Hirdetés

IUI akkumulátor töltési mód

Hirdetés

IUI akkumulátor töltési mód

Elsőnek nézzük meg azt a kérdést miért is akarok erről írni. Minden töltőgyártó alkalmazza, és csak néhány ponton tartja be, vagy csak amit fontosnak talál azt a részt teszi be. Természetesen itt csak sávok vannak, és abból választanak (később érthető lesz). Az IUI cím sejteti, hogy ez egy 3 lépcsős töltési mód. Ennél a változatnál a harmadik rész érdekes, vitatott, vagy sokak által tiltott területnek tartott rész. Bevallom én magam se merészkedem sokat erre a területre, de attól még létezik, és érdekes. Miért is ilyen misztikus terület ez? Ez bizony a gázfejlődés fölötti rész +14,4V.
Szokták +2,4VPC értékkel is jelezni.

Az első rész áramgenerátoros a második feszültséggenerátoros, és a harmadik újra áramgenerátoros rész.
Az első két rész semmi új, és tartható nagyon könnyen. Két számpéldával mutatnám a valódi értékeket.

Engem nagyon meglepett az a tény, hogy sok szünetmentes berendezés telep gyártó ajánlja a zárt típusú akkumulátorához. Persze mint az ábrán használt értékekhez közel. Az első rész ajánlott, vagy gyakran alkalmazott értéke 10%. A második résznél az áram 3%-ig csökken. A harmadik rész ideje 1-4 óra között mozog. Ez se kőbe vésett érték. Ezért nem találtok két azonos iránymutató ábrát, de az előbb leírt 10% majd a 3% nagyon jó középérték. Az esetek zömében 112% töltés mennyiséget viszünk be. Ha nagyon nagy közelítéssel az első két részt 100%-nak vesszük (inkább alatta van) akkor a 3%-os árammal bizony 4 óra jön ki a harmadik részre. A hármas, és a négyes rész gyakorlatilag azonos, és mégis más a neve. A hármas részt minden alkalomra ajánlják, míg a négyest ritkábban. A négyes rész neve most már elég sok: Recondition/Regenerálás/Equalization.
Csökkenti a szulfátréteget, és a 6 sorba kapcsolt cella feszültségét hozná egy szintre. Így biztos, hogy élettartam növelő eljárás. Sajnos könnyen élettartam csökkentő eljárásba csap át ha nem vagyunk elég tájékozottak, vagy figyelmesek. Egy fontos tulajdonságot is felfedezhetünk a töltő vásárláshoz. Azokat kell előnybe részesíteni ahol be lehet állítani az akkumulátor kapacitás értékét.
Esetleg beállítható fokozatonként a feszültség, és az áram korlátja. Mikrokontrolleres kolléga joggal kérdezhetné, hogy mikor is kapcsolja le a töltőt. Az ábrán ott a válasz dV/dt. Az-az olyan 4mV/h-nál kell megállni. Ezt az öregek úgy fogalmazták meg, hogyha egy óra alatt nem emelkedik a feszültség akkor vége. A másik nagyon pontos módszer a fajsúly mérés. 1,28g/cm3. Néhol megtalálod kg/l dimenzióban is. Az érték azonos. Az én értelmezésemben a harmadik, és negyedik résznél a feltétel az áramgenerátor, és a feszültség értéke nem igazán fontos. Egy tesztelő 6 különböző gyártó (Exide, Banner...)60Ah akkumulátorát tesztelte a végfeszültség szempontjából. Tessék szörnyülködni: +16,2V, +16,4V, +16,6V, +16,7V. Ez nagyon jól bizonyítja, hogy a feszültséget olyan +16,8V-ra állítsuk, és ahogy halad az idő az áram csökkenni fog. Amennyiben feljebb állítjuk a feszültség határt az áramgenerátor miatt az akkumulátor feszültsége ki fog alakulni arra a szintre ami neki jó, és nem arra amire te gondoltál.
Mit is tehet szegény magyar a zárt akkumulátorával?
Az első ábrán jól látszik, hogy a két óra az a rendszeres töltéshez tartozik. A CTEK Recond része is 1-4 óra. Ebből az derül ki, hogy a 3%-os árammal simán tölthetünk 2 órát feszültség határ nélkül.
Nézzük a félősek, és reklamálósak részét. Azt itt leírt tények megtalálhatóak az interneten. Mindenki a saját bátorsága alapján alkalmazza. Mivel ez teljes mértékben nem az én ötletem, így az elkövetett hibákért, vagy a tudatlanságért felelősséget nem vállalhatok.
Remélem lesz aki tudja majd használni ezeket az információkat.

Légy az első hozzászóló!

Még nem szólt hozzá senki sem.

Hozzászólok