Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Marsra szállás (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

Hódítsuk meg a vörös bolygót!!!
Gondolom ez a téma sokakat érdekel, úgyhoz várom a sok hozzászólást!

(#2) ptiboy válasza qpakcovboy (#1) üzenetére


ptiboy
senior tag

neke jó itthon :) a kék bolygón :DDD

:)

(#3) PaladiN válasza qpakcovboy (#1) üzenetére


PaladiN
aktív tag

Ok!
Te meghódítod, kialakítod, mint pl. légkör, víz, stb. és én is megyek utánad... ;]

Szvsz egy kicsit korai még erről beszélni. Majd úgy 20-40 év múlva már talán érdemes lesz beszélni az elméleti lehetőségekről. :O

Valojaban addig soha nem veszitesz, amig abba nem hagyod a probalkozast.

(#4) Sanya


Sanya
nagyúr

Szerintem ezt az amcsik fújták fel, hogy nagy legyen az érdeklődés a marsszondájuk felé. amúgy elképzelhetetlennek tartom, hogy embert vigyünk oda. 4 évnyi kaja kéne neki+ lev, víz, és közben ne épüljön le + a az ember 1 évnél tovább nem bírja az űrben, mert biz pszichológiai hatások eluralkodnak rajta, és kezelhetetlenné válik. az meg nem igzán lenne jó, egy 1 barmot telenyomjanak antidepresszív szerekel 6 éven át. Rendesen perelhetné Amerikát...

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#5) PaladiN válasza Sanya (#4) üzenetére


PaladiN
aktív tag

Úgy-úgy!
És akkor még nem beszéltél arról hogy mit csinálna ott az a szerencsétlen!
Szvsz ha sikerül kifejleszteni egy nagyságrenddel gyorsabb űrhajót akkor érdemes az elméletről beszélni. Mivel a gyakorlat az úgyis még vagy 100 év.
Realitása szvsz inkább a különböző spec robotok odaküldésének van, amelyek előkészületeket tehetnek az emberi látogatáshoz.

[Szerkesztve]

Valojaban addig soha nem veszitesz, amig abba nem hagyod a probalkozast.

(#6) shtml


shtml
őstag

Kicsit röhej. USA évente 400+ milliárd dollárt költ fegyverkezésre, aztán most nagy garral beharangozzák, hogy 5 év elatt összesen nyomorult 11 milliárddal megemelik a NASA költségvetését. Ebből is 10 milliárd átcsoportosítás más programok rovására. Nesze semmi, fogd meg jól.

Gagarin után 8 évvel leszálltak a Holdon, utána 30 évig szartak az egészbe. Most majd 2020 táján leszáll az első ember a Marson (HA nem halasztják a programot), vagyis a Hold után 50 évvel. Szánalmas:(((

Új hajtóműveket nem fejlesztettek, most is szinte ugyanazok a kémiai hajtóanyagok mennek, mint anno a V2-ben. Pedig világos, hogy kémiai hajtóművel a Marsig is csak hosszú hónapok alatt lehet eljutni, messzebb pedig sehogy.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#7) tozso


tozso
tag

Egyszer valahol olvastam, hogy a Mars felszine elméletileg lakhatóvá tehető úgy hogy egy bizonyos mikroorganizmust kezdenek szaporítani a bolygón, amely számításuk szerint kb. 100 év múlva olyan környezetet és mikroklímát eredményezne amely itt van a földön. Ehhez egy nagy teljesítményű és megbízható erőművet kell oda építeni.
Amerika a Holdról akarja továbbküldeni asztronautáit a Marsra, hogy ne egyhizamban kelljen odamenni, ezért komoly Holdbázist akarnak kiépíteni. Ahhoz viszont sokkal több pénz kellene a mostani igérethez képest szerintem.

Ha minden kötél szakad akkor ne félj az akasztófától.

