Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) radi8tor válasza szabod (#100) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Igen az eladó fényképén is láttam, hogy a kinti képeknél más színe volt.

⭐ Stella

(#102) szabod válasza radi8tor (#101) üzenetére


szabod
senior tag

Véletlenül nem a 2018 téli Lurdy börzén vetted?

(#103) radi8tor válasza szabod (#102) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem, etsy.com -on közvetlenül Angliából.

⭐ Stella

(#104) Mátrai kotró válasza szabod (#98) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Köszönöm hogy felajánlod segítségedet!

A 90-es évek elején gyűjtöttem Recsken a mélyszinti meddőből elég sok ásványt, főleg pirit, kalkopirit és azokhoz kapcsolódó ásványokat. Sajnos nem volt időm családi okok miatt akkoriban foglalkozni a gyűjtött ásványok meghatározásával, mely külön tudomány. Már idős vagyok megtanulni ezt az igen bonyolult szakmát. Ezért kérek segítséget. Szerinted képekről nagyjából megtudod határozni az ásványokat? Ha gondolod ide is fel tehetem de ha gondolod, máshova is elküldhetem a képeket. Találtam olyan ásványokat a gyűjteményben amihez hasonlót több hónapi böngészés után sem találtam. Persze te lehet, hogy egyből rávágod hogy ez mi. Azért egy képet felteszek ezek közül.

(#105) szabod válasza Mátrai kotró (#104) üzenetére


szabod
senior tag

Képről sosem a legjobb ötlet ásványt határozni, de megfelelő fotók és kiegészítő információk esetén nem mindig lehetetlen. Egyik ilyen a lelőhely, nos ezt tudjuk és amúgy is jól látszik, hogy mélyszinti anyag és nem lahócás (gyakran keverték, főleg az elmúlt pár évben mikor a nagy depózót csinálták). A másik a méret, nem mindig egyértelmű egy fotó alapján, célszerű megadni, vagy eleve egy vonalzó mellett fotózni a példányokat. Érdemes egy darabról több fotót is készíteni, több szögből, vagy valami részletet kiemelve. Ezek figyelembe vételével szerintem működőképes tud lenni, na persze azért is, mert ismerem az ottani anyagot, nekem is van sok. Mindezek ellenére természetesen semmit nem kell készpénznek venni, élőben látva tudnám pontosan megmondani. Hány darabról van szó egyébként? Nem érdemes ide feltenni egyesével őket, inkább egy google drive mappába és azt megosztani.

A képen amúgy egy tipikus pirites darab van, azok a sugaras halmazok az alján több potenciális jelöltet takarhatnak, pl talk (ha körömmel lehet karcolni tuti az), de lehet antigorit vagy hedenbergit is.

(#106) Mátrai kotró válasza szabod (#105) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Köszi!

Nem talk!

Amúgy 7-8 db olyan van amit nem tudok meghatározni.

A mérete a lenti kép mérete kb.

A google drivet még nem használtam, ha megfelel itt küldöm inkább, nem nagy mennyiség.

Fényképeket készítek róluk, ahogy leírtad és felteszem ide.

Még egyet felteszek, a mérete 4 cm, magas vastartalma van, a mágnes erősen vonzza.


(#107) szabod válasza Mátrai kotró (#106) üzenetére


szabod
senior tag

ez így pl elég egyértelmű, hogy magnetit

(#108) Mátrai kotró válasza szabod (#107) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Bocs!

Újra megnéztem a legelső ásványt, valóban Talk lesz!

Hülyeséget írtam a méretéről 8 cm.
Nem tudhatom, hogy mekkora a képernyőd.

Küldök egy másik gyönyörű ásványról képet, sajnos csak ez az egy példányom van.
A kép nem adja vissza szépségét
Wurtzitre gondolok, de Recsken nem tudom fellelhető-e, lehet hogy nem az.

(#109) szabod válasza Mátrai kotró (#108) üzenetére


szabod
senior tag

De bizony ez wurtzit, Gyöngyösorosziból van. Én sosem találtam oroszi anyagot Recsken, de rudabányai, parádsasvári, sőt még szabadbattyáni érces példányokat is. Az ércelőkészítőüzem miatt kerültek oda, az oroszi sem kizárt egyébként, az ottani ércelőnél mai napig találni recski (mélyszinti és lahócás egyaránt) ásványokat.

