Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jövedelem

Hozzászólások

(#24951) CyberPunk666


CyberPunk666
senior tag

Amúgy, ha úgy érzed máshol sokkal többet kapnál, akkor munkahelyet kell váltani és így fognak nőni a bérek.
Ha mindenki ül a langyos vízben és panaszkodik, abból nem lesz bérrobbanás.

(#24952) Egon válasza emvy (#24948) üzenetére


Egon
nagyúr

Ez pontosan így van.
Itsec szolgáltatások árában sem jelenik meg jellemzően az infláció, és sokkal kevesebb volt a cégek áremelési lehetősége a piaci verseny miatt, mint amennyit az elmúlt 4-5 évben a bérek emelkedtek.
Most már azt látom, hogy ezen a területen a cégek elérték a maximumot: egyszerűen nem lehet emelni, mert a delikvens nem termeli ki az árát...
Egyszerű példa. Jellemzően 150-200K-s napidíjjal lehet számolni a több hetes, több hónapos sérülékenység vizsgálati projekteknél. Egy ember (alkalmazottként) nagyon max 15 napot tud produktív lenni havi átlagban (a többi időben beteg, szabin van, vagy éppen ha mondjuk április 15-én vége egy projektnek, nem biztos hogy április 16-án indul a következő). 150K napidíj az a fentiek szerint cca. évi bruttó 24M bért fedez (a 13% munkáltatói járulék miatt), ami havi 2M - de ebből vonjuk le a cafeteriát, jutalmat, prémiumot, irodabérletet, satöbbit.
Szóval ja, lehetnek igények, megy 1-2 kirívó példa, csak aztán nem kell csodálkozni, ha szembejön a valóság...

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#24953) VágniValó válasza VirsLee (#24937) üzenetére


VágniValó
addikt

Egyetértünk. Elvileg (!) Q2 végén kezdődnek a bértárgyalások majd és ez a mostani update ettől független. Jól érzem magam, de ekkora csapatnál az a minimum, hogy 15%-ot még kérjek év közben (20-25-öt mondok majd, ha 15 azt csak csendben tudomásul veszem). A teljes csomagot nézve így OK, szerintem.

[ Szerkesztve ]

"Fuck the Kingsguard, fuck the city....Fuck the king!"

(#24954) CyberPunk666 válasza Egon (#24952) üzenetére


CyberPunk666
senior tag

Hogyan nincsen további tér az emelésre, ha közben a Magyarországi bérek a régiós összehasonlításban az utolsók? Máshol miért tudnak kitermelni ennél többet?

(#24956) Drizzt válasza CyberPunk666 (#24954) üzenetére


Drizzt
nagyúr

"Magyarországi bérek a régiós összehasonlításban az utolsók"
Szoftverfejlesztokent is? Ha igen, arra van valami forrasod?

I am having fun staying poor.

(#24957) Tapsi válasza CyberPunk666 (#24954) üzenetére


Tapsi
veterán

Ebben biztos vagy? Szondázom a piacot gyakorlatilag évek óta, és nem ezt tapasztalom. Mármint nagy átlagban.

(#24959) CyberPunk666


CyberPunk666
senior tag

A napokban hallgattam podcastet, de más máshol is hallottam korábban.
Most összekapartam ezeket:

hays salagy guide-ok: https://salary-guides.haysplc.com/
közvetlen linkek, remélem működnek. Van, ami 2021-es még.
Néhol a min az 2 éves tapasztalattal van, szóval össze kell nézni, hogy mit hasonlítasz mivel.

cseh: https://www.hays.cz/documents/63246/0/CZ_en_SG2021_01_2021_19.pdf
román: https://www.hays.ro/documents/34697/29469785/Hays_Romania_Salary_Guide_2021_2022_final.pdf
lengyel alklamazott: https://image.email.hays.com/lib/fe4515707564057c751477/m/6/1b7f8d50-9157-40a0-99af-df37b60ec957.pdf
lengyel contractor (ezeket nem hasonlítottam!!!!): https://image.email.hays.com/lib/fe4515707564057c751477/m/6/4e9aa1fd-271e-4b96-833e-58166d6083dc.pdf

(#24960) VágniValó válasza emvy (#24948) üzenetére


VágniValó
addikt

+1000
Amugyis, de főleg az utolsó bekezdés miatt. Welcome to prohardver :P ;]

"Fuck the Kingsguard, fuck the city....Fuck the king!"