(#8) shtml válasza tozso (#7) üzenetére


shtml
őstag

Jó az aláírásod.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#9) kbalage2 válasza shtml (#6) üzenetére


kbalage2
aktív tag

Ebben az az igazán szomorú hogy pl. a Hubble így kiesett a keretből és annyi. Hogy mi a fittyfirittynek kell nyomni ezt a fegyverkezést sose értettem de vki biztos elmagyarázza nekem egyszer :((( Marsra meg nagyon ráérünk rohangálni, talán először a Földön kéne kicsit rendet tenni, környezetszennyezés meg hasonló apróságok... egyelőre teljesen felesleges sztem más bolygókra embereket dobálni, egyszerűen nincsenek meg a feltételek és nincs is rá igazán szükség.

Minden ami LEGO RC - racingbrick.com

(#10) Cathfaern válasza kbalage2 (#9) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A Hubble nem feltétlenül ezért esett ki a keretből. Egyrészt az javítani kéne...ahhoz meg űrsikló kéne. Amiből viszont kevés van, s a katasztrófa óta eléggé korlátozzák a használatukat. Másrészt meg 2011-ben jön az utódja.

Hogy mi értelme van más bolygót lakhatóvá tenni? Azt írod, hogy talán először a Földet kéne rendbehozni. Ezzel csak egy baj van: már nem lehet. Mondhatnám azt is, hogy ezt elb@sztuk. Így aztán keresni kell egy új bolygót, ahol az ember élhet. Nem hinném, hogy ez a Mars lenne, de valahol el kell kezdeni. S annak nem rossz a Mars :) Persze mindez nem a mi életünkben lesz fontos kérdés. De ugyebár ha már sz@rban lesznek, akkor már késő kapkodni.

(#11) tozso válasza kbalage2 (#9) üzenetére


tozso
tag

Amerika a fegyverkezésből, hadiparból tartja fenn magát jórészt, mert a megszállt területeken az újjáépítéseket az elhasználodott katonai dolgokat potolja építi. A terorcselekményekre hivatkozva felállított beléptető újlenyomat és kamerás fénykép egy óriási üzlet ha belegondolsz mert azt a rengeteg repteret felszerelték velük és még egy sor ilyen tevékenység miatt lehet fenntartani a gazdaságot. Ott a mezőgazdaság és az ipar is csak másodlagos dolgok, mivel a szolgáltató szektor a huzó ágazat.
Ajánlom mindenkinek a figyelmébe: A Birodalom után - Emmanuel Todd

A továbblépéshez kell hogy más bolygókat is lakhatóvá tegyünk, hiszen drága kis földünk már nagyon elhasználódott és lassan túlnépesedik. Persze nagyon fontos lenne hogy óvjuk és védjük, de akkor is kell egy mentőöv lehetőség az utókornak.

Ha minden kötél szakad akkor ne félj az akasztófától.

(#12) kbalage2 válasza Cathfaern (#10) üzenetére


kbalage2
aktív tag

Hubble-nél tervbe volt a javítás de így már nincs sajna, és az utód is sanszos hogy meghiúsul, legalábbis én ezt olvastam (nemt'om mennyire hiteles info). Én ennyire nem vagyok borúlátó a Földdel kapcsolatban, ha a fegyverkezési lóvét esetleg átpumpálnák ide sztem csodákat lehetne tenni. De mivel ez úgysem valósul meg tényleg muszály lesz találni egy másik szétbarbárkodható bolygót :DDD Láttam vmelyik okosító csatornán hogy keleten tervbe vannak ilyen kilóméter magas épületek amiknek az anyagszükséglete igénybevenné a világ acél/stb termelését x évig. Nah ezek ahoz képest bakfittyek. Nem is számolva azzal hogy mindezt x millió km távolságban kéne megoldani... ehez egyelőre kevesek vagyunk. Vmi nagyon radikális újítás kéne az energiatermelésben/űrutazásban/anyagtudományban és akkor esetleg... én még mindig azt mondom hogy ''legyen má' béke vazeg és mindenki üljön kicsit nyugodtan a se**én és nézzen csöppet körül'', de ez túl idealista nézet asszem :DDD

Minden ami LEGO RC - racingbrick.com

(#13) Shim válasza shtml (#6) üzenetére


Shim
őstag

Új hajtóműveket nem fejlesztettek, most is szinte ugyanazok a kémiai hajtóanyagok mennek, mint anno a V2-ben.

Azért ionhajtóművet feltalálták. Ez meg nem is kémiai...

Religion – causing genocides over differing imaginary friends

(#14) kbalage2 válasza tozso (#11) üzenetére


kbalage2
aktív tag

Jah igen ebben van a lóvé, ezért ez a fontos :DDD

Minden ami LEGO RC - racingbrick.com

(#15) Elrood


Elrood
őstag

Bush bejentéssel több bajom van.
1. Tipikus szavazó csalógató hazugságnak tűnik. Tehát mondjuk Bush megnyeri, a szőnyeg alá söprik pár évre, aztán az újabb választáskor előveszik. (Lásd magyar parlament létszáma nálunk. 1998-ban mind2 oldal megígérte, semmit nem tettek ez ügyben, 2002-ben ismét megígérte mind2 oldal, de a mostani kormány se dolgozik ezen, tehát nem lesz belőle semmi. Pedig a mai parlament a nagy Magyarországhoz készült, bár annak is nagy volt. Bocs kicsit elkalandoztam:) ). Ha a demokraták nyernek, akkor lefújják, mert fontosabb a szociális helyzet.
2. Holdbázishoz sok felszállás kell, tehát ha egy fellövés drága a program halálra van ítélve. Annak idején dolgozott a Venture Star (X-33) tervein a Lockheed Martin, ami olcsó űrhajót jelentett volna a maiak helyett, de pénzhiány miatt le lett fújva. Ez az űrhajó persze nem Hold-Föld utazásra készült volna, de az űriparnak nagy lökést adhatot volna, mert egyes elemzők szerint az űrturizmus a megoldás a NASA és más űrhivatalok pénzgondjaira. NASA most valami hosszútávú űrrepülésre szánt űrhajókat tervezget 2010 utánra, szerintem ez is le lesz fújva, elnapolva. Ezek tényében, hogy akarnak Holdra bázist az nekem rejtély.
3. Marsi expedíció még nagyobb rejtély:). Van egy olyan érzésem, hogy megyünk és jövünk lesz.
4. NASA nevetséges költségvetése. Bushnak hála, most mindent a hadseregnek adnak, és hol lehet pénzt szerezni? Hát vonjuk el a NASAtól. Természetesen mióta nincs az orosz űripar veszélye, csak pénzt vonnak el a NASAtól.

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#16) Elrood válasza Shim (#13) üzenetére


Elrood
őstag

Ionhajtómű gyorsulása nagyon lassú, bár folyamatosan fejlesztik, de egy darabig, Föld-Mars, Hold-Föld útra alkalmatlan.
Vegyi hajtóműveket kikéne már váltani, de eddig csak az atomhajtómű látszik alkalmasnak, de nem tudom mekkora gyorsulásra képesek, asszem a földet nem tudják elhagyni. Persze egy fellövési hiba következtében a légkörnek annyi.

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#17) kbalage2


kbalage2
aktív tag

Igaz, még mielőtt nagyon messzire mennénk először a Föld elhagyására kell egy olcsó, jó és megbízható dolgot kitalálni. Olvastam nemrég hogy jajjdejó kitaláltuk az űrliftet. Javaslom mindenkinek Arthur C. Clarke - Az éndenkert szökőkútjai c. könyvének elolvasását, nem emléxem pontosan mikor írta de az űrliftről és annak megvalósításáról szól, szokásához híven inkább tudományos mint fantasztikus. Szerintem ebbe az irányba kéne elindulni.

Minden ami LEGO RC - racingbrick.com

(#18) Elrood válasza kbalage2 (#17) üzenetére


Elrood
őstag

Csak tudnám hol, le volt írva, hogy ennek mi a fizikai korlátai.

