Szép napot!
A történet ott kezdődik, hogy tavaly vettem a Telekomnál egy Huawei Matebook D15 AMD(2020) laptopot.
Nagyon tetszett, gyors is volt, kompromisszumokkal jó néhány játékkal elbírt. Ha érdekel, erről a laptopról ebben a blogomban olvashtsz. A történet folytatása az, hogy ennek a laptopnak a hűtőventillátora szinte totál meghalt, meg szét is esett. Mivel itthon nem kapni hozzá, kínából sem olcsó megrendelni(hála Brüsszel f@$z$ágán@k), így új laptop mellett döntöttem. A váltás amúgy is tervezve volt, de csak jövőre. Az, hogy szerencse vagy nem, nem tudom, de egy hír szerint, jövőre drágulni fognak a laptopok, meg elvileg minden műszaki cikk is. A váltást így előbre kellett hoznom.
A Huawei utódja, egy “?belépő szintű?”/ha jól sejtem így nevezik/ Asus TUF Gaming A15 FA506IC lett, szintén a Telekomtól, egy november végén lejárt előfizetésem mellé. Sajnos a Telekom Webshopja ezt a gépet nem hozza, így elég nehéz volt specifikációkat vadászni róla. Eredetileg FX506HCB-t szerettem volna, de az a megrendeléskor nem volt készleten.
Mivel mindenképpen játékra szánt laptopot szerettem volna, így szerintem nem lesz rossz döntés a Huawei helyett a TUF A15
A gépről ennyit tudtam kideríteni az Asus-tól:
Az ön által rendelt FA506IC-HN1137W felszereltsége a következő:
OS: Win11 - “Home”
CPU: Ryzen 7 - 4800H (8C/16T, 12MB Cache, 4.2 GHz Max Boost) - “12MB helyett csak 8MB az L3 cache”
VGA: Nvidia RTX3050 4G”(dedikált!, nem megosztott!)”
Memory: 16GB(2x8GB) - “Micron technology DDR4-3200”
SSD: 512GB - “SK Hynix HFM512GD3JX013N NVMe M.2 2280”
Display: 15.56' FHD 144Hz “Adaptive Sync”
Colour: Eclipse Gray
További konfiguràciós adatok [link]
Így ebben a felállásban nem hangzik rosszul a specifikáció.
Ezen felül van egy dedikált Gigabit LAN(Realtek8168?) és egy Mediatek MT7921 Wifi-Fi6-os WLAN modul BT 5.0-val, HD webkamera,TPM2.0, egy Asus Utility hardver(AI Noise cancelling In&Output!)/“ezekről később!/
Az RTX3050 a tesztek alapján nem rossz [link], hozza szerintem az elvárt szintet.
Mivel ilyen erős gépem nem volt soha, így nekem ez a kategória nagyon új lesz.
Ha jól olvastam, akkor az Asus-nak 2 Gamer Laptop családja van. A ROG(Republic Of Gaming) és a TUF(The Ultimate Force). Ha jól sejtem ROG család fullos, a TUF a kicsit lájtosabb.
15 óra magasságában meghozta a futár. 1-2 óra aklimatizálási időt vártam vele.
A Telekom-tól és az Asus-tól kapott specifikációk stimmelnek. Az első dolgom az volt, hogy a gyári állapotról gyártottam egy mentést. A 16GB memória 2db 8GB-os modulból adódik össze. Elkeztem belakni és mire majdnem végeztem, kishíján el is fogyott a tárhely, úgyhogy plusz mindenképpen kell majd bele. Ami a játék teljesítményt és élményt illeti, nekem ebben a kategóriában egy evolúciós ugrás. Sosem volt olyan gépen, amivel magas beállításokon tudtam volna játszni. Nekem ezt majd még szokni kell. Az elmúlt 20 évben a legtöbb játékot 15-25fps-en játszottam a legalapabb grafikán, ezen a gépen vagy 3-4szer több az fps és a legtöbb játék Ultra vagy Magas grafikai beállításra állítja be magát alapból. Ha a Telekomos laptopok árakból indulok ki(amit meg is éri megvenni hardveresen!), olyan 250ezer Ft alatt nincs. Ezzel szemben ez a gép 461ezer Ft volt(persze 22havi részletre vettem meg) és azt a 2-2,5szeres felárat nagyon megérte. Nagyon gyors, a Huawei Matebook D15-öt nagyon lekörözi sebességben és ami lényeg, ezt a gépet könnyebb bővíten, viszont ebbe bóvli hardvereket nem fogok venni. Ami meglepett még, hogy a laptop 2hónapja gördült ki a gyárból, ugyanis az MFD: 2021-10. Szinte meg sem volt ideje porosodni a raktárban.