(#24961) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Én már ott elakadtam, hogy akik jól keresnek, azoknak miért okoz ekkora problémát az infláció, hogy azonnal rohannak a felettesükhöz fizuemelésért. A 6%-os infláció nem azt jelenti, hogy minden 6%-kal drágább lett. A fizetésed egy töredék részét költöd kajára (meg mondjuk benzinre), tehát nem az egész fizetésed ér 6%-kal kevesebbet, hanem ennek egy töredék része. Persze nem egy jó dolog ez sem, de ezt nem a munkaadódon kell behajtani, vagy legalábbis nem úgy hozzáállni, hogy a munkaadód _köteles_ neked többet adni, mert felmentek az árak. :U Infláció mindig is volt és lesz is, olyan fizetést kell kialkudni, amivel elégedett leszel 1-2 év múlva is.

[ Szerkesztve ]

(#24962) Oppenheimer válasza Jhonny06 (#24961) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem mindegy hogy a nettó 1.1-ből 700k-t vagy 650k-t takarítasz meg. ;]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#24963) Tapsi válasza CyberPunk666 (#24959) üzenetére


Tapsi
veterán

Ugye a mindenkori contractor pénzeket a legegyszerűbb összehasonlítani, hiszen a munkavállalói bérekre ezernyi közteher rakódhat így-úgy. Bértömeget lenne a legjobb nézni, de az értelemszerűen nincs benne a táblázatban. Csehországot eleve kivenném, hiszen mindig is gazdagabb volt nálunk. Itt Lengyelország, Szlovákia, Románia, Horvátország játszik versenytársként. Néhány adatot néztem meg, Romániával pariban vagyunk, de tényleg van abban valami, hogy a többi helyen magasabbak a számok.

(#24964) Xero válasza CyberPunk666 (#24959) üzenetére


Xero
nagyúr

A cseh fizu nekem kb tok ugyan annyi vagy meg kicsit szarabb is lenne, lengyelben nem igazan talaltam hasonlo pozit, de az is ranezesre igy jarna. A roman az jobbnak tunik picikevel, de ott sincsen azonos pozi.

(#24965) Revolit válasza CyberPunk666 (#24959) üzenetére


Revolit
senior tag

A lengyel fizu ezek alapjan nagyon gyenge fejlesztoknek, Romanon meglepodtem, az azert nem rossz, ott van kb ahol a Cseh, es picit magasabb a magyar Hays szamoknal.

(#24966) n00n válasza Tapsi (#24940) üzenetére


n00n
őstag

Az nem rossz, én Senior DevOps-ként nem keresek ennyit a jelenlegi helyemen (US, contractor), mondjuk emiatt ezerrel nézelődök is máshova. Van már 2 helyről bruttó 1,6 + cafeteria + magán eü ajánlatom, de egy harmadikat még megvárok jövő hét elejéről, bár sokat nem várok onnan, lévén az EPAM-ról van szó, Ők meg nem szeretnek fizetni, ha nem muszáj, bár lehet most a dolgozóik negyedének ideiglenes elvesztése javít az ember alku pozícióján.

(#24967) JoinR válasza n00n (#24966) üzenetére


JoinR
senior tag

Én nemrég mondtam le egy napi 100k-s pozit, és egyáltalán nem találnak embert, ha szereted a kihívásokat, írj rám :DDD

(#24968) n00n válasza JoinR (#24967) üzenetére


n00n
őstag

Köszi, de jelenlegi cégnél pont a „kihívásokból” lett elegem :D Ami náluk azt jelentette, hogy az a kihívás, hogy hogyan osszam be úgy a napi 24 órát, hogy fele annyi emberrel 2x annyi munkát végezzünk el, mint előtte.

