Hirdetés

TOSHIBA Satellite A300-1NO notebook

Tesztek II, egyéb tapasztalatok, végszó

Tesztek II, egyéb tapasztalatok, végszó

VIDEOKÁRTYA TESZT

A laptop ATI Mobility Radeon HD 3470 videokártyával van felszerelve. Ez a HD 3450 nagytestvére. Gyakorlatilag az egyetlen különbség a magasabb órajel. A GPU órajele 680 MHz, a memóriáé 800 MHz. A kártya 55nm-es gyártástechnológiával készült és támogatja a DirectX 10.1-et. A memóriavezérlő 64 bites, a kártyán 40 komplex shader egység teljesít szolgálatot. A kártya rendelkezik az ún. AVIVO HD technológiával, ami által a kártya grafikus motorja dekódolja számunkra a HD videó anyagokat. A kártya teljesítménye csak korlátozottan alkalmas játékok futtatására. Senki ne álmodjon arról, hogy a Crysis játékot nagy felbontáson futtassa, ez a kártya nem erre lett kitalálva. De régebbi játékok, mint például a F.E.A.R. vagy Company of Heroes 1024x768-as felbontáson még eldöcög közepes részletességi beállítások mellett. Nem is a játék miatt választottam ezt a gépet és videokártyát, inkább a multimédiás képességei miatt. Nem nagyon játszom a géppel, csak a Microsoft Train Simulator programját szoktam használni magyar pályákkal, mozdonyokkal és vagonokkal kiegészítve. Minden esetre ez a kártya a tesztek szerint gyorsabb az Nvidia 9300/9400-as laptopba szánt kártyáinál. Mivel összehasonlítási alapom nincs, ezért egyszerűen lefuttattam a 3DMark06 programot. Ez a program még a komolyabb asztali videokártyákat is képes alaposan megizzasztani. A teszt eredményét az alábbiakban közlöm:




UPDATE. Miután többen jeleztétek, hogy a videokártya által elért 3DMark06 eredmény nem túl erős, neki álltam frissebb meghajtó programot keresni a VGA kártyához. Nagy meglepetésemre nem találtam az AMD/ATI hivatalos oldalán Mobility Catalyst drivert a 3470-es kártyához. Így nekiálltam olvasgatni a neten ebben a témakörben. Így akadtam rá a DRIVERHEAVEN oldalára, ahol segítenek a felhasználónak működésre bírni (némi trükkel) az asztali gépekhez szánt hivatalos Catalyst drivereket az összes Mobility Radeon kártyával. Követtem az oldalon leírtakat, és telepítettem/frissítettem a VGA kártya meghajtó programját. A módosított asztali Catalyst (9.6-os verzió) érdekes módon a kártyámat ATI MOBILITY RADEON HD 3450-nek azonosította. Lefuttattam ismét a 3DMark06 programot. Az eredmény meglepő lett:




Látványos javulás! Ráadásul a Microsoft Train Simulator-ban addig tapasztalt kisebb hibák (pld. egy-egy mozdonynál/kocsinál hiányzó kerekek) szépen megoldódtak.

CD/DVD ÍRÓ TESZT

A Toshiba A300-1NO laptop MATSHITA DVD-RAM UJ880AS optikai egységgel van felszerelve. Alábbiakban az optikai egység tulajdonságait vehetjük szemügyre a Nero InfoTool jóvoltából:

A teszthez egy RICOH 16x DVD+R lemezt használtam (médiakód: RICOHJPN R03). Ez a lemez nagyon jó ár/érték aránnyal bír, sokat használtam már belőle, nagyon megbízható terméknek találom, az erős felső-középkategóriás írható DVD-k közé sorolnám. A lemezt maximális sebességen pörköltem (ez a laptop optikai meghajtójánál 8x), majd a megírt korongot az asztali gépem BENQ DVD LS DW1655 optikai meghajtójával teszteltem.

Az eredmény átlagos írási minőséget mutat: kicsit magas a Jitter maximális értéke, illetve a lemez közepétől kifelé haladva található PI hibák száma. Ugyanilyen lemez a BENQ írójával pörkölve 95-98 pontos minőségi eredményt produkál. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a BENQ DVD LS DW1655 DVD író az egyik legjobb napvilágot látott lemezpörkölő egység…

TOVÁBBI TAPASZTALATOK, VÉLEMÉNYEK

A merevlemez a Western Digital terméke, típusszáma WDC WD2500BEVS-26UST0, S.M.A.R.T. tanúsítvánnyal rendelkezik. Névleges tárolókapacitása 250 Gb. Ez átlagosnak számít a mai laptopok világában. Sebességét nem mértem, mivel egyrészt nem rendelkezek komplex tesztelő szoftverekkel, másrészt különösebben nem érdekel a sebessége. Mindennapi használatra tökéletesen megfelel. A merevlemezt nagyon csendes működés jellemzi, szinte hangtalanul végzi a dolgát.

A firewire vezérlésében a Ricoh RL5C832 lapkája teljesít szolgálatot. Firewire és USB sebességet nem mértem. Az okok ugyanazok, mint a merevlemeznél említettek.

A képernyő gyártója az LG – Philips, a modell neve: LP154WX4-TLC8. A képernyő típusa: 15.4" LCD, WXGA felbontással (1280 x 800). A kijelző fényereje erős napsütés mellett is elfogadható, főleg ha áramforrásra csatlakoztatva üzemeltetjük a gépet. Kontrasztértékét szintén jónak találom, színhűségét átlagos felettinek érzékelem laptop viszonylatban. Bevilágítás főleg a képernyő alján észlelhető, a betekintési szögeket laptop kategóriában jónak ítélem. Az élességgel nem akadt gondom, a válaszidő sem rossz. Irodai munkára, filmnézésre, némi játékra és otthoni képszerkesztésre tökéletesen megfelel. Aki komolyabb grafikai munkára szeretné használni a gépet, az élhet a bőséges kimenetekkel (VGA, S-Video és HDMI). Az újabb és modernebb minőségi kijelzőket felszerelték HDMI csatlakozással, így a lehető legtökéletesebb jelátvitel valósítható meg a gépünk és egy külső modern monitor között. A videokártyánk bőséges tartalékokkal szolgál ilyen téren, így a grafikai munka sem jelenthet akadályt.

A beépített webkamera és mikrofon jól végzi a dolgát, Skype-olásra tökéletesen megfelel. A webkamera 1,3 megapixeles, gyenge fényben és neonvilágításban is jól végzi a dolgát. A mikrofon picit gyengébben teljesít, közelről kell bele beszélni vagy hangosan, amennyiben távolabbról beszélünk a partnerünkkel. Külső mikrofon használata csak akkor ajánlott, ha komolyabb hangfelvételt szeretnénk a laptoppal készíteni.

A vezeték nélküli hálózat vezérlőjét az INTEL szolgáltatja, mégpedig Intel WiFi Link 5100 Series néven. Az egység támogatja az IEEE 802.11a/b/g valamint az újabb Draft-N szabványt is, ami a 2.4 GHz és 5.0 GHz közötti spektrumban mozog, akár 300 Mb/s-os fogadó sávszélességet is biztosítva a felhasználónak. Ez majdnem ötszöröse a régebbi IEEE 802.11a/b/g szabvány által elérhető sebességnek. Ugyancsak figyelemre méltó, hogy az újabb szabvánnyal felszerelt 5100-as vezérlő nagyobb hatótávolságot nyújt a korábbi vezérlőkhöz képest, legalábbis a gyártó szerint. A való életben ezt nem próbáltam, elég furán nézne ki, ha laptoppal a kezemben az utcámban araszolgatnék, próbálgatván a hatótávolságot. A vezetékes hálózatot a Realtek RTL8139/810x teljesen átlagos kártyája biztosítja. A Bluetooth®-al nem sokat foglalkoztam, a Sony-Ericsson W880i telómmal tökéletesen működik a kommunikáció.

A hangkártya elég jónak számít laptop kategóriában, HD Audió támogatással bír, a kakaót a Realtek ALC268 hangkeltője szolgáltatja. Próbáltam felvételeket is készíteni a hangkártyával. Nyilvánvaló, hogy egy külső profi hangkártya más minőséget produkál, de integrált termék lévén a teljesítmény és minőség nem nevezhető rossznak. A Harman Kardon® hangszórókat már eleget dicsértem, tényleg szenzációsak laptop kategóriában.

Az akkumulátor lítiumionos technológiával bír, üzemideje sajnos elég rövid, átlagos/átlagon aluli. Irodai munkával kb. 2 órát bír a készülék dolgozni akkumulátoros üzemmódban. Segítségünkre lehet a Toshiba Power Saver programja, amivel némi hasznos energiát lehet megtakarítani. Talán az akkumulátor üzemideje a készülék leggyengébb pontja. Engem ez különösebben nem zavar, mivel általában áramforrás közelében dologozok.

Használat közben túlmelegedést vagy forrósodást nem tapasztaltam a készüléknél. A ventillátor csak ritkán kapcsolt nagy sebességre, akkor is csak rövid ideig. A laptop viszonylag csendben és hűvösen végzi a dolgát. Használata kellemes, igazi minőségi termék élményét nyújtja használójának.

VÉGSZÓ

Nehéz összefoglalni röviden az leírtakat. Jó érték/ár kategóriájú notebookot ismertem meg, használata végig kielégítő volt. Lassan már egy bő hónapja szinte naponta dolgozok vele. Jó felszereltséggel, szolid teljesítménnyel rendelkező termékről van szó. Nem bánom, hogy megvettem, ha ismét laptopot vásárolnék, ugyanezt választanám. Következzenek a pozitív és negatív tulajdonságok összegezve:

Pozitívumok:

- jó érték/ár/teljesítmény arány

- minőségi alkatrészek, minőségi anyag, borítás és összeszerelés

- rengeteg csatlakozó, jó bővíthetőség

- jó multimédiás képességek

- kiváló hangszórók

- kommunikációs lehetőségek széles tárháza

- ATI Mobility Radeon HD 3470 videokártya

- nincs rajta előtelepített Windows Vista

- elérhető Windows Xp driverek

Negatívumok:

- gyenge akkumulátoros üzemidő

- türelmet és némi szakértelmet igénylő telepítés

- várakozáson aluli memória írási és memória másolási eredmények

karmester