Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Joachim21


Joachim21
senior tag

Nemrég volt hír, hogy az ASML-től is csentek el információkat. A katonai kutatások meg amúgy is fényévekkel megelőzik a polgárit, az USA-ban úgyanűgy mint Kínában, tehát ha nagyon kell, lesz hova nyúlni. Ami inkább aggályos, hogy rohamtempóban haladunk a 3. világháború felé.

Aki kérdez az hülye, de aki nem kérdez az is marad.

(#7) bitblueduck válasza Joachim21 (#1) üzenetére


bitblueduck
senior tag

nemtudom mennyire reális, hogy USA vagy Kína titokban olyan gyártástechnológiával rendelkezzen ami a TSMC-t, meg intelt jelentősen megelőzi.
hogy kéne ezt elképzelni? van egy tucat 1nm-es FAB a föld alatt világklasszis szakemberekkel akik l'art pour l'art gyártják a chipeket amik soha nem kerülnek ki a világba, de ha egyszer kell akkor ott lesz?

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#9) Tin


Tin
veterán

Mondanám, hogy miért nem lehet inkább egymásra támaszkodva előremozdítani a dolgokat, de az a vonat látszólag már elment. Kína (pontosabban a vezetője) cseppet túlgondolta magát, és azt hitte, hogy az összeszerelő üzemből a világ ura lehet. Csodák nincsenek, hiszen minden hatalom (vagy annak vezetője/i) ezt hiszi magáról, de ha nincs egyensúly, csak mi szívjuk meg. Kínának ideje lenne elfogadni, hogy a világ egyik legszennyezőbb országa és bérgyártó, de azt is, hogy a nyugati bérgyártás odatelepítése nélkül ők most egymást ennék, mi meg valahol a 10 évvel ezelőtti technológia színvonalon tartanánk, és minden eszköz sokkal drágább lenne, de pont emiatt sokkal tartósabb is.
Az Amerika világrendőrség dolgot meg lehet vitatni és küzdeni ellene, de szerintem a 2. vh utáni időszak megmutatta, mi lesz a társadalomból, ha Kína vagy Oroszország száll meg, és mi lesz akkor, ha az USA vagy a nyugati világ. Erre az egyik legjobb példa Németország.
Szóval megértem, hogy a demokrácia-export egyeseket zavar, de akkor fogadja el, hogy anélkül megy a sivatagi kecskeszerelem olajjal leöblítve, a születésszabályozás és egy tál rizs naponta, meg a Zsiguli 50 évig tartó gyártása. Vele meg persze a cseppet túltolt PC-ség, a lassan követhetetlen nemi szerepek, és persze a "tanulj vagy a társadalom aljára kerülsz" kapitalista mentalitás.
Valamit valamiért. Kína politikáját én is megállítanám, mert otthon megmutatták, mi várna a világra akkor, ha ők lennének a világ urai. Ahogy az arabok, illetve a szovjetek is megmutatták már.

(#10) Fritz Teufel válasza E.Kaufmann (#6) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Nem véletlenül kerültek oda, ezen teljesen felesleges morfondírozni. A rendszerváltás előtt gyerekkoromban ami nem Makaóból származott, az hamisítvány volt. Vagy éppen Japán is pont úgy kezdte mint a kínaiak. Velük gyártatták, ők lemásolták és jobban csinálták és tessék, a 80'-as évekre ők lettek a technológia úttörői. Aztán jöttek mások. Az a helyzet, hogy a világ keleti fele jobban csinálja mint mi... Japán, Kína, Tajvan (Kína), Fülöp-szigetek, Malajzia, Szingapúr... nem is folytatom, ennyi elég is. Érdemes őket saját szemmel látni és ámulni, hol tart ma a világ ELEJE. Nem, nem nyugaton van már a fejlődés hovatovábbja. A jenkik megpróbálják feltartani a feltartóztathatatlant, de majd beállnak ők is szépen a sorba... nem is kell hozzá olyan sok idő. Még egy utolsó kis rugdalózás aztán jöhet a megadás.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#15) E.Kaufmann válasza Fritz Teufel (#10) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Technikában biztos igazad van, de míg a többiek gazdaságilag és technológiában nyomják le a nyugati világot, addig Kínánál érezni egy picit többet is, ami nem feltétlen szerencsés...
Nem azt látom, hogy képződne egy kelet-ázsiai EU értelembe vett unió, hanem annál picit erőszakosabb a dolog.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#16) #95462144 válasza bitblueduck (#7) üzenetére


#95462144
törölt tag

A hadipar az teljesen más tészta. Ne lakossági szegmensben gondolkozz. Általában, amit a polgárok megkapnak az a fejlett hadiparban már elavultnak számít. Ráadásul egyedi specifikus komponensek vannak, amik kizárólag jelentős módosításokkal használhatók egy átlag polgárnak.

Tudod van az a hadipari mondás: "Amit sorozatban gyártanak az már elavult."

(#17) doooo válasza Fritz Teufel (#10) üzenetére


doooo
veterán

Á, Szingapúr, a híres, 20 századi másolóüzem... LOL

Pont ennyire valós a többi megállapításod/összehasonlításod/jóslatod is, mint ez.

(#19) Ixion77 válasza Tin (#9) üzenetére


Ixion77
őstag

+1
Tökéletesen pontosan így van ahogy leírtad.

Nyugaton és az USA-ban sem angyalok élnek, messze nem. És keleten sem mindenki despota. De kipróbáltuk már melyik hozzáállás hová vezet, és egyelőre a nyugati a legkevésbé rossz.

A legjobb persze világbéke és összefogás lenne az emberiség érdekében, de nem vagyok szépségkirálynő-jelölt.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#24) mancer7151 válasza Busterftw (#18) üzenetére


mancer7151
tag

12 éve nem nyaraltam. Nem bagózok nem iszom naponta. Ami kell megvan csak már a fenntartás is bajos. Átlagember vagyok.

Nem volt jó az átkos sem csak akkor nem loptak ilyen nyíltan és nem ennyit. Nézd meg azt a botox-kóla-hamburger társadalmat és nézd meg Kínát és az Oroszt. Egyik maszkban jár a városokban évek óta mert nem kapni levegőt de cserébe annyi az autópálya hogy nincs rá még autó sem, a nők eltöretik a lábukat és toldják a csontot hogy hosszabb legyen a lábuk mert az a menő. A másik még mindig azt hiszi nagyhatalom közben romokba hever, a polgárok nagy része alkesz. Mindenki kezd megzakkanni, a józan ész régóta nem divat.

Ott tartunk hogy mindenki azt hiszi azt csinál amit akar következmény nélkül. Fent is lent is. Csak sajnálni tudom ha bármelyik is tetszik neked. Nekem egyik oldal sem kell.

(#25) Tin válasza Fritz Teufel (#10) üzenetére


Tin
veterán

Egyetlen szempontot veszel figyelembe, a technológiai (vagy gazdasági) fejlődést, viszont az emberek életminőségét nem. A rabszolgatársadalmak mindig sokkal-sokkal hatékonyabbak lesznek, mint azok, ahol minden egyes élet számít, és igenis van értéke. Ahol van jogrendszer, érdekérvényesítő lehetőség, törvények, fékek és ellensúlyok, oktatás, egészségügy, biztonság, ahol az ember bármilyen mélyről is érkezik, bármilyen magasra juthat szorgalommal és kitartással, ott ezek az "intézményes dolgok" nyilván lelassítják, és rontják a "fejlődés" hatékonyságát. A zsebbe fizetés, a polgármester vagy helyi potentát szava, az emberek rabszolga-mentalitása és áldozatvállalása sokkal-sokkal hatékonyabbá tehet egy rendszert, viszont ott az egyén értéke jóval a társadalom értéke alatt marad, magyarul feláldozható.
Könnyű azt mondani, hogy nézd, de hatékony Katar, amikor a VB-re gyakorlatilag import rabszolgákkal építették fel a stadionokat, és valami 10e feletti halott lett a vége. Hatékony volt? Igen. Gyors volt? Igen. Na de az emberekkel mi van? Ha neked lett volna az egyetlen lehetőséged 2 év kemény munka után meghalni az építkezésen a be nem tartott (vagy nem is létező) előírás miatt, akkor ugyanezt gondolnád?
Nyugat azért "lassú", mert jogilag és társadalmilag rendben van. Adót fizetnek, egészségügyet tartanak fenn, létezik a work/life balance, nem a munkájukért élnek, hanem a kényelmükért dolgoznak. Nem beszélve arról, hogy az EU mekkora lépéseket tesz a jövőért, és áldoz be csilliárdokat (és a saját iparát) a tisztább levegőért. Önmagát blokkolja, hogy az emberenek jobb legyen, és legyen jövő. Lehet ez olyan hatékony, mint az ujgurok napi 16 órás dolgoztatása és agyonveretése? Nem. De milyen ez az egyénnek?
Vajon miért akarnak a tehetősebbek ezekből az országokból mind nyugatra menni nyaralni, esetleg lakni, és oda járatni a gyerekeiket?

