Szép napot! Gondolatmenetben megosztanék ezzel kapcsolatban pár szösszenetet!
AKinek vannak otthon felesleges hardverei, az teljes jó erre a célra, ha kellő teljesítménye van.
Karácsonyi szabadságolásom alatt gondolkodtam el egy ház NAS megoldáson és ennek a NAS-nak a távoli elérése.
Hirdetés
A NAS
Erre a NAS-ra kaptam pár tippet:
- a Xpenology(portolot Synology) és
- TrueNAS(korábban FreeNAS) rendszer között, de még a
- Linux Samba megosztás és a
- Winfos megosztás is szóba jött.
Akkor alkalmazási sorba szedve...
1) Linux Samba megosztás...
Megoldható némi linuxos ismerettel, de ami nekem nem tetszik, az az, hogy a felhasznált és szabad felyet nem lehet látni és a Windows kizárólag Hálózati helyként tudja felcsatolni a rendszerre. Ezt anno a házi linuxos nyomtatószervernél alkalmaztam, amin keresztül egy mono(fekete) lézer nyomtatóra és elöbb egy színes lézer, majd sajnos azt lecserélve egy sínes tintasugaras nyomtató volt CUPS-on keresztül megosztva, nagyon stabil és jobb mint a windowsos nyomtató megosztás. Nekem ez nem tetszett.
2) Windows megosztás...
Mivel winfos rendszerű gépet használok, és egyedül ezt képes a windows kijelezni és hálózati meghajtónak felcsatolni, így ez lett a végleges megoldásom. Erre a Célra egy össze eszkábált Samsung NP300-as laptop(Cel B800+4GB DDR3 ram) maradvány lett felhasználva jelenleg 2db 1TB-os HDD-vel, külön-külön megosztva. A routerben le van fixálva a gép IP címe, így mindig ugyan azt az IP címet fogja kapni.
Windows-os esetén jelszavas hálózati megosztással fog jól működni, a 2 tárhely jogosultságát "Mindenki/Teljes hozzáférés"-űre kell állítani.
3) Xpenology ... Sajnos nagyon hardverfüggő(Broadwell,Hashwell és R1000 alapú platformokra telepíthető gond nélkül) ahogy több helyen ovlastam, így ez nem lett megoldható, sok nekifutásra sem. Ráadásul eléggé halottnak tűnő project, a legtöbb google által hozott keresési találati oldalak mind régiek.
4) TrueNAS... ígéretesnek tűnt nagyon, pont ma(2025.01.17.-én) foglalkoztam vele kísérleti jelleggel és a legnagyobb probléma amivel sok olvasgatás után sem tudtam mit kezdeni, az a telepítő módsítása, hogy ne az egész háttértárat zabálja fel a rendszer, sajnos pendrive-ról nem futtatható a rendszer,nem is engedi oda telepíteni, csak belső tárhelyre,amit teljes egészében felzabál és nem találtam megoldást, hogy redukáljam a rendszer által használt tárhely méretét, hogy felszabadítsak helyet adattároláshoz. Így, egy alapvető funkció hiány miatt ez a project is kukázva lett. De, megpróbáltam egy YogaS1 maradványa is feltenni, de azon folyamatosan ACPI Error hibkat írt ki valami AE...ADDRESS-re... De, ami még bíztató, hogy van 2FA rendszere.
A végleges NAS-on egy Windows 10 Pro fut, ami távoli asztallal elérhető,és ezáétal menedszelhető, akár mint a legtöbb NAS, csak ezt nem WEBUI-ról....
A windows rendszerű NAS-ra lehet telefonnal csatlakozni,erre van több fájlkezelő app, ami képes hálózati meghajtót kezelni. a Kodi is kezeli SMB protokollal. Kodi-ban elég jól játszik le filmeket hálózatról.
NAS-nál fontos kiemelni, hogy a stabil sebesség miatt, nagyon javasolt a vezetékes hálózat használata, és lehetőleg Gbites, 100Megabites hálózat esetén akadozhat az átvitel, ha valaki filmet néz mondjuk NAS-ról.
Nagyon jó felhasználási megoldás, ha a telefonon lévő dolgokról készítenénk mentést, ezzel nem kell kábelezni, mentési folyamat ugyan nem automatikus, de közben leht használni a telefont.
Update: Találtam egy nagyon hasznos appot a Play Áruházban, a FolderSync-et, amivel a telefonon lévő mappákat tudom akár ütemezve szinkronizálni a NAS-ra, egy erre a célra megosztott mappába SMB protokolon keresztül, van kivétel lista is,amivel megadható, hogy csak "milyen mappát/fájlt", vagy "milyen mappát/fájlt ne" szinkronizáljon. Az ingyenes verzióban sok korlátozást eddig nem találtam, de a fejlesztő 3100Ft-ot kér támogatás gyanánt, ezt mindenki lelki ismeretére bízom, hogy megér-e neki ennyit.
