Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) gesuz


gesuz
senior tag

A réz hűtőt mindig jobb aluminium társainál?
Mindenki, úgy tudja a réz hűtők jobbak mint az aluminium társai, a tapaszatlat is ezt mutatja, de nem értem miért, úgy tudom, hogy a réz hőemissziós képessége rosszabb, mint az aluminiumé. Hogyis van ez?

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#2) Flashcash válasza gesuz (#1) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Valahogy így van.
A full réz borda nem feltétlenül jobb a réznek a hővezető képessége az aluminiumnak a hőleadó képessége a jobb.
Egy jól összerakott rézbetétes borda a legjobb választás.

(#3) bdav válasza gesuz (#1) üzenetére


bdav
őstag

tipp: a fajhője viszont kisebb, szóval gyorsabban melegszik / hűl.

10 féle ember van a világon. Aki ismeri a kettes számrendszert és aki nem. ''A név nincs hosszabb páncélszekrény''

(#4) tomcs válasza gesuz (#1) üzenetére


tomcs
őstag

nem ertek a femekhez ugy igazan de egyreszt a rez joval jobb villamos vezeto es emlekeim szerint (nem tudom hogy ez elmeleti vagy ''csak'' megfigyeles) a jobb villamos vezeto jobb hozezeto is. valamint talan egy ugyanakkora rez borda hokapacitasa is nagyobb, de nincs keznel semmi amiben megnezhetnem a fajhoket

(#5) hezso


hezso
aktív tag

Réz borda rulzz!!! :)

(#6) PeliScan


PeliScan
addikt

Itt leginkáb ba hővezetés számít, ugye; ha gyorsan eljut a hő a borda végéig, akkor sokkal nagyobb területen tudja magát leadi a környezetnek. :) És ez bőven kompenzálja a kicsivel rosszabb hőleadó-képességét az aluminiúmmal szemben. :)

De:
-drágább :(
-nehezebb :(

(#7) PeliScan válasza hezso (#5) üzenetére


PeliScan
addikt

Megnéznéd tomcs #85. hozzászólását itt? [L]http://prohardver.hu/rios2_uzenetek.php?from=15819[/L]

Ez most tényleg miért kell..? :(

(#8) gesuz válasza PeliScan (#6) üzenetére


gesuz
senior tag

''És ez bőven kompenzálja a kicsivel rosszabb hőleadó-képességét az aluminiúmmal szemben.''
40%-kal rosszabb az már nem kicsivel

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#9) PeliScan válasza gesuz (#8) üzenetére


PeliScan
addikt

Hát, akkor a tapasztalatok alapján ennyivel jobb. :)

(#10) gesuz válasza PeliScan (#9) üzenetére


gesuz
senior tag

Látom oda jutottál ahonnan indítottam a topicot.:)
Valahol flashback és dbav környékén van az igazság

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#11) Adi


Adi
senior tag

Ez a dolog engem is érdekelne, mert eddig úgy tudtam, hogy a teljesen réz bordák jobbak az alumíniumoknál. Ha jól emlékszem, akkor pl. az Intel is a Xeon hűtőket rézből csinálja már, legalábbis az 1U-s házba valók mind annak rémlenek.

Nincs itt valaki szaki a témában? :)

ldm start-reconf primary

(#12) mura81 válasza gesuz (#1) üzenetére


mura81
senior tag

Nálam eddig mindig a réz borda vitte a pálmát az alu rovására. Általában a réz bordák jobban hűtenek, kivéve az Igloo SilentBreeze 462 (asszem így híják) mert az szvsz nem rézből van de azért elfogadhatóan hűt! Most egy AL/CU Zalman hűtőm van. Ez tiszta király.

Controlling: ''In God we trust! - All others will be monitored''

