Hirdetés

Az NVIDIA videokártyák pozicionálása 2012 és 2025 között

Bevezetés és a probléma felvetése Az RTX 4080 megjelenése 2022-ben drasztikus, jól látható változást hozott az NVIDIA...

Az egyes termékkategóriák árának és értékének alakulása

Mielőtt belemennénk a konkrétumokba, az árakkal kapcsolatban érdemes pár kikötést tenni.
1. Bármennyire is gonosz az NVIDIA (:D), a forint árfolyamának alakulásáról nem ők tehetnek, ezért a következő elemzések az USD-s árat használják.
2. Minden egyes videokártya-modellből (pl. RTX 3070) kismillió különféle típus jelent meg, kismillióféle áron. Az elemzéshez az NVIDIA által megadott MSRP-t (Manufacturer Suggested Retail Price) használom - a Blackwell generáció megjelenésekor támadt némi ijedség, hogy ezek az árak teljesen elveszítik a jelentésüket, és a gyártók csak sokkal drágább modelleket hoznak, de így 3 hónap elteltével kezd normalizálódni a helyzet, úgyhogy egyelőre az MSRP-t még nem vagyok kész kukázni :)
3. A generációközi modellfrissítésekbe nem akarok belemenni, ezért az eredeti árakat vizsgálom, mindenféle Super változatok figyelembevétele nélkül.

Hirdetés

Nézzük akkor az árak alakulását:

Hát, ezt a grafikont meglátva eltűnt a mosolyomból az őszinteség :Y Az xx80-as kártyák árának növekedése eléggé benne van a köztudatban, a 70-esek és a 60-asok átpozicionálása pedig eddig is képben volt - viszont a jelentősen nagyobb volument mozgató alsóbb kategóriák esetében nem kicsit lep meg, hogy az áremelkedés ennyire konzekvens, kiszámítható, és egyáltalán nem az Adától kezdődik, ahol a drámaibb események történtek. Eredetileg nem is terveztem a trendvonalakat megtartani ezen a grafikonon, de a 4-es szinttől (középkategória) lefelé annyira jól illeszkednek az adatpontok, hogy érdemesnek tartottam megmutatni, milyen kíméletlen következetességgel emelkednek az árak a mindenféle marketing-varázslások mögött.

Nézzük meg számszerűen, hogyan változtak az árak a Maxwell-generáció óta (a Kepler kissé össze-vissza van árazva, ezért nem ideális alap), az elmúlt kicsit több, mint 10 évben:
Level 2: 549 USD -> 999 USD, 1.82x emelkedés, +12.7% / generáció
Level 3: 329 USD -> 749 USD, 2.28x emelkedés, +17.9% / generáció
Level 4: 199 USD -> 549 USD, 2.76x emelkedés, +22.5% / generáció
Level 5: 159 USD -> 379 USD, 2.38x emelkedés, +19.0% / generáció
Level 6: 149 USD -> 299 USD, 2.01x emelkedés, +14.9% / generáció
Level 7 (Maxwell-Ampere): 109 USD -> 179 USD, 1.50x emelkedés, +14.6% / generáció

Érdekes módon pont az xx80-as kártyákat tartalmazó 2-es szint áremelkedési mutatója a legalacsonyabb, és még akkor sem előzi meg a 3-5 szintek mutatóját, ha az RTX 4080 1199 dolláros árával számolunk. A 3-as szintet befolyásolja, hogy az ultrakompetitíven árazott GTX 970-nel indul, a 4-es szint mutatója pedig a gyengébb teljesítményű és alacsonyabb árú GTX 960 miatt ennyire magas, egyébként ott is 2.4x körül van a 10 év alatti növekedés. A lényeg viszont az, hogy mindegyik szinten 1.8-2.5-szeres emelkedés volt 10 év alatt, egyes generációkra vetítve 13-15% mértékben. Tegye fel a kezét, aki ezt a teljes termékpalettát áttekintve meglátta :)

Eredetileg eddig terveztem elmenni a cikkben, de a fenti számokat látva kvázi muszáj még egy dolgot megnézni: a teljesítmény / ár mutató alakulását, amely az egyes termékek egyik fő értékmérője. A következő grafikon azt ábrázolja, hogy az egyes generációs ugrásokkor adott szinten hogyan változott az egységnyi pénzre jutó teljesítmény:

