Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenOffice

Hozzászólások

(#1) ArGab


ArGab
őstag

LibreOffice és Apache OpenOffice

Ugrás a LibreOffice honlapjáraUgrás az Apache OpenOffice honlapjára

Ingyenes, nyílt forráskódú, platformfüggetlen irodai programcsomag.
Szabad szoftverként bármiféle korlátozás nélkül letölthető, használható, másolható, terjeszthető, tanulmányozható és módosítható.
Ezek a legfőbb jellemzői az Apache OpenOffice-nak (korábban OpenOffice.org) és az abból 2010-ben kinőtt LibreOffice-nak is.

Mi a különbség a két változat között?

A szétválás óta a fejlesztés külön folyik, így a két csomag egyre inkább távolodik egymástól. Felhasználói szempontból az a lényeges, hogy a szabad szoftveres közösség, amely készíti, és annak magyar tagjai, akik a fejlesztésben való részvételük mellett a honosítást is végzik, zömmel a LibreOffice támogatása mellett döntöttek, ezért hosszú távon érdemes neked is ebben gondolkodnod.
A továbbiakban olvasható információk elsősorban a LibreOffice-ra vonatkoznak.

A programcsomag elemei

Writer – szövegszerkesztő
Calc – táblázatkezelő
Impress – bemutatókészítő
Draw – illusztrációkészítő
Base – adatbázis-kezelő
Math – képletszerkesztő

Támogatott operációs rendszerek, rendszerkövetelmények

Windows 2000 SP4 vagy újabb; 256+ MB RAM, 1,5+ GB szabad hely a merevlemezen,
Linux 2.6.18-as kernel vagy újabb; 256+ MB RAM, 1,55+ GB szabad hely a merevlemezen,
Mac OS X 10.4 (Tiger) vagy újabb; 512+ MB RAM, 800+ MB szabad hely a merevlemezen,
illetve létezik port FreeBSD, NetBSD, OpenBSD és Solaris rendszerekre is.

A megjelenítővel szemben mindegyik változat esetén legalább 1024x768-as felbontás és 256 szín (8 bites színmélység) az elvárás.

A tényleges merevlemezigény attól függ, hogy a csomag mely összetevőit telepíted. Az alapértelmezett beállításokkal végzett telepítés esetén nagyjából 500 MB-ot fog elfoglalni.

Hordozható változat

A programcsomag elérhető hordozható (portable) változatban is, így például egy pendrive-on mindig nálad lehet, és onnan elindítva – az éppen futó rendszer módosítása nélkül – tudod használni, a beállításaid – és igény szerint a dokumentumaid is – azon az eszközön tárolódnak, amelyre feltetted (feltéve, hogy az írható, például CD-ről futtatáskor nyilván nincs ilyen lehetőség). Ez a megoldás nem igényel rendszergazdai jogosultságokat.

A hordozható változat a Windows termékcsalád XP vagy újabb operációs rendszerein fut (szükség esetén – Wine segítségével – megy Linux és Mac alatt is), a kiválasztott összetevőktől függően 245-480 MB helyet igényel a médiumon.

Az elérhető legfrissebb kiadást a PortableApps.com weboldaláról tudod letölteni, átlagos felhasználásra a sztenderd – tehát nem az All Languages – változatot célszerű beszerezni, mivel az csak a fontosabb – például a magyar – nyelvek támogatását tartalmazza, a feltehetően számodra érdektelen nyelvekét viszont nem. Telepítéskor érdemes ezen felül a Remove Extra Languages lehetőséggel élni, mert ekkor csak a magyar és az angol nyelvi csomagokat teszi fel, így helyet takaríthatsz meg a teljes telepítéshez képest.
Ezzel a módszerrel a csomag mintegy 254 MB helyet foglal el.

Telepítéskor és futtatáskor megjelenhet egy párbeszédablak a This computer is missing a component required for LibreOffice Portable to function. Install Microsoft Visual C++ 2008 runtime? kérdéssel, válaszd nyugodtan a No lehetőséget; ez a portable indító egy ismert hibája, hamarosan javításra kerül, a LibreOffice működésére nincsen hatással.

