Hirdetés

Kilakoltatási moratórium. Vélemények? Megoldás?

Hónapok óta fel-fel röppen különböző - de szinte mindegyik - híradóban ez a bizonyos téma. De most, hogy közeleg a vége a szokottnál is többet hallani róla.
A lényeg, hogy azokat akik nem tudják fizetni a lakáshitelt - többek közt a válság okozta árfolyamváltozás miatt - nem lehet kilakoltatni, házaikat - ami fedezetként szolgált / szolgál a hitelnél - nem lehet elárverezni.
Anno ezt azzal indokolták, hogy télen a hidegben senkit nem lehet az utcára kirakni. De szerintem mindenki hallott már róla, fölösleges tovább magyarázni.

Most jön az április, az kilakoltatási tilalom elméleti vége. Több tízezer v.színüleg több százezer embert érint az ügy. Az ingatlanmagazin.com novemberi cikke szerint ~ 105 ezer bedőlt lakáshiteles van.
Már folynak az előkészületek annak érdekében, hogy lehetséges: meghosszabbítják a moratóriumot.
Na de meddig?

Hallgatva a híreket különös érzések öntöttek el. Egyrészt a fene se szeretné, hogy ennyi embert, családot, esetleg kisgyereket az utcára dobjanak. Másrészt viszont a helyzet nagyon leegyszerűsítve az, hogy van egy rakás család, akik anno valamikor meggondolatlanul döntöttek, nem foglalkozva a kockázatokkal és most nem tudja fizetni a hitelt. És kész. A házuk megvan, a bank nem viheti el, a hitelt nem fizetik ennyi.
Ilyenkor jön a kérdés, hogy akkor én miért fizetem? Na nem mintha nem akarnám fizetni, de ha ez így megy tovább hol marad a visszatartó erő? Az emberek azt látják, hogy aki nem tudja fizetni a hitelét a válság óta annak egyszerűen "nem is kell", mert a házát nem viszi el a bank a kormány meg azon dolgozik hogy tudna segíteni.

De akkor mi a megoldás? Nyilván a frank forint árfolyam nem fog egyik hónapról a másikra normalizálódni a ~ 2004-2006-os szintre. Erre nem lehet számítani.
Nyilvánvaló az is, hogy aki a megemelkedett törlesztőt nem tudja fizetni, az ezután se fogja tudni, hiába hosszabbítják a moratóriumot. Hacsak nem kap több tízezres fizetésemelést vagy hasonló.
Szintén egyértelmű, hogy bankok se fogják elengedni azt a több milliárdos tartozást, amit a fent említett ~ 100 ezer család felhalmozott. A különbözetet se fogja elengedni, mert nyilván az árfolyamváltozás miatt az is csúnya veszteség lenne a bankoknak.
Akkor vajon mi lesz? Majd az állam - megjegyzem többek közt az én adómból - kifizeti helyettük a bankoknak? Vagy mi? Vagy csak az árfolyam különbözetet fizeti ki? Vagy megvásárolja az ingatlanokat és újra bérbe adja a volt tulajnak?
Így vagy úgy, de ha az állam beavatkozik - pénzzel - akkor az lesz a szitu, hogy volt egy rakás szerencsétlen és / vagy gondatlan ember, akiknek bedőlt a hitele, a lakásuk / házuk mindezek ellenére megmaradt és még az állam fizet is majd helyettük!
Hát milyen dolog ez?
És itt most nem csak olyan emberekről van szó, akik 32m2-es lukakban élnek és éppenhogy összekuporgatott pénzükből nyögték eddig is a hitelt, vagy esetleg elvesztették az állásukat! Hanem rengeteg olyan emberről is, akik saját erejükön felül 70-80 akár havi 100 ezres törlesztőt is bevállaltak! Tehát nem kis lyukakról van szó, TV-ben is többször lehetett látni amint szép méretes családi ház mellett sír az asszony...

Szóval nyilván senkit nem akarnék az utcára tenni, de akkor mi lenne a megoldás? Olyan megoldás, hogy az, aki bevállalta a hitelt, az vagy fizesse - legalább azt amit tud -, de ne az állam pénzén... Ilyen szerintem nincs. A vége úgyis az lesz, hogy majd az állam szépen kifizeti mindenki helyett, aztán aki tudja az meg majd v.hogy törleszt az államnak és kész... Más lehetőséget nem látok...

Még van hozzászólás! Tovább