Gyorstalpaló a munkaviszony megszűnése utáni teendőkről!

Üdv!

Mint szakmában dolgozó, gondoltam megosztok néhány, akár hasznosnak is ítélhető gondolatot veletek.
Kezdeném ott, hogy senkinek sem jó, - legtöbb esetben- ha a munkaviszonya valamilyen oknál fogva megszűnik. Akármilyen jellegű a megszűnés, vagy akármilyen oknál fogva történik, mindig bennünk van az a kellemetlen érzés, hogy vajon hogyan tovább?!
Persze előfordul, hogy valaki esetleg más, esetleg jobban fizető munkaadó miatt hagyja el a régit, de ez sajnos a kevesebb a statisztikák szerint, mint az a verzió, mikor nem egy jobb lehetőség miatt vált az ember.

Most ez leginkább azoknak fog szólni, akik nem ismeretesek a hivatali útvesztők labirintusában és szeretnének egy kis útmutatást a teendőkre vonatkozóan.

Első körben a munkaviszony megszűnése után célszerű felkeresni az illető lakcíme szerinti illetékes foglalkoztatási osztályt. Nem gond, ha nincs az illetőnél a munkáltató által kiadott kilépőcsomag, mivel ezek hiányában is be tudja adni a szükséges kérelmeket( álláskeresőként történő nyilvántartásba vétel és az ellátásra vonatkozó kérelem beadása). Az ellátás a munkaviszony idejéhez és a munkabérhez kötődik. Az eljáró hatóság a beérkezés pillanatát fogja alapul venni és az azt megelőző 3 évet, amit a delikvens munkaviszonyban töltött (vagy nem). Az ellátás időbeli megállapítása a munkaviszonyban töltött napok számától függ. Minimum 360 nap munkában töltött nap szükséges 36 nap ellátás megállapításához. Ebből kiszámolható, hogy a munkaviszonyban töltött időt osztjuk 10-el és megkapjuk az ellátási időszak időbeli mértékét. Ahogy írtam is, viszont ha nincs meg a 360 nap munkaviszony legalább, akkor ellátás nem jár. Jelenleg az álláskeresői ellátás maximális mértéke 90 nap. Így nem probléma, ha nem dolgoztuk végig a 3 évet, mert ha megvan a 900 nap munkaviszony a figyelembe vett 3 éves intervallumban, akkor ugyanúgy megkaphatjuk azt a 3 hónapot. Ez szigorúan naptári nap és nem munkanap, tehát itt az ellátás vasárnapra és ünnepnapokra( munkaszüneti napokra) is jár. Az ellátás pénzbeli mértéke általában az elmúlt 4 negyedéves átlagkereseted 60%-a (bruttó). Az ellátás maximuma a mindenkori minimálbér összege(bruttó). tehát hiába kerestél havonta 500.000 HUF-ot, akkor sem fogsz többet kapni. Az ellátásból SZJA és nyugdíjjárulék kerül levonásra, tehát itt ketyeg a nyugdíjidő és adóköteles jövedelemnek számít.

Ebben az időszakban viszont kövéren neki kell állni munkát keresni és a legjobb, ha még az ellátás vége előtt elállsz dolgozni. Ebben segíthetnek az hivatalban dolgozó kollégák is. Fontos tudni, hogy jelenleg fut egy ESZA alapból finanszírozott támogatási lehetőség is. Pest megyében ez VEKOP (út a munkaerőpiacra) 8.1.1. nevű , még vidéken GINOP 5.1.1. néven működik. A program bérjellegű, vállalkozást elősegítő,képzési és lakhatási támogatással kíván segíteni. Ezt érdemes igénybe venni, amennyiben lehetőség van rá, mert az elhelyezkedést és az élet egyéb területén történő boldogulást ténylegesen elősegítheti.

Remélem ezzel a kis szösszenettel tudtam valamit segíteni és persze a teljes tájékoztatást, mindig az aktuális hivatal tudja nyújtani, de talán egy kiindulópontnak megfelel.

Tisztelettel: Carlytoo

Még van hozzászólás! Tovább