Baldajev képregénye a Gulagról
„A tervelőirás szerint 12 ellenséget kell beszállitanunk, de ezzel a mérnökkel, az orvosnővel és a vén kecske professzorral együtt is csak tizen vannak, úgyhogy a földszinti lakásokból szedjetek össze még kettőt, munkást vagy parasztot, bárki legyen is, csak a teljes létszám, a tizenkettő összejöjjön! Végrehajtani!...”
Ezt, a harmadik rajzon szereplő idézetet végig tartsd a fejedben, miközben a többit olvasod! Bárki, akire random rámutattak vagy a nevét leírták egy papírra, és onnan felolvasták nagy eséllyel később megfagyott egy az otthonától ezer és ezer kilométerekre létesített büntetőtáborban. ...és ha megfagyott, az volt a legnagyobb szerencséje. Voltak olyan hónapok amikor kémkedés gyanujával - kevés kivétellel - minden éppen a Szovjetúnióban tartózkodó külföldi állampolgár a gulágon kötött ki. Nem számított az életkor, a nem, a származás, nemzetiség vagy bőrszín. Tudj erről! Szörnyű és felkavaró dolgokat olvashatsz. Nem a képeket lesz nehéz végignézned. Tudd, hogy ez nem mese, hanem a valóság. Olyan valóság amelyhez a nagyszüleid még akár hozzá is tudnak szólni. Még ismerhettek olyanokat, akik közvetve vagy közvetlenül átélték ezt. Családot akik szeretteiket veszítették el a gulág halálgyáraiban.
„Irta és rajzolta:
Dancig Szergejevics Baldajev, Данциг Сергеевич Балдаев (1925 - 2005.)
MVD őrnagy
Hirdetés
Az itt látható képregény rajzolója maga is megjárta a Gulagot, de nem rabként, hanem börtönőrként. Néprajzi érdeklődésből és pedagógiai szándékból indittatva rajzolta és irta le a Gulag borzalmas világát. Ebben a képregényben nem csupán az információk hátborzongatóak, hanem az is, ahogyan a "naiv művész" horrortörténete a szovjet plakátok és a nyugati képregények sablonjaival keveredik.
Dancig Szergejevics Baldajev Leningrádban élt nyugdijas nyomozó gazdag burját-mongol családból származott. Apja, Szergej Petrovics Baldajev, jó nevű folklorista. 1938-ban koholt vádak alapján mint a nép ellenségét letartóztatják, két évig fogva tartják, majd húsz évre száműzik. Ezekben az években a Baldajev nemzetség ötvennyolc tagja esett a terror áldozatául.
Dancig Baldajev két évet gyermekotthonban tölt, majd 1940-41-ben az irkutszki képzőművészeti főiskolán tanul. A háború kitörésekor önként jelentkezik a frontra. Leszerelése után a belügyi alakulatokhoz irányitják, ettől kezdve egészen 1981-ig nem kerül le róla az egyenruha: volt tűzoltó, börtönőr, NKVD*-katona és belügyes tiszt. A leningrádi bűnügyi nyomozóosztály őrnagyaként ment nyugdijba.
Amatőr nyelvészként tizezer szóból álló argószótárt állitott össze, de gyűjtötte például az elitéltek tetoválásait is. Mindig érdekelt a börtönrend, a börtönélet. Különösen arra voltam kiváncsi, milyen körülmények között éltek az elitéltek - mondta a vele készült interjúban.” Forrás.
A főbb táborok:
„A Gulag-táborokba azok a rabok kerültek, akiket a magyar hatóságok közreműködésével a szovjet hadbíróságok ítéltek el háborús bűntett vádjával, legtöbbször alaptalanul. A szovjet hadifogságba esett mintegy 500 ezer magyar katona és a polgári internáltak többsége ugyanakkor az 1939-ben létrehozott GUPVI, vagyis a hadifoglyok és internáltak táborhálózatába került. A magyar foglyok mintegy 2000 táborban szóródtak szét.
Összesen mintegy 700 ezer magyar állampolgár került szovjet munkatáborba, közülük csak körülbelül 400 ezren tértek haza. A deportálás során és a munkatáborokban tehát nagyjából 300 ezer magyar állampolgár vesztette életét, akik közül mintegy 10 ezer fő a Gulag büntetőtáboraiban halt meg.” Forrás.
18+ ! A képregény.
Korábbi bejegyzésem A XX. század egyik iszonyú szégyenéről.
*NKVD - Belügyi Népbiztosság (Народный комиссариат внутренних дел, Narodnij Komisszariat Vnutrennyih Gyel)
+
(A kép illusztráció.)