Hirdetés

RTL8125 LAN kártya telepítése TrueNAS-ra

Hirdetés

RTL8125 LAN kártya telepítése TrueNAS-ra

Egy picit szövegelnék mielött csak a telepítés leírását leírnám. A TrueNAS egy FreeBSD alapú NAS software ingyenes felhasználással. A piacon már régóta megtalálható a Magyar Telekom 2000/1000-es top net elérése, és ehhez kell a 2,5G technika. Itt ugye a címben látszik nem a kék vérű Intel chip-ről lesz szó. Azt tudjuk, hogy a linux/unix vonal jobban kedveli, de most egy picit ezen a területen lemaradt, és a „gagyi” Realtek beelőzött. Ez pontosan az AMD vs Intel cpu párbajra hasonlít. Meglátjuk tudják-e tartani a tempót a tajvaniak. A két chip RTL8125 vs I225-V Foxville. Az internet tele van vele, hogy az Intel nem tudja a meghirdetett sebességet produkálni [link]. Sőt, ingadozik. Nagy merészen vettem egy kinai RTL8125-s kártyát. Akkor nem gondoltam, hogy jó lesz a NAS-ba. Titkon azért reménykedtem, és hát az Intel lemaradása miatt megjelentek a linux/unix alkalmazások. Nekünk két előnyünk származott ebből.
- Garantált meghirdetett sebesség.
- Olcsóbb ár.
Nekem kb. 6000Ft volt. Nem értem, hogy a magyar piacon miért 2x-es, vagy 3x-os áron lehet megvenni.
Talán mikor ezeket a sorokat olvasod az Intel is felzárkózott a sebesség tartásban. Nézzük inkább a tényeket, mert akármit is írok aki idáig eljutott talán maga a telepítés érdekli nem pedig a két chip gyártó harca. Egy pici shell használat kell, mert hát Realtek-ről folyik a diszkurzus. A GUI-n bal oldalt kiválasztod a „Shell”-t majd a következőt beírod:
ee /boot/loader.conf
Itt a végére a következőt illesztettem be.
# Realtek loader
if_re_load=”YES”
if_re_name=”/boot/modules/if_re.ko”

„Esc” megnyomva elmented. A menü egy picit lassan jelenik meg. Innentől működik. Sajnos frissítésnél a /boot/loader.conf file felülíródik. Így azt a két sort újra be kell illeszteni. Ezt a verziót igazából pfSense-hez írták. Működik az első update-ig.
A következő GUI módosítás pedig TrueNAS-nál megoldja az elöző hibáját, és sokkal kényelmesebb.


A sebesség mérésénél segítség a különböző speedtest alkalmazások, de az egy kicsit olyan mézesmadzag. Az mindig egyetlen szálon fut. Nem életszerű Magyarországon. A teszt engemet is meglepett, mert a „mag” szerverén keresztül „Q” betűs klienssel elértem a maximális sebességet. Azért nem felhőtlen a boldogság, mert valamiért csak egy rövid ideig tartott ez a szédületes tempó. Ennek több oka is lehet.
- Sajnos a másik oldal nem tudja tolni, vagy nem is akarja.
- A „peer to peer” talán korlátozva van a lakossági részen. Ez valahol érthető.
- Gyenge a hardware. Ez talán nálam nem teljesen igaz. Csak egy apró példa. A RAM mérete akkora hogy akár két 4k-s mozi is beleférne. A képen látható tempónál a HDD 35MB/s sebességgel írt. Szóval bőven tudna többel is írni. Nem kell ide SSD. A régi technika is tudja, és nem kell nézni mennyit írtál rá. Az írás célja nem a büszkélkedés, vagy tanítás volt. Sokkal prózaibb az ok. Az öregember memóriája már nem olyan mint volt. :(


Sajnos a másik oldal nem tudja tolni
Egy kis bizonyíték arra, hogy milyen nagy is ez a tempó, és mennyire nem is olyan hétköznapi.
Itt láthatjátok, hogy nem mindenki tudja tolni, és talán a windows-hoz szokott szemek is látnak valami ismerős tesztet.

curl -s https://raw.githubusercontent.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest.py | python -
vagy ha feltelepíted a speedtest cli-t akkor a következő is elég
speedtest -s 2073
Érdemes a 2073-t megváltoztatni a lakóhelyedhez közeli szolgáltatói szerver számára.
Nekem az ID keresésére [ez] az oldal vált be.

Még van hozzászólás! Tovább