(#110) Mátrai kotró válasza szabod (#109) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Nem tudom hogyan kerülhetett Recski mélyíni bánya meddőjére ez az ásvány!
Az biztos hogy ott találtam! Nem ásványoztam Orosziban, és nem is vásároltam börzén!
Lahócán nem gyűjtöttem soha ásványt, Recsken csak a bánya bejáratától balra kb. 200 méterre lévő jobb oldali meddőn, és az onnan kb:1,3 km lévő aragonitos meddőn gyűjtöttem.
Hát ez talány lesz! Remélem nem gondolod hogy át akarlak verni, mi értelme lenne?
De küldök képet más ásványról, és hidd el hogy csak a fenti megjelölt helyről szedtem össze
a küldött képeket ásványaimról.
Ásványokat nem kaptam, és csak erdélyi ásványokat vettem börzéken a 90-as évek legelején .

(#111) szabod válasza Mátrai kotró (#110) üzenetére


szabod
senior tag

Mint írtam össze-vissza hordták az érces anyagot, úgy kerülhetett oda, nem nagy talány ez. Nekem 2100 db ásvány van a gyűjteményemben, és habár a teljes történelmi Mo területéről gyűjtöm őket, a Mátra mindig is szívem csücske marad, nem véletlenül van, hogy a 2100 db nagyjából fele mátrai. Szóval a lelőhelyekkel, és az ott található dolgokkal azért tisztában vagyok :) Azokkal is, amiknek nem feltétlenül ott kellene lenniük, de előfordulhatnak valamilyen oknál fogva.

Ez az újabb darab nem tudom mennyire színhelyes a kép, de szfalerinek néz ki.

[ Szerkesztve ]

(#112) radi8tor válasza szabod (#111) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tényleg, miért olyan jó hely a Mátra?

⭐ Stella

(#113) szabod válasza radi8tor (#112) üzenetére


szabod
senior tag

Mert változatos és produktív lelőhelyei vannak a mai napig. Illetve a klasszikus lelőhelyinek (bezárt bányák) anyaga is keresett, valamennyire még be is szerezhetők.

(#114) Mátrai kotró válasza szabod (#111) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Küldök egy másik képet, talán jobb! Biztos hogy nem szfalerit!

Amúgy neked biztosan szebb ásványaid vannak a Mátrából mint nekem, darabszámban viszont csak a töredéke, de van olyan faopál gyűjteményem ami neked valószínű hogy nincs!

Küldök néhány képet a faopálokról. Bocs nem akarlak űberelni!
Én csak egy gyűjtögető vagyok, voltam!


Ez kb: 5,5 kg 35 cm

Ahol gyűjtöttem, Gyöngyöstarján, jáspisbánya, szőlők a környéken, Károlytáró ( kvarc, ametiszt ) Recsk a már említett helyeken, Nagylápafő kb:5 meddő.

(#115) radi8tor válasza Mátrai kotró (#114) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Úh ez a felső nagyon szép

⭐ Stella

(#116) szabod válasza Mátrai kotró (#114) üzenetére


szabod
senior tag

Sajnos ezt így sem tudom biztosan megmondani, de talán enargit lehet (lahócás), ha büdös nagyon akkor tuti az (bár ez sem mindig perdüntő).

Tényleg nincsen ilyen faopál a gyűjteményemben, mert nem is gyűjtök ilyesmit kifejezetten, de szépek!

(#117) Mátrai kotró válasza radi8tor (#115) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Örülök neki, hogy tetszik!

Ha szereted az ásványokat, szívesen küldök néhányat ajándékba.
Persze a posta költséget neked kell állni, de csak utólag, ha megkaptad a csomagot.
Csak egy kérésem, ha küldök, ne add tovább pénzért, mivel én is ingyen adom.
Ezt akartam felajánlani "szabod"-nak is, amiért segít, és ha esetleg tudok olyan ásványt adni ami neki megfelel. Remélem nem sértettem meg valamivel amiket írtam.
A kakukktojás Wurtzitra meg van egy elméletem!
A 90-es évek elején amikor én is ásványoztam, nagyon sokan jártak gyűjtögetni, volt nem egyszer, hogy iskolás csoportok, busszal jöttek. Nincs kizárva hogy a környékbeli ásványboltokba is bementek. Lehet hogy valaki ott elhagyta ezt az ominózus darabot, én meg megtaláltam.
Ezen a fórumon már küldtem "BMdeal" lányának egy 40 db-os ásvány "kezdő" gyűjteményt, nagyon elégedettek voltak.
Dobozokban áll az ásványok nagy része, nem sok értelme van tárolgatni, ezért ajánlom fel egy részét, más is gyönyörködjön bennük. Ez néhány 100 db.
Ha benne vagytok "szabod" is, megadom privátban az elérhetőségem, megbeszélhetjük a továbbiakat.

