke beszedné ezt. Hát és igen, agyteljesítmény fokozó hatású a szer. Vagyis akár több száz oldalt meg tudsz úgy érteni, hogy csak átolvasod a könyvet. Megjegyzed a telefonszámokat, és nem is kell telefonkönyv.

Többen írtátok, hogy milyen áron. A pontos mellékhatásokat az orvosok nem ismerik még, de azt tény, hogy a szer folyamatos szedése mellett leszel sokkal fogékonyabb a tanulásra. Ha pedig nem szeded, akkor felejtesz.

Szerintem vhogyan úgy működik ez az egész, mint a dopping. Hosszú távon biztosan nem jössz jól ki belőle. Mint amikor vmilyen mechanikus dolgot az előírtnál nagyobb fordulatszámon hajtanál több évig. Az is megadja magát előbb utób, de szerintem előbb, mintha normálisan használnák. (de ez az én elméletem)

(#10) adalbert1 válasza tahoman (#8) üzenetére


adalbert1
veterán

Gondolom a szer hatása attol is függ, hogy mennyire van az agyad alapból felpörgetve, mennyire van ráállítva a tanulásra. Tehát gondolom egy olyan emberből nem csinál zsenit, aki mondjuk 10-20 éve semmilyen iskolába nem járt, és nem olvas rendszeresen.

Amúgy állítólag ilyeneket el lehet érni Villámolvasással és más agykontrollhoz hasonló dolgokkal is, szerek nélkül. (az, hogy ebbből mennyi igaz, azt nem tudom.)

(#11) tahoman válasza Lord Zero (#7) üzenetére


tahoman
tag

Ez abszolút hiteles. Sőt még 9 külföldi társammal együtt szerkesztettünk egy kiadványt, ami talán Magyarországra is eljut szeptember-október tájékán. Abban benne van egy csomó minden, de nem akarom lelőni.

Az Európában kiválasztott 126 emberke vmiféle kommunikációs csatornát jelent az agykutatók és a civil lakosság között. Ha mindent az agykutatók szabályozhatnának, akkor baromi nagy káosz lenne, vagy inkább elfogult és elvakult törvények és ítéletek.

(#12) tahoman válasza Kalandor (#9) üzenetére


tahoman
tag

Ez szuper kérdés. Pont ezért indítottam a topikot.

Szeptemberben lesz egy olyan találkozó itt Magyarországon, ahova meghívtuk az európai agykutatás vezetőjét (és magyar az illető, őrület), az egészségügyi tárcától egy emberkét meg egy jogászt.

Az ilyen és ehhez hasonló szakmai kérdéseket fel is tesszük nekik, de könyörtelenül.

(#13) tahoman válasza adalbert1 (#10) üzenetére


tahoman
tag

Ez is érdekes. Szerintem is így van.

Viszont az a durva, hogy az agykontroll meg egy elég hosszú folyamat. Néhányan nem bírják kivárni. Ugyanúgy, mint az izmosodát is egyesek. Beszedik és lesz, ami lesz.

Egyébként nem olcsó a cucc, de lehet már kapni a feketepiacon.

(#14) tahoman


tahoman
tag

Ha viszont abban egyezünk meg a többiekkel, hogy csak orvos írhassa fel a gyógyszert, akkor mit csinálunk azzal, aki anélkül jut hozzá, feketén. Vonjon maga után bűntetőjogi eljárást? Ha igen, akkor hogyan szűrjük. Vizsgák előtt mindenki pisiljen? (ez azért lassú lenne)

Viszont szerintem így nem mindenki egyenlő eséllyel indul a vizsgákon.

(#15) adalbert1 válasza tahoman (#13) üzenetére


adalbert1
veterán

Akkor ez ilyen gazdag apuka benyomta a gyerekét valami elit suliba, és végezze el tipusú arcoknak kell? Vagyis mit értesz az alatt, hogy drága?

(#16) Tithian


Tithian
őstag

Érdekes lenne megkérdezni egy szakértőt ''élesben'' a divatos ADD és ADHD elleni ''gyógyszerek'' (Ritalin, Xanax és társai) negatív hatásairól.

[Szerkesztve]

</örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

(#17) tahoman válasza adalbert1 (#15) üzenetére


tahoman
tag

Vmi ilyesmit, amit te mondasz. Jelen pillanatban csak venni lehet még, és ugyanolyan drága az Alzheimereseknek, mint a gazdag apuka léhűtő fiának (a te példádból).

Szóval javasoltuk, hogy az EU tagállamokban, olcsóbban vagy teljesen ingyen juthassanak hozzá a rászorulók, de csakis ők (ami nem olyan könnyű).

(#18) tahoman válasza Tithian (#16) üzenetére


tahoman
tag

Ott a pont nálad. Ez is az egy téma a 6 közül. Valóban érdekes, és meg is kérdezem. Kíváncsi vagyok, hogy a divatos szót hogy értetted. Én sejtem, meg érzek benne kis iróniát.

(#19) Tithian válasza tahoman (#18) üzenetére


Tithian
őstag

Manapság egyre több gyerekre ráfogják, hogy figyelemzavaros vagy hiperaktív.
Ha teletömik jó drágán gyógyszerekkel, akkor persze minden elmúlik. Persze ez nem a gyógyszeripar pénügyi érdeke, ááá, dehogy...
Valahogy mi és a felmenőink is felnőttünk ilyen szerek nélkül.
Nyugat-Európában és Amerikában egyre elfogadottabb, ha minden negyedik-ötödik kisgyerek szed valamilyen szert, hogy ''normális legyen''. De mifelénk is szaporodnak a Ritalinnal tömött iskolások. Pedig vajon melyikünkre nem lehetne rábizonyítani némi furfanggal valamilyen ''figyelemzavart'' 6-7 évesen?

</örök nyugalom> Mottó: "Te nem vagy én, ezért ..."

(#20) NoLF


NoLF
addikt

láttátok a figyelemhiányban szenvedő gyerekekről szóló southpark részt?

na az haláli volt...

ritalint kaptak és bebuzultak.

The Institute of Unfinished Research has concluded that 6 out of 10 people

(#21) tahoman válasza Tithian (#19) üzenetére


tahoman
tag

Voltam egy-két középiskolában az elmúlt fél évben, mint megfigyelő és nagyon sok gyerekre rá lehetne sütni ezt a figyelemhiányos jelzőt. Sőt ha jobban belegondolok, akkor talán rám is rám lehetett volna. De ez nem a gyerek hibája.

Ha vki ADHD-s, akkor egy 26 pontos listán szereplő tünetek némelyikével kell rendelkeznie. Hát kérem szépen, ez pontos? Nem hiszem.

Annyi inger éri a gyerekeket, hogy az alapjában véve rossz, vagy inkább nem megfelelő oktatási rendszert kéne egy kicsit hibáztatni ezért, mert pénz hiányában nem képes elég ingert adni a gyereknek (nálunk pl. mindent diktáltak a tanárok a középsuliban, de egyszer nem hozott be pl a biosztanár egy földigilisztát, hogy menézzük....hm?). Nem kéne rögtön Ritalint felírni. Ez tényleg divat.

(#22) adalbert1 válasza tahoman (#17) üzenetére


adalbert1
veterán

Ez szép dolog, csak nem tudom, hogy Mo-on adnak-e egy ilyenre támogatást:F?
Másrészt ha bevállik a szer, biztos menni fog a feketepiaca is.

(#23) tahoman válasza adalbert1 (#22) üzenetére


tahoman
tag

Mo tagja az EU-nak, szóval ha ott ingyenes lesz a gyógyszer, akkor itt is (de erről majd januárban döntenek).

A feketepiacon meg majd tutira meg lehet venni. Hogy lehetne vmi szűrést találni ez a kérdés.

Ti szívesen vizsgáznátok ilyen begyógyszerezett emberkékkel?

(#24) adalbert1 válasza tahoman (#23) üzenetére


adalbert1
veterán

Hát annyira nem hatna meg, hogy be vannak gyógyszerezve, inkább az eredmény, ami alapján őt mondjuk felvennék egy melóhelyre, engem meg mondjuk nem. De vígsztalna az a tudat, hogy valszeg. kaptak valami mellékhatást is.

(#25) adalbert1


adalbert1
veterán

Még egy dolog eszembe jutott: ha valaki csak bemagol egy tananyagot, akkor azt ugyanúgy elfelejti idővel vizsga, dolgozat után, mint amit említettetek, hogyha leáll a szerről.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  PH! az agykutatásról
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.