Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) Womb válasza takacsmarton (#4000) üzenetére


Womb
senior tag

nyilván a nagyobb tányér teltebben, jobb basszussal szól, mint a kisebb társa.
miért nem gitározol inkább a pc-den?
egy jobb hangkártya, guitar rig 3 v. 4, füles, esetleg egy jobb pc hangfal.
több lehetőséged van kísérletezgeti, szól úgy ,mint bármelyik gyakorló kombó.

(#5769) Womb válasza X2N (#5768) üzenetére


Womb
senior tag

Szegény Bugerából nem ilyen kijönni akkor sem, ha cigánygyerekek potyognak az égből.
5150-es koppintás végül is nem lenne rossz alap, de az überolcsó alkatrészek nagyon rányomják a bélyeget a végeredményre.
A szintén Bugera gyártmányú tányérokról ne is beszéljek.
Persze azért az árához képest jó a cájg...kivétel ha csináltatsz magyar szakikkal, nem sokkal drágábban,...:)

(#6450) Womb válasza Bencsizy (#6448) üzenetére


Womb
senior tag

Az a helyzet, hogy a srác egy Cube 30-on nyomja, ami jelentős különbség lehet a Te 15-ösödhöz képest. A Tiedben torzítók és effektek vannak, kis 8"-os hangszóróval építve, míg a 30-as már erősítő modelleket szólaltat meg, 10"-os tányérral.
Nem hinném, hogy megkapod azt a hangot, amit a srác csinál.

(#7224) Womb válasza yellowcake (#7223) üzenetére


Womb
senior tag

A linkelt Cort-on un. testen átmenő húrozás van, manapság nagyon elterjedt a gyártók körében, a gitárosok is szeretik ezt a megoldást.

A gitárerősítőnek nem kell kihasználni a 30w teljesítményét, igazából a 15W-ot se tudnád.
A nagyobb hangszóró tányér, a nagyobb doboz sokkal jobb hangzást biztosít, mint pld az az Orange kombó. Nem beszélve arról a rengeteg effektről ami a Line6 kínál.

Itthon egy 60W-os erősítőt használok nagyon halkan, de még így is nagyon egészséges a hangzása. Az a pici 8' vagy 10' hangszóró, amik az Orange-ban van, szerintem nem igazán adnak megfelelő élményt, és hát lássuk be, jobb gyakorolni egy jó hangzású cuccal, mint egy épp megfelelővel.

[ Szerkesztve ]

(#7743) Gyick válasza Atticus85 (#7741) üzenetére


Gyick
őstag

Én ha 60k körül szánnék rá akkor kacsingatnék az előfokcsöves/full csöves kombók felé is(ne zavarjon hogy csak 5-10w van ráírva),azért jobban befolyásolja a hangázst minthogy hány colos a tányér.

(#8273) NeoPampalini válasza Ereshkigal (#8267) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Szia,

Kombót csak használtan és nagyobbat/erősebbet javaslok. Ezeknek a picikéknek igazából nem sok létjogosultságuk van, mert ha elkap a gépszíj és beállsz egy bandába, akkor megint költekezhetsz valami komolyabb cuccra.

Gitarshop.hu-n érdemes nézelődni, erősítőkből mindig találni jókat, most - picit kitolva a te keretedet, de - ezek közül lenne érdemes dönteni (80 vagy 100W, nem számít sokat, a "tányér" mérete annál inkább!):

Warwick Take 12
Ashdown Five Fifteen

Ezek próbára, kisebb bulikra biztos jók, feltéve hogy nem brutál metált akartok játszani.

Gitár. Három különféle karakter, passzív jazz bass-től az aktív elektronikás, humbuckeres Yamaháig. Nekem ezek közül csak Yamahával volt tapasztalatom, igaz, kisebb kategóriában. Ár/érték arányban elég jók. Squier-ek szintén, bár csak futólag volt ilyenhez szerencsém. Az Ibanez GSR szériáról nem tudok mit mondani, nem próbáltam. Kezdő gitárnak szerintem jó bármelyik, el kell menni boltba és kipróbálni.
Személy szerint én Cort mániás vagyok, az egyik legjobb ár/érték aránnyal bírnak, remek minőséggel. Az általad felsorolt gitárok árfekvésében érdemes megnézni a T vagy a GB szériát.

[ Szerkesztve ]

(#8977) Eastman válasza BluEyes (#8976) üzenetére


Eastman
őstag

3 Celestion tányért venni + egy ládát csináltatni hozzá, ajajajj. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#11398) Eastman válasza X2N (#11394) üzenetére


Eastman
őstag

Óóó, hát nem csúnya darabocska. Szerinted össze lehet illeszteni egy 12"-os tányérral? Érdemes?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12849) Eastman válasza Plazmacucci (#12843) üzenetére


Eastman
őstag

Milyen 15W-os van 12-es tányérral? Mit használsz?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#20610) brickm válasza Bencsizy (#20606) üzenetére


brickm
őstag

Hát erre a sok kérdésre nem ígérem, hogy most egyben válaszolok, de...
A hangszórók választásánál leginkább meghallgatás útján kell gondolkodni.
Hiába mondom neked, hogy vegyél 4db greenback-et, mert az állatul szól(az én erősítőmmel, az én effektjeimmel, az én ládámban, az én gitárommal) ha a te cuccaiddal a te fülednek az nem fog jól szólni.
Az én cuccom pl van akinek szarul szól...van akinek a cucca meg nekem szól szarul, hiába ugrál rá a fél campus feszt. Ez egy ilyen bringa.
A lényeges dolgok a hangszóróknál, amiket én mindenképpen figyelembe vennék, 10" alatti hangszórót nem nagyon vennék, ha hangosan akarod vele, tolni, vagy különben a hangminőség rovására fog menni, a túl kemény felfüggesztés és a túl feszes tányér.
10"-12" es hangszórókat kell venni, az erősítőd maximális kimeneti teljesítményét figyelembe véve. Pl 10Wattos erősítőre, minimum 15 de inkább 20-25Wattnyi hangszórót tegyél, különben egy jól túlhajtott szólónál püffen a tekercselés. Nekem 12"es 50w-os Fender szórómon égett rommá tekercselés. 100Wattos erősítőre, minimum 200, de inkább 300Wattnyi hangszórót teszek azóta.

Az erősítő kimeneti teljesítményével kb kár foglalkozni, nem számottevő.
Sokkal inkább a dinamikája, illetve a hangszórók érzékenysége. Nameg a kivezérlés.
Hiába van egy 100wattos végfokod, ha azt nem vezéreled ki rendesen...akkor simán lenyomja egy 20wattos erősítő is amit tisztességesen megküldenek.
hiába van jól kivezérelve az erősítő, ha kis felületű rossz érzékenységű hangszóróid vannak... szólni fog, de nem lesz átütő. Ahogy megszólal egy tisztességes gitárerősítő azonnal elvész a hangja.

Hangszóróknál minél nagyobb felületű, minél masszívabb kosárral rendelkező (lemezkosár kerülendő ha mozgatod is a cuccot) minél magasabb érzékenységű (96-98 108dB/1m) szórókkal operálj. Innenstől minden más ízlés kérdése, nyitott vagy zárt doboz...mágnesek, membránanyagok...stb

A power attenuatort a végfok és a hangszóró(k) közé kötöd, sorosan, teljesítmény ellenállásokkal épített áramkör, ami elméleti síkon nem befolyásolja sem a dinamikát, sem a 'hangsávszélességet', gyakorlatban nyilván igen, csak nem mindegy a mértéke...szóval gyakorlatilag elfűti a kimenti teljesítményt. Ezáltal egy 50wattos jcm800 10-10-10-10-10-10es potméter beállítások mellett 4x12"-es ládával társasház harmadik emeleti lakásában is használható, tök halkan. Azért ezt említettem, mert ezt használom is így működik is. SOk erősítő már automatikusan beépíti az erősítőibe(csövesekbe), vagy potméterrel szabályozható formában, vagy kapcsolós formában. Pl 50W/25W/5w os állásokkal. stb.

A bohm cuccok mindig is atomhangosak voltak, kb bármire rádugva. az egy olyan erősítő.

"miben kulonbozik peldaul ha a gitar es az erosito koze kotom a torzitot vagy hogy ebbe az effekt loopba kotom be?"
Ízlés kérdése ez is, meg előfoké, meg végfoké.
Van amelyiknek jobban áll ha a torzító pedál az előfok után van, van amelyiknek inkább árt.
Az időalapú effekteket(delay, reverb,) vagy a gate-eket szokás inkább ide tenni, mert azoknak felesleges átmenni az előfokon...illetve ha szerzel multi effektet, amiben van erősítő, meg hangszóró szimuláció, akkor a return körbe beteszed, kihagyva vele az előfokot. A torzítókat én mindig a gitár és az előfok közé kötöm, sorosan, az effekt loopba az időalapok vannak, a gate, esetleg egy vonalszintemelő.

a rezonancia frekvencián XL=XC=R

[ Szerkesztve ]

(#24210) Moleman válasza Alexios (#24207) üzenetére


Moleman
addikt

GS-en is rendszeresen szokott lenni mikroterror 30 környékén, talán egyszerűbb, mint kintról.

Én a feleslegesen nagy erősítők híve lettem, a 25 wattos Fendert is csak 10%-on használtam, de bizonyos frekvenciákon berezonált még alacsony hangerőn is. A 80 wattos Marshallal már nincs ilyen gond, bőven van benne tartalék. Az is lehet, hogy csak a 12"-os tányér kellett a boldogsághoz.

(#24215) Eastman válasza tng (#24211) üzenetére


Eastman
őstag

Árban nem rossz.

Használt kis Cube-okkal az a helyzet, hogy vagy ki sem vitte a tulaj a szobából, sohasem használta ki a max. teljesítményét és akkor jó vétel lehet. Vagy próbaterembe került és ott túl kellett üvöltenie a dobokat. Ez utóbbi felejtős.

Használt erősítőt mindenképpen személyesen kell kipróbálni (szerintem gitárt is). Tiszta csatornán kitekerni 10-ig a Volume potit, a három hangszínt kb. középre, a gitáron előtte visszavenni a hangerőt 1-re. Pengeted a húrokat külön-külön és közben tekered fel a gitár hangerőt. Ha korábban túl lett terhelve a hangszóró, azt nagyobb hangerőn hallani fogod, mert recseg, torz. Cube-on van egy teljesítmény felező gomb (Power Squeezer), értelem szerűen ezt benyomva nem tudod teljes hangerőn kipróbálni. Viszont ez jól jön majd otthon a szobai gyakorláskor. Első körben ha a hangszóró puffog, recseg, zörög, elhal benne a hang; otthagyod.

Az összes potmétert tekergesd végig, ezzel ellenőrzöd, hogy kontakthibás-e valamelyik. Ehhez nem kell a gitárt sem bedugnod. Bekapcsolod az erősítőt, kb. a hangerő feléig tekered, és egymás után az összes potit többször 1 és 10 között oda vissza tekergeted és fülelsz közben. Váltasz az effektezett csatornára, ott ugyan így. Ha recseg egy vagy kettő, az még WD 40-nel vagy más kontaktsray-vel orvosolható. Ha az összes poti recseg (valszeg akkor kontakthibánál nagyobb a gond), otthagyod.

Szobait kell kifogni.

...vagy vársz a vétellel Karácsonyig és hozzáteszel egy kis pénzt komolyabb, és/vagy garis* cuccra. Előny a 12"-os átmérőjű hangszóró tányér, de szobába a jó hangzáshoz nem alapfeltétel. *(Azt viszont be kell nyelni, hogy kiskategóriában ritkán tartják a kombók az árukat.)

Ennyit az öregtől. Srácok majd segítenek itt, ha valami friss tech-cuccot választasz inkább...

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#24981) Moleman válasza #20655360 (#24980) üzenetére


Moleman
addikt

Lehet, hogy a 25 wattos Fenderem rá kéne dugni a nagy Marshall 12"-os tányérjára, hogy mit mutat. :D Nagyon szép tiszta, csak a gyári hangszórója nem bírja a hangerőt.

(#25301) brickm válasza Moleman (#25300) üzenetére


brickm
őstag

Tedd viszonylag közel a tányérhoz, ott próbálkozz középirány és a perem közt tologatni, valahol kell adjon egy jó hangot ami tetszeni fog, szerintem. A távolságot úgy oszd el, hogy a hangszóró tányér ne vezérelje túl(ne verje a membránt mindig ki véghelyzetbe, legyen lengő tere)

Ez jó magasságnak néz ki teljesen, nem kéne ennyire zörögnie, szerintem emelni kell kicsit a nyakon.
Enyém is hasonló, talán kicsit alacsonyabb is.
első bundnál:
[link]
Mondjuk nekem húrlábnál kicsit magasabban van, meg oktávnál, mert jobban szeretem ha van kilengés.
Mindenképpen nézesd meg, nem hiszem hogy annyira sokba kerülne, viszont ezerszer jobb lesz tőle,

[ Szerkesztve ]

(#25508) Eastman


Eastman
őstag

Srácok, a 12"-os hangszórónak pontosan hány centi a külső mérete? Nem a tányérra gondolok. Minimálisan mekkora láda kell neki?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#27305) Eastman válasza brickm (#27304) üzenetére


Eastman
őstag

Köszönöm, ez is fontos infó!
...de pont a fordítottja érdekelne. Ha kis teljesítményű a csöves erősítő (1-5 Watt közötti), rendesen meg tudja hajtani a 12"-os hangszórót? Mekkorát illesztenél rá? 10, vagy 20 W?