(#24969) VirsLee válasza Jhonny06 (#24961) üzenetére


VirsLee
őstag

Ezt javaslom, hogy gondold újra.
Az infláció egy bizonyos fogyasztói kosárra számol ki egy értéket. A Te fogyasztásod ettől eltérhet, így más lehet az általad érzékelt infláció, DE az nem csak az általad adott hónapban megkeresett és elköltött pénzt érinti. Érinti a fizetésedből megmaradt, el nem költött pénzt, sőt érinti a 10 évvel ezelőtt el nem költött pénzed is.
Hogy miért? Ez lehet, hogy nagyon durván fog érinteni, úgyhogy kapaszkodj:
Szart se ér a pénz, ha nem költöd el. Csak egy kupac színes papír halott emberek képeivel. Hiába nem költöd el most, elköltöd amikor nyugger leszel, vagy meg is halhatsz, valaki megörökli és elkölti helyetted.
A lényeg, hogy az egész pénz vásárlóereje csökken, nem csak a most elköltött pénz.
Érdemes utána olvasnod a pénz időértékének.

(#24970) azbest válasza VirsLee (#24969) üzenetére


azbest
félisten

Jól írod. Az utóbbi pár évben a megtakartások terén abból lehetett választani, hogy veszteséges vagy még veszteségesebb módon gyűljön. Persze kockázatos manőverekkel lehet növelni, de nem tőzsdézhet vagy ingatlanbefekteőzhet mindenki.

(#24971) Resike válasza VirsLee (#24969) üzenetére


Resike
tag

A bibi már csak ott van hogy aki jól keres az sokat is tesz félre, és ha van esze akkor leginkább inflációkövető állampapírba fektet a saját devizájában. Tehát akkor is nullára jöhetsz ki ha többet költesz mint amit megtakarítasz. Akkor pontosan mire is kell az emelés?

(#24972) azbest válasza Resike (#24971) üzenetére


azbest
félisten

Az előző évi inflációt követi. Szóval az utóbbi 2 évben csak kevesebbet veszített. A mostani legjobb 6.6% kamat is csak enyhíti a jelenlegi 8 de ki tudja meddig emelkedő inflációt.
Ja persze, ha nem érted mi az infáció, akkor örülsz a nagy számoknak.

[ Szerkesztve ]

(#24973) Resike válasza azbest (#24972) üzenetére


Resike
tag

Kamatprémiumról hallottál-e már? Ja persze ha nem érted mi az infláció követés.

[ Szerkesztve ]

(#24974) n00n válasza Resike (#24973) üzenetére


n00n
őstag

Sokra mész az infláció követő papírokkal, ha a valós infláció annyival nagyobb, hogy a kamatot is felemészti. Nyilván még mindig jobb, mint a párnában vagy bankszámlán tartani a pénzt

(#24975) azbest válasza Resike (#24973) üzenetére


azbest
félisten

az idei évre (2023 elején) fizetendő kamat lesz 6.6% a legjobbnál (5.1% a 2021es infláció + 1.5% kamatprémium), közben idén 8-15% infláció lehet. Az előző évre 4.4% kamatot fizetett (2020as infláció+1.5), amikor 5.1% volt az infláció. Egy évvel elcsúsztatva követi az inflációt. Majd akkor fog pozitívba fordulni a pmáp, ha csoda történik és lecsökken az infláció. Van ilyen topic is, ha esetleg tanulni is szeretnél [link]

[ Szerkesztve ]

(#24976) VirsLee válasza Resike (#24971) üzenetére


VirsLee
őstag

Te most tényleg azt írtad le, hogy ha már amúgy is van sok pénze valakinek, aztán még jól be is fektette, akkor igazából kussoljon és dolgozzon kevesebbért, mint akinek nincs?

