Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41351) errors01 válasza 0519 (#41345) üzenetére


errors01
csendes tag

Igen, internetről is szeretném nézni. Megnéztem a sebesség tesztet egy külső szerverrel, elég siralmas.... Ez szolgáltatói probléma vagy esetleg valami beállítási gond?

[kép]

[ Szerkesztve ]

Xbox: errors01

(#41352) g.gergo válasza errors01 (#41350) üzenetére


g.gergo
senior tag

Pont ua. ez a felállás nálam. pi4, docker, hdd, ssd, upc net. Beállításokat próbáltad variálni? Direct play-t kikapcsolni pl?

(#41353) Keem1 válasza errors01 (#41351) üzenetére


Keem1
addikt

Ezt a sebességmérőt nem ismerem, de ha jól látom, külföldi szerverre mérsz.
Van esetleg speedtest eredményed is? Nálam az így néz ki, gyakorlatilag koppra az előfizetett netem. Persze nyilván hazai tesztszerverre mérve.

pi@pistacio:~ $ speedtest
Speedtest by Ookla

Server: Vodafone Magyarország Zrt. - Budapest (id = 31271)
ISP: Vodafone Hungary
Latency: 7.63 ms (2.24 ms jitter)
Download: 304.92 Mbps (data used: 395.8 MB)
Upload: 20.41 Mbps (data used: 10.2 MB)
Packet Loss: Not available.
Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/6d9d960d-8bca-4612-ad8c-2be6e722aab4

[ Szerkesztve ]

(#41354) F1DO válasza g.gergo (#41349) üzenetére


F1DO
senior tag

Nem, több dolog is közrejátszott - nem tudom a pontos okát de a sima sudo chmod parancs nem hatott az Istennek sem. Aztán egyszercsak beállítódott a mindenki mindenhez hozzáfér opció úgy,. hogy indítás után csatlakoztattam az usb drive-ot (nem hagytam rajta az újraindítások alatt) és a sudo chown -R pi:pi "mappaelérésiút' paranccsal sikerült ezt kierőszakolni. Aztán kiderült hogy ami transmission leírásból dolgoztam az 'elfelejtette' megemlíteni hogy nem elég a Transmission settings.json konfig file-jában beállítani hogy milyen user nevében fusson, hanem ezt be kell állítani a transmission-daemon kis futtató konfig filejában is - úgy ahogy az előzőleg linkelt leírásban is már szerepel. Onnantól kezdve a Transmission is el tudta érni, illetve módosítani a letöltési mappákat és működött a folyamat.

[ Szerkesztve ]

(#41355) quigon


quigon
tag

Hello!
Valaki csinált már gps-t belőle? Van értelme? Ha igen, akkor melyik os , ingyenes térkép a legjobb?
Ami van hozzá: RPi4 b, GPS/Glonas U-blox 7,inch HDMI LCD Touch screen 1024*600. Kamera is ha kell, hosszú szalagkábellel.

(#41356) Murdock1981 válasza Murdock1981 (#41342) üzenetére


Murdock1981
tag

Pi3b+ sd kártya + 3.5hdd: 10w

(#41357) Keem1 válasza quigon (#41355) üzenetére


Keem1
addikt

Én is agyaltam rajta korábban, de sokkal jobb ötletnek tartottam a régi, már nem használt tabletemet :D
Főleg, mivel Gmaps párti vagyok és szerintem egy Pi+Chrome+Gmaps-nál az Androidos app mérföldekkel gördülékenyebb.

Ráadásul felbontásban, kijelző minőségben a 8 éves tablet megeszi reggelire (sajnos) a Pi-hez kapható kijelzők többségét.... IPS 1920x1200.

[ Szerkesztve ]

(#41358) quigon válasza Keem1 (#41357) üzenetére


quigon
tag

Akkor azt mondod, felejtős? Nem éri meg? Androidos app-ot nem lehet feltenni? Én rátettem már a win 10-et is, lassan futott.