Kezeli-e a LibreOffice a Microsoft Office által létrehozott dokumentumokat?

Általánosságban igen, olvasni és írni is tudja a Microsoft Office formátumait, de a kompatibilitás nem teljes körű, bonyolultabb formázásoknál, vagy például makrókkal komolyan megpakolt táblázatok esetén – a megjelenítési eltérésektől akár a teljes használhatatlanságig terjedő – problémákra lehet számítani.

Ha Windows operációs rendszert használsz, és nem rendelkezel Microsoft Office licenccel, de az elkészült dokumentumodat annak valamely formátumában kell átadnod valakinek, akkor mentés után érdemes az ingyenesen használható Microsoft Office megtekintőkben ellenőrizni, hogy a másik félnél az elképzeléseid szerint fog-e megjelenni. A kompatibilitási csomag telepítése lehetővé teszi a Microsoft Office 2007 és 2010 formátumainak (például .docx, .xlsx) megnyitását is.

Részletes ismertető, a felhasználás feltételei és letöltés a Microsoft honlapjáról
Word Viewer (magyar nyelvű)
Excel Megtekintő (magyar nyelvű)
PowerPoint megjelenítő (magyar nyelvű)
Kompatibilitási csomag (magyar nyelvű)

A két programcsomag egy lehetséges közös nevezőjeként érdemes megemlíteni az RTF (Rich Text Format) formátumot.

A LibreOffice magyar oldala

http://hu.libreoffice.org/

Köszönet mindenkinek, aki közreműködik a LibreOffice és az Apache OpenOffice fejlesztésében, honosításában, támogatásában.
_______

Amennyiben a fenti leírásban hibát, hiányosságot vagy elavult információt találsz, a módosítás iránti igényedet a fórum moderátorainak jelezheted.

A témaindító hozzászólás utolsó módosításának dátuma 2012. június 2.

-----------------------------------------

Eredeti hozzászólás:
Csak néhány kisebb témát találtam róla, úgyhogy most nyitottam neki egy nagyot :)
Remélem nem hiába.
Most telepítettem fel először, nagyjából tiszta a használata. Viszont sok dolgot nem találok benne, amit Wordben megszoktam. A leginkább hiányzó, hogy nem találom az Oldalbeállítást. Valaki tudja, hol tudnám elérni/előcsikarni?

[ Módosította: Barthezz2 ]

(#2) Matthew válasza ArGab (#1) üzenetére


Matthew
senior tag

Pontosan mit keresel?
Esetleg: jobb klikk a dokumentumon (a nagy fehér papíron) és oldal..., talán ez az.

Szerk.: Formátum/Oldal
ez az?

[Szerkesztve]

(#3) ArGab válasza Matthew (#2) üzenetére


ArGab
őstag

Igen ez lesz az. Kösz.

(#4) Matthew válasza ArGab (#3) üzenetére


Matthew
senior tag

Nincs mit:)

(#5) T. Almeida


T. Almeida
senior tag

Juhéjj, megjelent az OO 2.0.0 végleges stabil verziója! :C

Ez a topik megérne egy átnevezést, mondjuk OpenOffice 2.0 -ra...

[Szerkesztve]

(#6) Korcsii válasza T. Almeida (#5) üzenetére


Korcsii
őstag

De én magyarul csak 2.0 bétát találtam:(

(#7) róland válasza Korcsii (#6) üzenetére


róland
veterán

Sajnos, még csak a beta érhető el, de szerintem jó egy hónap és magyarul is a végleges változatot használhatjuk.

Látom eljön az ideje, amikor aktiválom az XP-t otthon.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#8) T. Almeida válasza Korcsii (#6) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Nem gond, pár 7 és magyarul is tudni fog :)

(#9) róland válasza T. Almeida (#8) üzenetére


róland
veterán

Elvileg csak össze kell állítaniuk a csomagot, mert a korábbi beta változatokból is volt magyar verzió. Alig pár nappal az angol kiadás után. Már a 2.0-hoz készült szótárt is láttam elérhető formában. Így bízom benne, hogy 1-2 hét és végre lesz egy normális magyar Office, ingyen.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#10) ArGab


ArGab
őstag

De jó, végre megjött. :C

(#11) RedAnt válasza róland (#9) üzenetére


RedAnt
aktív tag

nem kell megvárni az előrecsomagolt magyar változatot:

le kell szedni az angol 2.0 verziót (Bővebben: link)
és a magyar language pack-et (Bővebben: link)

lefuttatod a telepítőt, utána a language pack telepítőt, aztán elindítod, és a Tools/Options... menüben a Language Settings/Language pontnál kiválasztod User interface-nek és Locale settingsnek is a Hungariant. Ezután újra kell indítani a programot, és kész a magyar OOo 2.0!:C


[Szerkesztve]

╚╦╦╦

(#12) ollie válasza RedAnt (#11) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Megjelent már a végleges? Nem csak RC van?

***

(#13) T. Almeida válasza ollie (#12) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Így van.
Bővebben: link

[Szerkesztve]

(#14) ollie válasza T. Almeida (#13) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Aha, köszi.
Az openoffice.org oldalon sem RC-ről beszélnek már... Zsír! :)

***

(#15) Killberk


Killberk
aktív tag

Magyar helyesírásellenőrzőt telepít a nyelv pakk, vagy lehet tenni utólag valahogy?

http://killberk.deviantart.com/gallery

(#16) RedAnt válasza Killberk (#15) üzenetére


RedAnt
aktív tag

Lehet betenni. Fájl/Tündérek/Új szótárak telepítése. Internetről leszedi, kb 1 MB (tömörítve). Miután feltetted, még nem fog működni egyből, lépj ki a programból, a gyorsindítóját is kapcsold ki, azután ha újra elindítod, már megy. Nálam teljesen jól működik.

A napokban elvileg kijön az FSF-es magyar verzió, abban alapból benne lesz, és egy kicsit más elven működik (hunspell-t használ). Azt mondják, az jobb, mint az alapértelmezett OOo-os magyar szótár.

[Szerkesztve]

╚╦╦╦

(#17) ollie válasza RedAnt (#16) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Kösz az infót! :)

***

(#18) RedAnt


RedAnt
aktív tag

Nagy OOo fan vagyok, de ezt most nem értem. Miért mondjék rá, hogy kijött a stabil verzió, amikor teli van bugokkal:F Marha idegesítő, hogy mennyire instabil. Szinte mindig lefagy, ha egy beszúrt objektumot elkezdek arrébbhúzni :( Jó esetben visszaállítja az eredeti állapotot, de ehhez szerencse is kell... Az elmúlt pár óra alatt legalább 5-ször vagy 6-szor akadt ki:O Totál béta... :(

╚╦╦╦

(#19) róland válasza RedAnt (#18) üzenetére


róland
veterán

Nem szép egy nyílt forráskódú szoftvert fejlesztő és kiadó társaságtól, hogy felveszik a M$ publikációs elveit. Azaz kiadják a hibás terméket, mert már nagyon csúszik a megjelenés.

Amúgy én még nem próbáltam. Jövő héten remélem már lesz magyar verzió és akkor egy teljesen tiszta oprendszerre felpakolom és megnézem van-e valami baja.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#20) moonman válasza róland (#19) üzenetére


moonman
titán

temárcsaktudod

(#21) Agostino


Agostino
addikt

Üdv.

Felraktam én is, és eddig nagyon meg vagyok elégedve. Számomra nagyon kényelmes eddig, valahogy olyan átláthatóbbnak érzem.
Terjeszteni fogom az ismerőseim között. :)

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#22) <MZ/X>


<MZ/X>
őstag

melyik az az openoffice2 amivel weblapot lehet csinálnI?:B Az impress? Vagy melyik?:R

Original's never fit - Socket 370

(#23) róland válasza moonman (#20) üzenetére


róland
veterán

Bocs, de még az XP első kiadási is tele volt hibákkal, inkompatibiltási gondokkal, stb.