Életszerű példa.
Józsi lakásra gyűjt 5 éve. Minden hónapban félretesz x összeget erre és befekteti valamibe, amivel szerencséje van és követi az inflációt. Kiszámolta, hogy még 5 évig gyűjt és megveszi a lakást.
Január van, hideg, Józsi elmegy a boltba. Fakk, drágább lett a parizer. Fakk, drágább lett a tej, de még a lakás is (párhuzamos univerzumban, így csak az infláció mértékével).
Józsi a boltban kiszámolja, hogy ha ugyanannyit eszik, mint eddig akkor kevesebbet tud félre tenni a már drágább lakásra. Megnézi még a boltban, hogy bizony az Ő cégüknél gyártott bio hátvakaró is drágább lett.
Így már 6 évig kell gyűjteni ugyanarra a lakásra.
Most jössz Te Resike, indokold meg Józsinak, hogy miért csak az Ő munkaereje nem drágulhat egy ilyen környezetben.

(#24977) Tapsi válasza VirsLee (#24976) üzenetére


Tapsi
veterán

A budapesti lakások átlagára mondjuk triplázódott az elmúlt 5 évben. A te béred is háromszorosára nőtt? Meg az átlag melósé? Mi köze a fizetésednek mondjuk a lakásárakhoz?

(#24978) VirsLee válasza Tapsi (#24977) üzenetére


VirsLee
őstag

Furán fog hangzani, de az emberek egy jó része a fizetéséből megtakarított pénzből vesz lakást. Egyébként az inflációról volt szó, nem arról, lakásár indexhez kellene kötni a fizuemelést, ezt most csak valamiért belekeverted ide.

(#24979) Tapsi válasza VirsLee (#24978) üzenetére


Tapsi
veterán

Január van, hideg, Józsi elmegy a boltba. Fakk, drágább lett a parizer. Fakk, drágább lett a tej, de még a lakás is...

Te magad írtad. :)

Amúgy irreleváns, hogy inflációról, maginflációról, lakásárindexről beszélünk, egy index változásával akarsz kikényszeríteni egy attól teljesen független terület, a munkaerőpiac indexének változását. Ilyen nincs.

(#24980) VirsLee válasza Tapsi (#24979) üzenetére


VirsLee
őstag

Persze, hogy írtam, hisz az volt a példa, hogy lakásra gyűjt :)
Én nem nevezném teljesen függetlennek. Amikor vásárlóerőt nézünk, akkor az egyik oldalt mozgatja a jövedelem változás, a másik oldalt az infláció. Szerintem összefügg.

(#24981) Ursache válasza VirsLee (#24976) üzenetére


Ursache
senior tag

A hatvakaro/tej/parizer/lakas azert dragult mert van ra kereslet, ha nem lesz ra kereslet, eltunik a boltok polcairol. Ha Jozsira van kereslet akkor tud dragulni, ha nincs, akkor vagy olcsobbert dolgozik vagy eltunik a munkaado polcarol.

Ha a tejre van kereslet, az nem azt jelenti hogy nekem de jo es 100ft-tal en is dragabban dolgozom mostantol.

Majd a kornyezet eldonti, hogy Jozsi mennyire ugyes, mennyire ratermedt, mennyire sikeres, mennyire szerencses satobbi...

Szerk.: na, latom Tapsi mar leirta, csak neki diplomaja is van melle :R

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

(#24982) Jhonny06 válasza VirsLee (#24969) üzenetére


Jhonny06
veterán

Az eredeti felvetés az volt, hogy X%-os infációnál X%-kal ér kevesebbet a fizetésed, ezért szükséges a béremelés. Na most ez számszerűen nem igaz, hiszen a fogyasztói kosarad a fizetésed csak bizonyos százalékát érinti. A befektetéseid inflálódását pedig nem lehet meghatározni az adott pillanatban és azt se lehet tudni, hogy mi lesz 1-2 vagy 10 év múlva, tehát teljesen felesleges ide keverni. Ahogy írtam, infláció mindig is volt és lesz is.