Pár nap használat után, a gép nagyon szuper, csak az az 512GB-os SSD nagyon kevés, így vettem bele még egy Kingston KC2500 500GB-os NVMe-s SSD-t. Az Asus elég jól áll hozzá a házi bővítéshez [Kép], így akár otthon is lehet bővíteni, de aki nem biztos magában, az inkább kérje a márkaszerviz segítségét.
Egy YT-os videóban láttam, hogy lehet kicsit hatékonyabbá tenni a hűtést. A 2 ventillátornak 2 és 1 nyílása van, ahol a venti által fújt levegő némileg más irányba áramlik, ezeket maszkoló szalaggal letakarva 8-12 vagy akár 15 Celsius fokkal alacsonyabb hőmérséklet érhető el, ami letakarás nélkül játék közben, kb.80-86 celsius fok körül mozog.
A megoldás egyszerű:
A pirossal bekarikázott nyílásokat egy maszkoló szalaggal le kell ragasztani, így ott nem tud a légáramlás kiáramlani, így több levegő halad át hűtőn.
Forrás videó
Példa: Nekem letakarás nélkül The Division 2 alatt 80-85 Celsius fok körül dolgozott az RTX3050, a nyílásokat letakarva ez 60-75 Celsius fok-ra csökkent. Ez nem befolyásolja az öntisztuló folyamatot. Igen, ennek a laptopnak öntisztító képessége van, és hogy hogyan működik? Nézd meg ezt a YT-os videót [link]
USB csatlakozókból igazából nincs hiány, jobb oldalon van 1db USB 3.2 Gen1, bal oldalon 2db USB 3.2 Gen1 és 1db Type-C ami viszont USB 3.2 Gen2. A 3.2 Gen1 maximum 10, a 3.2 Gen2 már 20Gb/s sebességet tud.
A wifi modul Wifi6-os AX szabványos, egy Mediatek MT7921 dual-band, de a driver szerint tud ?6GHz?-et is. A maximális kapcsolati sebessége 1.2Gbit/s. Van dedikált Gigabites LAN aljzat is! Plusz van Bluetooth is ami 5.1-es vagy 5.2-es.
Azt kell hogy mondjam, hogy a Wifi modul(Mediatek MT7921 AX Wifi 6) az nem az igaz. Egyes online játékoknál változó pinget(60-180ms között változik és 3-20%-os a csomagvesztés) produkál. Ezt egyszerűen le tudtam tesztelni. Lan kábelről 30-50ms, egy másik, usb-s Wifivel(ezt egy rossz TV-ből szedtem ki és csináltam meg USB-re, egy egyszerű egysávos N-es Wifi) is szintén 30-50ms volt a ping 0%-os csomagvesztésszel. A 3.0.1.1207-es meghajtóval a 60-180ms-os volt a ping, de egy frissebb 3.3.0.350-es meghajtóval ez leszorítható 50-115ms-ra. FONTOS: A wifi modul driverrel együtt a BT modul meghajtóját is cserélni kell, ugyanis ezek párban frissülnek elvileg.
Akinek esetleg dobálja a hálózatot a 3.3.0.350-es meghajtóval a Wifi, annak javasolt kipróbálni még a Wifi3.3.0.322/BT1.5.17.147 meghajtópárost. Nekem egyik driver sem oldotta meg az ugráló ping problémát, így maradtam egy másodlagos wifi megoldásnál. Idővel majd beszerzek egy másik belső wifi modult, amivel talán nem lesz ekkora ping kilengése.
3,5-es jack aljzat is van, ez kombinált azaz 4érintkezős(sztereó hang+mikrofon). A beépített hangszórók nagyon szépen szólnak.
Akku tekintetében 48Wh-s 3cellás akkut kapott ez a széria, ami Performance módban kb.1.5óra böngészésre elég nagyjából 30%-os fényerőn. Nyilván Silent módban gyengített teljesitményen(mindent energiatakarékosra állítva, max proci 50%) talán ez kicsit feltornázható.
Biztonsàg tekintetében van OnBoot Password, azaz amíg a jelszót nem írják be, semmit sem csinál a gép, azaz semmit sem lehet bootoltatni! Windows Home-on belül van egy alap funkciós Bitlocker meghajtótitkosítás. Továbbá fiók jelszó, Windows Hello jelszó és PIN kód. Ujjlenyomatolvasó nincs, pedig elfért volna. De jó hír, van TPM2.0 és Magelkülönítés(Virtualizáció alapú védelem, ez bekapcsolva némileg csökkenti a teljesítményt és a Virtuális gép programok nem lesznek használhatóak,kivéve az MS sajátja, a Hyper-V). Ez a hardverkonfiguráció Windows 11 kompatibilis is.