Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40501) PistiSan válasza cigam (#40487) üzenetére


PistiSan
addikt

Régen jártam erre, akkor még a pi4 csak microsd kártyáról indult, amit átmásoltunk a hdd-re és módosítottuk az fstabot hogy a hdd-re mutasson és onnan induljon a rendszer.
1. Ez a módszer tivábbra is működik?
2. Gyári image már tud olyat hogy ha újra akarom húzni a rendszert, akkor csak 1db hdd kell az usb portra és bootol is a rádugott hdd SD kártya nélkül?

Nem követem napi szinten a topicot, néha frissítem a rendszert raspbian, meg a firmware-t is.

(#40502) _q válasza PistiSan (#40501) üzenetére


_q
addikt

2. Igen egyből mehet a HDD/SSD-re a Rasberry OS. Én a gyári imager-el tettem rá és nem volt gond. Viszont előtte még a jelenlegi rendszer mellett update kell, hogy lefrissüljön a legfrissebb bootloader, ami szeptember óta már tartalmazza a stabil USB boot-ot.

[ Szerkesztve ]

(#40503) 0519 válasza PistiSan (#40501) üzenetére


0519
senior tag

1. Igen, működik ez a módszer is.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40504) cigam válasza Tarokk79 (#40498) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Nem a mérettől függ, hanem az adott egység fogyasztásától, ill. hogy mennyire erős a Pi tápegysége.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40505) Murdock1981 válasza ReFleXx (#40491) üzenetére


Murdock1981
tag

Én nem panaszkodom, max arra, hogy néha kevés az 500gb. 7/24ben megy, torrent a java, de ide menti a kamera rendszerem a mozgásról készült felvételeket. Szóval nincs békén hagyva egy percre sem.

(#40506) ReFleXx válasza Murdock1981 (#40505) üzenetére


ReFleXx
addikt

Papiron nekem is perfect, gyakorlatban kiakad neha csak villog a LED a kulsohazon es ilyenkor csak egy full powercycle segit.
Korábbi drive is igy kezdte, aztan csak felporgott es leallt folyamatosan.

Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.18.8675 (c) 2019 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for help
Examining hard disk configuration ...
HDD Device  0: /dev/sda
HDD Model ID : HGST HTS725032A7E630
HDD Serial No: TF645AY1HPW71L
HDD Revision : GHBZB550
HDD Size     : 305245 MB
Interface    : SAT Standard SCSI/USB/ATA
Temperature  : 27 °C
Highest Temp.: 52 °C
Health       : 100 %
Performance  : 100 %
Power on time: 551 days, 13 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
  The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors.
    No actions needed.

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40507) elmo


elmo
aktív tag

Kipróbáltam a hdsentinel-t, de sajnos nálam nem ismeri fel a külső dokkolóba helyezett WD hdd-t. Szerintetek írjak az info@...-ra?

pi@pi:~$ sudo HDSentinel/hdsentinel-018-arm
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.18.8675 (c) 2019 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for help

Examining hard disk configuration ...

HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : ?
HDD Serial No: j565
HDD Revision : 010A
HDD Size : 2861588 MB
Interface : SCSI
Temperature : Unknown °C
Highest Temp.: Unknown °C
Health : Unknown %
Performance : Unknown %
Power on time:
Est. lifetime:

[ Szerkesztve ]

(#40508) _q válasza elmo (#40507) üzenetére


_q
addikt

Nekem működik 2 különböző dokkolóval is (2 slotos és 1 slotossal is), mint a 3 meghajtón lefutott.
Milyen dokkolód van?

(#40509) emilll


emilll
tag

Sziasztok! Bluetooth csatlakozással kapcsoltban lenne kérdésem: csatlakoztattam egy bt fülest. Megtalálta, párosította, viszont azt írja, hogy csatlakoztatni az audio menuben tudom. Azt már megtaláltam, hogy az audio menu a hangszórón jobb kattal előjövő választék: HDMI, Analog és ez alatt kellene lennie a párosított bt fülesnek. De nincs. Ez a kettő van, semmi más. Hogyan tudom beállítani, hogy a hang a bt fülesen keresztül szóljon?