(#41359) g.gergo válasza F1DO (#41354) üzenetére


g.gergo
senior tag

Nem kellett volna semmilyen trükk, csak simán a debian-transmission felhasználót hozzáadni a users csoporthoz, hogy legyen írás joga. sudo usermod -aG users debian-transmission
[link]

[ Szerkesztve ]

(#41360) F1DO válasza g.gergo (#41359) üzenetére


F1DO
senior tag

Köszönöm, nos igen, több megoldás is lehetséges..
A legközelebbi telepítéshez elmentettem az ajánlott oldalt / parancsot

(#41361) Keem1 válasza quigon (#41358) üzenetére


Keem1
addikt

Nem, azt nem mondom hogy felejtős, hisz végső soron szinte bármi megvalósítható egy Pi-vel is, voltaképp elsődlegesen ez egy fejlesztői eszköz.
Inkább arra céloztam, hogy én nem törném magam rajta, ha egy régi telefon/tablet 0 utánajárással, ingyen megoldja out-of-the-box.

Amúgy amellett, hogy adott egy már létező megoldás, kísérletezési célból gyakran próbálom ki Pi-vel is, pusztán szórakozásból/kíváncsiságból.
Pl. kipróbáltam a Pi-t médialejátszóként is. Működött, de az Android TV rendszeremet nem cserélném le rá. Stabilabb, kényelmesebb, direkt erre a célra van tervezve, ráadásul adott a BT-s távirányító (ráadásul a tévém saját BT-s távirányítójával is tudok kezelni = 2 eszköz, 1 távirányító). Röccenésmentesen megy a 4K, HDR, van HBO Go/Netflix DRM kulcs, stb-stb.

Ne értsd félre, semmiképp se beszélnélek le róla, sőt, ha belevágsz, érdekelne hogy mire jutottál. Én csak arra céloztam, hogy ha nem a kísérletezés az elsődleges, én ezt alkalmasabb eszközzel oldanám meg a mindennapokra.

[ Szerkesztve ]

(#41362) quigon


quigon
tag

Ok, értem. Octoprint volt korábban de az nem kell. Volt médialejátszó is, az sem kell (one upc one). Gps próbáltam már de nem sikerült. Azért is kérdeztem itt, hátha valaki megcsinálta már.
Fel akarom valami hasznosra használni az alkatrészeket.

(#41363) errors01 válasza Keem1 (#41353) üzenetére


errors01
csendes tag

megnéztem a speedtest-et, kb ezek az értékek jöttek:

Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by Telenor Hungary (Budapest) [7.83 km]: 17.872 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 213.24 Mbit/s
Testing upload speed................................................................................................
Upload: 13.78 Mbit/s

Megnéztem, laptopon kábelen és wifin keresztül, ott:
átlag: 307/3.5 Mbit/s eredményeket kaptam böngészőn belül.

Megnézem még a router beállításokat lehet valami elmászott...

Xbox: errors01

(#41364) Keem1 válasza errors01 (#41363) üzenetére


Keem1
addikt

Huhh, az a ping nem valami acélos, mobilneten jobbat mérek.
Ja, valami elmászhatott. Nem kritikus, de annyira nem is jó, a Pi tud ennél jobbat is.
Már csak azért is mondom ezt, mert gépen (gigabit lanon és wifin is) csontra ugyanazt mérem, mint a Pi-n. Pedig teljesítményben nincsenek egy kategóriában (Core i7, 16 GB RAM, 64 bit), de itt, net sebességben pölö semmi különbség a két eszköz között.

Próbálj kutakodni, hol mászhat el a net teljesítménye a router és a Pi között.

(#41365) balaaazs válasza Keem1 (#41364) üzenetére


balaaazs
senior tag

Sziasztok! Torrent celra (le- es feltoltes), illetve a tartalmak lejatszasar a raspberry 4 jo lesz ugye? Illetve eleg-e a 2gb, vagy inkabb a 4gb-s verzio.

plusz hozzakotnek egy kulso hdd-t, azt valahogy szerintetek meg tudom oldani, hogy az arra a raspberryvel letoltott dolgokat mas eszkozrol (laptop, pc, tablet) elerjem?

koszonom!

¯\_(ツ)_/¯

(#41366) balaaazs válasza balaaazs (#41365) üzenetére


balaaazs
senior tag

Bocs, meg egy: ha minden klapppol, akkor kell torodni a hutessel, tehat kell venni olyan házat ami segit benne? Vagy mondjuk sima 1080p lejatszasnal nem kesz vele gond se igy se ugy?

