Cikk a Díványról: Elkaszálták a legnagyobb átverést, a Power Balance karkötőt
Előzmény
Állami döntés a hologramos népbutítás ügyében
A haszonszerzés tudománya
Sorozatom záró részében összefoglalom, milyen tényezők befolyásolják a napelem hatásfokát, bemutatom a lehetséges alkalmazási módokat és a hatásfoknál fontosabb tényezőket.
A hatásfok nyomában
A 2. részben elmeséltem, hogy a kvantumelmélet segítségével belátható, hogy egy adott anyagból készült napelem a fény spektrumának csak egy részét képes villamossággá alakítani. Az energiamennyiség szempontjából ezen a téren a szilícium teljesít a legjobban. A kb. 30%-ra adódó elméleti hatásfokot azonban több dolog miatt sem lehet elérni. Egyszerre több tényező határozza meg a kiadódó gyakorlati hatásfokot, melyeket olykor csak egymás kárára erősíthetünk.
Fontos szempont például a napelem abszorpciója, az a mérőszám, amely megmutatja, mekkora részét nyeli el a napelem a rásugárzott fénynek. A beérkező fénnyel három dolog történhet: visszaverődik, elnyelődik vagy áthatol a napelemen. A felület strukturálásával és tükröződésgátló bevonatokkal a visszavert fény mennyisége közel nullára csökkenthető. Ahhoz ugyanakkor, hogy minden fény elnyelődjön a cellában, vastag szilíciumrétegre van szükség, ez pedig azt jelenti, hogy a fotáramnak vagy nagy kristályrészen kell áthaladnia, vagy sok kontaktust kell kialakítani, amelyek árnyékolják a kristályt. A szilícium ellenállásán a fotoáram teljesítményt disszipál, ez tehát veszteségként jelentkezik, ráadásul melegíti is a napelemet. A két követelmény ellentmond tehát egymásnak: egyrészt vékony rétegre van szükség, hogy kis ellenállású legyen, másfelől vastag kell, hogy legyen, hogy minél több fényt nyeljen el.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
2
A folyamatok energetikai szemlélete segítségével mindig azt vizsgáljuk, mennyi energia lép be egy rendszerbe és mennyi, illetve milyen formában hagyja el azt. A napelemek esetében fényenergiát vesz fel és villamos energiát ad le a rendszer. A működés jóságát egy egyszerű mérőszámmal, a hatásfokkal jellemezhetjük. Ez a számunkra hasznosnak ítélt energia mennyisége osztva a bemenő energia mennyiségével.
Hogy megismerjük a napelemek hatásfokának korlátait, nézzük meg, hogyan alakul a fényenergia villamossággá! A legegyszerűbb napelem egy megvilágított P-N átmenet. Egy egyenirányításra használt dióda egy ilyen átmenetből áll, egy tranzisztor pedig kettőből épül fel. A P-N átmenet a gyakorlatban egy szilícium egykristály, mely eltérő adalékolású (szennyezettségű) tartományokból áll. Példaként tekintsünk egy szilíciumkristályt, melynek bal oldalát foszfor (P) atomokkal erősen adalékolták. A foszfor beépül a kristályrácsba, így ha a szilíciumdarabka kristályrácsát közelről megvizsgáljuk, azt találjuk, hogy itt-ott szilícium- helyett foszforatom ül benne.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
2
A legolcsóbb, amorf szilícium napelemek hatásfoka 5-7%, melyről gyakran lekicsinylő megállapításokat hallani. De csakugyan ilyen kevés volna 7%? Nézzük, milyen alternatívák kínálkoznak a jövő villamosenergia-termelése számára!
A nap évente kb. 1 milliárd TWh energiát sugároz a Földre. Ez több, mint teljes fosszilis- és nukleáris hasadóanyag készletünk együttvéve. Ha energiaigényünk a megszokott ütemben növekszik, nem morális-filozófiai kérdés lesz a napenergia alkalmazása, hanem megkerülhetetlen szükség. Azt kell tehát sorra vennünk, miként lehet a leghatékonyabban munkára fogni ezt az energiát.