1 Wattos erősítő kisvasúttal mit hoz ki egy 20 Wattos tányérból? Mi az optimális méretezés a kicsiknél?

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#27409) Tommyka21 válasza Plazmacucci (#27408) üzenetére


Tommyka21
tag

Nem, szerintem szemellenzős vagy a Katanával szemben :DD :DD !
Szebbek a High gain soundjai, főleg hogy 12-es tányérja van!

(#27501) Moleman válasza Humbucker (#27500) üzenetére


Moleman
addikt

A Fender nem drága, kicsi is, már csak dísznek és nosztalgiából tartom (11 éve megvan), de magához képest jól szólt.
A Marshallt 40-ért vettem, eléggé le van pukkanva, az a "táborozós", nem sajnálós erősítőm. 12"-os tányér, szűk 20 kiló, nagyobbacska, de azért még bőven kezelhető. És persze a célnak megfelel, szabadtéren is elég nagyot szól.
A Trace Elliot 65.000 volt, de a benne lévő 2 db Celestion V30 majdnem ér is annyit. Egy helyben használni hibátlan, halkan is tud szólni, de odébbvinni már kifejezetten kellemetlen, bazinagy és 27 kiló. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#27820) kemotox válasza Plazmacucci (#27819) üzenetére


kemotox
addikt

Meg ne sértődj már egy viccen, baszom azt a görbe ronda tányér füledet :DDD

(#32318) Eastman


Eastman
őstag

Sok.

Kis ((csövest)) 12"-os hangszóróval, 6-8-10-ig kitekerve. Dolgozzon a tányér!
Brutálmetálra OK a tranyós.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#32885) NeoPampalini válasza Nyugis (#32884) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Egyszer próbáltuk, felejtős, piszok hamar túlvezérelte az előfokot, ha meg letekertem, nem hallatszott szinte semmi. :)

Attól függően, hogy mire kellene, ezeket javaslom (de részletezheted is, hogy mi a keret és a felhasználás módja :) ) :

- ha otthonra, és van pl. számítógépre kötött nagy(obb) teljesítményű 2.0 vagy 2.1 rendszer, akkor az jó (otthon én is így zenélek, gitár -> PC -> 2.1);
- szintén otthonra, de nincs a fentebbi, vagy mobilisabb megoldást szeretnél, akkor nézz használtan basszusgitár kombókat 30-60W körül, min 12"-os tányérral (esetleg 10", határeset);
- ha másokkal zenélnél, akkor meg 100W+ és min 12", ez és az eggyel fentebbi is kifogható 30e környékén használtan.

Olcsóért kb. mindegy, milyen márka, bár ezeket a fura neveket, mint pl. Baltimore, Reflex, fenntartással kezelném. Laney, Crate, Roland, Peavey, ezekből van olcsó, és mégsem a legalja.

(#36188) NeoPampalini válasza Goose-T (#36176) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Az a bass kombó 80W 4 Ohm-on, azaz plusz ládával.

A beépített, 8 Ohm-os tányérjával mennyit tudhat, max. 50W-ot? Az kevés, mint a fing. Ha nem nyomjátok ki a basszust is a frontra, akkor kell még alá egy láda, de még úgy is esélyes, hogy a belét ki fogjátok hajtani, és az sem jó.

GS-en van 66e-ért Crate fej és láda (fej 200W @ 4 Ohm, a láda 4x10-es 8 Ohm-os, ergo kb. 100-110 W-tal hajtja meg a fej, de a négy tányérral elég lehet). Nem pici cucc, de basszusból ennyiért olyat (pici doboz, de nagyot szól) nem kapsz. :DDD

Ja, meg ha nem lesz szub a PA-ban, akkor herélt kappan hangja lesz az egésznek szerintem, nem lesz alja sem a lábdobnak, sem semminek.

A minap voltam egy ilyen "bulizenekar" (tudod, ez a "mindent IS játszunk" történet) megmozdulásán egy kis kocsmában, ott volt top + szub, és kellett is, faszán szólt.