(#40510) wassermann válasza emilll (#40509) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nincs túl messze? Én is jártam így.

A BT menübe menj vissza, ott távolítsd el, majd add újra hozzá. Amint ez megvan menj az audio menübe és válaszd ki.

(#40511) emilll válasza wassermann (#40510) üzenetére


emilll
tag

Nem gondolom, hogy 2méter túl messze lenne, pláne ha megtalálta, de eltávolítottam, fél méterre raktam a Pi-től, újra csatlakoztattam, újra csatlakozott, de az audio menüben továbbra sincs más csak Audio meg HDMI :(

(#40512) Tarokk79 válasza cigam (#40504) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Ez logikus. Gyári 15W-os tápom van (3A).
Azt olvastam, hogy a 2,5"-os HDD-k olyan 3-4W-ot fogyasztanak (max 0.9A), de a 3,5-esek ennél jócskán többet.
Az RPI4-ről meg azt olvastam, hogy 3-4W a fogyasztása (0.85A).
Ha két 2,5"-os HDD-t raknék rá, akkor még talán oké, de a 3,5"-ossal már lehet eggyel is gondban lennék.
Jól látom?

(#40513) rosejbli válasza Tarokk79 (#40512) üzenetére


rosejbli
senior tag

Az a probléma, hogy ez az átlagteljesítmény, amit te írsz, viszont amikor felpörög vagy komolyabban megdolgoztatod, akkor a hdd-nek van egy peak teljesítménye. Elméletben emiatt lehetnek gondok.

(#40514) ReFleXx válasza rosejbli (#40513) üzenetére


ReFleXx
addikt

ebben jobb az ssd a hddhez kepest, toredek a teljesitmeny felvetel

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40515) elmo válasza _q (#40508) üzenetére


elmo
aktív tag

Ez itt ni:

Axagon ADSA-ST

(#40516) Troy.


Troy.
addikt

Engem érdekelne, hogy ki milyen külső házat használ HDD/SSD-hez.

üdv.

.

(#40517) ReFleXx válasza Troy. (#40516) üzenetére


ReFleXx
addikt

legolcsobbat :D
egy 1300 forintos gembird usb3-as enclosure-t hasznalok

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#40518) _q válasza elmo (#40515) üzenetére


_q
addikt

Pedig ez elvileg jó dokkoló azt olvastam valahol. Enyém is ezeket tudja csak ugreen a gyártó. Szerintem a dokkoló szoftvere miatt nem látja, a hd sentinel kiírná, ha kapna róla adatot. Esetleg windows-os gépen is próbáltad?

#40516Troy
Ugreen.

[ Szerkesztve ]

(#40519) Keem1 válasza Troy. (#40516) üzenetére


Keem1
addikt

Én ezt, tökéletesen bevált. Egy 1 TB-os SSD és egy 2 TB-os HDD van benne. Külső tápos, tehát a Pi-re direktben még bármit ráköthetek, egyetlen USB kábelt használ, így még mindig marad plusz egy USB 3.0 csati. Kiváló választás.

(#40520) _q válasza Keem1 (#40519) üzenetére


_q
addikt

Szoftveres raid van benne?

(#40521) zambozoli


zambozoli
senior tag

Sziasztok!

Van egy RPi4B-m és egy ideje nem tudja használni a node a ttyACM0 portot, emiatt persze nem mennek a zigbee-s eszközeim se Domoticz alatt. Hogyan tudom megnézni mely szoftverek hasnálják ezt a portot.