A kukorica a rásugárzott fény 1,5%-át alakítja kémiai energiává. Mivel a kukoricasorok között is kell némi helyet hagyni és a szomszédos növények itt is egymásra árnyékolnak, így sem tudjuk egy terület nagyobb hányadát hasznosan beültetni, mint ahogy napelemekkel lefedhetnénk. A növénytől a villamos energiáig ráadásul még nagyon hosszú út vezet. A kukoricát be kell takarítani, melynek során üzemanyagot használunk fel. Még több energiát kell befektetnünk a szállítás, és előkészítés során. A növényeket kazánban elégetve annak hőjét használhatjuk fel, melyből mindig elszökik valamennyi, mielőtt elérné a közvetítő közeget. A hőt hőerőgép segítségével alakíthatjuk mozgássá. Ennek a lépésnek hatásfoka tipikusan 30-40% lehet. A mozgást villamos energiává már akár 90%-os hatásfokkal is átalakíthatjuk. Az folyamat hatásfoka kb. 0,5% ha eltekintünk az energia előállításának költségeitől, melyeket levonva a hatásfokot néhány tized százalékra becsülhetjük.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
6
A Magyarországon is kapható, növekvő népszerűségnek örvendő hologramos csodakarkötők a helyi tudományos társaságok közbenjárásának köszönhetően megütötték az ausztrál versenyhivatal ingerküszöbét.
Az ACCC, a magyar GVH ausztrál megfelelője súlyos következményekkel járó döntést hozott: miután az áltudományos hókuszpókuszokat terjesztő, gumikarkötőket áruló cég a hatóság felszólítását követően sem tudta semmilyen tudományos bizonyítékkal alátámasztani termékeinek hatásosságát, arra kötelezték őket, hogy hagyjanak fel a megtévesztő marketinggel, és minden becsapott vásárlónak fizessék vissza a pénzét, amennyiben ezt kérik.
Az ACCC nyilatkozatában kijelentette, hogy a hologramos karkötők semmiféle előnnyel nem rendelkeznek egy közönséges gumikarkötőhöz képest. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a vásárlók óvakodjanak hasonló termékektől, melyek hatásosságát a forgalmazó üres, és gyakran ránézésre is hamis állításain kívül semmilyen tudományos bizonyíték sem támasztja alá.
Itt az idő, hogy szétválasszuk az információtovábbítást és az anyagmozgatást. Menedzserek százezrei röpködnek szerte a világban konferenciáról konferenciára, saját testüket és poggyászukat alumíniumba csomagolják, és tízezer méter magasságban széndioxidot okádva szelik az eget. Majd e célra fenntartott konferenciahelyiségekben foglalnak helyet és beszélgetnek pár órát. Végső soron semmi olyat nem tesznek, amit egy emailben, telefonon vagy telekonferencián ne intézhettek volna el a költség századrészéből és a környezeti terhelés ezredrészével.
Hasonlóképpen diákok tízezrei özönlenek napról napra egyetemi előadóikba, ahol a tanár egyszerre több száz diák előtt megtartja óráját, miközben gyakran csak egy elektronikus prezentációt követ, amelyet a diákoknak is elküldhetett volna, és nem kellene újra begépelniük, miután 400 példányban egyszerre lemásolták a kivetítőről kézzel, mint a középkori szerzetesek.
A hagyományokhoz való ragaszkodással és saját nélkülözhetetlenségükbe való vak kapaszkodással nagyon sok fölösleges munkát rovunk mindannyiunkra. Azért tartom ezt súlyos problémának, mert világosan látszik, hogyan lehetne ezt ügyesebben csinálni, és a technikai feltételek már régen adottak. A hatékonyság a jövő felé vezető út és nem azért nem élünk a lehetőséggel, mert nincsenek hozzá erőforrásaink, vagy túl buták vagyunk. Inkább csak lusták vagyunk és féltjük a biztonságos középszert. Tessék erre gondolni a következő százfős előadáson, amikor innovációról, kreativitásról és hatékonyságról pofázik az előadó!
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
7
Itt az ideje (5 évvel ezelőtt), hogy elváljék egymástól az információ és az anyag. Unom már, hogy 5-10 ezer forintot kell kiadnom negyed kilogramm gyűrődő, koszolódó papírért, mikor csak arra a pár száz kilobájt információra van szükségem, amit - gyakran minősíthetetlen minőségben - rányomtattak.
Kivágták a fát, elszállították a gyárba, megőrölték, vegyszerezték, pancsoltak benne, kilapították, simítgatták, szárították, szeletelték, darabolták, kötegelték, megint szállították, összefestékezték, darabolták, hajtogatták, bekötötték, boltba vitték, raktározták.
Csak fel kellett volna rakni a netre az egészet. Itt az erőforrások milliószoros pazarlása zajlik. Erre azonban nincs hajlandóság, féltik az információt, mert ha nem zárják az anyag börtönébe, akkor a legapróbb fuvallat is szerteszét szórja a világban, és többé már nem lehet elpusztítani. Más sem teheti meg, mert azzal szerzői jogot sért.
A fennálló helyzet sokkal többeknek okoz bosszúságot, mint ahányaknak használ. Ha megfizetnék az emberek a szellemi munka értékét, és sikerülne megszabadulni a materiális kötöttségektől, mindenki jobban járna, globálisan szemlélve pedig ez volna az egyetlen ésszerű, erőforrásokkal takarékosan bánó megoldás.
Az emberi hiszékenységből való haszonszerzésnek nagy hagyományai vannak, és úgy tűnik, komoly jövője is. A hamis prófétákat és okkultizmussal foglalkozó szélhámosokat az áltudósok váltják a népszerűségi listán, bár ma is megélnek még mindannyian [6].
Cikkem megírására az alábbi szórólap és a mögötte álló termék ösztökélt. Megvizsgálom miként próbálnak hatni az egyszerű vásárlóra a tudományosnak hangzó, de olykor jelentéstelen kifejezések egymásra halmozásával. Írok még az oktatásról, a természettudományos ismeretek presztízséről és kultúránkban betöltött szerepéről.
Porckopáshoz vezet-e a hosszútávfutás? A térd- és sípcsontfájás okán eredetileg megfogalmazódott kérdésem az aszfaltfutásra vonatkozott, de a fellelt tanulmányok alapján ennél csak kevesebbre adható válasz.
A Current Orthopaedic Practice-ben [3] publikált tanulmány egyetemi sportolók kérdőíves felmérésével kereste arra a választ, hogy a hosszútávfutás összefüggésbe hozható a csípő- és térdizületek porckopásos betegségeivel. A cél- és kontrollcsoport együttes mérete kb. 700 fő volt. Előbbibe hosszútávfutók, utóbbiba úszók tartoztak. A futók közül kevesebb embernek volt szüksége porckopás okozta fájdalom műtéti enyhítésére (0,8%). A tanulmány nem talált összefüggést a mérsékelt hosszútávfutás és a porckopás kialakulása között.
A The American Journal of Medicine kutatása [4] 498 hosszútávfutót vizsgált. A vizsgált személyek életkora 50 és 75 év közötti volt. Viszonyításként egy 365 fős kontrollcsoportot használtak. A cél a futás során fellépő ismétlődő becsapódások és az időskori csontvázrendszeri sérülések kialakulása közötti viszony felmérése volt. A kor, nem, foglalkozás eredményekre való hatását kiszűrték. A tanulmány ritkábbnak találta a csontvázrendszeri fogyatékosság előfordulását a futók között, akik orvosi szolgáltatásokat is ritkábban vettek igénybe, noha ezek harmada a futással volt összefüggésben. Nem találtak különbséget a csoportok veszélyeztetettségében a porckopást illetően. Nem meglepő módon a futók érrendszere egészségesebb, testtömegük alacsonyabb volt. A csontvázrendszeri fogyatékosságok idősebb korban történő kialakulása jelentősen ritkább volt a futók körében, így a tanulmány a fizikai egészségmegőrzésre alkalmas eszközként tekint a futásra.
Tovább a teljes íráshoz...Tovább olvasom...
Bejegyzés
1
[1] A kognitív torzítás az a viselkedési tendencia, amikor gondolati folyamatokból eredő rendszeres hibát vétünk az információk értékelésekor. Egy fajtája például a pozitív torzítás, mikor egy bennünket foglalkoztató esemény bekövetkeztét megjegyezzük, be nem következésével azonban nem foglalkozunk. Ha egy zeneszámra gondolunk és a rádió bekapcsolásakor éppen azt adják, biztosan feltűnik, el is gondolkodunk, hogy a véletlen műve volt-e. Amikor más játszanak, azzal viszont nem foglalkozunk. Így kialakulhat bennünk az a téves kép, hogy ki tudjuk találni, mit játszanak éppen a rádióban. Szintén jellemző példája a publikációs torzítás [2].
[2] A publikációs torzításnak köszönhető, hogy a népszerű magazinokba mindig jut szenzációs hír a (jellemzően orvos-) tudomány világából. Például a telepátia kutatása során azt figyeljük meg, milyen eséllyel találják ki a másik szobában kihúzott kártya színét az alanyok. A nagy számok törvénye alapján ennek 25% az esélye (zöld, tök, piros, makk). Mivel a kérdés sok kutatót foglalkoztat, számos ilyen tanulmányt készítenek, és az egyik azt találja, hogy az egyik alany 50%-os eséllyel találta el a kártyák színét, amely rendkívül valószínűtlen, így telepatikus képességekre utal. Rosszabb esetben már maga a kutató sem fogja publikálni a 25%-ot produkáló tanulmányát. A közkedvelt magazinokba viszont kizárt dolog, hogy egy ilyen nyilvánvaló, teljesen érdektelen eredmény bekerüljön, az 50%-os kimenetelűt viszont garantáltan megjelentetik.