Minimalista pénztárca - Kínai másolatok - szok kici ész occó

Tömegével találkozunk olcsó, kínai, Ridge tárca másolatokkal a piacon. Ebből a cikkből kiderül, hogy a gyenge minőséget figyelembe véve, megéri-e megvásárolni ezeket. A cikk kezdete elején szeretném leszögezni, hogy mindenféle árkategóriában, tucatjával vettem minimalista pénztárcákat. Ridge-ből, mely a legdrágábbak között van, 8 darabot vásároltam, Rossm-ből, ami a legjobb középkategóriás, 5 darabot, kínai, olcsó másolatokból 15-20-at, és még legalább 1 tucatot mindenféle egyéb márkából, így van összehasonlítási alapom.


Olcsó kínai klónok

Az olcsóság ára
Az első dolog amivel tisztában kell lennünk, hogy bár nagyon sok termék alapanyagainak ára sokszor eltörpül a termék árához képest, a legtöbbször ez nem azt jelenti, hogy a gyártó és/vagy forgalmazó óriási hasznot tesz zsebre. Persze ez még akár igaz is lehet, de általában a termék árának nagyobb részét a munkaerő költsége teszi ki, főleg nyugaton. Csak gondoljunk bele, hogy mi mennyi bért szeretnénk kapni 1 órai munkáért? 500 forintot vagy 5000 forintot? Esetleg többet? Ebből következik, ha valaminek az előállítása mondjuk 1 ember számára 1 órába kerül, akkor kapásból annyival több lesz az ára, mint amennyi a munkabére arra az időre, amennyiben megfeleltethető 1:1-ben az eltöltött munkaidő 1 termék előállításával. Tehát lehet, hogy a terméknek a kevés anyaghasználat miatt elvileg fillérekbe kellene kerülnie, de az árnak fedeznie kell sok egyéb költséget is, ráadásul a munkaerő csak egy része ennek. Az olcsó kínai gyártók a munkaerőn spórolnak a legtöbbet, így képesek sokszor töredék áron árulni olyan termékeket, melyek nyugaton a többszörösébe kerülnek.

Minimalista pénztárca - Magyar márkák - amikre többnyire nem vagyunk büszkék

Monteen

A Ridge sikerén felbuzdulva, rengeteg klón jelent meg, és ebből a magyarok sem akartak kimaradni. Három magyar márkával találkoztam eddig, így úgy döntöttem, hogy mind a hármat letesztelem. Elsőként a Monteent mutatom be.


A Monteen legfelül látható

A Monteen összesen 4 modellt árul. 3 különböző színben lehet teljes alumínium tárcát venni, a negyedik pedig carbon fiber, vagyis szénszálas külsővel rendelkezik. Ez kevésnek tűnik, de véleményem szerint könnyebb jó minőséget biztosítani kevesebb termék esetén, így ez számomra épp pozitívum. A Ridge több mint 10 év alatt jutott arra a szintre, hogy több tucat változatot árul, és mindegyiknek jó a minősége. A Monteennál még e mellett egyedi képpel (az előlapon) is kérhetjük a tárcákat, felárért cserébe.


Ez a márka csak pénzcsipesszel kapható

Minimalista pénztárca - Aviator - drágán add a pénztárcád

Ismertető

Újabb minimalista, fém pénztárcát mutatok be, ezúttal az Aviatort. Az Aviatornak sikerült több területen tovább javítania a Ridge használhatóságán, melyhez nagyon ötletes megoldásokat vezettek be. Cserébe - elsősorban a németországi tervezés és gyártás miatt - nagyon drága, az ára közel 40 ezer forinttól, 400 ezerig terjed.