''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''

(#19) netom válasza Shim (#13) üzenetére


netom
csendes tag

Hi!

Az ionhajtóművekkel csak az a baj, hogy NAGYON kicsi a nyomatékuk (kisebb, mint egy pingvinnek :)) ) Ezen a területen akad még tennivaló.
Egész biztató dolgokat hallani néha a szabályozott fúzióról... :U

Üdv.: Netom.

Viszlát és kösz a halakat!

(#20) Shim válasza Elrood (#16) üzenetére


Shim
őstag

Hja ez igaz. Eléggé olvasot vagyok a témában, de nem is írtam, hogy mekkora jó dolog az ionhajtómű és száguldozzunk :)
Egyébként meg atommeghajtás jó dolog, légkörnek annyi problémát meg lehet oldani egy Holdbázissal, onnan lődözgetve űrhajókat olcsóbb és biztonságosabb. De érdemes lenne előtte átváltani egy gyakoribb urán izotópra, a mostani pár tíz év alatt kifogyna.
Találtam egy jó linket a témával kapcsolatban ott lehet olcasgatni. Mindjárt előkeresem.

Annyit még hozzáfűzök, hogy igaz lassú a gyorsulása (ez de rosszul hangzik...:) ) de gyorsul. És gyorsul. És nem lassul. Érthető? Baromi gyors lesz idő után. Egy hosszabb utázás (pl. több mint 5 év) hihetetlen sebességket érhet el.

Religion – causing genocides over differing imaginary friends

(#22) MUŁĐER válasza Shim (#20) üzenetére


MUŁĐER
addikt

Láttam a Discovery-n egy filmet a különböző kísérleti hajtóművekről,és ott volt az ionhajtómű is,akkora tolóereje van,hogy egy papírlapot éppenhogycsak eltudott hajlítani.
De volt pár bejátszás a plazmahajtóműről is...;]

Robotika törvényei: 3. A robot megvédi magát halálos fegyverzettel, mert egy robot rohadt drága.

(#23) Sanya


Sanya
nagyúr

[L]http://www.supernova.hu/bolygo/ds1/ionhajt1.htm[/L]

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#24) Shim válasza Sanya (#23) üzenetére


Shim
őstag

hát igen ha mos lenne mod akkor beraktam volna a hsz-m elé azt a nyamvadt ''['' jelet..
de most tényleg tessék elolvasni :)

Religion – causing genocides over differing imaginary friends

(#25) Tapsi válasza MUŁĐER (#22) üzenetére


Tapsi
addikt

Jah,ionhajtóműről én is hallottam!!
A világürbe juttatáshoz reménytelen,viszont mikor már ott van akkor a súlytalanság és a gyorsulás miatt tetemes toloerő érhetö el!!:)

(#26) Shim válasza MUŁĐER (#22) üzenetére


Shim
őstag

erről van szó. lassan de biztosan. a cikkben le írták: egy 600kg trabantot 70km/h-ra 36óra alatt gyorsít. ''Öt év alatt a világűrben repülő trabant (a példánál maradva, csak rosszat ne álmodjunk tőle) sebessége 85000 km/órára növekszik. Itt a kulcs az elektromos rakétához!''

Religion – causing genocides over differing imaginary friends

(#27) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

Ha a technika továbra is így fejlődik, akkor az sem lepne meg hogyha pár éven belül elkezdenék belakni a holdat, nézd a számítógépet, soha sem gondoltam volna még 0995-ben hogy 2Ghz-es procim lesz, 190Gb-os vincsim(2*80+30), és hogy DVD-íróval 4,5Gb-ot tudok lementeni mindőssze 300forintért, és még 10év sem telt el, akkor kérdem én mi lesz 10 év múlva????:F

(#28) BaLinux válasza netom (#19) üzenetére


BaLinux
tag

Igen, az ionhajtómű tényleg kis tolóerőt tud. (nyomaték? A forgatónyomaték ugye [Nm], itt az erőről [N] van szó, és adott tömegre kifejtett gyorsulásról, de nem akarok kötekedni :DD

(#29) BaLinux


BaLinux
tag

Ööööö... ez a téma amúgy mért az infotechben van?