Én az egészet arra értettem, hogy valamikor ez év elején beharangozták, hogy lesz őszre 2.0-ás verziójú OOo. Na most az ígéretet teljesítendő egy majdnem kész terméket adnak ki.

Az zavar, hogy a határidő miatt nem fejeznek be egy projektet, inkább félkészen kiadják, csak, hogy elmondhassák kijött ''időben''. Majd az első, második frissítő, javító csomaggal együtt végre a bent hagyott hibák is javításra kerülnek.

Bár még nem néztem meg az új ''végleges'' kiadást, de az előző bétákban még volt javítani való bőven.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#24) róland válasza RedAnt (#16) üzenetére


róland
veterán

Na de én épp a Hunspell-es verziót akarom megvárni. szóval azért mondtam, hogy remélem csak pár hét és itt is van a natív magyar verzió.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#25) ollie válasza róland (#23) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ember, nem tudod miért sírsz. Eddig csak béta verziókat láttál, és volt bennük hiba. Szerinted miért volt az béta?

***

(#26) róland válasza ollie (#25) üzenetére


róland
veterán

Nem, láttam az 1.1.4-es magyar verziót is. Abban alig volt hiba, csak funkciókat hiányoltam belőle.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#27) <MZ/X>


<MZ/X>
őstag

Sziasztok. Hol kell a writer-ben hátteret beállítani? Nem sikerült megtalálnom...:(

Original's never fit - Socket 370

(#28) <MZ/X>


<MZ/X>
őstag

Segítsen vki plz.:R

Original's never fit - Socket 370

(#29) RedAnt válasza <MZ/X> (#28) üzenetére


RedAnt
aktív tag

Formátum/Oldal/Háttér/Típust képre állít, tallóz

╚╦╦╦

(#31) szicsu


szicsu
őstag

HI!

Nekem nagyon tetszik az egész csomag,szerintem sokkal jobb mint a konkurencia.

Most az lenne a kérdésem,hogy a calc-ban hol lehet kikapcsolni a az automatikus nagybetűs szókezdést:F

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#32) RedAnt válasza szicsu (#31) üzenetére


RedAnt
aktív tag

Eszközök/Automatikus javítás/Beállítások fül/Mondat első betűje nagybetű -> pipa kiszed

╚╦╦╦

(#33) szicsu válasza RedAnt (#32) üzenetére


szicsu
őstag

köszi!;)

''Az alkotó élet titka az, hogy felnőttkorban is megőrizzük a gyermekkor szellemét.''

(#34) max-pain


max-pain
senior tag

Megjelent a magyar verzio:

[link]

(#35) T. Almeida válasza max-pain (#34) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Sőt, Sári Gábor jóvoltából kész az UHU-s csomag is belőle:

[link]

(#36) róland válasza max-pain (#34) üzenetére


róland
veterán

Látom nem voltam elég gyors. Tehát elérhető a magyar verzió. Mindjárt töltöm is. :)

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#37) moonman


moonman
titán

hát leteszteltem, az office-os xml-t úgyahogy eszi csak meg, a formázások fele elvész, beágyazott excel tábla nuku, egy bazinagy ikon van helyette, hasábtörés elszállt és ezt is csak csak java jre telepítése után hajlandó megtenni.

visszamentve ''word 2003'' formátumba, word 2003-ban megnyitva annyi a változás, hogy az arial-ból times lett, és a beágyazott flash objektum képpé változott.

szal ez így gyengusz.

(#38) T. Almeida válasza moonman (#37) üzenetére


T. Almeida
senior tag

:)
Kiváncsi lennék, hogy az OO2-vel készített, agyonformázott doksik hogy néznek ki Word 2003-ral megnyitva...

Asszem elmondhatom látatlanban is, hogy ''gyengusz'' lenne az eredmény...

(#39) moonman válasza T. Almeida (#38) üzenetére


moonman
titán

hát állítólag az xml nyílt formátum, ehhez képest épp az előbb írtam, hogy jól elrontja.

(#40) róland válasza moonman (#39) üzenetére


róland
veterán

Az a gond, hogy a két tábor eltérően értelmezte az XML formátumot. (Nem az első eset, hogy a M$ saját megoldását szeretné ráerőltetni a többiekre.)

A régi M$ formátumokkal szerintem egész jól elboldogul az OOo 2.

Amúgy még béta állapotában próbáltam egy mezei xml formátumú sima formázatlan szöveget átvinni M$ Word XP vagy 2003-ba. Fel sem ismerte (azaz meg se tudta nyitni) az anyagot, nem, hogy a formázások jók lettek volna.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#41) X-COM


X-COM
nagyúr

hát az xml az nem dokumentumformátum ugye, hanem leíró nyelv.
jelen esetben van egy office2003 xml-ünk, az openoffice meg az OASIS OpenDocument xml-t használja.

szal ezen meglepődni nem kell, hogy nem eszik meg egymás dokumentumformátumát, mert az, hogy xml-ben van az egy dolog.
viszont azt bevallom nem értem, hogy a fenébe nyitja meg jobban a natív doc-ot, mikor az office2003 xml-je nyílt formátum.

egyébként fut vista5231en.

Blog:http://ikszkom.freeblog.hu RSS:http://ikszkom.freeblog.hu/rss.xml http://live.xbox.com/member/ikszkom

(#42) róland válasza X-COM (#41) üzenetére


róland
veterán

Ez az. Az XML az egy leírónyelv, a mozaikszó feloldása: eXtensible Markup Language, azaz bővíthető leíró nyelv. És innen már érthető is, hogy miért eltérő a két nyelv szerkezete: gyk. más-más bővítést alkalmaztak a felek.

A natív DOC-kal az a helyzet, hogy annak a konvertálására már jó 10 éve fejlesztik a programozók a szűrőket, tehát egész jól tudják, hogy mit, hogyan kell átalakítani.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#43) <MZ/X> válasza <MZ/X> (#22) üzenetére


<MZ/X>
őstag

Erre választ lécci :R

Original's never fit - Socket 370

(#44) róland válasza <MZ/X> (#22) üzenetére


róland
veterán

Látom itt követték a Microsoft példáját és a szövegszerkesztő fájl menüjében van egy olyan opció, hogy Küldés, azon belül, meg, hogy HTML dokumentum készítése.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#45) róland válasza róland (#44) üzenetére


róland
veterán

Igen, az alap web-eszökzök is a szövegszerkesztőben találhatók meg.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#46) Elrood


Elrood
őstag

Na, felraktam, gyorsabban indul mint a régi, ez jó pont.
Viszont egyszer előjött a képletszerkesztő, aztán eltűnt, és azóta se tudom előhozni.
(Beszúrás, objektum, képlet.)
Valaki help?

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#47) Killberk


Killberk
aktív tag

Felraktam új magyar verziót. Az asztalon a doc és xls fájlokhoz rendelt ikonok tök recések. Mindenhol máshol jók ugyanabba méretbe, csak desktopon nem. Ötlet?

http://killberk.deviantart.com/gallery

(#48) Gregorius


Gregorius
őstag

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de ez végre már működik rendesen restricted (non-admin) accounttal, a default jogok mellett (Program Files: read only)? Valamikor nagyon régen néztem (olyan 1.0.4 környékén talán), akkor még eléggé retard volt ilyen szempontból.

(#49) moonman


moonman
titán

(#50) ollie válasza moonman (#49) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Mit ne mondjak, iszonyat bunkó ürge hozzászólását linkelted be. Mégis mit vár egy ingyenes alkalmazástól?

***

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenOffice
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.