¯\_(ツ)_/¯

(#41367) Murdock1981 válasza balaaazs (#41366) üzenetére


Murdock1981
tag

3b+-t használok erre és még sok másra és elég a teljesítménye (1 giga ram és usb 2.0). Megosztásra van Samba, ftp, mini dlna és ami szerintem a legjobb:plex.
Hűtés: hűtő borda szettet raktam rá, plussz van egy 6centis venti, ami 5 voltot kap, így hangtalan és 40-45 fok között tartja a pi-t, esetleges plex transzkódolásnál megy 50 fok felé kicsivel.

(#41368) Murdock1981 válasza Keem1 (#41364) üzenetére


Murdock1981
tag

pi@raspberrypi:~ $ speedtest-cli Retrieving speedtest.net configuration...
Testing from Magyar Telekom...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by WaveCom (Turkeve) [38.90 km]: 29.077 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 293.86 Mbit/s
Testing upload speed................................................................................................
Upload: 20.58 Mbit/s

A ping nekem kb ennyi szokott lenni (3b+). 300/20 net telekom. A sebesség sem mindig ennyi, van amikor másodjára méri ezt az értéket. Szerintem a közös vezérlő miatt rendben van ez a sebesség.

[ Szerkesztve ]

(#41369) balaaazs válasza Murdock1981 (#41367) üzenetére


balaaazs
senior tag

Onmagaban annyit nem toltok, hogy kelljen ilyen dedikalt medialejatszo, ha jol ertem a plex az. Boven eleg, ha amit leszed arra ra tudok kattintani, par nap mulva ugyis torlom...

es viszi rendes sebesseggel a torrenteket?

¯\_(ツ)_/¯

(#41370) MasterDeeJay

Rpi4 megérkezett és azért minőségellenőrzésről ez valószínű lemaradt szegény. GPIO lábakról lekapartam az extra forraszanyagot, de a nyákon is végig volt folyatva. A nyák szélei is gány módon néznek ki. Ez a 8gb-os modell... Gondolom azért működni fog.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#41371) 0519 válasza balaaazs (#41369) üzenetére


0519
senior tag

Itt van a válasz minden lehetséges kérdésedre:
[link]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41372) 0519 válasza MasterDeeJay (#41370) üzenetére


0519
senior tag

Ez tényleg nem szép. Írd majd meg mit tapasztaltál használat közben

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41373) Murdock1981 válasza balaaazs (#41369) üzenetére


Murdock1981
tag

Mióta transmission-ről áttérzem qbittorrentre, azóta igen. 15MB/sec-re van korlátozva a letöltés.
Akkor neked a mini dlna-t ajánlanám, okos tévén is automatán megjelenik.

(#41374) sztanozs válasza MasterDeeJay (#41370) üzenetére


sztanozs
veterán

Úbaszki, ezt küldeném vissza a *csába... Honnan rendelted?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#41375) MasterDeeJay válasza sztanozs (#41374) üzenetére

pi-shop.hu-ról úgy hiszem azok hivatalos eladók
Most levakartam róla az extrákat, az áramkörök nem sérültek meg. Valószínű ráfröccsent a fölösleg. Péntek délutáni műszak váltásos gyártás lehet :DDD . Ha jó akkor nem küldöm vissza.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#41376) Aryes válasza MasterDeeJay (#41370) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nagyon csúnya :Y

(#41377) MasterDeeJay válasza Aryes (#41376) üzenetére

Megtisztítottam, meg levakartam a sorját a panel széléről. Most már rendben van.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#41378) MasterDeeJay válasza MasterDeeJay (#41377) üzenetére

Libreeleccel (legfrissebb 4-hez való) nincs kép a logó után. A config txtbe kivettem valami ignore hdmi akarmit úgy monitoron van de tv-n nincs. Kézzel beallítottam a felbontást fix fullhdra de tv továbbra sincs jel a logó után. Zeroval meg megy. Valami máshogy van a hdmi kezeléssel a 4B-vel. Beallításokban meg nincs 720p.
Tv sima ezer éves fullhd JVC. Nem értem mi lehet a gond.
Hogyan tudom erőszakolni hogy a felbontás fullhd legyen? Egy pillanatra mintha 1920x1200-ban akarna menni a tv-n.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#41379) 0519 válasza MasterDeeJay (#41378) üzenetére


0519
senior tag

Ezt az oldalt megtaláltad már?
[https://www.raspberrypi.org/]