(#30) shtml válasza Shim (#13) üzenetére


shtml
őstag

Az ionhajtómű nem alkalmas emberek szállítására, mert túl kicsi a tolóereje. Az ionhajtómű kis tolóerőt képes biztosítani, de igen hosszú ideig - Ellentétben a mai kémiai hajtóművekkel, amelyek igen nagy tolóerőt produkálnak, de rendkívül rövid ideig.

Az ionhajtómű ott jó, ahol nagyon hosszú idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a kis gyorsulással is a végén tekintélyes sebességre gyorsuljon fel az űrjármű. Emberes utazás esetén ez nem járható út.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#31) shtml válasza Tapsi (#25) üzenetére


shtml
őstag

Ugye viccelsz? A tehetetlen tömeg a súlytalanságban is ott van.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#32) shtml válasza kbalage2 (#9) üzenetére


shtml
őstag

''egyelőre teljesen felesleges sztem más bolygókra embereket dobálni, egyszerűen nincsenek meg a feltételek és nincs is rá igazán szükség''

Ha nem próbáljuk meg és nem nem próbálkozunk folyamatosan, akkor ezek a feltételek és a szükséges eszközök soha nem is jönnek létre és örökre a Földön maradunk.

A dolog rendszerint úgy működik, már évszázadok óta, hogy a tudomány és a technika azt hossza létre, amire szükség van, ui. ezeket igyekszik létrehozni. Ebbe persze beleszólnak a véletlen felfedezések, nem is kicsit, de ha egy véletlen felfedezés során olyamire bukkannak, amire nincs szükség, akkor azzal nemigen foglalkoznak.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#33) tozso válasza shtml (#30) üzenetére


tozso
tag

Emberi utazásnál nem alkalmazható, de egy bázist(darabokban, amit ott össze lehet rakni) oda lehet szállítani bárhova vele és ez nagy előny lehet.

Ha minden kötél szakad akkor ne félj az akasztófától.

(#34) bdav válasza shtml (#31) üzenetére


bdav
őstag

sztem arra gondolt, h. az ionhajtómű alkalmatlan a földi gravitáció leküzdésére.

amugy asszem a marsot nem lehet terraformálni, mert túl kicsi a tömege, hogy a földihez hasonló légkört meg tudjon tartani.

igazándiból a hagyományos meghajtások elég reménytelenek, tekintve pl. a (hmm maradjunk csak kis léptékeknél) tejútrendszer méreteit, mivel bármilyen jó hajtóművűnk is lesz, az is csak max. (elméleti határ!) fénysebességig tudja gyorsítani az űrhajókat, szóval vagy kitalálnak vmi trükkösebb dolgot (itt már jöhetnek a scifik :) hiperűr ésatöbbi :) ), vagy nem lesz semmi. mondjuk az igaz h. elöször nem ártana legalább a naprendszeren belül otthonosan mozogni (bázis a holdon, marson, plútón :D)

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#35) qpakcovboy válasza shtml (#32) üzenetére


qpakcovboy
őstag

Tudod mi fog közbeszólni!?
A keletázsiai népek még jobban elszaporodnak, és megesznek mindent!!! és a Holdon is rizsültetvények lesznek!:D

Tréfát félre téve, miért lenne felesleges élet után kutatni, gondolj bele, hogyha a marson is találnak 1sejtűeket, hogyan fogják kitalálni hogy a szilárd anyagból hogyan keletkezik biológiai élőlény????

