Előszó
Az idei év elején arra az elhatározásra jutottam, hogy lecserélem az eddig megelégedéssel használt Nokia Lumia 925-ös készülékemet egy Huawei Ascend P7-re. A váltásnak inkább érzelmi, mintsem racionális okai voltak, ugyanis amikor 2014. május 7-én bemutatták a telefont, ugyanaz a "nekem ez kell" érzés kerített hatalmába, mint annak idején, amikor Gubro cikkét olvastam a HTC Desire-ről. (Később az alapján a teszt alapján meg is vásároltam Dézikét és nem csalódtam).
Tudni kell rólam, hogy az aktuálisan használt telefonomhoz első körben mindig igyekszem a gyártó által készített kiegészítőket vásárolni, így a P7-es átvételét követően jó szokásomhoz híven rögtön elkezdtem böngészni a gyártó hivatalos oldalát, lehetséges kiegészítők után kutatva. Ekkor akadtam rá a címben szereplő eszközre, ami rögtön megfogott, mivel a weboldalon lévő leírás alapján több volt egy mezei fitneszkarperecnél.
Na, gondoltam, irány a jól bevált gugli: keressünk rá, hogy itthon merre lehet kapni eme csodát! Sajnos a keresés érdemben nem sok jó hírt hozott, ugyanis itthon még sehol sem lehet hivatalosan kapni. Nem hagyott nyugodni a dolog, így megkértem egyik kollégámat, hogy vegye fel a kapcsolatot az itthoni márkaképviselettel és ha megoldható, szerezzenek be nekem egyet teszt jelleggel, mert igen csak nagy fantáziát látok a készülékben. Két hét várakozás után meg is érkezett a készülék a legnagyobb örömömre.
Küllem, alapvető funkciók
A Talkband B1 egy világoskék-fehér színkombinációjú dobozban érkezik, melyben a karperec - gondolom, design célzattal - srégen foglal helyet.
Huawei Talkband B1 - saját dobozában
A csomagban található maga az eszköz, néhány leírás és kettő darab gumi kiegészítő. "Ez vajon mihez kellhet?" - kérdezheti az egyszeri user, de később ez is kiderül majd. Ugyanakkor hálózati töltő valamint adatkábel nem jár hozzá.
A dobozból kivéve kellemes benyomást kelt az eszköz. Az anyagának felső fele kemény műanyag, míg a szárai rugalmas gumírozott műanyagból készültek. A gumírozott szár egyik felén található a fémből készült csat, amiben szépen bele van gravírozva a Huawei felirat.
A másik száron találhatóak a csatnak kialakított lyukak, valamint ugyanitt kapott helyet az USB-s töltő csatlakozó is, amelyhez a szár végén lévő kis gumi fedél felhajtását követően férhetünk hozzá. Úgy gondolom, hogy ennél jobb megoldást nem is találhattak volna a tervezők a töltő csatlakozó megoldására.
Funkciók
A Talkband B1 alapvetően egy fitneszkarperec, ám bizonyos szempontból mégis több annál.
Az eszköz alkalmas a lépéseink, az elégetett kalóriáink valamint az alvásidőnk számlálásra. Így ennek okán az aktuális idő, Bluetooth kapcsolat, akkumulátortöltöttség visszajelzése mellett az alább felsorolt aktivitási értékeinket is megtekinthetjük az 1,4 colos hajlított kialakítású OLED kijelzőn. Ezen funkciók között a karperec egyetlen, felül/oldalt (nézőpont kérdése) elhelyezkedő gombjával tudunk váltani.
Extra funkciók, képességek
A Huawei üdvöskéje az előző oldalakon leírtak alapján úgy tűnhet, hogy egyáltalán nem tűnik ki a jelenlegi okos karperecek mezőnyéből - sőt bizonyos esetekben el is marad azoktól (pl.: Samsung Galaxy Gear Fit), ám van egy igen hasznos funkciója, amit jelenleg egyetlen konkurense sem tud felmutatni:
Huawei Talkband B1 - headsetként
Igen, jól látjátok: a fitneszkarperec központi részét egy gomb segítségével kipattintva rögtön átavanzsál egy Bluetooth headsetté. Tudomásom szerint jelenleg ez az egyetlen ilyen készülék a piacon.
Ebben az esetben már értelmet nyer a Talkban B1 mellé kapott 2 darab gumi fülpárna is, ami a csomagban volt.
A töltést a csuklópánton lévő "dokkolóban" elhelyezett 5 darab érintkező adja át a "központi egységnek".
Huawei Talkband B1 - headsetként
A headset beszédminősége kiváló, hála a kétmikrofonos zajszűrő technológiának, a hívások során mindkét fél tökéletesen hallja egymást. Bejövő hívások esetén a már korábban említett OLED kijelzőn megjelennek a hívó adatai, így a csuklónkra tekintve rögtön eldönthetjük, hogy a helyéről kipattintva a headseten, vagy közvetlenül a telefonunkon fogadjuk a hívást.
Ezen felül a készülék a gyártói információk szerint IP57-es minősítést kapott, azaz por ellen teljes mértékben védett valamint 30 percig ellenáll a víznek maximum 1 méteres mélységig. A vízállóság sok esetben jól jöhet, ha az embert futás vagy gyaloglás közben elkapja egy kiadós eső.
Ezen teszt során egy aprócska hibára bukkantam. Ha a nedvesség beszivárog az USB töltőhöz és azt nem töröljük ki, akkor a csatlakozó hajlamos korrodálódni, amire nem árt odafigyelni a későbbiekben.
Szoftver, csatlakozási lehetőségek
A Talkband B1 nem lenne teljes egy hozzá való szoftver nélkül. A gyártó által elkészített szoftver igen meglepően a Huawei TalkBand névre hallgat és jelenleg az iOS 5.0 vagy afeletti, valamint az Android 4.0 vagy afeletti operációs rendszert futtató eszközökre érhető el. A szoftver rengeteg hasznos funkcióval rendelkezik és viszonylag részletes információkat ad a napi aktivitásunkról.
Huawei Talkband B1 - kezdőoldal, lépésszámgrafikon, alvásmonitor
A kezdőoldalon ömlesztve az alábbi adatokat tekinthetjük meg:
- adott napon megtett lépések száma
- megtett távolság
- aktív mozgással töltött idő
- elégetett kalória
- adott napon aludt órák száma
- mély alvással töltött idő
- könnyű alvással töltött idő
- alvás minősége
Ha rákattintunk a megtett lépések számát tartalmazó körre, akkor ott részletesen láthatjuk egy grafikonon, hogy a nap mely időszakában hány lépést tettünk meg, valamint az előre beállított napi lépéscélunkhoz képest hány százalékon állunk.
Huawei Talkband B1 - alvásmonitorról bővebben
A fent leírtakhoz hasonlóan működik az alvásunkat monitorozó rész is, itt részletesen megtekinthetjük, hogy mikor milyen alvási stádiumban voltunk, illetve mennyi idő alatt merültünk álomba.
A napi lebontás mellett lehetőségünk van az eredményeinket heti és havi lebontásban is megtekinteni.
Huawei Talkband B1 - Beállítások, User information
A Beállítások menüpont sem maradhatott ki a programból, ezt a kezdőoldal jobb felső sarkában lévő fogaskerékre való kattintással tudjuk elérni.
Ezen menüponton belül a User information résznél tudjuk megadni a személyes adatainkat (nem, kor, magasság, testsúly), ami egyébként javasolt is.
Huawei Talkband B1 - Set Goal, Activity reminder, Smart alarm, About
A Personal Information menün kívül az alábbi funkciókat érhetjük el:
- Set Goal: itt tudjuk megadni lépésszámban, vagy kalóriában a napi célunkat;
- Activity reminder: itt tudjuk beállítani, hogy a karperec milyen időközönként, mely napokon figyelmeztessen rezgéssel egy kis mozgásra, ha inaktívak vagyunk;
- Smart Alarm: itt van lehetőségünk beállítani, hogy mikor ébresszen az eszköz valamint a beállított időpont előtt hány perccel kezdje meg az ébresztési fázist (apró rezgéseket generál, úgymond ébresztgeti az embert);
- About: itt van lehetőségünk mind a telefon, mind pedig a Talkband szoftverének a frissítésére.
Telefonunkhoz NFC-vel vagy pedig Bluetooth-szal tud kapcsolódni a karperec, utóbbiból a 3.0-ás szabványt támogatja.
Üzemidő, verdikt
A Talkband-ben egy 90 mAh-s akkumulátor kapott helyet, ami elsőre elég karcsúnak tűnhet. Ennek ellenére a gyártó a dobozon kikapcsolt Bluetooth mellett 14 napos, bekapcsolt Bluetooth mellett 6 napos, míg hívások bonyolítására 7 órás üzemidőt ígér.
Nálam a gyakorlatban ez így alakult: 3 napos üzemidő, amiben volt 5 óra beszélgetés, folyamatos Bluetooth kapcsolat és folyamatos monitorozás az alvásaimról és az aktivitásomról. Pozitívum, hogy a kijelző 5 másodperc után kikapcsol, így nem meríti feleslegesen a telepet.
Összességében elmondhatom, hogy egy nagyon kellemes okos kiegészítőt van szerencsém használni, ami a Bluetooth headsettel többet nyújt a jelenlegi vetélytársainál és jelenleg egyedülálló a kategóriájában. Persze vannak hiányosságai egy Samsung Galaxy Gear Fit-hez képest (színes érintőkijelző, pulzusmérő, telepíthető appok hiánya), de számomra a Bluetooth fülhallgató megléte bőven kompenzálja ezeket.
Végezetül pedig álljon itt a hivatalos bemutató videó az eszközről (minőségért én kérek elnézést):
Mivel a tesztben szereplő eszköz itthon jelenleg nem kapható, ezért annak lehetséges áráról valamint megjelenési időpontjáról sem nekem, illetve feltételezhetően a hazai képviseletnek sem lehet tudomása.