Nem hűtő hűtő

Adott egy kombinált hűtő-fagyasztó (Electrolux ERB 3445). Olyat csinál, hogy miközben a fagyasztóban rendesen jég van*, a hűtő rész 15 fok feletti. Mivel egykompresszoros, a fagyasztó működése egy csomó ilyen jellegű hibát kizár. A termosztát is zárt állapotban van (különben nem is menne a kompresszor). Az ajtó rendesen csukódik.
*: Nem mértem meg, hogy tényleg -18 fokos-e. De érzésre elég hideg, és a megszokott tempóban hízik a ráfagyott pára.

A nemhűtésen kívüli jelenség, hogy a régebben megszokotthoz képest folyamatosan zúg. Illetve a nemhűtés előtt egy hétig azt játszotta, hogy a sima hűtőtér hátsó falára fél-egy centis jégréteget növesztett, amit időnként leszedtem.

Valakinek valami ötlete van rá?

Zseniális!

Online is meghosszabbíthatod jogosítványod, ideiglenes lakcímed és át is jelentkezhetsz. Végigküzdöd magad az mo.hu többi részéhez képest némileg elhanyagolt/alulfejlesztett oldalon (pl. még a települést sem tölti ki az irányítószám alapján), pár perc múlva jön a visszaigazolás, majd mondjuk következő nap, hogy elkészült az új lakcímkártyád.

Igen ám, de ehhez alapvetően két módon juthatsz hozzá (az online felületen kiválasztott módon).

1. Bemész a kormányablakba érte. Ez lehet a lakcímed és a régi/új tartózkodási helyed szerinti is. Ekkor végigállod az okmányirodában szokásos pár órás sort. Ugyanúgy, mintha semmit sem online-kodtál volna. Mondjuk ott 5 perccel hamarabb végzel, mert nem a néni nyomkodja be az adataid - de összességében ugyanannyi időt töltöttél el vele.

2. Postára kéred. Ekkor a postán állod végig a sort. Majd még bemész a kormányablakba is, hogy leadd a régi igazolványod. (Arról nem szól a fáma, hogy mi történik, ha ezt "elfelejted". Rád küldik a TEK-et? Postán sorbanállós tértivevényes levélben felszólítanak a leadásra? Érvénytelenítik az új igazolványod, hogy mindenképp be kelljen menned?)

Polaris Dawn lépték

Elindult a Polaris Dawn, amely fél évszázada nem látott távolságra juttat a Földtől négy űrhajóst.

Tényleg nagy dolog, és Isaacman előtt is le a kalap, hogy ezt finanszírozza, és nem egy űrpénisz előtt cowboykodik.

De azért gondoltam, egy kicsit kontextusba helyezem ezt a fél évszázada nem látott óriási távolságot.

Piros vonal és nyíl: a Polaris Dawn tervezett legnagyobb távolsága, zöld vonal és nyíl: az ISS távolsága. Lépték: 10 km/pixel.

Vérfagyasztó árak

A hűtőnkben ("természetesen" pár hónappal a garanciális idő lejárta után) el kezdett villódzni a belső világítás. "Természetesen" már nem cserélhető fényforrás van benne (pl. a szokásos E14-es hűtő izzó - ilyenből is van már LEDes), hanem egy egyedi panel, SMD LEDekkel.

"Természetesen" a márka alkatrész webshopjában nem kapható (ami a többi, filléres előállítású alkatrész árát elnézve nem olyan nagy kár), csak a márkaszerviz tart belőle raktáron. Akik "természetesen" nem veszik fel a telefont egész nap.

Itt a négyből a két első vagy sötét marad (ez a jobb, a maradék is elég fényt ad), vagy villog, mint egy stroboszkóp.

Fura a dolog, mert mint látható, nem űrtechnológia: az egész egy előtét-ellenállás, és két LED - szorozva kettővel. A vezetékezés kb. fél centi széles, oldalfényben jól látható. A LEDek sajnos körbe vannak öntve.

Mennyi az annyi?

Most csak egy rövid rövid kiegészítést tennék múltkori GNSS-es írásomhoz, számszerűleg mire számítsunk, ha telefonnal vagy sportórával megyünk futni.

A helyszín a Városliget, ahol a gumiburkolatú futókör hossza pontosan 2000 méter. (Lemértem rendesen.) A kör egy részén nyitott, egy részén fákkal közepesen takart, de magas házak közötti szűk utcák sehol sincsenek – azaz viszonylag jó a kilátás a műholdakra. És egy pontosan georeferált ortofotón (azaz nem műholdképen, hanem légifotón) nagyon jó felbontással látszik a futókör.

Versenyzőink egy nadrágzsebben vitt Redmi mobiltelefon [egysávos vevővel], egy Garmin epix (Gen2) Sapphire [L1/L5 vevő], illetve a jól megszokott uBlox C00-F9P [L1/L5 vevő RTK korrekcióval]. Ez utóbbival mentettem nyomvonalat FloatRTK fixszel (azaz amikor a vevő nem tudott pontos geometriai megoldást számolni), és "rendes" RTK fixszel is.