(#36) shtml válasza Shim (#26) üzenetére


shtml
őstag

''egy 600kg trabantot 70km/h-ra 36óra alatt gyorsít. ''Öt év alatt a világűrben repülő trabant (a példánál maradva, csak rosszat ne álmodjunk tőle) sebessége 85000 km/órára növekszik. Itt a kulcs az elektromos rakétához!''

Vazz. Ki akar 5 évig a Marsra utazni? Na meg időben le is kell fékezni a járművet, ami ugyanannyi ideig tart, mint a gyorsítás. Ehhez nagyságrendekkel nagyobb tolóerő (és gyorsulás) kell.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#37) PeliScan válasza shtml (#36) üzenetére


PeliScan
addikt

A fékezést szerintem meg lehetne oldani azzal a régi trükkel, amit a Hold megkerüléséhez (és talán a holdraszállásnál is?) használtak, jól befogani az űrhajót a gravitációval, oszt körbekörbe fékezgetni. :)

(#38) kbalage2 válasza Elrood (#18) üzenetére


kbalage2
aktív tag

Igen, ennek voltak korlátai :DDD Most már ''csak'' a gyártásnak vannak korlátai. A megoldás a szén nanocső. Ami figyelemreméltó hogy Clarke is szén-alapú technológiát írt le anno. Az egész koncepció baromi egyszerű (mondjuk nem tudom hogy ezt perpill hogyan akarják megvalósítani), fogni kell egy geostacionárius műholdat, összekötni a földdel, persze ugyanakkor ''kifelé'' is épitkezni hogy az egyensúly meglegyen. Igaz egyszerűen hangzik de azért vannak még megoldandó problémák, erre kéne az a fene sok pénz. Közben megtaláltam, 1978as a könyv. Volt tavaly szeptemberben egy konferencia is a témában ahol Clakre is beszédet mondott (persze videókonferencián keresztül Sri Lankából :DDD ), azt kéne még megszereznem... Jah a project oldala: [L]http://www.isr.us/SEHome.asp[/L]

Minden ami LEGO RC - racingbrick.com

(#39) shtml


shtml
őstag

tozso #33:
Ha akarsz vagy tudsz várni évtizedeket, amíg a bázis építőelemeit az ionhajtóműves jármű célba juttatja. A dolgok mai állása szerint (ami persze változhat a jövőben!!!) az ionhajtómű megmarad a kis tömegű szondák meghajtásaként. Egy bázis esetén tízezer tonnákról van szó (nem súlyos, hanem tehetetlen tömeg). A Mars egyszerűen túl közel van ahhoz, hogy az ionhajtómű kellőképpen fel tudjon gyorsulni.



bdav #34:

Az világos, hogy nem tud felszállni a Földről, nem is erre utaltam.

''mikor már ott van akkor a súlytalanság és a gyorsulás miatt tetemes toloerő érhetö el!!''

Én erre utaltam. Ugyan miért lenne ''a gyorsulás miatt'' tetemes tolóerő elérhető? Nem a tolóerő függ a gyorsulástól, hanem a gyorsulás a tolóerőtől és a tehetetlen tömegtől.

qpakcovboy #35:

Hol írtam én azt, hogy fölösleges lenne élet után kutatni? Az idézőjelben lévő mondatokat mások hozzászólásából másolom be.

A Tejutat meg sztem egyelőre hagyjuk. Én már azzal is kibékülnék, ha az én életemben állandó bázis létesülne a Marson. De nem fogok én addig élni.


Csak iszonyúan szomorú dolog azt látni, hogy pitiáner, rövidlátó fiskális és politikai szempontok miatt gyakorlatilag leállt az űrkutatás és az űrhajózás. Pedig csak egész keveset kellett volna elvenni a horribilis fegyverkezési kiadásokból.

Azt sem állítom, hogy fölösleges volt a fegyverkezés, sem politikai, sem tudományos-technikai szempontból. Hiszen ha nem lett volna fegyverkezési verseny, még mindig létezne a Szovjetunió és mi még mindig kommunizmusban élnénk. Továbbá a fegyverkezés is óriási műszaki fejlesztésekhez vezetett - de sokkal kisebbekhez, mint amennyihez az űrhajózás vezetett volna.