Újítások

A tárca itt is szendvicsszerűen van megépítve, ahol a lemezeket elasztén szalag fogja össze, és ezek a lemezek tartják a bankkártyákat. Az újítás több területen mutatkozik. Az első, hogy a kártyákat a tárca egyik keskeny oldalán kell behelyezni, és egy szalag segítségével kihúzni. A szalag a kártyákat csak kb. a harmadukig húzza ki, ami után pofon egyszerűen és biztonságosan, a kártyák kiesésének veszélye nélkül tudjuk legyező alakba mozgatni azokat, és így kiválasztani a megfelelőt.
A második újdonság, hogy immár a szerkezet szerves része az érmetartó tálca, gyakorlatilag az egyik belső lemez funkcionál az érmetartóként. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a kártyák kihúzása és az érmetartó teljesen különállóan működnek, egymástól függetlenül húzhatjuk ki mindkettőt.

Minimalista pénztárca - Rossm Wallet - A klónok ásza

Bemutató

A Ridge tárca mindig is céltáblája volt a másolásnak, melyet - megjelenése óta - sikerességének köszönhet. A Rossm is erre a hullámra kapaszkodott fel, szem előtt tartva a - többnyire - kiváló minőség megtartását, elfogadható árral kombinálva. A következőkben megvizsgálom, hogy vajon sikerült-e ezen célokat megtartania a márkának.

Rossm tárcák egymáson

Külső és belső

Külsőre a Rossm teljesen úgy néz ki, mint a Ridge. Annyira, hogy sokszor szinte megkülönbözhetetlenek. Persze vannak apró eltérések, de ezek többnyire a tárcákat egymás mellé téve válnak nyilvánvalóvá. Másik különbség, hogy a Rossm csak olcsóbb anyagokat használ, ami alumínium, szénszálas műgyanta, ill. műbőr. Ezzel szemben a Ridge-nek van titánium, igazi arannyal bevont, kerámiabevonatú, ami a hetekben jelent meg, és rozsdamentes acélból készül tárcája is, valamint a bőrborítás is eredeti. Cikkünk alanya szinte az összes Ridge modelt lemásolja, sokszor még a fantázia nevük is ugyanaz, amire példa a Burnt Titanium, ami egyik esetben igazi titániumból készül, a Rossm esetén pedig csak festett alumíniumból. Mindezekért cserébe az utóbbi márka sokkal olcsóbb, sokszor akár ötödáron vásárolhatjuk meg a drága konkurenciához képest.

Minimalista pénztárca - The Ridge Wallet - a csúcson

Bár pár hónappal ezelőtt, borsos ára miatt, még nem szándékoztam megvásárolni ezt a pénztárcát (wallet), de pár Ridge és klónjai összehasonlító videó megnézése után úgy döntöttem, hogy mégis megteszem. A miért a minőségben keresendő.
A Ridge fémből (alumínium vagy titánium) és/vagy szénszálas anyagból készül, de van bőrrel ill. 24 karátos arannyal borított változata is. Megjelenése, mely 2013-ban egy Kickstarter kampánnyal kezdődött, forradalmasította a minimalista pénztárcák piacát.
Ára borsos, kb. 75 és több száz dollár/euro között változik. Az alumínium a legolcsóbb, a titánium és az aranyborítású a legdrágább, a szénszálas valahol középen van. Van még rozsdamentes acél változat is a Damascus szériában (eredetileg eredeti damaszkuszi acél volt, de változtattak az alapanyagon, mert az előbbi nem rozsdamentes). De anyagtól és ártól függetlenül, mindegyiket ugyanaz a felépítés jellemzi, és bármelyik változat szerelhető pénzcsipesszel (money clip) vagy készpénztartó szalaggal (cash strap), de akár egyszerre mindkettővel is.

Minimalista pénztárca - Focx C2 Advanced

A Focx C2 a tipikus tartalmával

Bevezető

Már évek óta szemezek a Ridge wallettel, ami gyakorlatilag egy szendvicsszerűen megszerkesztett, fém vagy carbon fiber (szénszálas) kártyatartó. Az elmúlt hónapokban kezdtem el nézegetni a slim/minimalist walleteket (vékony/minimalista pénztárcákat), és meglepve tapasztaltam, hogy némelyik nagyon drága, akár az 50-150 ezer forintot is elérheti az áruk. A kifejezetten drágák közé tartozik a Ridge is. Ezért a némileg barátságosabb árért kezdtem el alternatívát keresni, és így jutottam el a Focx pénztárcákig. Ezek ugyan nem fémből készülnek, de a működésük nagyon hasonló, és 50-75%-kal olcsóbban hozzájuk lehet jutni, mint a kategória csúcsához.