"És azóta az órám keresem..."

A Mobilarenán időről időre jelennek meg okosóra-sportóra tesztek, persze nem igazán az én szempontjaim szerint. Megosztanám, úszáshoz milyen tudásra lenne szükségem. Nem érdekel a divatos kinézet, az értesítések, AMOLED vs translucent, hogy tudok-e vele fizetni, van-e benne GNSS, wifis zenefeltöltés, análvibrátor, miegyéb. Csak úszni szeretnék, beltéri uszodában.

Ha valakinek bármilyen órával van pro/kontra tapasztalata bármely kérdésben, kérem, ossza meg!

• Pontos hossz számlálás (de legalább lehetőség rá, hogy utólag javítsam a hiányzó/téves hosszokat). 1. Mérnöki szempontból triviálisnak kellene lennie. Egyszer odafelé úszok, aztán meg visszafelé. 2. Viszonylag állandó sebességgel úszok. Ha egy hossz mondjuk 50 másodpercig tart, akkor ne szórakozzon velem azzal, hogy a következő 100 másodpercig tartott! Vagy hogy két hosszt úsztam 15+35 másodperc alatt (világcsúcson belül...) Nem érdekelnek a technikai nehézségek. Józan paraszti ész.

Üzleti modell

A képen látható anomáliára valami tipp?

(Egyébként pedig visszafelé irányban átszámítva 14 fontért hoznák. Szóval már önmagában is egy kb. tízszeres extra szorzót kapok - nyilván mert én nem vagyok kiemelt ügyfél.)

A Windows Update szétbarmol

Ott kezdődik, hogy az amúgy évek óta tök stabil gépem (Windows 10) a héten másodszor is kékhalálba menekült.
A kiírtak alapján hibás meghajtó lett gyanúsított, így a Driver Verifierrel kicsit megnyúztam a gépet (egyből meg is feküdt, ahogy kell), majd frissítettem az Inteltől letölthető legfrissebb meghajtóra.

Erre egy nappal később most mi fogad? Hogy a Windows Update újra akarja indítani a gépem. Lássuk csak, milyen foltozás jött le! Ööö... "Intel Corporation - Display - 30.0.101.1338". Ez még annál is régebbi, mint ami a tegnapi frissítés előtt volt fent.

Összefoglalva: A Windows Update egy büdös kérdés, jóváhagyás nélkül felrakott egy régi Intel meghajtót. Visszacsinálni sem tudom, egyedül újraindítani lehet a gépet.

Tegnap ugyan készült egy restore point, de feltételezem, hiába állok vissza rá, a Windows Update újból szét fogja barmolni a régebbi meghajtóval.

Remek.

SVG vs href

Megesik az emberrel, hogy egy SVG-n belül szeretne hivatkozni valamire. Pl. <symbol>+<use>, vagy átmenetes kitöltésekhez használt <style>+<linearGradient>, netán egy dropshadow-hoz berakott <def>+<filter>.

Régebben ezzel nem volt gond, a felhasználás helyére bekerült egy xlink:href="#id" attributum, és megvolt az öröm.

Aztán az SVG2-höz kitalálták, hogy az xlink namespace felesleges, legyen csak simán href. Ezzel sem lenne önmagában baj. (Mondjuk attól eltekintve, hogy 2018 óta csak W3C Candidate fázisban van, elsősorban a böngészőgyártók hozzáállása miatt.)

Igen ám, de ők kicsemegézték a számukra szimpatikus dolgokat, és ezeket implementálták is (előre). A Google-nek (Meta) pedig megvan az a jó szokása, hogy a böngészőpiacon 2/3-os többséggel erőből egyoldalúan lenyom dolgokat. Szabványok ide vagy oda. A többiek pedig mehetnek utána, mert a webfejlesztők nyilván elsősorban a piac 65%-ára fejlesztenek/optimalizálnak.

Műholdas helymeghatározás az okoseszközökben

Alapok

Ma már minden valamirevaló okoseszközben (mobiltelefon, okosóra, fitneszkarkötő) van „GPS” vevő, a kifejezetten belépő szintet kivéve. Mire jók ezek a mérések? Milyen pontosságra számíthatunk? Milyen korlátokkal kell együtt élnünk? Hogy mindez miért lehet lényeges? Egyrészt a megtett táv, másrészt az ebből számolt sebesség miatt. Annyit és olyan tempóban futok, mint amit terveztem? Vagy majd a versenyen ér meglepetés, hogy „De hát ilyen tempóban már oda szoktam érni x km-hez!”

Ezt az írást 2022. január 10-én töltöttem fel a Logoutra. Pár nap alatt el is végezte korrektúrázását egy szerkesztő. Azóta (jelenleg 2,5 hónapja) Kalandorra várt a megjelenése. Mint a korábbi írásaimnál is. Ezúton is szeretnék hangot adni annak az elégedetlenségemnek, hogy a tartalmat – olvasottságot – bevételt létrehozó szerzőkkel ennyire tiszteletlenül bánik. Nincsen akkora torlódás a címlapon, nem pörögnek úgy a cikkek, ami ezt indokolná. OFF vége.