Hirdetés

Vega Q7108 tablet: netbook helyett

A Vega nem túl hangzatos nevű tabletjének bemutatása, és egy korosnak számító netbookkal való összehasonlítása.

Hardver, szoftver

Ezért a pénzért szerintem egy egész korrekt belsőt kapunk, az Allwinner 4magos A31 nevű SoC-ja duruzsol a burkolat alatt, a 4 Cortex-A7 mag egyenként 1 GHz órajelen üzemel. Grafikus meghajtásért a PowerVR SGX 544MP felel, OpenGL ES 2.0 támogatással. Memóriából 1 GB DDR3 került bele, míg belső tárhely 8 GB, amelyből természetesen lecsippant a rendszer magának némi helyet. Számomra ez kicsit sovány, éppen ezért beszereztem CL10-es 32 GB-os micro-SD memóriakártyát, amivel már igen jó tárhelyem van.

A szoftver a teljesen csupasz Android 4.2.2, melyet ez a hardver véleményem szerint igen kellemesen meghajt, szépen akadásmentesen lehet navigálni a menüben, főképernyőn, böngészőben. Gyors a képek váltása, kétujjas nagyítás röccenésmentes, továbbá simán lejátssza az 1080p-s videókat, egyszóval elégedett vagyok a tempóval.

Hirdetés

Leteszteltem Quadranttal és Antutuval a masinát, mind a kettő számomra elég impozáns értéket adott, teljesen szűz rendszeren a Qadranttal 2989 pontot kapott, az Antutuval pedig 21065 pontot, megelőzve sok márkás és drágább eszközt. Leszögezném nem vagyok túlságosan jártas a tesztprogramokban, de jó érzéssel tölt el a végeredmény, ellenben ezt árnyékolja az, hogy ezek a szintetikus tesztek gyakran fals értéket mutatnak.
Tehát kéretik az eredményt fenntartással kezelni! Míg másnál is ezzel a tablettel az Antutu hasonló eredményt ért el, addig az Antutu X verziója már csak 11-12 ezer közötti pontszámot adott. Persze még ez sem jelent rossz értéket, azért jól mutatja, hogy valami gond van a sima Antutu-val.
Igazából nem is a pontszámok és a tesztprogramok a lényegesek, hanem a tapasztalatok, és a valós, hétköznapi tempó ami igazán számít.

Egyébként a készülék melegedése teljes terhelés alatt azért érződik, az alumínium hátlap szépen langyosodik a kezünkben.

A masina működéséről egy rövid videó:

Kijelző:

Számomra egyik legfontosabb kritérium, amelynek meg kell, hogy feleljen a masina, hogy IPS kijelzője legyen, annak minden előnyével. Nem akartam rossz betekintésű szögekkel rendelkező, nehezen olvasható, TN paneles tabletet. Kijelzőben felül is múlta a kicsike az elvárásaimat, mert minimum 1024 x 600-as felbontás helyett 1280 x 800-as felbontása van, és természetesen IPS paneles. A betekintési szögek nagyon jók, szép kontrasztos a kép, oldalról nézve leginkább egy kis sötétedés jellemző. A pixelsűrűség bár nem csúcskategóriát idéző, de azért 215 PPI-vel abszolút semmi okom nem lehet panaszra, nagyon szép a kép. (Antutu valamiért 160 PPI-nek írja a kijelző pixelsűrűségét, fogalmam nincs miért)

Sajnos mérőműszerek hiányában nem tudok pontos értéket mondani, de annyi biztos számomra, hogy a háttérvilágítás a legalacsonyabb fényerőn is picit erős, gyakran a Screen Filterrel leszabályozom magát a kijelző fényerejét, amely a háttérvilágítást bár nem befolyásolja, de segít annyit levenni a világosságból, hogy sötétben nem ég ki a szemem. Láthatóság napsütésben is egész jó, természetesen közepes és afölötti háttérvilágítást feltételezve.

Az érintést természetesen kapacitív módon érzékeli a kijelző, maximum 5 pontban. Talán egyedüli hátránya az érintőpanelnek, hogy a széleken enyhén érzéketlen, illetve inkább pontatlan, de ezzel együtt lehet élni. Plusz pont, hogy a kijelző gyárilag fóliázott, bár elég rosszul van felhelyezve, egy-két helyen buborékos, illetve por van alászorulva, és gyárilag karcos is a felülete. Tehát a fóliát valószínűleg cserélni fogom, esztétikai okokból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények