Hirdetés

[csabyka666] Nyomtatás "félig-beszáradt" tintasugaras nyomtatóval

Üdvözlök mindenkit!

Aki használt már tintasugaras nyomtatót, annak bizonyára nem újdonság a beszáradás jelensége. A típusnak ez egy sajnálatos velejárója - ha hosszú ideig nem használjuk a készüléket, a tintapatron fúvókáiban beszáradhat a tinta, ezáltal a nyomat halvány, csíkos, hiányos lesz.

Ugyanez a jelenség előfordulhat akkor is, ha a patronban ugyan van festék, viszont már több alkalommal is újra lett töltve. 2-3 újratöltést még el szoktak viselni a tintapatronok, ennél többször felesleges próbálkozni vele, az eredmény nem lesz kielégítő.

Gyakran csak akkor eszmélünk rá, hogy a nyomtatónkba beszáradt a festék, amikor záros időn belül nyomtatnunk kellene, és új patron vásárlására már nincs lehetőségünk. Szerencsére a segítségünkre van néhány házi praktika, mellyel életet lehelhetünk a nyomtatónkba!

Hirdetés

###

Az első és legkézenfekvőbb módszer, ha a nyomtató szoftverével végzünk egy fúvókatisztítást. Ez típusonként változó, hogy hol lehet elindítani, így a felhasználóra bízom. Ha a nyomtatóhoz nem került telepítésre szoftvercsomag, akkor a Start -> Eszközök és nyomtatók ikonra kattintva, vagy a Vezérlőpulton belül valahol megtaláljuk a készüléket. Jobb klikk, és valamelyik menün belül keressük meg a "karbantartás", fúvókatisztítás", "fejtisztítás", "maintanence", "head clean" vagy hasonló névre hallgató pontot. Futtassuk le néhányszor, de ha 2-3 alkalom után sincs változás, lépjünk tovább.

###

//update: 2015.12.02. - Hieronymus fórumtárs kiegészítése alapján

Feladatunk az lesz, hogy feláztassuk a beszáradt tintát. Ehhez ki kell vennünk a festékpatront a nyomtatóból. Ezt a legtöbb készüléken a bekapcsolást követően a fedél felhajtásával lehet eszközölni, de a legjobb, ha megnézzük a kezelési útmutatót. Célszerű gumikesztyűt húzni, mert bár a festék maga vízben oldódik, a bőrrel érintkezve egy olyan hatást kelt, mintha sohasem mosnánk kezet - egykönnyen nem jön le.

Léteznek olyan típusok (pl. néhány Epson készülék), melyből magát a fúvókát csak a nyomtató szétszedésével tudjuk eltávolítani, ugyanis a patron és a fúvóka egy különálló egység - annak minden előnyével és hátrányával. Ha egy ilyennel van dolgunk, többet kell dolgoznunk a kiszerelésével, de ha szerencsénk van, a festék és a fúvóka ugyanazon egységben található. A továbbiakban azokról a típusokról lesz szó, ahol ez egyben van, de az eljárás mindkettőnél ugyanaz.

Tehát távolítsuk el tehát a festékpatront, és keressünk egy olyan edényt, amit később kidobhatunk, például egy margarinos doboz teteje tökéletes lesz. Tegyünk bele annyi langyos vizet, hogy a patron fúvókáját ellepje. Nem kell sokat, pár milliméternyi elegendő. Tegyük bele a patront, és hagyjuk magára pár percre. Vegyük ki, és egy alaposan bevizezett szalvétával vagy papírzsepivel kezdjük el törölgetni a patron alján lévő fúvókát. Ne fordítsuk fel, a fúvóka mindig lefelé nézzen! Egy idő után meg kell indulnia a festéknek. Közben száraz zsepin próbálgassuk a patront - a fúvókát rányomva a zsebkendőre jól látható csíkot kell hagynia. Ha csak bizonytalan, hiányos csíkot hagy, ismét tegyük vissza a vízbe pár percre, majd törölgessük meg újra a vizes zsepivel. Ismételjük egészen addig, amíg a csík erősebb nem lesz.
Ezt követően visszatehetjük a patront a készülék leírásának megfelelően, majd kipróbálhatjuk, sikerült-e eredményt elérni.

###

Amennyiben nem vezetett eredményre a fenti mutatványok egyike sem, azonban a nyomat látszik, viszont csíkos / hiányos / halvány, akkor megpróbálhatunk egy szoftveres trükköt. Az ötlet, hogy hitessük el a nyomtatóval, hogy ő nem papírra, hanem fóliára nyomtat. Akik régebben jártak iskolába, biztosan láttak olyan fóliát, amit az írásvetítőbe tesznek. No, mi azt szeretnénk, ha a nyomtatónk egy ilyen fóliaként tekintene a papírra. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy a papírt lassabban mozgassa, valamint a fejet többször húzza végig rajta, egy-egy menetben kevesebb tintát használva. A fólia esetében azért van erre szükség, hogy kevesebb tinta kerüljön rá, ezáltal ne folyjon meg rajta a nyomtatást követően.
A beállításhoz (Windows rendszerben) keressük meg a nyomtatót: Start -> Eszközök és nyomtatók ikonra kattintva, vagy a Vezérlőpulton belül valahol. Válasszuk ki a típust, jobb klikk, innentől viszont típusonként máshol lesz a beállítás, a lényeg, hogy a papír típusát változtassuk meg "fólia"-ra.

Így lényegesen lassabban fog elkészülni egy oldal, de ebben a helyzetben azt kell értékelnünk, hogy legalább ki tudjuk nyomtatni, amit szeretnénk.

Ha ez sem vezet megoldásra, és a patront még nem töltöttük újra korábban, akkor megpróbálkozhatunk egy töltéssel, vagy akár újat is vásárolhatunk.

Sok sikert! Ha valami kérdésetek lenne, a bejegyzés alatt tudtok írni.

Még van hozzászólás! Tovább