Hálózati beállítások
Ezt a menüpontot kell legfigyelmesebben beállítani. Mivel ha itt valami rosszul kerül rögzítésre, akkor sok bosszús óra következik, mire az ember rájön mit rontott el (az IP cím végződés mit nem tud okozni, ha csak egy szám van elírva).
Általános beállítások
Érdemes kézzel beállítani, főleg ha otthoni hálón kívül is szeretnénk használni!
A routerünkben osszunk fix IP-t a NAS-nak. Ha nem lehet, akkor itt állítsuk be. Általában 192.168.0.1 vagy 192.168.1.1, esetleg 192.168.2.1 az alapértelmezett router címe. Ha nem tudjuk, nézzük meg a routerben. Ezután az utolsó számjegy is egyezzen! Nálam (UPC router) 192.168.0.1. A netmask általában 255.255.255.0.
Hálózati interfész
Itt tudjuk automatán vagy kézi beállítással megadni az eszközünk IP címét. Kézi beállítás a javasolt!
Az előbbiekből kiindulva: 192.168.0.2.
IPv4 és IPv6 beállítást is megtehetünk.
Minden beállítás után keressük az Alkalmaz gombot! Majd várjunk türelemmel.
A Web konfigurátorban beállíthatjuk a HTTP és HTTPS kapcsolatok lehetőségét és azok portjait.
UPnP (Universal Plug-n-Play)
Ha az IP címünk nem fix, akkor bizonyos időközönként új dinamikus IP címet kapunk.
Ha routerünk UPnP kompatibilis, látjuk a beállításokban is az IP címünkkel együtt.
Elérkeztünk az egyik legfontosabb beállításhoz, az UPnP port mappinghoz.
Otthoni használathoz nem szükséges portot nyitni!
Kizárólag azt engedjük ki, amire szükségünk van, lehetőség szerint maguk adjunk, jelöljünk ki portot a szolgáltatáshoz. Megfelelő védelemről (jelszavas hozzáférés, csak olvasási jogok adása, vagy hozzáférés megtagadás) gondoskodjunk.
Itt tudjuk kinyitni a megfelelő portokat, a hozzá tartozó szolgáltatásokhoz. Bizonyos esetekben nem elég engedélyezni vagy telepíteni a szolgáltatást, ezért ha ezt nem tesszük meg, akkor nem minden működik megfelelően!Figyelem: az 5000 és 5001 portot több szolgáltatás is használja, kizárólag csak egy engedélyezhető. Sajnos választani kell, melyiknek adunk engedélyt.
Amit nem engedünk ki, azok is szépen várnak az engedélyükre.
DynDNS (Dynamic DNS)
Amint az előbb említettem, az otthoni felhasználók többségének nincs az internetről elérhető fix IP címe. Ezért, egy DynDNS regisztrációval ezt kiváltva, mindig el tudjuk érni a gépünket külső hálózatról, mintha fix IP-nk lenne. Lehetőség van DynDNS szolgáltató beállításra, ha már van nekünk. De a Zyxel is szolgáltat DynDNS-t! Ehhez csak a mycloud.zyxel.me címen kell regisztrálnunk. Ezután, a sajátneved.zyxel.me címen tudjuk elérni a gépet továbbiakban. Kizárólag a külső hálózatról!
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!