(#13) atus válasza Adi (#11) üzenetére


atus
senior tag

Alapvetően korrekt megállapításokra jutottatok a témában. Nem én vagyok a hűtősisten földi helytartója, hanem andorpápa, de ő most nincs itt, szóval megosztom én a tapasztalataimat veletek.
A réz hővezetési tényezője 395 [J/(m×°C×s)], míg az alumíniumé 220, persze ugyanebben a szép mértékegységben. Tehát a rézből készült borda majdnem kétszer olyan rövid idő alatt lesz adott fokkal melegebb adott mennyiségű hő hatására, mint egy alu borda. Az alu fajhője viszont 900 [J/(kg×°C)], a rézé pedig 385, tehát a különbség itt közel két és félszeres. Viszont a réz háromszor nehezebb is... Az alumínium elméletileg nagyobb mennyiségű hőt képes leadni. De ez a gyakorlatban nem ilyen egyszerű. A hűtőknél az anyagválasztásnál a legtöbbször nagyságrendekkel többet számít a gyártó kiléte, lásd GlacialTech hűtők jó néhány full réz sőt alu-réz kombót is megvernek. Általánosságban elmondható, hogy normál (nem 1U) hűtőknél egy _nagyon_jó_ minőségű alu-réz kombó az üdvözítő, a példák: Alpha, Swiftech, és a román 3aCooler. A minőség itt a réz integrációjának minőségét, a talp sík és tükörfényes voltát jelenti. Van ellenpélda is, lásd Thermalright SLK sorozat, anno Cool 111-ek. Ezek jellemzően erős ventilátorokkal teljesítenek jól, mert az képes elvezetni a réz által disszipált hőt. Ráadásul ezek általában nagyon sűrű bordázatúak, és ahhoz is erős venti kell, hogy rendesen átmozgassa a levegőt a bordák tövében is.

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#14) gesuz válasza Flashcash (#2) üzenetére


gesuz
senior tag

Thermaltake Dragon Orb valami hasonlót akar kihasználni csak kár, hogy festett:(
[L]http://www.thermaltake.com/products/orbs/dragon478.htm[/L]

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#15) Tibisz válasza atus (#13) üzenetére


Tibisz
aktív tag

A legjobb példa az ALU réz ötvözetre a Zalman termékei!

(#16) renegade


renegade
aktív tag

A réz jobban vezeti a hőt, ez adott. A proci hőtől való megszabadításának folyamata több tényezőn áll, ezek közül nyilván a leggyengébb, a ''szűk keresztmetszet'' fogja megszabni az egész folyamat hatékonyságát.
Mivel a felület igen nagy, nem ez lesz a nehéz ügy. A nagy felület minden ponjára eljuttatni a hőt, na ez már lényeges kérdés, itt ugye a réznél az előny. Nagyon lényeges, hogy milyen iramban tudja elszállítani a prociról a hőt, ebben is a réz nyer. végül, hogy a nagy felületéről milyen iramban távozik a hő, természetesen számít, de egyrészt sokkal kevésbé mint a többi faktor másrészt a különbség köztük egyáltalán nem olyan nagy. Szóval nincs nagy jelentősége ennek a tulajdonságnak.
Mindebből következik, hogy a réz a nyerő anyag.

Amúgy a fajhő és a hőleadás/felvétel sebessége nincsenek összekapcsolva, valamennyire variálhatók egymástól függetlenül (pl. ha fényes vagy matt felületű a felület, esetleg fekete vagy fehér ugye).

Aki angyalt keres, de csak a szárnyakra figyel, könnyen lehet, hogy libát visz haza

(#17) renegade válasza atus (#13) üzenetére


renegade
aktív tag

gyorsabb voltál
(meg némileg szakszerűbb is :) )

Aki angyalt keres, de csak a szárnyakra figyel, könnyen lehet, hogy libát visz haza

(#18) atus válasza Tibisz (#15) üzenetére


atus
senior tag

A három általam említett hűtő bármelyike a legmélyebb álmából felébresztve is földbe tiporja a Zalman kombóját.

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#19) gesuz válasza atus (#18) üzenetére


gesuz
senior tag

Ezek egyikét sem találtam a google-vel:)
Mármint boltok árlistáját kerestem:)

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#20) fLeSs válasza atus (#13) üzenetére


fLeSs
nagyúr

jó az az SLK900U egy 1700rpm-es ventivel is :DDD

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#21) Tibisz válasza atus (#18) üzenetére


Tibisz
aktív tag

Erre azért ne fogadj! Esetleg tesztek melyek ezt alátámasztják?

(#22) VladimirR


VladimirR
nagyúr

Es mia a helyzet a vizhuto blokkjaval, es hocserelojevel?
Ott melyikhey melyik anyag a jobb?
Miert?

(#23) gesuz válasza VladimirR (#22) üzenetére


gesuz
senior tag

Házilag készített vízhűtő blocknál egyértelműen a réz, mert az forrasztható.

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#24) PeliScan válasza VladimirR (#22) üzenetére


PeliScan
addikt

Hát, az eddigiek alapján akkor az alu, mivel itt már nem a hő elszállítása a fontpsabb, hanem a leadása a víznek... persze ez csak józan (paraszti?:DDD) ész.

(#25) LukE válasza gesuz (#23) üzenetére


LukE
veterán

az alu, mert azt megbirod munkálni:) (ha meg nemm profin, akkor eláztatod a géped, haver saját plexi tetejű blokkját az alaplapja bánta)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#26) VladimirR


VladimirR
nagyúr

Nem csinalnam csinaltatnam ismerossel, ert hozza, van szerszam, gep, minden.
Csak a teljesitmeny szamit, a megmunkalhatosag nem. A plexi kurv@ jo otlet, THX.

(#27) LukE válasza VladimirR (#26) üzenetére


LukE
veterán

plexi könnyű meg dizájnos, de vastag darab legyen, és jó szigetelés, meg nem azonos a hőtágulásuk, emiatt ázott el haver lapja:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#28) VladimirR válasza LukE (#27) üzenetére


VladimirR
nagyúr

bocs de mi az az LN2?

(#29) renegade válasza PeliScan (#24) üzenetére


renegade
aktív tag

a víz felé irányuló hőcsere-kapacitás egyáltalán nem biztos, hogy uaz mint a levegő felé irányuló! Sőt.
Egyébként mindenképpen sokkal jobb, vagyis valószínűleg még jelentéktelenebb a kettő közti különbség.

Aki angyalt keres, de csak a szárnyakra figyel, könnyen lehet, hogy libát visz haza

(#30) renegade válasza renegade (#29) üzenetére


renegade
aktív tag

mármint a réz és alu közti különbségnek még kisebb a szerepe.

Aki angyalt keres, de csak a szárnyakra figyel, könnyen lehet, hogy libát visz haza

(#31) LukE válasza VladimirR (#28) üzenetére


LukE
veterán

ja, folyékony nitrogén:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#32) VladimirR válasza LukE (#31) üzenetére


VladimirR
nagyúr

Azert az ar es a megvalosithatosag is szamit.
Itt falun nincs a boltban, de szerintem nem is tudnanak beszerezni. :)

(#33) LukE válasza VladimirR (#32) üzenetére


LukE
veterán

csókolom kérek 20 deka parízert, 4 zsömlét és 2 liter folyékony nitrogént:)

keríts 1 kísérleti fizikust, biztos van neki:) annyira asszem nem drága, párszáz/liter, persze szállítás, tárolás...

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#34) VladimirR válasza LukE (#33) üzenetére


VladimirR
nagyúr

Es a nitrogent mivel hutom? Parizerrel?? :DDD

(#35) renegade válasza VladimirR (#34) üzenetére


renegade
aktív tag

A nitrogént nyomásszabályozós ún Dewar-edényben (magyarul termosz) tárolják. Magát hűti, ahogy párolog. Csak közben ugye fogy, ezt lehet csökkenteni azzal ha vmennyire nyomás alatt tartod ill. megfelelően szigetelted az edényt.
Magyarországon ha jól emlékszem a Linde nevű cégtől tudsz vásárolni folyékony nitrogént, ha megfizeted, leviszik falura is... ha esetleg mégsem ők forgalmazzák tutira meg tudják mondani ki foglalkozik vele.
Vagy marad a parizer... :)

Aki angyalt keres, de csak a szárnyakra figyel, könnyen lehet, hogy libát visz haza

(#36) VladimirR válasza renegade (#35) üzenetére


VladimirR
nagyúr

A miskolci Linde-gáz-ra gondolsz?

(#37) Norbertpower


Norbertpower
tag

Ezt azért nem mondjátok komolyan Foly.NITROGÉN
Azért nem ez lesz a legelterjettebb :DD
Persze láttam már ilyet az egyik topikba : Nem semmi....
Tényleg ha valaki tud ilyen képeket dobjon be egy linket...

BMW + a ménes :DDD

(#38) LukE válasza Norbertpower (#37) üzenetére


LukE
veterán

:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#39) gesuz válasza LukE (#38) üzenetére


gesuz
senior tag

A jég vezeti az áramot?