A Házi VPN Hoszt
Erre ötletnek azt kaptam, hogy hardveres VPN vagy váltsam ki a szolgáltató modemet egy saját routerre, amin van vpn server. DE, minek költsek, ha van szabad gép akár erre a célra. Így kis idő ráfordítással szinte ingyenben megoldottam.
Leginkább windows felhasználó vagyok, de ennek megoldása mégis Linux alapokon nyugszik, méghozzá Linux Mint rendszeren.
Ez a VPN hoszt, nem más, mint az OpenVPN szerver. Ezen megoldás jelszómentes, szinte garantáltan feltörhetetlen a csatalkozási paraméterek,ugyanis 2048bites tanusítvány párost használ+2048bites titkosítási tanusítványt, egy darabig eltartana,mire feltörnék...Ennek előnye, hogy nem kell fehasználónév/jelszó páros(csak a csak a generált konfigurációs fájl birtokában lehet csatlakozni), igy BruteForce vagy könyvtárazási módszerrel nem tudják hackelni(,mert tulajdonképpen nincs mit), kivéve, ha a nyílt forráskódban nem találnak egy olyan 0dik napi hibát, amit kihasználva megkerülhetik a hozzáférést. Ez a Linuxos OpenVPN hosztot sikerült úgy konfigurálni, hogy beengedjen a belső hálózatomra, ellenben ugyan ezen Windows verzióval ellentétben, ami eléggé sok sebből vérzik még mindig. A Linuxos, telepítés végén elkészít egy konfigurációs állományt, amiben minden szükséges adat benne van, de a windows verzióhoz saját magunk kell összabarkácsolni a konfigurációs állományt, legenerálni a tanusítványokat és, winfos verzión nem tudtam sehogy se konfigurálni a belső hálózatra engededést, hibába a sok leírás a neten, winfosban hídkapcsolat, kikapcsolt tűzfal, sehogy se engedte, még a NAS-t se tudtam elérni. Így ebből én a linuxos verziót javaslom, akit esetleg érdekelne. Továbbá xrdp-n keresztül, szintén elérhető windows-os távoli asztalról, bár a konfigurálás némileg nehézkes sajnos, de én nagyon a jogosultságokkal nem akartam babrálni, rendszert frissíteni és telepítéseket engedi.
Én erre a célra egy Yoga S1 maradványt használtam kezdetben, 32GB SSD-vel, több nem is kell, hisz csak maga a rendszer és szolgáltatás fut, sőt, erre a célre ez a gép, még sok is, de sajnos NAS-ra nem tudtam megcsinálni, mivel 1 SATA hely van benne, de nagyobb HDD vagy akár SSD-vel ez is elég lehet. Ámbár akad 2240-es m.2 NGFF SATA port, így 1 HDD/SSD-s NAS-nak még megcsinálható.
2025.02.05.
Kicsit tovább gondolva a dolgot, a 2 eszköz energetikai üzemeltetése egyszerüsíthető-e... kipróbáltam virtuális gépként az OpenVPN Host-ot... és működik. Feltettem VirtualBox-ban egy ugyan olyan Linux Mint rendszert, mint ami a külön álló gépen futott, új VPN konfiguráció, és szerencsére jól működik, Bridge-elt hálókártya beállítással, így 1 eszköz, 2 IP címmel és mindkét rendszer elérhető akár távoli asztalon keresztül akár egyszerrel. Így lett egy 2 az 1-ben a dolog. Viszont ami még mindig idegesít, hogy Windows-ra miért nem tudják megoldani az okos programozók, hogy hozzáférhető legyen a helyi hálózat. A Windows-os OpenVPN Connect sem képes hozzáférni a hálózathoz valamiért, azaz ez a Windows Project egyenlőre a kukában mocorog... A Windows-os Szerver nem képes hozzáférést adni a helyi hálózathoz, a Windows-os Kliens meg nem képes hozzáférni a helyi hálózathoz. NEm mellesleg, ugyan azt a konfigurációs fájlt használja a PC-s kliens, amit a telefonos kliens....de érdekes, mert a telefonos kliens meg röhögve hozzáfér a helyi hálózathoz...
Ez a PC-s OpenVPN kliens onnan jött, hogy ha pl. munkában vagy út közbe kéne valami a NAS-omról, akkor le tudjam tölteni, de így egyenlőre ez nem lesz megoldott mert az okos programozók akik fejlesztik a Windows-os oldalt, nem képesek egy problémát megoldani.