(#118) Mátrai kotró válasza szabod (#116) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Most írtam "radi8tor"nak!

Gondolom elolvasod.

(#119) radi8tor válasza Mátrai kotró (#117) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nagyon köszönöm, erre nem is számítottam. Igazából én csak egy faopált szeretnék. :B
Az opálok talán a kedvenceim, azokból is a nemesopálok. Ezeket sajna nem lehet csak úgy találni. :D Lelkes amatőrnek meg aztán végképp nem.

Ha szeretnél mást is küldeni azt is szívesen fogadom! :B

Nekem egyébként van amazonittól kezdve már olyanokig aminek a nevére nem is emlékszem. :D Szoktam böngészni a webshopokat és ami megfog - és nem csillió pénzbe kerül - arra lecsapok. Igazi karosszékes gyűjtögető vagyok.
De egyszer egy mátrai séta alkalmával, mikor letekintettem a lábam elé a turistaúton egy kis májopált találtam. Tulajdonképpen az az egyetlen, amit én találtam.

⭐ Stella

(#120) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR





⭐ Stella

(#121) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Azok ott hátul petróleumkvarcok:





és pár nemesopál

⭐ Stella

(#122) Mátrai kotró válasza radi8tor (#121) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Privátba megadtam az elérhetőségem!

(#123) radi8tor válasza Mátrai kotró (#122) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

:R

⭐ Stella

(#124) szabod válasza Mátrai kotró (#118) üzenetére


szabod
senior tag

Ó igazán kedves vagy, köszönöm!

(#125) Mátrai kotró válasza szabod (#124) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Csak azt kell kitalálnom hogy a több száz képet hogyan tudom eljuttatni, hogy tudjál szelektálni köztük.
Várom a javaslatod, és segítséged az ügyben.
Megadtam privátban elérhetőségem!
Azért még egy-két ásványt meghatározásra küldök!
Ez mi?
Nem tudom meghatározni, mert nem találtam csak részben hasonlóakat a neten.
Ez fekete a teteje, az alja sötét, szürkésen csillogó, fémes.
Mesterséges fénynél nem biztos, hogy azonos színt látsz.

(#126) Mátrai kotró válasza radi8tor (#121) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

A legszebbet választhatod ki!

Szép a gyűjteményed!
Ausztrál feketeopált sajnos nem tudok küldeni, amit én is elfogadnék , mondjuk egy 10 cm-est! Küldök képeket a nálam legszebb faopálokról, és válszthatsz, nem biztos, hogy a legnagyobb a legszebb.!
Bocs a feketeopál vicc volt!

(#127) radi8tor válasza Mátrai kotró (#126) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Na igen, egy ausztrál fekete opál még a bakancslistámon van, de most inkább zsíros kenyérre költöm. :D

⭐ Stella

(#128) Mátrai kotró válasza radi8tor (#127) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Ugye ez vicc volt?

(#129) radi8tor válasza Mátrai kotró (#128) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Persze, de mivel nem olcsók és ami már megérné, hogy megvegyem eléggé karcolja az 50000-et jegelve van a téma, majd egyszer ha másra nem kell költeni.

⭐ Stella

(#130) Mátrai kotró válasza radi8tor (#129) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Én sem gondoltam komolyan, de kicsit alábecsülted az összeget kb: kető nullával de lehet hogy hárommal minőségtől függően.

(#131) szabod válasza Mátrai kotró (#130) üzenetére


szabod
senior tag

Na azért ne essünk tulzásokba :) Müncheni börzén 100-200 euróért szépeket lehet venni, 300-400-ért már igen jó gyűjteményes darabokat. Ez csak opál, ráadásul "tucattermék".

#125-re válaszolva, ezt passzolom, nem egyértelmű a kép alapján, tippelgetni meg nem szeretek, valami szulfidásvány az biztos.

(#132) Mátrai kotró válasza szabod (#131) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Bocs, 10 cm feketeopálból az brutál méret!

(#133) Mátrai kotró válasza szabod (#100) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

A jövő héten küldök olyan képeket ami biztos hogy elnyeri tetszésedet!

