Hirdetés

Házi zseb töltő telefonhoz

2db 18650-es 3,7V-os 5000mAh-es akksi van sorba kötve , és egy 7805-ös stabilizátor IC-vel 5V-ra szabályozza a kimeneti feszültséget, így alkalmas telefon vagy bármi egyéb USB-s eszköz töltésére, ha nagy szükség van rá és épp a semmi közepén vagy.

Noti alkatrészek reinkarnációja éjjeli lámpává

Akad jó pár halott noti itthon aztán próbálok hasznosítani ezt azt :)

8600 GT Házi készítésű hűtő

Passzív hűtés elég gyengécske a 8600-as modelleken ezért anno kicsit meg moddoltam a gyárit az itthoni szemétből amit találtam .

Nixie csöves óra készítése favágó módszerrel

A terv egyszerű, kell a korábban szerzett nixie csöves frekvencia számlálóm, és egy mikrokontroller , amit egy Arduino Uno testesít meg, piszok egyszerű módon írni kell egy progit ami szinuszos vagy ép négyszög jelet ad ki és teszem azt 12,35KHz-t "sípoltatok" az UNO-val , akkor az megjelenik a műszeren és kész is az óra :D A műszer elég pontos 4 tizedes jegyig képes kijelezni és szépen látható hogy percenként növelem az értéket :) Egyelőre még teszt vagyis kiküldtem pár jelet hogy mégis hogyan reagál a műszer de pöpec lesz :D Elég nagy luxus egy ilyen órát üzemeltetni , nem kicsit fogyasztana de érdekességnek jó.

16Mhz-es Ford Mustang, alias mikrokontroller vezérelt RC autó !

Ez egyelőre csak egy kis ízelítő jelenleg még formálódik a cikk címlapra. A 0.ról építettem fel az autó vezérlését , ráadásul 0 programozási skillel eleve hátránnyal indultam de "Ha ez ember nagyon akarja , bármit elérhet a világon" . Arduino UNO board-ot használom , benne egy Atmega328 "procival", és bluetooth-on keresztül kapja a vezérlést telóról. Drótkazal van mindenfelé végleges nyákterv már megvan.

A motor meghajtását illeti ott szépen apránként haladtam előre a megvalósítással, először szoftveresen direkt módon hajtottam a motort két különböző irányba valahol mégis el kell kezdeni, de az arduindo nem egy erőgép 5V-on maximum 100mA-t tud leadni, így kell ez izmos meghajtás legalábbis a hátsó motornak mindenképp.
A H-híd ő teszi lehetővé nekünk hogy két irányba tudjuk vezérelni a motort. 4 darab tranzisztorral vagy 4 darab FET-tel meg lehet oldani (komplementer pár legyen) . Jelen esetben a meghajtáshoz egy FET hidat a hátsó kerekek meghatásához, és egy tranzisztor hidat az első kerekek forgatásához használtam. Megoldhattam volna mindent tranyóval de hátsó motor indulási áram felvétele bőven meghaladta a 3-4 Ampert amint a BC139 és 140 páros nem igazán szeretett. A szünetmentes tápból való IRFZ46 és a IRF4905 70A-ig is jók voltak szóval nem volt gond onnantól az árammal.

A 40 éves műszer nixie csővel :)

Leginkább PC-s holmikért szoktam kimenni a piacra, de mivel szeretem az elektronikát és mikor megláttuk faterral hogy mi is van ebbe a cuccba nem hagyhattuk ott :) Egy frekvencia számlálóról van szó, pontosabban egy PHILIPS PM 6620 A típusú gépről. A kijelzés nixie csővel történik, mára már régen kihalt, technika fejlődésével leváltotta őket a LED-es hétszegmenses kijelző vagy az LCD kijelző. Piacon persze elég zsákbamacska ilyet venni de még dísznek is jó az ilyen pláne hogy nem is került sokba :) .

Magát a gépet 1970-ben gyártották szóval nem semmi hogy a 43éves cucc pöcre beröffent, már azért is mert a paici árusok nem hiszem hogy kesztyűs kézzel bántak a műszerrel, ami látszik is sajnos, pár gomb letört és a felső élén a "dísz" műanyagon is van két törés. Na de, csináltam hozzá kábelt , legegyszerűbb jelgenerátort rátéve ki is próbáltam és pöpecül mér a gép. Amit a tablet kiad magából és amit a kütyü mér az századra megegyezik, ami nem rossz ;) Egyébként a műszer 1Hz-től 45Mhz-ig mér, a tablet csak a hallható tartományban dolgozik vagyis 20Hz-től 20KHz-ig tudtam vizsgálódni. Na de jöjjenek a képek, plusz még egy videó is :)

Hőkamerás képek a PC-mről

Egy gyors kis bejegyzés így estére , kölcsön kaptuk megnézni a házat hogy mégis hol szökik ki esetlegesen a meleg , aztán első dolgom volt lenyúlni és megnéztem a PC-t mi mást . ASUS P5B híresen piruló északi és déli hídjai nem voltak szégyellősek a képen, FET-eket és a tekercseket is érdekes látni hogy milyen melegek. InnóTréD 8800GT is egész hűvös ahhoz képest, a táp kimeneti oldala mutat némi melegedést még.
De beszéljenek a képek :)

Toshiba T3100SX, avagy egy 386-os laptop harca a túlélésért. UPDATE !

Rengeteget járunk piacra Mokó-val , és rengeteg pc-s "lomot" elhoztunk már, komplett pc-ket, rengeteg procit, bővítőkártyákat, még azt is amiről azt se tudtuk hogy mi az.
Mind ezt attól a gondolattól vezérelve hogy jobb sorsa lesz a cuccoknak nálunk(meg eleve is gyűjtők vagyunk), illetve ami olyan próbáljuk helyrehozni, javítani , hogy megmaradjon az utókornak : ).

Ilyen az a noti amit most így bemutatok. Hónapok óta csak figyelgettem , csorgattam a nyálam érte de nem szántam rá magam, mert az utóbbi időbe hanyatlott a piacon a pc-s felhozatal így a kedvünk se volt a régi.
Legutóbbi alkalommal igen bőséges választék volt, és egy táskányi lommal hátamon már ott ketyegett a gondolat a fejembe hogy hátha ott van még az a noti.
És igen megvolt még, nem kapkodtak érte az emberek valószínűleg a mérete miatt, vagy súlya(!) miatt.
Aztán kis alkuval boldogan adtam ki értre a pénzt és már szenvedtem is a táskába be se tudtam zárni akkora a cucc, aztán irány haza bringával. Útközbe meg már merengtem miket fogok rajta csinálni ha(!) elindul.