Hát, az eddigi szép konzekvens trendvonalak után ez most egy orbitális katyvasz :D Nézzük meg az egyes váltásokat röviden:
Mind a Maxwell, mind a Pascal generációk eljövetele jellemzően 40-70%-os javulást hozott a teljesítmény / ár mutatóban, néhány kivétellel. Lefelé egyedül a GTX 750 Ti lóg ki jelentősebben. A Maxwell esetében a verseny miatt alacsonyra árazott GTX 970, valamint a GT 640 után sokkal értelmesebb GTX 750 kiemelkedik, a Pascal szériában pedig az 1050-esek rádupláztak a 750-esekre érték terén. Jól tessék ezeket megnézni, mert többet ilyen nem lesz :)
A Turing nyers FPS-re alapozott értéknövekedés terén rendesen a földbe áll. Itt ugye az az indok, hogy a raytracing és a DLSS bevezetése komoly extra értéket jelent a nyers FPS-eken túl - a bibi csak annyi, hogy az 1660 Ti sem hoz előrelépést (ill. az 1660 és az 1650 sem túl sokat), pedig ott nincs RTX.
Az ellenkező irányba pozicionált chipekre építő Ampere értéknövekedése önmagában is káosz. A 2-4 szintek itt visszatérnek a 40-70%-os javulás tartományába, viszont lejjebb csak 0-20% látszik - talán azért, mert ezek a szintek itt kapták meg az RTX funkciókat, talán azért, mert itt már kevésbé voltak releváns ajánlatai a konkurenciának. Kiemelendő még az RTX 3090 siralmas produkciója - ugye itt kapott az 1-es szint dupla VRAM-ot.
Az Ada generáció volt az, ahol nagyon kellett sajnálnunk Jensent, mert a Covid-19 miatt szörnyen megnőttek a költségei - ez látszik is a generáció árazásán, valamint az érték növekedésén(ek hiányán). Részben hasonló a helyzet a Turinghoz, sőt, a 2-4 szintek még értékromlást is mutatnak, viszont a sokat szidalmazott 4060-asok értékelhető mértékben javulnak, és a legnagyobb előrelépést meglepő módon az RTX 4090 hozza. Összességében mégis elég gyenge érték terén ez a generáció - persze, jött itt új DLSS meg a közkedvelt fake frame generator, de a felső- és középkategóriában a csökkenő perf / price mutatót akkor is nehéz lenyelni.
Végül a Blackwell esetén ismét új jelenséget látunk - az NVIDIA a meglehetősen sovány teljesítmény-növekedést kategórián belül csökkenő árakkal kompenzálja, igazából egész tűrhetően. Majdnem a teljes paletta 20-40%-os javulást mutat, ami nem egy Pascal, de azért nem is borzalmas. Egyedüli kivétel az 1-es szinten az RTX 5090, ami egyre inkább eltávolodik a többi SKU-tól.

Szeretnék valami nagyívű végkövetkeztetést levonni a teljesítmény / ár mutató alakulásából, de attól tartok, nemigen van ilyen. Míg a GPU-k átpozicionálgatása szépen nyomonkövethető a chipek mérete alapján, az árak pedig meghökkentő következetességgel növekszenek minden egyes generációval, az egyes kártyák értékét leginkább jellemző teljesítmény / ár mutató alakulása sokkal esetlegesebb, és függ attól, hogy az adott generációban mit sikerült az NVIDIA-nak gurítania. A Maxwell és a Pascal nagyon komoly teljesítmény-ugrásokat hoztak minden szinten, és emellett az árak csak visszafogottan nőttek. A Turing, Ampere és Ada generációkat extra faktorok is befolyásolták (RTX, rosszul sikerült gyártás, Covid-19 világinfláció), és amíg a marketingesek gondosan igazgatták az árakat a teljesítményekhez, a stratégia szépen csendben átértelmezte a korábbi megszokott és közkedvelt kategóriákat. A Blackwell már egy igazán jelentős változás nélküli iterációja az Ada-nál összeállt modellnek - és a 20-40%-os javulás a teljesítmény / ár mutató terén valószínűleg előrevetíti azt is, mire számíthatunk a folytatásban. Hacsak nem lesz ismét valami rendkívüli esemény, amire hivatkozva ismét komolyabban árat lehet emelni :D

A cikk elkészítéséhez nélkülözhetetlen segítséget jelentett a Techpowerup.com GPU-adatbázisa. A teljesítmény-adatokat a Techpowerup.com és a Computerbase.de tesztjeiből vettem, a két forrást egymással folyamatosan összevetve. Köszönet az oldalaknak és az ott megjelent cikkek szerzőinek!