Alsó-Középkategóriás Gamer konfig, 2024 őszén

Az alsó- középkategória a középkategória alja, ez kb félmillió forint.
Az alsó kategória 250-300 ezernél kezdődik (játékgépről beszélünk)

Miért AM4?
AM4-ben az X3D processzorok a csúcsok. Egy 7600-as AM5-ös konfig többe kerül, és nem gyorsabb játékokban (kb egy szinten van a kettő).
Egy nagyságrenddel jobb egy 5700X3D egy RTX 4070-nel, mint egy 7600 egy RTX 4060-nal (árban kb egy szinten van a kettő, ha alaplapokat és ramot is hozzávesszük).

Processzor
Ryzen 7 5700X3D -> preferált, mert sokkal jobb játékra, mint az i7
i7 12700K

RAM
2x16GB 3200/3600 CL15/16 DDR4

Alaplap
Tetszőleges, középkategóriás lap, a VRM hűtés fontos

VGA
RTX 4060Ti 16GB / 4070 (Super) ->4070 preferált a jobb DLSS és RT miatt
RX 6800 / 7700XT / 7800 XT

Tárhely
1TB NVMe SSD

Olcsó (budget) Gamer konfig 2023 vége

CPU
Ryzen 5 3600(X) / 5500 / 5600(X)
I5 - 10400 / 12400

RAM
2x8 / 2x16GB GB DDR4 3200

GPU
RX 6600(XT) / 6650XT / 7600 / 6700
RTX 3060 / 4060

Alaplap
***

SSD
512GB / 1TB (+ 1-2TB HDD)

Tápegység
~500W Bronze/Gold

Ház
bármi, amiben van legalább 2 venti, 15-20k Ft körül

Belépőszintű gamer konfiguráció

Kevesebb, mint 2 hete szereltem össze a lányomnak egy számítógépet a születésnapjára. A cél, hogy elégséges legyen fHD-ra (bár a monitorja 1680x1050 pixel, vagyis még fHD sincs), könnyen lehessen bővíteni, és lehetőleg ne lépjem át a 200 ezer Forintos határt. Monitor, egér és billentyűzet már volt, így azokat nem kellett vásárolni. Plusz a gyereknek van már egy egész jó HyperX Cloud headset-e is, így az is adott volt.

Alternatíva egyébként egy olcsóbb, 200k környéki laptop lett volna, de dedikált VGA nélkül nem túl jó a játékélmény, na meg már így is sikerült tönkre vágnia egy laptopot a lányomnak.

Itt az alkatrészlista:

MSI Ventus XS GTX 1650 Super OC
Ez volt a legolcsóbb, 2 ventillátoros 1650 Super. A 2 venti azért lényeges, hogy ne zúgjon nagy terhelésnél, de amúgy is csak 1-2 ezer Ft volt a különbség.

AMD Ryzen 3 3100
Fontos volt a legalább 4 mag, semmiképpen sem választottam volna 2 mag 4 szálas processzort. Még lehetőség volt a Core i3-9100F, ami olcsóbb is, de az csak 4/4-es CPU. Hamarosan megjelenik a boltokban a Core i3-10100F, az már jó alternatíva a Ryzenre, és valószínűleg olcsóbb is lesz, akár 10 ezer Forinttal is (az F jelölésű Core processzorokban nincs integrált GPU, ezért olcsóbbak, a Ryzenekben meg amúgy sincs, úgy viszont már elvesztik az árelőnyüket a Core processzorokhoz képest).
Egyébként én intel párti vagyok, és ha már a piacon lett volna i3-10100F, azt vettem volna.