Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52912) ecaddsell válasza VaZso (#52795) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Ha a hsz. utolsó mondatát is nézted (ill. idézted) volna ott a megoldás. A nulla vezetőket is összekötöd (betáp, inverter kimenet). (A betáp, inverter föld eleve össze van kötve, kevésbé igényes kivitelben még arra sem veszik a fáradságot a tervezők/spórolnak a gyártók, hogy legyen külön föld csatlakozó...).

Kezdetben csak a nagyon hülyeség részre fókuszáltan válaszoltam, utána adtam hozzá a nulla összekötést, hogy teljes legyen a kép.

A nullákat maga az off-grid inverter is összeköti bypass módban (mást nem is tud csinálni). Egyébként meg kb. mint egy leválasztó trafó fogható fel (azaz földfüggetlen).
Nem ismerem az ajánlásokat, de számomra ez a hol ilyen, hol olyan mód nem szimpatikus, bár bekötés szerint így is lehetne. Az ok az pont az ami már említve is volt, esetleges hiba így nem derül ki és veszélyforrássá válik. Egyébként a nullákat nem összekötve, nem bypass módban komoly feszültség mérhető a nullák között ami persze kis terhelésre (amit normális multiméterek/kétpólusú fáziskeresők helyből tudnak) rögtön eltűnik normál esetben.

Nem tudom milyen PE-N reléről beszéltek, vsz. ilyen nincs az off-grid inverterekben (ami van az a bypass relé). A nulla üzemi vezető a föld meg nem. Ilyet összekötni Fi relé után tilos (és off grid inverter betáp oldalon mint közönséges fogyasztó jelenik meg azaz a központi Fi relé után van; ez ugye nagyon más mint a grid-tie) és nagyon rejtélyes hibák forrása tud lenni, ugyanis nem minden áram fog a nullán folyni, hanem az ellenállások arányában megoszlik a nulla és a föld vezető között (ahol semmilyen áramnak nem szabad lenne normálisan folyni, nem lévén üzemi vezető). A következmény pedig az, hogy kis fogyasztóknál ahol a hibaáram nem éri el a Fi relé hibaáram küszöbét nem csap le, nagyobb fogyasztónál meg igen.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.