[ Szerkesztve ]

(#37562) NeoPampalini válasza fattyu (#37561) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Ezeket a "nem-túl-minőségi" 6-8"-os tányérral szerelt basszer kombókat 60 W alatt. Próbáltam néhányat, de nekem túlságosan műanyag és/vagy dobozhangja volt ezeknek. Persze lehet, hogy az elmúlt pár évben léptek előre itt is, kicsit nagyobb kategóriában volt egy ideig egy Fender Rumble 100 V3-asom, na az spec. nagyon jó kis cucc. Sajna annak a kistesóit nem volt érkezésem kipróbálni, de ha nem spóroltak ki belőlük semmit, akkor korrekt kombók lehetnek azok is.

(#40033) espista válasza benedekco (#40032) üzenetére


espista
senior tag

Ez még csak próba. Tányér alátétből van kivágva. :-) A vastagabb anyagot házi körülmények között nehéz megmunkálni. Sima kétoldalas ragasztóval van rögzítve. Nem akarok semmi visszafordíthatatlanul átalakítani.

Romani ite domum!

(#44001) benedekco válasza Eastman (#43997) üzenetére


benedekco
addikt

Bocsi, tegnap rohantam, nem magyaráztam el mi a trükk. Csak bebüfögtem hogy itt mindegy.

Szóval ez egy kombó ugyan, de nem a hagyományos értelembe vett gitár kombó.
Itt egy emulált hangot kapsz. Ez nem egy hagyományos tranzisztoros ahogy az a fejlécen is áll. Ez egy digitális és tranyós cucc. Ez emulál egy nagy kihajtott erősítő és egy hozzá tartozó nagy tányéros hangszóró hangját (vagy legalábbis azt amit beprogramoztak). Az így kapott hangot, ha fejhallgatóra teszed is jól szól, ha kis hangszórón (pl otthoni hi-fi vagy aktív hangszórók, esetleg stúdió hangszórók vagy akármi egyéb) is jól fog szólni, mert úgy hangzik mintha a 12" hangszórón dübörögne a 100W cső. Persze csak elméletben, gyakorlatban azért nem biztos hogy baromi jól fog szólni, de ez most nem lényeg.
Szóval ezért nem lényeges itt a hangszóró átmérője. :R

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#48334) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Voltam ma a tanárnál.

Gyakorlatilag az egész óra annyiból állt, hogy dalokat keresgélt nekem, amiket majd tanuljak meg, amíg ő kimegy a hajóra. Közben beszélgettünk ezekről, megmutatta, hogy miért jó a capo, stb. Miközben beszélt, én néha tök halkan csak úgy pengettem a gitáron, találomra lefogva itt-ott, majd egyszer csak fogja, kitépi a kábelt az erősítőből, hogy "ezt ne csináld, ettől szétmegy a fejem. Olyan ez, mint amikor a tányéron valaki karcolja a villát, egyszerűen az agyam nem bírja, amikor valaki hamisan ilyen összevisszaságokat játszik. Otthon ilyet játszhatsz, vagy ahol akarod, de itt nem!" :U

Kérdezem tőle, hogy attól, hogy valaki csak úgy penget, az feltétlen hamis lesz? Mondja, hogy ez ilyen összevissza értelmetlenség, semmi értelme, őt ez baromira idegesíti.

Az óra végén a dalok összeírása után kérdezem tőle, hogy tudna-e javasolni technikai gyakorlatot nekem, amivel fejleszthetem magam. "Semmi értelme. Egyszerűen nem tartasz ott technikában, hogy ilyenekre legyen szükséged. A te feladatod, hogy akkordokat gyakorolj, és megtanulj számokat, mással nem kell foglalkoznod. Ezeken keresztül fogsz megtanulni gitározni.

A C-dúr skálát is megmutattam, de igazából még úgyse tudsz vele mit kezdeni, ne is nagyon erőltesd, ha lehet, mert csak összezavar."

Mondom oké, de esetleg valami, ami az ujjaimat erősíti, vagy lazítva, vagy megszokja a finom mozgásokat, ilyet is felesleges. Mondom, mint például a kromatikus skála.

"Semmi szükséged erre. Nem tartasz ott, nem jól játszod, az egész csak ilyen koszos, pontatlan lesz. Ha meg majd három év múlva odaérünk, amikor az kell, akkor majd agyfaszt kapok attól, hogy a rosszul berögzött dolgokat kigyomláljuk. Nem hiányzik az nekem, hogy az én nevem valaki összefüggésbe hozza a koszos játékoddal".

:U

Ahhoz képest, hogy akár Justin kezdői videóiban, akár más online oktató videókban szinte mindenütt már kezdőknek is javasolják ezeket a technikai gyakorlatokat, és sehol nem mondják, hogy még nem tartasz ott, vagy koszos lesz a játékod tőle....

Ma voltam utoljára.

W | W | H | W | W | W | H

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.