Hirdetés

TOSHIBA Satellite A300-1NO notebook

BIOS, telepítési műveletek

BIOS, telepítési műveletek

A laptop BIOS-a bekapcsolás után az F2-es billentyűvel hívható elő. A BIOS a legalapvetőbb funkciókat tartalmazza. Dátum, idő, boot sorrend beállítható, finomhangolás és tuning lehetőség nincs. A videokártyának van saját memóriája, de szükség esetén a RAM-ból képes memóriát elvenni az optimális működés biztosításának érdekében. Ezt manuálisan nem lehet a BIOS-ból állítani. Van viszont lehetőség az Advanced menüben a SATA Controller Mode-nál az AHCI átállítására Compatibility-re.

Így elvileg telepíthető a Win XP anélkül, hogy integrált SATA driveres telepítő lemezt készítsünk. Az utóbbi napokban olvastam fórumokon, hogy az ilyen telepítés után egyeseknek gondjai akadtak az operációs rendszer megfelelő működtetésével, illetve az Intel driverek telepítésével. Mivel ezt az utat nem jártam végig, semmilyen tapasztalattal nem rendelkezem, így tanácsot sem tudok adni. Én az integrált SATA driveres Win XP CD-vel való telepítést választottam. Az nálam tökéletesen működött. Ha jó az integrált SATA driveres telepítő CD, a Windows XP minden BIOS-beli állítgatás nélkül simán telepíthető a számítógépre. Ha a telepítés elején látjuk a számítógép merevlemezét, ez biztosít minket arról, hogy a SATA driver integrálása a telepítő CD-be sikeres volt.

A Windows Xp operációs rendszer telepítése után rátérhetünk a driverek telepítésére. MINDIG kezdjük az Intel Chipset Software Installation Utility-val és az Intel Matrix Storage Manager-el. A Toshiba honlapjáról letölthető Intel meghajtó programok verziószámra hivatkozva hibajelzést produkálnak telepítés közben. Eléggé bosszantó volt szembesülni ezzel a hibával. Az Intel Chipset Software Installation Utility telepítése után az Intel Matrix Storage Manager telepítés közben fájlverziókra panaszkodva mindenféle nehezen megválaszolható kérdéssel zaklatja a szegény felhasználót. Ezért ezeket a meghajtó programokat erősen ajánlott az INTEL honlapjáról letölteni! Így nem fogunk problémákba ütközni a telepítés során.

Ezek után következik a videokártya, hangkártya, hálózati vezérlő és egyéb eszközök telepítése. Rögtön az elején felnyomtam az EVEREST programot, mivel a modemhez és a vezeték nélküli hálózathoz több gyártó meghajtó programját is kilistázza a Toshiba honlapja. Az EVEREST segítségével tudtam meghatározni a modem és vezeték nélküli hálózat gyártójának nevét, illetve az eszközök típusszámát. A modemhez a Toshiba meghajtó programja szükségeltetik, míg a vezeték nélküli hálózathoz az Intel® PRO/Wireless 3945/4965/5100/5300 XP32 meghajtó programja. Az utóbbit úgy érhetjük el, ha a Toshiba honlapján a kilistázott meghajtó programoknál arra a Wireless Lan Driver-re kattintunk, ami után az Intel neve szerepel. Mielőtt a Toshiba segédprogramjaira térnénk, telepítsük először a Toshiba Common Module programot. A többi telepítése utána simán fog menni. Egyes fórumokon panaszokat lehet olvasni a Toshiba Power Saver programjáról. Nálam ez egyáltalán nem jelentkezett. Mindenesetre csak akkor ajánlatos a Power Saver programot telepíteni, ha már végeztünk minden meghajtó és Toshiba segédprogram telepítésével. Ez olyan magánvélemény kategória.

Még egy probléma szokott fennállni, nálam is előfordult. Bizonyos CD/DVD író programok, illetve emulálók telepítése közben/után az optikai meghajtó eltűnik a rendszerből. Egyszerűen nem lehet látni sem a Saját Gépben, sem a Windows Intézőben. Létezik megoldás a Toshiba honlapján erre a problémára. Kattints ide! A szükséges műveletek elvégzése után előfordulhat, hogy bizonyos CD/DVD író programokat vagy virtuális optikai meghajtókat emuláló programokat újra kell telepíteni!

Végül még pár megjegyzés: érdemes egy olyan programot is telepíteni a gépre, amely képes lementeni egy másik merevlemezre vagy partícióra a teljes rendszert. Rögtön a Windows telepítés elején partícionáltam a merevlemezt, majd a későbbi telepítések és új programok hozzáadása közben többször is készítettem biztonsági másolatot a rendszerről (nálam C meghajtó) a másik partícióra (D meghajtó). Az ilyen műveletekkel sok fejfájástól és bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat! Ezen kívül érdemes minden dokumentumot, képet, multimédiás anyagot, személyes dolgot egy másik partícióra vagy merevlemezre menteni. Így egy esetleges rendszer összeomlás vagy végzetes vírustámadás esetén nem kell aggódnunk a személyes dolgaink biztonsága és visszaszerezhetősége felől. Ha több programot is telepítünk a gépünkre, erősen ajánlatos egy REGISTRY/RENDSZER karbantartó programot is telepíteni, hogy a felesleges szemét, rossz hivatkozások vagy hiányzó „.dll” fájlok okozta problémáktól mentesek legyünk! Bőven találunk az Interneten ingyenes rendszerkarbantartó programot. Nemrég a LOGOUT-on is napvilágot látott egy nagyszerű bemutató cikk az egyik ilyen ingyenes rendszerkarbantartó programról: Advanced SystemCare 3.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!