Hirdetés

Az amatőr tollász első tolltesztje, avagy a tökéletes toll keresése 1.

Mitől jó egy toll? Egy jól használható toll legfontosabb ismérve az írásbiztonság: azt elővéve azonnal tudjunk vele írni, folyamatosan, kihagyások nélkül. Akik sokat írnak, vagy nagy a kezük (pl. én) azoknak legalább ilyen fontos a fogózóna vastagsága, csúszásmentessége, alakja, ergonómiája. Sokaknak fontos még a toll tömege és súlyelosztása, de itt eltérnek a vélemények, van, aki a könnyebb, és van, aki a kicsit nehezebb tollakat kedveli, lehetőleg a fogózónához legközelebb eső súlyponttal. A jó toll emellett nem folyik, akár még szélsőségesebb körülmények között sem. Az se hátrány, ha egy toll szép, igényes kidolgozású, és még olcsó is.

A tökéletes fogózóna

Mitől függ egy toll ára? Sajnos sokszor a ráaggatott gyémántok számától, arany tömegétől. A szuper exkluzív tollak ma ebben versengenek. Végül is ugyan az a betét/tinta van bennük, mint egy „mezei” tollban, írni ezért nem lehet jobban velük. Sokszor látjuk azt is, hogy Kínában, relatíve nagy sorozatban készített tollakra raknak több tízezres árcédulát. Ezt igen gyakran ismertebb gyártók teszik meg, magyarán a márkát fizettetik meg, nem a tollat… Ugyanakkor gyakran csak pár ezres tollakat viszont az EU-ban gyártanak. Egy nagy sorozatban készülő átlagos toll legyártása szerintem max. 100 Ft körül lehet, erre jönnek a gyártói, kereskedelmi haszonkulcsok, adók, és a szállítási díj. Tehát feltételezhető, hogy a gyártók között a haszonkulcs mértéke rendkívül széles skálán mozog. Érdekes az is, hogy a legtöbb innovációt tartalmazó tollak általában egy-két ezer forint alatt vannak. A golyóstollak Bíró László József által való feltalálása óta a legnagyobb problémát a megfelelő tinta előállítása jelenti, erre ugyan már vannak haladó megoldások, de a tökéletes ideje még nem jött el. Itt még lehet fejlődni, és fejlődik is szépen ez a terület.

Mindezeket figyelembe véve én most 1000 Ft alatti golyós, nyomógombos tollakról fogok írni, bemutatva, hogy ebben a kategóriában is milyen nagyszerű eszközök vannak. Ezeket a tollakat egy olcsóbb Magyar web áruházban vettem (kivéve az ICO Polot), feltüntettem az itteni vételi árakat is.

A résztvevők a b c sorrendben:

ICO Polo: golyóstoll (kb. 160Ft)

A legnagyobb, szép hosszú múltra visszatekintő Magyar írószergyártó cég alsó középkategóriás modellje. Igen olcsó, de sajnos a nagytartályos, koronás betétje pocsék, ez a szép kis tollacska sokkal jobbat érdemelt volna, és még úgy is olcsó lehetne. Mint minden Jotter –ikernek, ennek is csapnivaló az ergonómiája, fogózónája vékony, csúszós, lefelé keskenyedő. Összegzésként elmondható, hogy a Jottereknek és társaiknak, bár a múltjuk és jelentőségük óriási, mára lejárt az idejük.

+olcsó
+szép
+írásszíntől független színekben kapható
-kihagyó noname műanyagbetét
-rossz ergonómia

Pilot G-2 0.7: zselés toll (570Ft)

Az idén pont 100 éves (Mika kollekció) Japán cég Franciaországban gyártott tolla. Itt évente 40 millió (!!) tollat gyártanak. Sokak szerint a világ legjobb (zselés) tolla. Egy még ennél is jobb biztos van, mégpedig a MO-n nehezen beszerezhető G-2 Limited. Ez részben fém, és puhább, vastagabb fogózónája van. A zselés toll lényege, hogy speciális, a normálnál sűrűbb tintát alkalmaz, előnye a jó írásbiztonság, hátránya, hogy a „sima” golyóstollnál sokkal rövidebb az íráshossza.