"A lényeg, hogy az egész pénz vásárlóereje csökken, nem csak a most elköltött pénz."

Nem is állította senki az ellenkezőjét. Viszont a mértékét nem lehet meghatározni.

"Érdemes utána olvasnod a pénz időértékének."

lol, a kommentem egy része pont erről szólt..

(#24983) kovsol válasza Ursache (#24981) üzenetére


kovsol
titán

Szerintem a tej ára nem attól megy fel, mert sokan isznak tejet, hanem mert drágább az előállítás, a szállítás, a munkaerő is drágább stb.

May the Force be with you!

(#24984) Tapsi válasza VirsLee (#24980) üzenetére


Tapsi
veterán

Szerintem az téveszt meg téged, és nagyon sok embert, hogy az infláció és a bérszínvonal perpill korrelál egymással (valamilyen mértékben), de ez nem azt jelenti, hogy egyikből következne a másik. Most bele lehetne itt menni összetétel-részhatás elemzésbe, de már én sem vágom ennek az elméletét pontosan, és amúgy is megbuktam statisztikából 3x. :D

Szóval ezek az indexek valamennyire együtt mozognak jelenleg, de a változás egyrészt nem egyenesen arányos, másrészt nincs közöttük szoros ok-okozati összefüggés. Tehát simán előállhat olyan helyzet a jövőben, hogy elkezdenek nem együtt mozogni. Például ha beáramlik az országba 1 millió ukrán melós, az le fogja verni a béreket (by definition), miközben az árak elszállnak a háború miatt. És ez csak egy lokális példa.

[ Szerkesztve ]

(#24985) emvy válasza kovsol (#24983) üzenetére


emvy
nagyúr

Mindkettotol mehet lehet inflacio. [link]

while (!sleep) sheep++;

(#24986) VirsLee válasza Ursache (#24981) üzenetére


VirsLee
őstag

Nem lehet csak az egyik oldalt (kereslet) vizsgálni. Jelen példában az inflációt nem a kereslet gerjeszti szerintem a tej esetén. Kínálati oldalon okoz gondot a minimálbér emelés, takarmány, energia és euro árak.

De ezek alapján Te úgy gondolod, ha Józsinak többe kerül nem éhen halni minden hónapban, az nem elég indok, hogy szeretne emelést, de ha többe kerül az áram, az elég indok megemelni a pizza árát.

Szerintem teljesen jogos érv infláció követő emelést kérni, mondjuk az a szomorú, ha ez nincs meg alapból.

(#24987) kovsol válasza emvy (#24985) üzenetére


kovsol
titán

Én nem azt kérdőjelezem meg, hogy ettől lehet-e infláció, csak azt, hogy szerinte mindennek az ára a keresleten múlik csak.

May the Force be with you!

(#24988) VirsLee válasza Tapsi (#24984) üzenetére


VirsLee
őstag

Ezért is van a ceteris paribus kifejezés, mert túl sok a változó. De onnan indult az egész, hogy nem lehet indok fizuemelést kérni a magas infláció. Szerintem pedig igen, indok. Lehet, hogy nem kapsz, de attól még jogos szerintem, hogy a dolgozó a reáljövedelmét szeretné szinten tartani.

(#24989) Ursache válasza VirsLee (#24988) üzenetére


Ursache
senior tag

#24983 Kovsol: ez jogos, nem is azt mondtam, hogy a kereslet növekszik, hanem kereslet alapján megléphető (vagy külső kényszer miatt meg kell lépni) az áremelés(t). Ha ezt Józsi is meg tudja tenni, hogy drágább a munkája, mert drágább nála otthon az áram, akkor ő is kérhet emelést? De ő napkollektorozik otthon és Tesla-val jár, nem izgatja a 2-3 euros benzin, akkor pedig nem jogosan kér béremelést inflációra hivatkozva? Már kifejtették az urak: mindenkinek más a kosara, és tejet attól még iszik.. :) Bonyolult, na.