/boot/config.txt -be betenni:
hdmi_force_hotplug=1
hdmi_group=1
hdmi_mode=76

[ Szerkesztve ]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#41380) MasterDeeJay válasza 0519 (#41379) üzenetére

Nem, helyette felraktam egy xbiant azzal egyből ment. Gondolom abban alapból ezek vannak beírva, nem néztem. De mindegy mert libreelec néhol itt is akadós volt, xbian meg gyors mint az álat.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#41381) wassermann válasza 0519 (#41379) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Lehet, hogy a TV bírja, de az utolsó sor itthon nem a legjobb, mert a 60Hz az az amerikai NTSC szabványnak megfeleló! Ha felkapcsolják a szobában a villanyt az 50Hz, emellett a TV 60Hz, nem lesz szemkímélő az interferenciából adódó finom villódzás.

Az európai PAL szabvány 50Hz! Emiatt az 50 vagy a 100 Hz jobb Európában

(#41382) sonar válasza F1DO (#41346) üzenetére


sonar
addikt

csak megjegyezném, hogy az exFAT, FAT32 filerendszereken (és az NTFS-en se) működik a POSIX (hétköznapibban fogalmazva linuxos) jogosultság állítás.

Hiba esetén érdemes átböngészni a naplóbejegyzéseket (/var/log/dmesg, syslog...)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#41383) azbest válasza MasterDeeJay (#41375) üzenetére


azbest
félisten

a hullámforrasztásnál lehetett valami gixer, lehet szennyezett volt a nyák. A szélén a csúnya nyák szétszedés meg ügyetlen dolgozó. Hát a sony gyártól azért többet várnék. (made in uk - gondolom a sony wales-i gyárából való).

Nagyon régen, még az 1B egyik módosítása után volt olyan csúnyaság, hogy a kínai gyárban nem cserélték le a stencilt és olyan helyekre is ment a forrasztóanyag, ami az új változaton már nem volt. És tele volt minden apró ón golyókkal :D

(#41384) MasterDeeJay válasza azbest (#41383) üzenetére

Szerencsére jól működik de nyilván alaposan letisztítottam. Meg vagyok vele elégedve. Xbiant raktam rá. Kellőképpen gyors. Hűtésnek egy kis öntapadós rambordát kapott mert nincs nagy feladata, sima fullhd filmeket kell játszania. Kézzel nézve rajta tudom tartani a kezem lejátszás alatt így részemről nem kap plusz hűtést.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#41385) footy


footy
addikt

Sziasztok!

Ultrahangos tavolsagmerovel van valakinek tapasztalata?
Rendeltem egy AJ-SR04M-et.

Az ITT talalhato leiras alapjan osszeraktam, a python kodot ha elinditom, akkor viszont semmilyen erteket nem kapok. Van valakimek otlete hogy hol lehet a hiba?

(#41386) wassermann


wassermann
Topikgazda

A megoldást nem tudom, de óvatosan vele! Magad felé ne fordítsd és túl közel ne hajolj hozzá, mert az ultrahang nyom nélkül tudja kinyírni a hallásod!

(#41387) weiss válasza wassermann (#41386) üzenetére


weiss
addikt

:Y

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#41388) Aryes válasza wassermann (#41386) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezt nagyon ne hangoztasd máshol. :DDD

(#41389) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Valaki privátban megosztana velem egy (már elkészített) WoR image fájlt? Az sem gond ha nem a legfrissebb, csak bootoljon. Egy Java alapú progit kellene sürgősen elindítanom, viszont /pillanat nincs (működő) x86 a lakásban :D
:R

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#41390) Aryes válasza Archttila (#41389) üzenetére


Aryes
nagyúr

Raspbian-on nincs java?

(#41391) Keem1 válasza Aryes (#41390) üzenetére


Keem1
addikt

De... Bár arra nem emlékszem, hogy out-of-the box vagy fel kellett tenni, de van.