npm ezt adja vissza:

pi@pi:/opt/zigbee2mqtt $ npm start
> zigbee2mqtt@1.17.0 start
> node index.js
Zigbee2MQTT:info  2021-01-04 20:49:48: Logging to console and directory: '/opt/zigbee2mqtt/data/log/2021-01-04.20-49-47' filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info  2021-01-04 20:49:48: Starting Zigbee2MQTT version 1.17.0 (commit #07cdc9d)
Zigbee2MQTT:info  2021-01-04 20:49:48: Starting zigbee-herdsman (0.13.46)
Zigbee2MQTT:error 2021-01-04 20:49:48: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2021-01-04 20:49:48: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2021-01-04 20:49:48: Exiting...
Zigbee2MQTT:error 2021-01-04 20:49:48: Error: Error while opening serialport 'Error: Error Resource temporarily unavailable Cannot lock port'
    at Znp.<anonymous> (/opt/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/znp/znp.js:136:32)
    at Generator.next (<anonymous>)
    at /opt/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/znp/znp.js:27:71
    at new Promise (<anonymous>)
    at __awaiter (/opt/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/znp/znp.js:23:12)
    at SerialPort.<anonymous> (/opt/zigbee2mqtt/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/znp/znp.js:134:49)
    at SerialPort._error (/opt/zigbee2mqtt/node_modules/serialport/node_modules/@serialport/stream/lib/index.js:198:14)
    at /opt/zigbee2mqtt/node_modules/serialport/node_modules/@serialport/stream/lib/index.js:242:12
npm ERR! code 1
npm ERR! path /opt/zigbee2mqtt
npm ERR! command failed
npm ERR! command sh -c node index.js
npm ERR! A complete log of this run can be found in:
npm ERR!     /home/pi/.npm/_logs/2021-01-04T19_49_48_652Z-debug.log
pi@pi:/opt/zigbee2mqtt $ ls -l /dev/serial/by-id
összesen 0
lrwxrwxrwx 1 root root 13 jan    4 20:10 usb-Texas_Instruments_XDS110__02.03.00.18__Embed_with_CMSIS-DAP_L1100HQH-if00 -> ../../ttyACM0
lrwxrwxrwx 1 root root 13 jan    4 20:10 usb-Texas_Instruments_XDS110__02.03.00.18__Embed_with_CMSIS-DAP_L1100HQH-if03 -> ../../ttyACM1
pi@pi:/opt/zigbee2mqtt $ test -w ttyACM0 && echo success || echo failure
failure
Köszönöm!

Üdv:ZZ

(#40522) Keem1 válasza _q (#40520) üzenetére


Keem1
addikt

Raid módban még nem próbáltam (nincs két azonos diszkem), de szerintem hardveres. Legalábbis külső kapcsolóval állítható és az van a leírásában, ha az egyik diszket kicseréled raid 1-ben, akkor magától újraépíti a tömböt, csak idő kell neki.

(#40523) elmo válasza _q (#40518) üzenetére


elmo
aktív tag

Én is jókat olvastam, azért vettem ezt.
Windows-on még nem néztem, meg amúgy is ext4-es, szóval lehet nem is fogom (piszkálgatni). Kösz a válaszokat! ;)

(#40524) REMC


REMC
friss újonc

Sziasztok!
Van 1 RPI4B-m. Minden ok, csak a jack hangerejét nem tudom sehogy állítani!
Rengeteg minden működik, de ez nem, igaz nem vagyok profi LINUX.
Segítene valaki? parancsból, python3-ból is próbáltam:
- amixer set PCM -- 50% hibát generál
- python-alsaaudió-val import alsaaudio hibát generál
- pyglet-tel import pyglet player=pyglet.media.Player() hibát generál
- és minden verzió kudarc.
Köszönöm a segítséget előre is

[ Szerkesztve ]

(#40525) rosejbli válasza REMC (#40524) üzenetére


rosejbli
senior tag

Simán beírod, hogy alsamixer a terminálba és kapsz egy "grafikus" felületet, ahol be tudod állatani.
Itt van is hozzá egy részletes leírás, hogy mi mindent is lehet vele, de neked a legfontosabb, hogy a fel és le nyilakkal tudod állítani a hangot. Menteni semmit nem kell, simán Esc-el kilépsz és megmaradnak a beállítások.

(#40526) pube111


pube111
senior tag

Ismertek olyan wifi relé modult amit a pi ről lehet kezelni, kapcsolni?

(#40527) Márton


Márton
nagyúr

Pi4+Libreelec alatt van korrekt bluetooth hanglejátszás filmek alatt?
Tehát egy BT hangszórón hallgatnánk, kábelmentesen.
Ha esetleg van delay, az állítható a menüben, vagy újra kell kódolnom a videóimat?
köszi!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40528) 0519 válasza pube111 (#40526) üzenetére


0519
senior tag

ha wifis, akkor szabványos, nem? vagyis, mindegyiket lehet?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40529) rosejbli válasza pube111 (#40526) üzenetére


rosejbli
senior tag

Szerintem bármilyen Sonoff termék működhet, feltéve ha nem a gyári firmware van rá flashelve.
De építhetsz sajátot is egy ESP8266 segítségével.

(#40530) rosejbli válasza Márton (#40527) üzenetére


rosejbli
senior tag

Ha van is delay, akkor az állítható rendszer szinten is, de pl a kodi beállításaiban is van ilyen opció.

(#40531) rosejbli válasza 0519 (#40528) üzenetére


rosejbli
senior tag

Általában agyári firmwarek csak a gyári telefonos appal tudnak működni.

(#40532) pube111 válasza 0519 (#40528) üzenetére


pube111
senior tag

Nem tudom, redőnyt akarok vezérelni, de a sonof csak a saját appjával működik. Azt szerintem nem lehet terminál parancsokkal kezelni.

(#40533) rosejbli válasza pube111 (#40532) üzenetére


rosejbli
senior tag

Ha raksz rá másik firmware-t, akkor lehet.

(#40534) dew28 válasza pube111 (#40532) üzenetére


dew28
aktív tag

node-red tudja kezelni az ewelink accountot

[ Szerkesztve ]

(#40535) Balion


Balion
senior tag

Sziasztok! Abszolút amatőr vagyok, ma kaptam meg első pi-met (4-es).
Raspberry pi os-re próbáltam feltelepíteni a nyomtatómhoz drivert, de a Brother honlapján csak deb-et találtam. Ezt a pi elkezdte feltelepíteni, de hibával leállt.

Utólag rájöttem, hogy a deb nem jó, armhf kellene.

2 kérdésem lenne.

1: Mivel elkezdte telepíteni, gondolom valahová lepetézte a fájljait. Hogyan tudom ezt csekkolni?

2: a telepítéseknél kérte a jelszavamat, amit megkapott, majd nem települt ugyebár. Pedig a telepítésnél eljutottam egészen a nyomtatóm IP címének beírásáig. Nem-e jól megnyitott root jogosultsággal valamit, amit nem kellett volna neki, most meg ki vagyok téve a nagyvilágnak.
Valaki jó lenne, ha adna egy pofont, hogy álljak le a paranoiával, vagy esetleg valami tipp, hogy ilyen helyzetekben hogyan csekkoljam, nem-e csináltam valami hülyeséget.

Köszi!

(#40536) Márton válasza rosejbli (#40530) üzenetére


Márton
nagyúr

remek és akkor működik is rpi4-en?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40537) pube111 válasza rosejbli (#40533) üzenetére


pube111
senior tag

Ez nekem magas.

(#40538) 0519 válasza Balion (#40535) üzenetére


0519
senior tag

gondolom a nyomtató a helyi hálózaton van, tehát ha kiadnád vkinek az ip címét, akkor se tudna vele mit kezdeni, hiszen kivűlről nem elérhető a nyomtató.

állj le a paranoiával.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40539) dew28 válasza Balion (#40535) üzenetére


dew28
aktív tag

SD-kartyat kiveszed, ujra rakod ra az OS-t.

Ha ma kaptad meg, akkor nem lehet rajta tul sok minden, amit ujra be kell allitanod.

[ Szerkesztve ]

(#40540) Keem1 válasza Márton (#40536) üzenetére


Keem1
addikt

Persze, szinte mindennel működik, ha Tasmota van rajta.
Onnan kezdve akár saját appot is írhatsz rá MQTT parancsokkal. Nálam ez a terv. Van már két Pi Zero W-m (egyik itthon, másik anyáméknál), ezek a saját smarthome projektem hubjai.
Egyelőre még a Sonoff motyókon nincs fenn a Tasmota, még csak a Google Home és Samsung Smart Things appokkal vezérlem, de ez csak addig, míg a saját leprogramozott vezérlést megírom.
Én most a Zerok által vezérelt csengőt tervezek, de még nem találtam hozzá meg mindent, sőt, valójában még semmit :D

De amúgy nem kell sajátot se írni, elég a Home Assistant is egy csomó mindenre.

