Értékelés, vélemény
Értékelés
A tesztek eredményét nézve viszonylag könnyen lehet objektív ítéletet hozni. CPU fronton a 6x86MX nem ér fel az Intelhez. A tervező szerint a 200MHz-es Pentium MMX-nek felel meg, a gyakorlatban inkább csak a 166MHz-es verzió teljesítményét hozza. Tuningban egész jó példányt sikerült kifognom, órajelben 25%-ot sikerült húzni rajta. Az alaplap és a többi komponens is hozta a szükséges minimumot, de többet egy árnyalattal sem. Már csak egy árlistára van szükség, hogy az ár/teljesítmény korrekt értékeléséhez.
Egy korábbi bejegyzéshez érkezett kommentként egy 98 januári Ready árlista. A cikkben szereplő kezdő memória-alaplap-processzor trió (16MB memóriával) 36100 forintba került. Csak a processzort egy 166 MMX-re cserélve 4700-al kellett többet fizetni, míg a 200-as Intel 19500 forinttal került többe. Ez nem tűnik soknak, de a nettó átlagbér 38573 forint volt 1997-ben és 45765 forint 1998-ban. Mivel az Intel processzor is legalább olyan jól, ha nem jobban tuningolható volt, mint a Cyrix, ezért az utóbbi 13% árelőnye teljesen reális volt.
Vélemény
A saját véleményem viszont nem objektív, az akkori kort is értékelem az alábbi soraimmal. Ha nem értetek vele egyet, akkor szívesen várom a kommenteket...
A 6x86MX egy jól sikerült processzor. Versenyre kényszerítette az Intelt a legalsó sávban, mert a teljesítménye nem volt sokkal lemaradva az Intel mögött és ezt tükrözte az ára is. Ami egy Pentium MMX-en futott, az maximum egy-két lépéssel butítva elment rajta. A mérések után pár játékot kipróbáltam, hogy lássam mennyire áll meg ez az állítás. Az első Age of Empires és a Starcraft szépen futott. A Quake is, de ma a leggyengébb mobil is jobb grafikát produkál ennél
Megpróbálkoztam a Diablo második részével is. Pentiummal és 6x86-al is szaggatott a játék, nincs különbség a kettő között. Ahol nincs tömeg, ott talán még elfogadható lenne, de ahogy komolyan beindul a harc, lemegy 10 FPS alá is. Ennél már csak az a rosszabb, amikor tölt a merevlemezről a játék. Olyankor inkább másodperc/kép-ben érdemes mérni a sebességet.
A tesztelt gép a leírtakon túl egy igazi tükre az 1997-98-as éveknek. Nem létezett Facebook, de még DivX sem, csak animgif honlapok. Ezek és az Office futtatásához nagyrészt elég volt egy Pentium 16MB memóriával. Magyarországon az emberek nagy részének nem volt igénye számítástechnikára. De akik szerettek volna gépet, azok többségének sem volt pénze rá.
Ezért születtek a "dzsunka mögött balra" alkatrészekre épített, már meglévő 486-ból lépésenként bővítgetett és más hasonló PC-k. Az itt szereplő darab is ide tartozik, amit valaki szerencsés kézzel, jó ráérzéssel vagy tapasztalattal, rakott össze és meglepően stabilnak bizonyult a tesztek alatt.
Egy VGA kártya csere, vagy akár pár BIOS feature aktiválás után viszont jöttek az érdekes meglepetések. Próbálkoztam pár dologgal és nem mind jött össze. Például a Voodoo Rush-6x86 párost nem sikerült életre lehelnem, miközben más lapban szépen mennek. Pentiummal nem volt semmi gond. Ehhez hasonlóan a pipeline burst aktiválása is mesés kék halállal jutalmazott. Az eredeti VGA-hoz vagy az alap beállításokhoz visszatérve ismét jól üzemelt a gép.
Ezek tükrében a gép nem egy jó választás lehetett, hanem "A gép, ami belefért a keretbe." Ráadásul ez a gép szupergyorsan elavult, amikor a megvásárlást követő pár hónapon belül megjelentek az első Celeronok. Főként a 300A emelte a lécet nagyon magasra. Persze ettől nem lett volna pénze rá a tulajnak, de teljesítményben akkor is nagyot lépett előre az Intel.
Összefoglalva a véleményem az, hogy egy nagyon érdekes korszakot jelképez a gép, de a szerencsésen összeszedett alkatrészek ellenére egy rakás hulladék. Szerencse, hogy mára nagyrészt kihaltak a hulladékgyártók, bár azért lenne még minek tisztulni, mint pl. a tápok esetében. Ettől függetlenül ezt a gépet így, ahogy van, felrakom a polcra, hogy emlékeztessen egy nagyon mozgalmas szép időszakra, amikor a CPU teljesítmény és az azt kihasználó szoftverek ugrásszerűen fejlődtek.