Hirdetés

myPhone 1060 Grand – nagyapa mobilja

Nagyszülőnek mobilt venni nem egyszerű feladat. Vajon egy kis lengyel cég, a myPhone mit kínál e téren?

Menürendszer és funkciók

Menürendszer és funkciók[

A készüléket a piros gomb hosszan nyomva tartásával tudjuk bekapcsolni, ilyenkor megelevenedik a 128x64 pixel felbontású, monokróm kijelző, melyet a felharsanó „myPhone-induló” kísér, melyet a profilok szerkesztésekor tudunk megváltoztatni, vagy kikapcsolni. A főképernyő és a menü egyaránt végtelenül egyszerűsített, a kezdőképernyő közepén az aktuális idő látható nagy méretben, alatta a szolgáltató neve, a bal felső sarkban a térerősség jelző és az aktuális profil ikonja, jobb szélen pedig az akkumulátor töltöttség jelzője.
Innen három irányba tudunk tovább lépni: a zöld gomb hatására elénk táruló hívásnapló listás nézetben jeleníti meg az eseményeket, a tárolt névjegyek a teljes kijelzőt elfedik (név és szám kijelzéssel), amennyiben a hívó telefonszáma nem található meg kontaktjaink listáján, a bejegyzés csak egy sornyit takar a látható képből. Egy elemről a zöld gomb megnyomásával tudunk meg további információkat, újbóli gombnyomásra kezdeményezhetünk valamilyen kommunikációs interakciót az illetővel.

A középső billenő gombok közül az alsó a telefonkönyvbe visz, melyben a SIM kártya egy szám - egy név párosáig terjedő tárhelye mellett telefon 100 névjegyig terjedő adatbázisát is használhatjuk.
Ez utóbbi olyan előnyökkel rendelkezik, mint az adott nevekhez rendlehető csengőhang, vagy az előre definiált öt hívócsoport (barátok, család, VIP, üzlet, egyéb) valamelyikébe történő kategorizálás lehetősége.

Hirdetés

Ennek kapcsán megemlíteném, hogy bár a függőleges menüpontok közt a kijelző alatti középső, kettős gombot használhatjuk, egyes beállítások megváltoztatása oldalirányba történő navigálást követel, melyet a 4-es és 6-os billentyűvel oldhatunk meg.
A telefonkönyv elég ebben a kategóriában, de akad egy kis hiányossága, mely inkább csak berögződésből nevezhető hibának: A mentett számok közt legfeljebb az adott névjegy szerkesztésekor jöhetünk rá, hogy az illető telefonszámát melyik névjegyzékben tároltuk, vajon kártyacsere esetén marad-e a készülékben.

A középső gomb felső részét megnyomva a főképernyőről a menübe ugorhatunk, mely hét menüpontból áll, pontonként szedve láthatjuk őket egy név és egy animált ikon felosztásban. Az első menüpont a már kitárgyalt telefonkönyv, azzal a különbséggel, hogy innen belépve tudunk keresni, rendezgetni névjegyeinket, megtekinteni a memória állapotát. Sőt, itt tudunk a hívócsoportoknak egyedi csengőhangot adni – a gyári kínálat választékából, természetesen.

A Hívások menüpont a hívásnaplót és a telefonálással kapcsolatos beállításokat rejti magában. Utóbbihoz tartozik többek között a hívószámkijelzés, a hívásvárakoztatás és az átirányítás mellett a haladó funkciókon belül fellelhető tiltólista funkció, mellyel az itt rögzített számokat automatikusan elutasíttathatjuk a készülékkel.

Az üzenetek menüpontjában sincs luxus, a legfeltűnőbb hiányosság, hogy a kimenő üzenetek mappa, mint olyan nem létezik, bár az is igaz, hogy a célcsoport nem épp a masszív sms-ezésről híres, így ez a hiány sem nevezhető éppen komolynak. A bejövő üzenteknek a SIM kártya mellett a belső memóriában is jutott hely, a beállításokban dönthetjük el, melyiket preferáljuk. Kapunk még előre rögzített sablonokat, melyek a tesztkészülékben lengyelül voltak megírva, de szerencsére ezek szerkeszthetők.
A szövegbevitel kissé nyögvenyelős lett, a szoftver ugyanis rögtön hét billentyűzet kiosztást ismer, a magyar, az orosz és sztenderd angolszász abc kis és nagybetűs változatai külön-külön kiosztásnak minősülnek, ezek és a numerikus elrendezés között írás közben a kettős kereszt billentyűvel válthatunk. A probléma ezzel csupán az, hogy a kis és nagybetű között váltás esetén adott esetben az össze kiosztáson végig kell lépkednünk, a váltás – ahogy maga a szövegbevitel is –kissé lassúcska. A beírt szöveget a piros gomb nyomkodásával tüntethetjük el, értelemszerűen ez billentyű a menüben a visszalépés funkciót képviseli.

A Szervező névre keresztelt menüpontban az első lehetőségünk az ébresztő beállítása, azon belül is az öt definiálható ébresztés rendezgetése. Mind az öt ébresztő beállítható egyszeri ébresztésre valamint naponta vagy a hét általunk kiválasztott napjain történő ismétlődésre, amiket megfejelve az egytől tíz percig állítható szundi időtartammal a legtöbb ember igényeit maradéktalanul kielégítené. Természetesen az ébresztés kikapcsolt állapotban is működik. Azért egy kis üröm az örömben, hogy a hét napjainak kezdőbetűi az egyedi ismétlés beállításakor nem magyarul vannak feltüntetve, ráadásul hogy biztosan megzavarják nagyszülőnket, az elrendezés is a jó öreg angolszászos, azaz a hét a vasárnappal (S mint Sunday) kezdődik.Az ébresztőt követi az abszolút minimalista számológép, melynél az alapműveletek közt a fel-le gombbal tudunk váltani.

Az ezt követő SOS beállítások a hátlapi SOS gombra vonatkoznak. Itt adhatjuk meg azt a maximum öt hívószámot, amelyre a készülék a kapcsoló lefelé csúsztatásakor egy általunk előre megkomponált üzenetet küld el. Ezen felül ilyenkor a készülék az aktuális hangbeállításoktól függetlenül éktelen hangos szirénázásba kezd, melytől a gyanútlan és tájékozatlan felhasználó karja automatikusan „elhajító” görcsöt kap, szóval nem a legjobb ötlet az éjszaka közepén, álmatlanság okozta unalomból vezérelve kipróbálni ezt a funkciót. (Tapasztalat.) Annyi bizonyos, hogy baj esetén rendkívül hasznos a dolog, nem kis biztonságérzetet adhat a tulajdonosnak és környezetének egyaránt.

A beállítások közt a legérdekesebb menüpont a ki- és bekapcsolások időzítésének lehetősége, melyből négy időpontot adhatunk meg, az megadott időkben a készülék automatikusan a lekapcsolja magát, vagy feléled.

A felhasználói profilok a maga hangszóró jelzésével elég egyértelműen a hangprofilok közti váltást és azok szerkesztésének lehetőségét foglalja magában. A készülékben található csengőhangok mindegyikére jellemző az egyszerűség, van egy két dallamosabb példány is, de a funkciónak lényegében eleget tesznek.

A Szolgáltatások menüben a szolgáltató előre definiált menüpontjainak jut hely, természetesen csak akkor, ha van mit ide helyezni, más esetben csak egy „Üres” feliratot kapunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt