Az AMD EXPO profil aktiválása
2016-ban az XMP nagyszerű funkciónak bizonyult az ASUS Z170-A-ban. Ami az XMP az Intelnél az az Expo az AMD-nél.
Intel XMP = Intel Extreme Memory Profile
AMD Expo = Extended Profiles for Overclocking
Rögtön az elején: XMP-s RAM-okat is lehet AMD-s alaplapokban használni, de a leggyorsabb beállításra az EXPO segítségével van esélyünk, ezért tehát AMD-hez külön érdemes Expos memóriamodulokat venni, így az alaplap a modultól lekérheti a profilt, amit ha kiválasztunk egyből , mindenféle finomhangolás nélkül azt a sebességet kapjuk, és késleltetést, amit a RAM gyártója gyárilag garantál. Persze ezeket is lehet még finomhangolni alulfeszelni, sőt, akár Intelhez szánt RAM-okat is használhatunk, de az EXPO az az AMD-nél ami az XMP az Intelnél. Kifejezetten olyan RAM, amin fel van tüntetve, hogy AMD EXPO kompatibilis kevesebb van a piacon, mint Inteles és jellemezően némileg drágább is. Ez a technológia AMD oldaláról a Ryzen 7000-es Raphael kódnevű processzor szériával jelent meg, 2022-ben és azzal a kiegészítő információval, hogy DDR5-6000-es specifikáció lesz az ideális, és itt az AMD egy nagy adósságot törlesztett, mert a kék oldalon már memóriatuning profilokat lehetővé tevő megoldás első verziója 2013 óta jelen van a piacon, ők magyarosan Extrém Memoria Profilnak nevezik a technológiájukat, és már a 3.0-s verziónál tartanak. 2016-ban én is ilyet használtam DDR4-es korszakomban, 3200 MHz-es Corsair RAMOK-nál 4x 8 GB-os kiszerelésben.
Ezúttal is maradt a 32 GB, de már 2x 16 GB-os RAM moduloknál. 2021-2024 között gamer laptopot vásároltam, amihez gyárilag 2x8 GB DDR4 3200 MHz-es RAM modulok jártak, ezeket cseréltem ott is 2x16 GB Kingstonra, akkor ugyanis nem volt Corsair. Most viszont már tudtam Corsair vásárolni az új konfigurációhoz, DDR5-6000-es2x16GB-os kitre esett a választásom, szóval jelenleg 2016-tól pár hónapos megszakítással folyamatosan 32 GB RAM van az elsődleges gépemben.
Amivel viszont számolni kell, hogy mind Intelnél mind AMD-nél ezek a tuningsebességek csak két modul használata esetén garantáltak. Ez nem jelenti azt, hogy négy modulnál feltétlenül nem fog menni, de jellemzően ha az alaplap mind a négy moduljában van RAM, akkor érzékelhetően eshet a sebesség, erről mind a két oldal nyíltan a saját honlapjukon beszél is. Az oka leegyszerűsítve, hogy ekkora sebességet a CPU-ban lévő memóriavezérlők négy modulnál már jellemzően nem bírnak tartani.
Kicsit pikírd számomra ez a technológia korlátozás, mert ha valaki nem szeret kísérletezgetni, és úgy gondolja, hogy azért van az alaplapján 4 memória slot, hogy bármikor bővíthessen kompromisszumok nélkül, az általános szabályokat betartva, hogy vagy kettő modult használ vagy négyet (egyébként DDR5-nél ez a rész lazult ilyen téren, sőt megjelentek a nem bináris memóriák is – de sebesség szempontjából ne jelentsen hátrányt. A 4 slotos egyidejű használat sebességproblémája azonban nem új keletű, nem a DDR5 beköszöntével együtt esett be az ajtón, hanem DDR4-nél is jelen volt. Nekem szerencsém volt, mert 4x8 GB-nál nem vettem észre a dolgot. Korábban nem tartottam teljesértékűnek azokat az alaplapokat amiken csak két memóriahely volt a RAM moduloknak, mert nyilván a maximum menyiségnek a felére korlátozó tényezőről beszélünk. Viszont most aki gépet épít, és maximalista akar lenni a RAM modulok képességeit kiaknázandó, két dologgal kell számolnia, egyrészt azzal, hogy csak két modult választhat a cél biztosabb elérése érdekében, másrészt ebből fakadóan egy korlátozással, és azzal hogy mennyiségileg korlátozva van, ezért már a vásárlás elején el kell döntenie, hogy mekkora mennyiséget szeretne végig használni a platform életciklusában. Korábban meg volt adva a lehetőség, hogy majd idővel duplázott anélkül, hogy érezhető sebességbeli veszteségei lennének.
Persze csinálhatja azt is valaki, hogy megvesz előbb mondjuk 2x8GB-ot, aztán meg cseréli 2X16-ra vagy 2x32-re. Csak ez nem a leggazdaságosabb megoldás.
Alapból nincs bekapcsolva
Enabled
Profilból lekérve a megfelelő paraméterek
Feszültségértékek
Save és Exit.