A probléma az, hogy túl sokan vagyunk, és mindenféle erkölcs eltűnt, már csak a pénz számít. És van egy generáció, akit már nem is érdekel az egész, mert mindent csak a pénzben mér. Ha mindent ebben mérünk, akkor valóban hatékonyabb a kelet, viszont a "tiszta" verseny nem azt jelenti, hogy az egyik a rabszolgáival a másik fölé kerekedik, a másik pedig ezt nézi. Nem fogja: odabasz fegyverrel vagy korlátozásokkal, és ezért még csak hibáztatni sem lehet őket, mert a saját kevésbé hatékony, de sokkal élhetőbb rendszerét tartja fenn vele.

(#26) mancer7151 válasza mancer7151 (#24) üzenetére


mancer7151
tag

Még annyit, amíg a vezetőt aki tehetne valamit, a saját megélhetése és más kiszipolyozása vezérli és nem a te jóléted addig nem lesz megoldás semmire sem.

(#27) mancer7151 válasza Tin (#25) üzenetére


mancer7151
tag

"A probléma az, hogy túl sokan vagyunk, és mindenféle erkölcs eltűnt, már csak a pénz számít. És van egy generáció, akit már nem is érdekel az egész, mert mindent csak a pénzben mér."

Ez van akkor ha valaki nem látja át a dolgokat, magyarul megvezetett buta ember. Az emberek többsége.

(#28) Duree


Duree
veterán

Lehet, hogy hatalmas öngól lesz a vége.

duree54

(#32) Kristof93 válasza #95462144 (#16) üzenetére


Kristof93
senior tag

Ez már nagyon rég nem igaz a legtöbb (de nem minden) területen. Számítástechnikában fokozottan nem.
A hadseregnek fejlesztett elektronika nagyon 'elavult', de megbízható, bírja a sugárzást és a gyorsulást, jó esetben nehezebb hackelni - de semmi esetre sem leading edge, 3nm, nagy teljesítményű megoldások ezek. És nem is kell azok legyenek, tankba nem tesznek 3 kijelzős, 3d grafikás infotainment rendszert. Szuperszámítógépbe, szerverbe pedig a hadsereg is ugynazt a processzort használja.

Ezt az utolsó bemondást pedig nem tudom hová tenni, nevetséges. Azért olyan erős az amerikai hadsereg, mert sorozatban tudják gyártani a fegyvereket. 100+ F35 évente, gyártósoron, olcsóbb darabja mint a Rafale, Eurofighter, stb amik a közelébe sem érnek. Az oroszokról pedig ne is beszéljünk akik évente összeraknak egy kézmíves SU57-et, aztán használni sem nagyon merik, nehogy baja legyen.

(#34) strogov válasza Tin (#25) üzenetére


strogov
senior tag

"A rabszolgatársadalmak mindig sokkal-sokkal hatékonyabbak lesznek"

Naív elképzelés szerintem, hogy létezik nem rabszolgatartó társadalom. Legfeljebb képes arra, hogy a rabszolgáit nem országon belül tartja ... és esetleg emberi(bb) körülmények biztosít nekik.
A cipődet, ruhádat, telefonodat, számítógépedet mind-minden részben, vagy egészben rabszolgák munkája hozta össze. Ujgur rabszolgák kínában, gyerek rabszolgák pakisztánban, vietnámban, bányászok kongóban. Állatként tartott emberek.

Az idetelepülő cégek egy nem kis hányada annyit se tart be a törvényekből amennyit a hivatalok rájuk kényszerítenek. Lásd. gödi samsung gyár, vagy suzuki. Inkább kifizetik a bírságot, vagy lefizetik a vizsgálót. A saját országukban élőkhöz képest nem egyenragúként kezelik az itt dolgozókat.

(#35) #95462144 válasza Kristof93 (#32) üzenetére


#95462144
törölt tag

Látom nem értetted, amit írtam. Internet. Az F35 teljesen jó példa. Nem cerka a központi egység. Nem maximalizált variánst értékesítenek. Az F22-t meg gyakorlatilag soha, hiába könyörgött érte sok ország. Egyedi, nem lakossági. Specifikus céleszközök. Erre összemossátok a polgári eszközökkel. Valóban nem a csíkszélesség számít nem is írtam ilyet, hanem a design.

A komoly haditechnika nem az Orion drónnál kezdődik, ami Nikon géppel operál, annál sokkal több. Nem azért vadásztak a kínaiak a dél-kínai tengeren a lezuhant amerikai F35-re, hogy megtalálják. Ha japán zuhant volna le a kisujjukat sem mozdították volna miatta.

[ Szerkesztve ]

(#37) hokuszla válasza Fritz Teufel (#10) üzenetére


hokuszla
aktív tag

+1

10400 16GB 1660s 4.5TB

(#38) Tin válasza strogov (#34) üzenetére


Tin
veterán

Az első hozzászólásomban pontosan erről írtam: ha a nyugat annó nem szervez ki mindent keletre, akkor ma a technológiai fejlődés nem itt tartana, és minden termék sokkal drágább lenne, cserébe tartósabb.

A társadalmi modellek összehasonlításakor felesleges a szavakon vitázni, mert ennyi erővel még a nyugat-európai társadalmak is tartanak (helyi) rabszolgákat, hiszen bevándorlókkal oldatják meg a gázos feladatot, akik "éhbérért" dolgoznak. A különbség annyi, hogy a nyugati társadalomban van lehetőséged fejlődni, ha akarsz, mert a környezet megengedi, míg az alapvetően nem demokrácián alapuló társadalmakban el fognak nyomni, és akármennyire is küzdesz, nem lesz rá lehetőséged.

Magyarországot meg könyörgöm, ne sorold se a demokráciához, se a nyugathoz. Magyarország egy jobbágytársadalom, semmi köze a demokráciához. Ha volt is, valamikor a 90-es évek és a 2000-es évek egy részében, mára ez már megszűnt.

(#41) Rowon


Rowon
veterán

"Hatalmas lemaradásba" :U

Ezzel is jól betöltöttétek a clickbait ágyút. Ha már ilyen hatalmas a szankció is, akkor kérdés, hogy mi a célja vele? Tajvan helyzetének erősítése? Mert ugye az is Kína, csak nem piros (még).

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#42) #95462144 válasza Rowon (#41) üzenetére


#95462144
törölt tag

Így lesz legitim az ok Tajvan esetében. Mindig az a rossz, aki az első pofont adja az előzmény ilyenkor, hogy a másik "anyázott" előbb háttérbe szorul.

(#45) Rowon válasza #95462144 (#42) üzenetére


Rowon
veterán

Ennek is csak az ártatlan tajvani polgárok fogják meginni a levét, mint Ukrajna esetében.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#46) LGG555 válasza Rowon (#45) üzenetére


LGG555
aktív tag

Mindig az ártatlanok fizetik meg a nagyhatalmak őrültségeit.

Konfig:MSI MEG B550 UNIFY-X, Ryzen5 5600x, G.Skill 16GB 4000Mhz, Radeon VII, Seasonic Snow Silent 550w..

(#48) #95462144 válasza Rowon (#45) üzenetére


#95462144
törölt tag

Igen sajnos.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.