Szép Napot Mindenkinek
Szemezgettem ezzel a RoG Ally(ejtsd: Rodzs Eláj)-al, hogy kéne valami, ami hordozhatóbb mint egy Gamer Laptop, mert őszintés szólva, az okostelefont sem szeretném játékokkal kínozni. Majd jött két kérdés Discordon.... Miért nem inkább Steam Deck?, Miért nem Nintendo Switch OLED? Erre is ki fogok térni. Kicsomagolósdit nem írok, erről van rengetek videó Youtube-on Ezt átugrom... Na de a masinát sem kell bemutatni, hiszen Specifikációk is le vannak írva a neten...
DEEEEEE, itt egy kicsit álljunk is meg, azért....
Az APU(Application Processor Unit) azaz a CPU+IGP(Integrated Graphics Processor) egyben, egy AMD Ryzen Z1 Extreme, amit az AMD kimondottan hasonló készülékekbe tervezett. Maximum TDP 30W, amit a ROG Ally gyári 65W-os töltővel(de szerintem egy 65W-os PowerDelivery töltővel is) ki is hajt. Ennek a hűtése egy dupla radiátoros, dupla ventilátoros hűtőrendszer, amit az Asuséknál kicsit alulterveztek a max teljestményhez... Az Ally 30W-os Turbo üzemben igen csak súrolja alulról a Ryzen Z1 Extreme TjMax értékét, ami 100Cfok elvileg, egyes játékok futtatása alatt 90-95Cfok környékén is mozoghat a APU hőmérséklete(Spoiler: Diablo IV alatti teszt: HD felbontás,High grafika, 30W Turbo-> 85-90Cfok, csak a teszt kedvéért), ám kézi konzol révén ezt akkuról nem képes elérni, de majd erre is kitérek, hogy miért. A készüléktől senki se várjon RTX 4090-es grafikai teljestményt. Az IGP egy Radeon 780m amihez sajnos dedikált VRAM-ot nem kapunk, hanem az integrált 16GB rendszermemóriából zárol le VRAM-nak helyet, ennek mérete álltható az Asus Armoury Create SE-ben, Auto mód illtve 1GB-tól 8GB-ig manuálisan, DEEEEEE, ha növeljük a VRAM méretét, a játékok számára kevesebb fizikai memória marad! Ezt is majd ki kell tapasztalni, melyik lesz jobb választás.
Aki hasonlóban töri a fejét, annak el kell fogadni azt a tényt, hogy hosszabb Akkuidő vagy szebb grafika...azaz hosszabb akkuidő-csúnyább grafika, szebb grafika-sokkal kevesebb akkuidő. Az akku egy 15.4V-os 40Wh-ás lítium akku ami akár 30Wh leadásra is képes. Az, hogy " oké, szép és jó, de mennyit lehet vele játszani? " - erre én is azt tudom mondani, hogy sok mindentől függ. Az általam kipróbált játékok esetében, előfordult olyan, hogy a 45fps mellett a hang nagyon recsegett Silent 10W módban, Performance 15W-ban megszűnt a recsegés,10W-on a Dolby Atmos-t ki kell kapcsolni, és a recsegés megszűnik. Vannak játékok, ahol a 10W-os mód nagyon kevés lesz, azon játékoknál a 15W-os módban kell játszani. Szerencsére ezt az Asus okosan megoldotta, mert lehet teljestményprofilt létrehozni a játékokhoz, így ha valamelyiket elindítjuk, automatikusan váltja a profilt. De erről csinálok majd saját szubjektív tesztet, hogy egyes játékok alatt mire lehet elég ez az akku.
Méretét tekintve nem egy XBox kontroller, kisebb kezű játékosoknak nagyon szokni kell Tapasztalatból mondom
Tárhely tekintetében, hát, őőőőőő, hogy is mondjam, rohadt fukar volt az Asus(Bocsánat a kifejezésért). Az RC71L modell egy WD PC SN740 2230 512GB Nvme SSD-vel érkezett. Ezzel mi is A GOND? 512GB-ból a formatált kapacitás GPT NTFS esetén csupán 475GB, melyből az előteleptett Windows 11 Home után marad 422GB! Erre feltelepítjük a játékáruházakat, Epic-GoG-Ubi-Battlenet-EA-Steam... Ez durván ebben a formában -6GB...~416GB marad.... Ugye? Na... Szemléltetésként pár játéknak a méretei: Starfield 120GB, Sniper Elite 5 100GB, The Division 2 75GB, Destiny2 130GB, Diablo Immortal 60GB, Diablo IV 85GB, CoD MW2 97GB, Fallout 76 91GB, The Last of Us part1 79GB . Nekem laptopon belső 1TB-os + a külső nVME 2TB-os SSD-n ezek vannak telepítve. Ha egy erős átlagot nézünk, akkor 80-100GB/játék... azaz durván 4 játéknak marad hely. Viszont Én az Asus-szal leveleztem ezügyben, hogy megoldható-e jótállásvesztés és szerviz megkerülése nélkül a gyári SSD nagyobbra cserélése. Szerencsére az Asus rugalmas ilyen szempontból, mert az Asus Support-al emailezve, engedték, hogy itthon kicseréljem a gyári 512GB-os SSD-t egy 1TB-osra, csak a burkolaton ne legyen sérülés! Uuuugyeeeee? Mennyivel jobban hangzik az 1TB? Rendeltem egy Micron 2400 1TB-os SSD-t(2230!!!), Macriummal ment is a klónozás(van egy Rog Strix Arion nVME-s külső házam), majd a csere.
Ami nagyon jó funkció még, hogy van a ketyere alján 2 személyre szabható gomb, M1 és M2, én erre a Képernyőkép és Képernyőfelvétel funkciót állítottam be. Ezen funkciókról az Xbox Game Bar gondoskodik és a felvételek a [ C:\Users\"felhasználónév"\Videos\Captures ] mappába kerülnek elmentésre.
Van teljesítmény kijelzés is, bár azt annyira minden fölé helyezi a szoftver, hogy ahol van a kijelzés, ott nem érzékeli az érintést a háttérben lévő rész. Erre van egy másik módszer, ami csak a játékok alatt jelenik meg, az MSI Afterburner RTSS-el és a HwInfo64, ez a 3 program fog kelleni. Sajnos mindenképpen kell a 3 program, mert az MSIA írja ki az időt és az renderelést/FPS-t, a HWInfo64 a többit(olvastam, hogy elvileg megoldható MSIA alatt is az akkukijelzés, de nekem nem sikerült működésre bírni). Ehhez szükséges programokat és konfigurációs fájlokat feltettem Saját/Publikus mappámba.
Szóval, megvolt a tárhelybővítés, a játékáruházak beállítása...
Akkor most a talán várva várt játéklista, hogy Én mikkel is fogok rajta játszani, a paraméterek akku-s üzemre vonatkoznak majd! A kijelző minden esetben FHD 1920x1080-as felbontású lesz Frame Limiter 60FPS(ennél több FPS nem lesz érezhetőbb, ha a játék többet tudna produkálni!,a legtöbb általam kipróbált játék, csak Performance 15W módban futott rendesen, Silent 10W-al recsegett a hang,a CPU Boost be volt kapcsolva, mint utólag láttam Így megnézem, CPU Boost nélkül is
Diablo III - Nem, Sajnos ezzel nem, pedig szerettem volna, de nem támogatja a kontrolleres iránytást
Diablo IV
Youtube