+jó ergonómia
+igényes, jó minőség, Made in France
+kiváló zselés betét, wolfram-karbid golyó
-full műanyag (a fogózóna „gumija” is, bár finomabb tapintású)

Rotring Tikky III.: golyóstoll (800Ft)

Az ismert 90 éves Hamburgi központú Német cég Kínában gyártott tolla. Nagytartályos, koronás Rotring betétje hivatalos iratokhoz, aláírásokhoz is használható (törölhetetlen, ISO 12757-2). A honlapja szerint a cég csak 2 féle golyóstollat gyárt, a másik a tízezer forint felett lévő Rapid Pro, ami igen kívánatos jószág. Tikky márkanéven 39 éve készítenek eszközöket (kezdetben csak töltőceruzát).

+írásszíntől független színekben kapható
+szép
+jó ergonómia
+jó minőség
-Made in China

Schneider Slider Rave 0.7: Viscoglide tintás golyóstoll (920Ft)

Pont 80 éves patinás Német cég Németországban gyártott tolla. Törölhetetlen, ISO 12757-2 –es nagytartályos koronás betéttel, különleges tintával. Az itt leírt tollak közül ennek a legvastagabb a fogózónája.

+jó klipsz
+ergonomikus
+szép
+igényes kidolgozás, Made in Germany
+és tényleg jobban csúszik! (már a ViscoGlide…)
-a világoskék, csúszásmentes felület valójában érdesített műanyag

UniBall Jetstream 150C 0.7: hibridtintás golyóstoll (350Ft)

A Japán Mitsubishi Pencil Co. Ltd. terméke, aminek állítólag semmi köze sincs az autógyártóhoz. A hibrid tinta lényege, hogy hígabb a normálnál, jobb írásbiztonságot garantálva.

+a hat toll közül az egyetlen, aminek tényleg gumi a „fogója” (biztos nem a magas ára miatt…)
+jó ergonómia
+olcsó
+Made in Japan (?)
-vékony, kis űrtartalmú betét

UniBall Powertank 227 0.7: nagynyomású betétes golyóstoll (800Ft)

Szintén a Japán Mitsubishi gyártja ezt a csodatollat. Zimankóban, döngető mínuszokban, nedves felületre még felfelé tartva is ír a leírása szerint. Lényegében a Fisher Astronaut Pen-hez hasonlóan a speciális tinta egy nyomásálló, többrétegű betétben nyomás alatt van, ennek köszönheti jó tulajdonságait. Ára ugyanakkor az „űrtoll” árának csupán majd egy huszada. (Menyhal horgászok előre!)

+mindig, minden körülmények között fog
+ergonomikus, de a „díszítő-csepp” kicsit ront az összképen
+igényes, Made in Japan
-full műanyag
-a többszörös szigetelés miatt kis űrtartalmú betét

UniBall Signo 307: zselés toll (470Ft)

Szintén Japán Mitsubishi. Itt kérnék elnézést az UniBallok írásomban való túltengéséért, legközelebb jobban fogok ügyelni a márkák egyensúlyára. Szép kis zselés toll, akár hivatalos aláírásokhoz is. Nagytartályos, de nem koronás betétet tartalmaz.

+ergonomikus
+igényes, Made in Japan
+szép karbonutánzatú felület
-full műanyag

Elmondhatom, hogy 30 évi Pax és Polo használat után ezeknek az ergonomikus tollaknak a használata valóságos felüdülés volt, bár eleinte kicsit szokatlanok voltak, hamar belejöttem. Csalódást okozott viszont, hogy ezeket a „komfortpárnákat” én a fényképek és leírások alapján valódi guminak hittem, a valóságban csupán speciális műanyagok. Talán egyedül a Jetstreamon van tényleg gumi. A valódi gumi se lehet drágább, mert a 80-90Ft-os Wenzhou Tianjiao gyártmányú TY-105-ösömön valódi gumi van, ami még jó pár évesen is jó állapotú.

És hogy melyik a tökéletes toll? Számomra mind a 6db most beszerzett az, mert mind ergonomikus, és még egyik se hagyott ki írás közben, pöccre indultak, de nem folytak meg. Sajnos mind a 6-ot csomagolás nélkül kaptam, ezért annak minőségéről nem tudok írni.
Megjegyzem még, hogy hosszasabb tesztnek nem vetettem alá a tollakat, ezért 1-2 év múlva tervezem a cikk folytatását a későbbi tapasztalatokkal.

Informálódásomat nagyban segítette a golyostoll.blog.hu és a Töltőtoll, golyóstoll, ceruza? –Index fórum. Főleg az előbbi minden Magyar tollász aranybányája, az enyémnél sokkal részletesebb tesztekkel!

Búcsúzásul még egy szépséges eszköz (a gátőr tolla :D ):

Még van hozzászólás! Tovább