Hogy miért saját? Mert én nem beállított időpontok alapján, hanem élethelyzetek alapján akarom vezérelni. Ha besötétedik (weather api alapján), akkor kapcsoljon fel a kültéri lámpa és gördüljön le a redőny. Ha hazaérek (pl. wifire felcsatlakozik az órám vagy a telefonom), akkor kapcsoljon be a belső világítás a lakásban, stb.
Jók ezek a hangvezérléses dolgok, de ezek max marketingre jók. Nem valós élethelyzetre.

[ Szerkesztve ]

(#40541) Márton válasza Keem1 (#40540) üzenetére


Márton
nagyúr

Ez most nem értem. Mi az a Tasmota? Valami firmware? A bluetooth chipre külön?
Elég zavaros az oldala.
Pi4+Libreelec-ről van szó. Ugye? :)

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40542) madrac válasza Keem1 (#40540) üzenetére


madrac
őstag

Nálam is hasonló a távlati terv, csak a Zero nem jött meg ThePiHut-ról november eleje óta... Azon szeretnék MQTT szervert és Node-Red-et futtatni, illetve RFLink rádiós gateway-t. Ehhez nekem is rá kell hekkelnem custom firmware-t a Sonoff-okra, illetve a Blitzwolf okos konnektorokra. Az RFLink MQTT kommunikációt egy ESP-01 mini kontrollerrel tervezem megvalósítani.
Gondolom, ha összeáll a rendszer majd, nem nagy mutatvány akár egy új ESP-01-et leprogramozni ami mondjuk monitoroz 1 db hőmérséklet szenzort és továbbküldi az adatokat MQTT szerver felé, csak Wifi manager vagy hogy is hívjákot kéne letesztelni ami szintén rákerülne, hogy dinamikusan tudom-e konfigurálni vele az MQTT szerver címet mint custom adat, ill. a wifi adatokat.... csak ugye az adatok mentés, visszatöltési részét ugye kézzel kéne megírni, mert az nincs benne. Vagy SPIFFS vagy EEPRoM.

(#40543) Márton válasza rosejbli (#40530) üzenetére


Márton
nagyúr

Merre keressem a kodiban?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40544) 0519 válasza Márton (#40541) üzenetére


0519
senior tag

nem neked szólt a 40540

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40545) 0519 válasza pube111 (#40537) üzenetére


0519
senior tag

érdeklődj a Smart Home/Okos Otthon topikban, ez inkább az ő szakterületük.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#40546) Márton válasza 0519 (#40544) üzenetére


Márton
nagyúr

na, már kezdtem megijedni, hogy romlott volt a pezsgő :DDD

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#40547) dew28 válasza madrac (#40542) üzenetére


dew28
aktív tag

ESP-01-re is felmegy a tasmota ;)

[ Szerkesztve ]

(#40548) dew28 válasza Keem1 (#40540) üzenetére


dew28
aktív tag

"Hogy miért saját? Mert én nem beállított időpontok alapján, hanem élethelyzetek alapján akarom vezérelni..."

Node-red mindenhez, es barmihez is. :)
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#40549) rosejbli válasza Márton (#40543) üzenetére


rosejbli
senior tag

Bár ez egy korábbi verzió, de ugyanitt kell legyen.

(#40550) REMC válasza rosejbli (#40525) üzenetére


REMC
friss újonc

Köszönöm rosejbli!
DE én python3 programból szeretném állítani a hangerőt!!!
Ezért próbálkoztam az
alsaaudió,
pyglet modulokkal, importálva őket a programba sikertelenül!
Vagy programból shell-el lehetne valami, de az
amixer sset PCM -- 50% nem megy még parancssorból sem fekete ablakban!
(hiba: Unable to find simple control 'PCM',0 )
Ez a bajom! Köszönet továbbra is a segítséget!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.