Hirdetés

2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:20:45

LOGOUT.hu

Üdvözlet minden kedves látogatónak, akit érdekel ez a remek kikapcsolódási forma. Legyen az hobbi vagy sport szintű.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54801) Gabesz87 válasza galervin93 (#54798) üzenetére


Gabesz87
veterán

Ne kérdezd, én sem értem. Fonottat használ főzsinórnak, de nem tudom, miért kell feltétlen ilyen vékony, és erős. A felhasználás jellege: feeder, a célpont ponty. Valóban nem nagyon találok ilyet.

(#54802) galervin93 válasza Gabesz87 (#54801) üzenetére


galervin93
őstag

Abban sem vagyok biztos, hogy fonott kell oda. Ha már mindenképpen azt szeretne (engedik a szabályok a horgászvízen?), akkor 16-18 bőven elég. De én inkább egy 22-24-es monofilban gondolkoznék.

Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés, három mérés - na azzal már kezdhetsz valamit!

(#54803) #16514048 válasza saen (#54799) üzenetére


#16514048
törölt tag

"A szakító vagy a vékonyság, valamelyik úgyis kamu lesz, de lehet mindkettő."

Na igen, lehetetlen eligazodni köztük.

16-os J-Braid van a pergetőmön, ezt beszélték rám a boltban, de nagyon overkillnek érzem. Szeretnék valami vékonyabbat, viszont azért ~6 kg valós szakítószilárdság jó lenne legalább.

Próbáltam teszteket nézni, hogy melyik a legvékonyabb zsinór, ami tudja ezt, de a legtöbbször amerikai mérésekkel találkoztam csak, ott meg teljesen más adatokat írnak fel a dobozra, hasonló átmérőhöz sokkal kevesebb kilót..
És akkor még próbáld meg azt is kitalálni, hogy mondjuk a 4.8 kg 0.15mm melyiknek felelhet meg, amikor itthon se ilyen szakítóval, se ilyen átmérővel nem árulnak ugyanebből a zsinórból. :C

Berkley Whiplash-t nézegettem még egyébként, a 0,06mm 10.9kg változatról olyan mérést találtam, ami szerint 0,18mm ~7,5kg a valós értékek.
De ha a J-Braid-em "csak" pár számmal van alulméretezve, akkor lehet nem is lenne értelme arra váltani.

[ Szerkesztve ]

(#54804) saen válasza #16514048 (#54803) üzenetére


saen
veterán

Semmi értelme nincsen a szakítószilárdságot nézni fonottnál. A vékonyak is erősebbek, mint amit a botod elbír, úgyis a bot törik ha terheled. Ettől éltérő eset csak akkor van ha a zsinór sérül, az meg ügye nem a szakítószilárdságtól függ. A valós vastagság az egyetlen értelmes adat amit érdemes nézni, de ezt se EU-ban, se USÁ-ban nem kapod meg. A legjobb a japán PE jelölést nézni, de azt csak ott használják, máshol nem.

(#54805) yanna válasza #16514048 (#54803) üzenetére


yanna
őstag

Whiplash mérete kamu, a 0,06-os ránézésre olyan kb., mint a Spider Smooth 0,10-ese.

(#54806) tsimehcla


tsimehcla
csendes újonc

Meglepően erősek tudnak lenni a vékony zsinórok is, én múltkor 0,08-as nanofillel akadtam valami úszó fadarabba este, és sokáig halnak véltem, majdnem kivontattam, tényleg inkább a bottörés volt a kockázat. A 0,14-es fonottal meg majdnem levágtam múltkor egy ujjam, amikor naivan megfogtam kesztyű nélkül az akadóba húzott zsinórt.

Tilalom után ki akarom próbálni a klasszikus mártogatást süllőre akadókban, már amennyiben ez partról kivitelzhető egy hosszabb 3,6-4 m bottal. Látok olyan jónak túnő helyeket, amiket pergetéssel nem lehet meghorgászni. Milyen botot érdemes használni mártogatáshoz? Bokor Károly egy videójában csak dobósúlyt említ, kb. 100 g-t (mivel gyorsan ki kell terelni a halat az akadóból). Még annyi infót láttam a neten, hogy egyesek feederrel mártogatnak, de nem tudom, hogy ezen belül milyennel, medium, MH, heavy? Vagy jó erre egy erős teleszkópos bot is? (ártéren mászkálni kényelmesebb volna) A feedert mondjuk tudnám "rendeltetésszerűen" is használni, már ha elég erőset veszek a Dunára. (Oda ha jól értem minimum medium-heavy kell 100-120 g-ig?) Bocs, hogy megint a botokkal jövök, de nekem még csak kettő van, és eléggé elkapott a gyűjtőszenvedély...

(#54807) #16514048 válasza saen (#54804) üzenetére


#16514048
törölt tag

A szakítót csak azért nézem, mert ha leakadok és nem jön ki, akkor szeretem ha inkább az előke szakad. Fluoro-nál persze a kötésnél fog valószínűleg, de csukázni 5kg-os wolfram előkével szoktam, ezért a főzsinórt szeretem picivel fölé lőni.

(#54808) miska17 válasza Gabesz87 (#54780) üzenetére


miska17
tag

Ezt használom 0,08-ban főzsinórnak keszegezni, tökéletes. [link]

[ Szerkesztve ]

(#54809) saen válasza #16514048 (#54807) üzenetére


saen
veterán

Ha a drót erősebb, akkor is a csomónál fog szakadni a fonott. Továbbra is mondom, hogy semmi értelme a szakítót nézni.

(#54810) #16514048 válasza saen (#54809) üzenetére


#16514048
törölt tag

De azt not-a-knot kapoccsal szoktam, vagy az is gyengítene a fonotton annyit?
Amióta a J-Braid van fent, azóta 1-szer szakadtam csak be, de ott az wolfram húzta a rövidebbet.

(#54811) saen válasza #16514048 (#54810) üzenetére


saen
veterán

Most mondjam azt, hogy a not-a-knotnak sincs értelme? Pont azért kell a csomó, hogy a megfelelő helyen szakadjon a zsinór és akkor nem kell ilyen kamu szakítókkal foglalkozni.

(#54812) Steady74 válasza cool13 (#54800) üzenetére


Steady74
Topikgazda

Írtam

(#54813) Zolabol


Zolabol
tag

Sziasztok.
Tudnátok ajánlani valami bevált etetőanyagot erre a hideg vízre? Elsősorban ponty (frissen telepített), nagyobb keszegekre.
Módszer rakós.

Úgy alakult, hogy a Haldorádóról rendelek, így az ottani kínálatból kellene választani, nem feltétlenül haldorádó terméket.

Illetve rendelnék horgokat is. tudnátok ajánlani? Keszegesből, és pontyosból. 18-as főzsinór, 12-14 előke, fehér hydro. Csali 1-2 szem csonti, csonti-csemege.

köszi
üdv

(#54814) vendingo válasza Zolabol (#54813) üzenetére


vendingo
veterán

Nekem idén az édeskukorica ízű etetőanyag vált be.
Horog: Gamakatsu 2260b

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#54815) -secret-


-secret-
Arcképgyáros

Üdv!

Jelentkeztem horgászvizsgára. Kérdésem! Ismerem a -megszokott- halakat illetve tudom az elméleti részét. Mennyire tanuljam meg a méretkorlátozásokat illetve a tilalmi időket? Nagyon nincs erőm tanulgatni.

(#54816) vendingo válasza -secret- (#54815) üzenetére


vendingo
veterán

Lesznek ilyen kérdések. Anno régebben másképpen ment, semmit nem kellett tanulni. Bementél egy horgászboltba, aztán a kezedbe nyomták a papírt. Tudtommal most szigorítottak, vizsgaelnök van, meg hasonlók.
Amúgy én se vagyok nagyon képben se a méretkorlátozásokkal, se a tilalmi időkkel.
Ami engem érint azt tudom, de a tököm se tanulja meg az olyan halak fogási paramétereit, amikkel max csak képen találkozok.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#54820) vihartigris válasza -secret- (#54815) üzenetére


vihartigris
őstag

Vizsgára a méretkorlátozásokat és a tilalmi időket illik megtanulni.

bármi reciproka a semmi

(#54821) -secret- válasza vihartigris (#54820) üzenetére


-secret-
Arcképgyáros

Közben megnyitottam ezt a Nébih-s dokumentumot... hát azt hittem több van ez így tényleg nem sok tanulnivaló a méretkorlátozásra meg a tilalmi időkre.

Neten előtte valami mást néztem, hát abba volt vagy 50 fajta hal.

(#54823) -secret- válasza Kelvin (#54822) üzenetére


-secret-
Arcképgyáros

Köszönöm de nem akarok horgászni egyelőre, csak a vizsgát akarom megcsinálni.

Túloztam a leszarom hozzászólással. Nem szarom le, csak sok időm nincs magolni. Skippeljük pls.

Tehát ezekre gondoltam:

[ Szerkesztve ]

(#54824) Steady74 válasza Zolabol (#54813) üzenetére


Steady74
Topikgazda

Horog pontyra [link] 10es az igazán nagyokra kell, átlagosra elég a 14 vagy a 12es méret
Keszegre a Gamakatsu 1310B (haldo-n nincs, walterben van) vagy ez [link]
Ha kicsi a tó, elég, ha csontival etetsz, semmi más nem kell nekik. 5 percenként egy kicsi kupak vagy lövöd csúzlival.

(#54825) jansky1 válasza -secret- (#54823) üzenetére


jansky1
senior tag

Igen, ezeket tudni kell.

(#54826) tsimehcla válasza -secret- (#54823) üzenetére


tsimehcla
csendes újonc

Most vizsgáztam bő egy hónapja a Főhesznél. Volt egy 15-20 kérdéses írásbeli teszt, alapvető tudnivalókkal, pl. tiltott horgászmódszerek, hány horog lehet egy szereléken, ilyesmi. Azután aki átment (kb. mindenki) azoknak volt írásbeli, húzol 10 képet, 6 fogható őshonos, 2 védett, 2 idegenhonos arányban. Fel kell ismerni a halakat képről, asszem minimum 7-et + tudni kell, hogy fogható-e, védett-e stb. + adott esetben a tilalmit, méretkorlátot.

A linken megadott könyvet érdemes egyszer végigfutni + a másik linken van pár hasznos infó, pl. vizsgakövetelmények, képek a halfajokról. Én a tilalmi időket kiraktam kinyomtatva a budi falára, pár napig átfutottam minden alkalommal, azóta álmomban is tudnám. Ja, meg párezerért van egy 1 órás felkészítő gyorstalpaló közvetlenül a vizsga előtt, ahol szintén leadják a legfontosabb infókat.

https://portal.nebih.gov.hu/-/horgaszvizsgara-valo-felkeszulest-segito-tankonyv
http://www.fohesz.hu/index.php/horgaszvizsga

(#54827) pupehap válasza -secret- (#54823) üzenetére


pupehap
tag

Én tegnap vizsgáztam, a vizsgáztató úriember a végén külön megkért mindenkit hogy a méretkorlátozásokat és a tilalmi időket tanuljuk meg jobban, mert a vízparton fájni fog, hogy őt idézzem. Elég sok erre vonatkozó kérdés volt egyébként a tesztben. 32 kérdésből kellett 22-re jól válaszolni, senki nem bukott.

"ha meg kell b@szódni, akkor meg kell b@szódni " José Luis Torrente

(#54828) horcsog


horcsog
tag

Pergetőbotokkal szoktam mártogatni. 3 méteressel. 20-50 50-100 grammosokkal. Ezzel állóvíztől a Dunáig megoldható a legtöbb helyen. Fonott pergető főzsinór marad (ezzel minden kis rezdülést érzel) rá egy csúszó gömbólom karabineres forgó és monofil 30-as előke. Az ólom akkora legyen amit érzel olyan 20 gramm körüli jó ilyen botokhoz. Folyón kell nagyobb is.

Nem kell ezt csak akadókra bárhol lehet. Szerintem nem kell 3,5 -4 méteres bot hozzá annak maximum ott van előnye ahol a botspiccről akarod leengedni egy nagyon akadós helyen .

[ Szerkesztve ]

(#54829) hcs57


hcs57
őstag

Találtam, ha nem maradhat, akkor kérem törölni:

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#54830) Steady74 válasza hcs57 (#54829) üzenetére


Steady74
Topikgazda

:D ezért nem nyúlok hozzá én magam

(#54831) Zolabol válasza Steady74 (#54824) üzenetére


Zolabol
tag

Köszi.
Gondolom forrázott csontira gondoltál, igaz ebben a hideg vízben nem túl aktívak.
A tó relatív kicsi, 7 hektáros.

(#54832) hcs57


hcs57
őstag

S ez maradhat?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#54833) vendingo válasza hcs57 (#54832) üzenetére


vendingo
veterán

Nekem tudnak segíteni, amikor ismeretlen boltba megyek, és nem találom amiért mentem. :)

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#54834) vihartigris válasza hcs57 (#54832) üzenetére


vihartigris
őstag

A háttérrel van egy kis baj, nem horgászüzletben készült a kép.

bármi reciproka a semmi

(#54836) Steady74 válasza Zolabol (#54831) üzenetére


Steady74
Topikgazda

Akkor csonti, de lehet élő. Azzal tudsz kicsit játszani, hogy aromaport szórsz rájuk előző este.

(#54837) hermanyi válasza Steady74 (#54836) üzenetére


hermanyi
őstag

És ha van benne kárász vagy törpe akkor nem pontyozik :D

Aláírás (nem kötelező megadni - minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik)

(#54838) joe979


joe979
aktív tag

Srácok ! Ma majdnem vettem egy fasza 390es feedert , full fuji gyűrűsorral , picker távra etetni :)) Nem vagyok normális :DDD

[ Szerkesztve ]

Szissz

(#54839) Zoli bácsi válasza joe979 (#54838) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Hát....Többiek nevében nem nyilatkozhatok..De nekem is vannak ilyen érzéseim.....
Annyi cuccom van, már nem fér el, de rábeszéltem a 'zasszont, ne ma menjünk a LIdl-be, mert holnaptól lesznek horgász cuccok...... :B :B :B :B ;]

(#54840) joe979 válasza Zoli bácsi (#54839) üzenetére


joe979
aktív tag

Akkor jól láttam, hogy új dizájnos első fékes kurbli lesz a szokásos árban ?

Szissz

(#54841) vihartigris válasza Zoli bácsi (#54839) üzenetére


vihartigris
őstag

Nekem is mennem kell a Lidlbe kacsát venni a kutyának, kénytelen leszek a horgászcikk soron is végigmenni. :D

bármi reciproka a semmi

(#54842) joe979 válasza vihartigris (#54841) üzenetére


joe979
aktív tag

Mindig ezek a túltenyésztet kutyák basszus :D legalább bárányt kamuztál volna, az jót tesz a bundának, selymesebb lesz :))

Szissz

(#54843) vihartigris válasza joe979 (#54842) üzenetére


vihartigris
őstag

Allergiás, nagyon semmit nem ehet, eddig a kacsára a legkevésbé allergiás.

bármi reciproka a semmi

(#54844) joe979 válasza vihartigris (#54843) üzenetére


joe979
aktív tag

Bakker ... :B

Szissz

(#54845) Zoli bácsi válasza joe979 (#54840) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Igen, úgy látom az akciós újságban. Még egy, 2 fémdobos 30-as pergető orsót akarok venni.Tavaly szétkaptam a pergetőt, és a nyeletőst is vétel után. A fék lamellák csontszárazak voltak, a nyeletősnél a fém féklamellák rozsdásak is. A belsejükkel semmi gond nem volt, a pergetőnek a zsinórvezető görgő alatt is csapágy van.
Egy éve mennek, az 50-es nyeletős akkora mint más típusnál a 60-as... Bírják. :)

(#54846) Interceptor válasza saen (#54811) üzenetére


Interceptor
addikt

Soha nem csomóznék egy fonottat.

Nem kell drága gép, csak játékra kell

(#54847) Steady74 válasza joe979 (#54838) üzenetére


Steady74
Topikgazda

Ha még ráadásul byDöme, akkor esküszöm fejen állok a következő fórumpecán :D
Elkezdjük szervezni lassan?

[ Szerkesztve ]

(#54848) saen válasza Interceptor (#54846) üzenetére


saen
veterán

Ez te vagy, én meg sose használnék not a knot-ot fonotthoz.

(#54849) #16514048 válasza saen (#54848) üzenetére


#16514048
törölt tag

Te milyen kötést használsz hozzá egyébként?

(#54850) Interceptor válasza pupehap (#54827) üzenetére


Interceptor
addikt

Mintha nem lenne benne a fogásiban.

Nem kell drága gép, csak játékra kell

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.