Szerk: benéztem, nem láttam hogy válaszoltál, azt hittem kérdés volt, sorry :DDD Mivel törölni nem tudom, ez már biza itt marad :B

pi@pistacio:~ $ java -version
openjdk version "1.8.0_212"
OpenJDK Runtime Environment (build 1.8.0_212-8u212-b01-1+rpi1-b01)
OpenJDK Client VM (build 25.212-b01, mixed mode)

[ Szerkesztve ]

(#41392) Aryes válasza Keem1 (#41391) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem baj, mert a kérdezőnek meg pont jó, hogy ezt leírtad. :K
Bár annyira nem lehetett sürgős, ha azóta se jött fel a válaszért... :B

(#41393) Archttila válasza Aryes (#41392) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Koszonom mukodik!! :R
Elotte futottam még par kort Arch alatt, de vegul feladtam. :)

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#41394) footy válasza footy (#41385) üzenetére


footy
addikt

Rajottem 2 dologra:
1. a fenti problema csak a Pi zero W-mmel all fent, egy regi Pi1 B+-szal mukodik a szenzor
2. A zeron szarul forrasztottam, ezert nem megy minden GPIO

Talaltam mukodo GPIO-kat a zeron, de most pedig hamis adatokat kapok.
A szenzor egy fix pozicioban van, ahol a Pi1 145cm-t mer, a zero pedig ilyeneket dob ki:
18:44:17 SR04: Initialized18:44:17 Event: System#Boot18:44:17 Webserver starting at http://192.168.5.10:8018:44:17 Event: Clock#Time=Sun,18:4418:44:17 Event: Network#Connected18:44:29 Event: watertank_level#mm=30.004:44:17 Event: watertank_level#mm=30.004:45:00 Event: Clock#Time=Mon,04:4504:45:19 Event: watertank_level#mm=32.004:46:00 Event: Clock#Time=Mon,04:4604:46:19 Event: watertank_level#mm=31.004:47:00 Event: Clock#Time=Mon,04:4704:47:36 Event: watertank_level#mm=31.004:48:00 Event: Clock#Time=Mon,04:4804:48:36 Event: watertank_level#mm=105.004:49:00 Event: Clock#Time=Mon,04:4904:50:00 Event: Clock#Time=Mon,04:5004:50:03 Event: watertank_level#mm=32.0

Valakinek van otlete hogy miert?
Mi mas a PI1en mint a zeron azonos konfiguracio mellett?

[ Szerkesztve ]

(#41395) Telda


Telda
addikt

Sziasztok!
Pi4-hez alapból nem jár semmiféle tápegység vagy tápkábel ugye?

(#41396) Fecogame válasza Telda (#41395) üzenetére


Fecogame
veterán

Nem jár egyik sem.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#41397) Telda válasza Fecogame (#41396) üzenetére


Telda
addikt

Köszi! Tudom amatőr kérdés, csak meg akartam bizonyosodni :).

(#41398) Buncaman


Buncaman
tag

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem, hátha tudtok segíteni.
Van egy Pi4-em, 2GB-s verzió. LibreElec fut rajta.
Szeretném megoldani, hogy torrentezni is tudjon, de addonok között erre lehetőséget nem találtam.

https://github.com/thoradia/thoradia
Ezt a megoldást találtam, de nem működik, amikor felraknám, azt mondja Python 3 kell hozzá, amit a rendszer nem támogat.

Van ötletetek, hogy hogyan oldhatnám ezt meg? Persze azt tudom, hogy Raspbiannal egyszerűbb lenne, csak nem akarok újra telepítgetni, hanem ha van egy egyszerű addonnal megoldani a dolgot LibreElec-ből futtatva.

Illetve arra van addon, hogy webes felületen elérjem a Pi-t, pontosabban a cél a torrent addon elérése lenne. :DDD

Előr eis köszi!

Üdv,
Buncaman

Elérhetőség az adatlapomon.

(#41399) Aryan


Aryan
senior tag

Sziasztok!

Libreelec alá létezik filezilla vagy hasonló addon amivel letudok tölteni ftp szerverről egy külső hdd-re adatokat?

(#41400) Keem1 válasza Telda (#41397) üzenetére


Keem1
addikt

Persze, nyilván vásárlás előtt jobb erről megbizonyosodni, mint hogy meglepi érjen.
Egyébként ennek az az oka, hogy ez hivatalosan, elsődlegesen egy fejlesztőeszköz, nem számítógép. Utóbbinál elvárás az out-of-the-box működés, egy feljesztői eszköznél viszont pont nem, mert ahhoz meg épp te döntöd el, hogy mire van szükséged. ;)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.