Majd választol a szépségekből, nem ígérem hogy nemesopálok, de igen szépek!

(#134) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Hialit opál Magyarországról

⭐ Stella

(#135) Mátrai kotró válasza radi8tor (#134) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Gyönyörű, olyan mint egy virág!

(#136) szabod válasza radi8tor (#134) üzenetére


szabod
senior tag

szép tarcali példány, azért a kép forrását illene viszont megnevezni :)

(#137) radi8tor válasza szabod (#136) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Azért van rajta a névjegye. Facebookon volt.

⭐ Stella

(#138) BMdeal


BMdeal
csendes tag

Sziasztok,

Ritkábban látogatom a PH-t de örülök,hogy volt végre egy kis élet ebben a topikban is.
Külön köszönet még egyszer Mátrai kotró fórumtársnak, akiben egy nagyon rendes embert ismerhettem meg és az általa küldött ásványokat gyakran forgatjuk át a lányommal. :)

(#139) radi8tor válasza BMdeal (#138) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én is kaptam tőle egy pakkot, ami el is foglalta a szabad területet a dobozomból. :B

⭐ Stella

(#140) Mátrai kotró válasza BMdeal (#138) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Kösz a dicséretet!

És örülök hogy elégedettek vagytok!

Amit nem tudtam hogy mi, az Szfalerit!

(#141) radi8tor válasza Mátrai kotró (#140) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

És most eszembe jutott, hogy rendeltem valamit kristálycentrumtól amit elfelejtettem átvenni. :D Sűrű hét volt na..

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#142) Mátrai kotró válasza radi8tor (#141) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Azért nem kell kif......ni magad, nem biztos hogy megéri!
Néha lazíts!

(#143) radi8tor válasza Mátrai kotró (#142) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ja persze, megvárom a fizunapot. :D
Meg asszem leállok a témával egy időre. :B
Cölesztint vettem meg apatitot.

⭐ Stella

(#144) Mátrai kotró válasza radi8tor (#143) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Hatvanötévesen nem akarok tanácsot adni mit kell tudni a lazításáról, mindenki más módot választ.
Bármi, ami nem a hétköznapokról szól!

(#145) radi8tor válasza Mátrai kotró (#144) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ja úgy, azt hittem arra gondolsz a kövek vásárlását szüneteltessem. :D

Hát ez a hét így alakult, volt 2 nap workshop az irodában, minden kolléga becsődítve, fárasztó volt 12 ember duruzsolása, miközben normál esetben itthon dolgozom egyedül.

⭐ Stella

(#146) Mátrai kotró válasza radi8tor (#145) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Hát ez lehet hogy, hely, és anyagi kérdés.
Én 30 éve nem vettem ásványt.
Az utolsót Gyöngyösön a Szakmunkásképző börzéjén vásároltam 3000.-Ft-ért.
Hát ma nem tudom mit kérnének érte.
Erdélyi kvarc.

(#147) radi8tor válasza Mátrai kotró (#146) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Városi hóbort ez a boltban ásvány vásárlás. :D

⭐ Stella

(#148) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Nagyon elrepült az idő felettem régen jártam az ásványok világában. Egy nehezebb időszak után elmentem végre a Lurdyba az ásványkiállításra még tavaly decemberben. Jó érzés volt kicsit megint foglalkozni velük. Ma megint eszembe jutottak :).

Egyre jobban érdekelnek a geodá-k. Szerintetek nagyobb méretű geoda (d=10-50 cm) ami kvarcot rejt merre esélyes találni az országban? Egyáltalán ha ilyet találok, elhozhatom-e? :U

60-70 cm magas geodát láttam egy-két helyen olyan 100 000 - 200 000 körül, de annyim nincs egy ilyen szépségre. Mekkora valószínűséggel lehet találni 40 - 50 000 -ért valahol?

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#149) Mátrai kotró válasza Szevam (#148) üzenetére


Mátrai kotró
újonc

Szia!

Hát ennyiért lehet hogy én is vennék!
Sajnos, biztosan ennyiért nem kapsz szépet!

Nekem csak aragonit ásványban van egy mini kivitel, nem geóda csak egy kis barlang.
Valószínű hogy ez is ritka recski ásvány ( viasz aragonit ) és szerintem ez is szép.

(#150) radi8tor válasza Mátrai kotró (#149) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tyűű, nagyon jól néz ki! :C

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.