A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#40) BaLinux


BaLinux
tag

Számoljunk csak utána, mennyi idő alatt lehet haladni adott távolságot adott gyorsulás esetén... kijön, hogy t=gyök(2*s/a), ahol 's' a táv, 'a' a gyorsulás.
De mivel fele út után fékezni kell, ezért t=gyök(4*s/a).

Pl. 100 mill. km esetén, ha folyamatosan 10 m/s^2 a gyorsulás abszolútértéke (és ezzel kivédjük a kedvezőtlen súlytalanságot, nem gyengülnek az asztronauták), ezért t=200000 sec=2,31 nap! Rekordidő a Marsra, azt hiszem. Persze ez iszonyú energiába kerülne. Ha 1000 tonnás hajót kell gyorsítani (ennyibe sem férne bele a fúziós izé), akkor talán W=F*s=10^7 [N] * 10^11=10^18 J. Ez a repülési időre vetítve állandó 5 TW meghajtási teljesítmény. Enyhén képtelenség, el lehet felejteni... vagy bezsúfolni 5000 erőműblokkot az 1000 tonnába és elég energiahordozót. Mivel a tömeg eleve alulbecsült, ez már csak rosszabb lehet. :(

Vélemények?

(#41) shtml válasza PeliScan (#37) üzenetére


shtml
őstag

Sajnos nem. Ha ui. az űrhajó elég nagy sebességgel halad ahhoz, hogy ésszerű idő alatt elérje a célt (pl. a Marsot pár hét alatt), akkor a célbolygó gravitációja nem lesz képes lefékezni. Számold ki pl., hány km/h kerületi sebességgel kering az ISS. Ha egy űrjármű ennél gyorsabban közelíti meg a Földet, akkor nem képes megmaradni Föld körüli pályán, hanem kissé elhajlott pályán elhalad mellette. Ráadásul a Mars gravitácója csak 40%-a a Földének, tehát ily módon csak nagyon kicsit csökkenthető az érkezési sebesség.

Sokat a légköri fékezés sem segíthet, mert a Mars légköre igen ritka, ám ahhoz mégis elég, hogy elégjen benne egy gyorsan behatoló jármű. A légköri fékezés csak akkor alkalmazható, ha a jármű már pályára állt a bolygó körül.

Bizonyos esetekben akár még nőhet is a jármű sebessége, amint ezt fel is használták már többször a külső gázbolygókhoz küldött szondák továbbgyorsításához.

Ha elég kis sebességgel érkezik a célhoz, akkor lefékezhető az általad említett módon, viszont az utazás időtartama olyan hosszú lesz, hogy semmivel nem jutottunk előre a mai helyzethez képest.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#42) PeliScan válasza shtml (#41) üzenetére


PeliScan
addikt

Valóban nem számoltam utána. :) Persze ez nem jelent megoldást a fékezési fázis teljes egészére, de pl a hajtóművekkel is lehetne segíteni a pályánmaradást...

Nagyon este van; az is lehetne megoldás (persze eléggé B kategória sci-fi :) Amikor kbra keresztezik egymás pályáját a ''túloldalon'' már ellentétes a mozgási energiájuk, amit vmiképp akár fel is lehetne használni a lassításhoz... pl egy kampó, vagy tudomisén. :DDD

(#43) PeliScan válasza PeliScan (#42) üzenetére


PeliScan
addikt

Ámbár kifejezetten kínos lenne az utasok számára ha itt becsúszna vmi bibi, hisz akkor minden további nélkül repülnének az outer space-be... ;]

(#44) BaLinux válasza PeliScan (#43) üzenetére


BaLinux
tag

Ejj, tényleg kellemetlen pl. ha nem tudnak lassítani.
''Bázis, itt a hajó. Közeledünk Europa felé. Asszem eltévedtünk, vagy nem jól lassítottunk.''
''Érdekes, én nem látom magukat a radaron...?''
''Baz, nyilván mert a Jupiter egyik holdjára gondoltam'' ;]

(#45) shtml válasza PeliScan (#42) üzenetére


shtml
őstag

''de pl a hajtóművekkel is lehetne segíteni a pályánmaradást...''