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#40) LukE válasza gesuz (#39) üzenetére


LukE
veterán

nemtom, de P4-et tuningolt, annak meg úgyis mind1:DDD

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#41) gesuz válasza LukE (#40) üzenetére


gesuz
senior tag

Ha rövidre zárja az alaplapot akkor nem:(

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#42) beeboy válasza gesuz (#39) üzenetére


beeboy
addikt

A vízjég annyiban veszélyes, hogy a felületén általában kicsapódik a víz, így vezeti.
Amúgy a víz se vezetné, de csak ha desztillált, töktiszta dehát ilyen nemnagyon van.

Nem vagyok intelligens. Én AMDligens vagyok...

(#43) Szalma válasza beeboy (#42) üzenetére


Szalma
őstag

(Minden víz vezet, mert tele van hidroxid és oxónium ionokkal... Csak nem olyan veszélyes mértéken vezető, mint sokan hiszik...)

Szeretettel:
Szalma

(#44) HEBI válasza Szalma (#43) üzenetére


HEBI
senior tag

Azért a kádba ne próbáld ki!

A csiga nem lassú állat, csak nagy a súrlódása...

(#45) Szalma válasza HEBI (#44) üzenetére


Szalma
őstag

:) :) Hehe. Azért a PC-ben lévő max. 24V feszültséget eléggé ''lassan'' vezeti. Persze vezet az rendesen, nem érdemes beáztatni az alaplapot vízbe...

Szeretettel:
Szalma

(#46) beeboy válasza Szalma (#43) üzenetére


beeboy
addikt

A vegytiszta víz nem vezető (legalábbis én még így tanultam).
Folyadék ellenállása: 1 cm3 folyadék (kocka) tartály - szembenlévő lapok vezetők (felület 1-1 cm2) és mérés: víz kb. 1 M_ohm ellenállás. Trafóolaj 10-100 asszem.

Próbáld ki, de ha egy csepp izzadság belekerül annyi ;]

Nem vagyok intelligens. Én AMDligens vagyok...

(#47) andorpapa


andorpapa
őstag

Csak egy pillanatra ugrottam be, és Atus kollégát kell éltetnem, mivel nagyon korrekt magyarázatot adott. Ráadásul meg kell védenem őt. A Zalman hiába divatos cucc manapság, azért egy Swiftech MCX462+ vagy egy Thermalright SLK-900U szarrá alázza a 7000-es Zalmant is, na meg egy Alpha PAL8942 is veri. És akkor még nem is beszéltünk a Thermalright régebbi coolereiről, pl. az alu-réz AX-7-ről vagy a Vantec TMD-s hűtőjéről, az Aeroflowról. Mindegyik jobb a Zalmannál, az már más kérdés, hogy itthon nem kapható egyik sem. De ettől még nem kell elájulni a Zalman ''erejétől''.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#48) Szalma válasza beeboy (#46) üzenetére


Szalma
őstag

(Ez így jól hangzik, de csak kis feszültségeknél igaz. Sajnos a fesz. növelésével csökken az ellenállása is. Hamar ''nyúlik''. :) Mértem. )

Szeretettel:
Szalma

(#49) Tibisz válasza andorpapa (#47) üzenetére


Tibisz
aktív tag

Bocs, de ha más nincs itthon akkor melyik a legjobb hűtő, ami:

-jól hűt,
-csendes nem is hallod,
-jól néz ki, nem egy tákolmány,
-megfelelően és egyszerűen lehet rőgzíteni?

(#50) andorpapa válasza Tibisz (#49) üzenetére


andorpapa
őstag

Bocs, de én nem is mondtam, hogy itthon nem a Zalman a legjobb. Csak annyit, hogy tényleg nem kell isteníteni a Zalmant. Korábban ugyanez volt a Thermaltake-kel is. És Ausztriától kezdve Csehországig mindenhol kapni Swiftech és Thermalright cuccokat, ami ugyan nincs olyan közel, mint a legközelebbi Mistral, és nem is olyan olcsó, de még mindig jobb, mint ha Jenkilandbe kellene kimenni ilyesmiért. Atus azt állította, hogy a Swiftech, az Alpha és a Thermalright veri a Zalmant, ez pedig megkérdőjelezhetetlen tény. Az elérhetőség más téma, de erről nem is volt szó, valamint a topic is inkább a hűtők képességeiről szól, nem pedig a beszerezhetőségükről.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.