:))
Ez kb. azzal érne fel, mintha rakétahajtóművel akarnál a talaj fölött x magasságban megtartani egy tárgyat. Persze ez megoldható, de sokkal kevesebb energiát igényel, ha aláállítasz egy oszlopot:)) Ha ui. jól értelek, akkor a te ''megoldásod'' a bolygó hiányzó gravitációját, azaz a centripetális erőt pótolná...
A hajtómű ti. akkor is energiát fogyaszt, ha az erőt nulla úton fejted ki (állandó távolságon tartod a járművet a bolygó felszíne fölött), tehát nem végzel fizikai értelemben vett munkát.

De ha másképp gondoltad, akkor sem jutottál előbbre. Adott tömeg sebességének adott mértékben való csökkentéséhez ugyanannyi energiára van szükség, akár kisebb tolóerővel hosszabb ideig, akár nagyobb tolóerővel rövidebb ideig hajtod végre a műveletet. A bolygó gravitációjának felhasználásával pedig eredetileg az volt a célod, hogy energiát takaríts meg a fékezés során.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#46) shtml válasza PeliScan (#42) üzenetére


shtml
őstag

''Amikor kbra keresztezik egymás pályáját a ''túloldalon'' már ellentétes a mozgási energiájuk, amit vmiképp akár fel is lehetne használni a lassításhoz... pl egy kampó, vagy tudomisén.''

Nem is rossz ötlet, hadd fejlesszem tovább. Szerintem két egyenlő tömegre kellene bontani a járművet és ezeket egymással szemben összeereszteni. Az ellentétes irányú mozgások kioltanák egymást - tökéletes fékezés...:DD

(Persze ezek nem találkoznának egymással a túloldalon, mindkettő elszáguldana a bolygó mellett, de poénnak nem lenne rossz.)

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#47) PeliScan


PeliScan
addikt

Amúgy meg nem hiszem el, h nem tudnak összehozni egy olyan méretű hőpajzsot, amivel lehetséges lenne a fékezés a légkör segítségével... miért ne lehetne nagyobb, mint maga a hajó?! Pl felszerelhetik rá az űrben, tehát a fellövést meg lehet oldani részletekben.

Csak össze lehet vhogy hozni, egy picit megfog a légkör, egy picit a gravitáció, egy picit a hajtóművek...

Nemtom, valszeg azért foglalkoztat ennyire a téma, mert dühítően irónikus már csak a gondolat is, h vmi igenigen gyengusz hajtóművel hónapok/évek alatt sikerül felgyorsítani, és akkor ugyanennyi kell a lassításhoz... pff. :(

(#48) PeliScan válasza shtml (#46) üzenetére


PeliScan
addikt

Márhogyne találkoznának... ha nem is teljesen ellentétes mozgási energiával és a a bolygókörüli pályán, de mindenképp találkoznak, hisz a gravitáció hat rájuk, így a pályák nem lesznek párhuzamosak, tehát még a végtelen előtt vhol metszik egymást. :(

(#49) hahaha válasza PeliScan (#48) üzenetére


hahaha
tag

:D
Legalabb egy pici eselyt adhatnal nekik a tulelesre!:U

''Dehát kezetfogtunk!!!''

(#50) PaladiN válasza PeliScan (#47) üzenetére


PaladiN
aktív tag

Nos az a helyzet hogy a légkör ien esetben vagy nem tudná lelassítani az adott eszközt, vagy egyszerűen pajzsként viselkedve lepattintaná :F

Valojaban addig soha nem veszitesz, amig abba nem hagyod a probalkozast.

Útvonal

Fórumok  »  Infotech  »  Marsra szállás (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.