#24986 Virslee: jogosnak tűnhet, de szerintem nagyon nem magától értetődő, mégpedig:

De azt ne úgy tegye, hogy hjaj de elszállt az euro, ideje a főnit megszorongatni. Forintban kapja a fizetését, ez a kockázat a munkavállalóé! A munkavállaló vállalása hogy itt él Magyarországon, olyan munkaszerződést kötött amilyet, a többire pedig még csak íratlan szabályok sem léteznek, mint például infláció követő fizetésemelés.

https://www.youtube.com/watch?v=eIri9YLHpOg

(#24990) Tapsi válasza VirsLee (#24988) üzenetére


Tapsi
veterán

Hát, indok bármi lehet, amit a főnök megkajál. :D Amúgy sok helyen a béremelés/áremelés mértéke az inflációhoz van kötve.

jogos szerintem, hogy a dolgozó a reáljövedelmét szeretné szinten tartani.

Senki sem mondta, hogy nem jogos. Szerintem is az, sőt! De ez nem törvényszerűség nemzetgazdasági szinten, csak ennyit akartam mondani.

(#24992) Tapsi válasza szerenkemnek (#24991) üzenetére


Tapsi
veterán

Ez a fizu nagyon gyenge. Én DevOpsot mondanék kapásból, és az angolra rágyúrnék a helyedben. Ha a PM-et nem csináltad eddig, akkor juniorként kezdenél, amit nem ajánlok. Team lead szintén necces. Ha a mostani helyeden nem emeltek ki, akkor tapasztalat nélkül nagyon kicsi az esély egy ilyen pozira. SDM, hát passz. Ez eléggé cégspecifikus, nincs olyan sok helyen az országban.

(#24993) n00n válasza szerenkemnek (#24991) üzenetére


n00n
őstag

Ez nagyon nagyon gyenge fizetés szerintem is, ha érdekel a DevOps én mindenképpen abba az irányba indulnék el a helyedben. Jelenleg irtózatos kereslet van.

(#24994) szerenkemnek


szerenkemnek
csendes tag

Értem. Szomorú, hogy ezt írjátok, de én is azt látom, hogy a piac elment a jelenlegi bérezésem mellett.
Egyébként bármelyik DevOps certification jó vagy inkább menjek rá az AWS, MS vonalra?Mondjuk van már MS Azure-om, lehet, hogy azt lenne érdemes továbbvinni, nem?
Illetve mi lehet a "kezdő" DevOps bér szerintetek?

[ Szerkesztve ]

(#24995) #41635072 válasza szerenkemnek (#24994) üzenetére


#41635072
törölt tag

Azért ha nincs érdemi tapasztalatod akkor nem fogsz 1Millát kapni a 4 ev support multra.

(#24996) szerenkemnek válasza #41635072 (#24995) üzenetére


szerenkemnek
csendes tag

Azt én is tudom. A realitás talaján vagyok. De akkor mi a reális?

(#24997) #41635072 válasza szerenkemnek (#24996) üzenetére


#41635072
törölt tag

Amig nem mesz el valamilyen szakmai iranyba, addig szerintem 750 ha nem kersz kocsit.

De majd jonnek a tobbiek akik szerint 1.5M-t megkap minden kezdo. ;]

[ Szerkesztve ]

(#24998) VágniValó válasza #41635072 (#24997) üzenetére


VágniValó
addikt

Nettóban! 6 havi bónusszal!!!!4!!!négy!

"Fuck the Kingsguard, fuck the city....Fuck the king!"

(#24999) Tapsi válasza #41635072 (#24995) üzenetére


Tapsi
veterán

Ott van plusz 3 év rendszerintegrátori tapasztalat, gondolom ezekre épülnek az Azure certek. Azért ez nem olyan rossz pedigré.

(#25000) JoinR válasza szerenkemnek (#24991) üzenetére


JoinR
senior tag

Cloud DevOps irányt mondanám, az AZ-103/104 szerintem jó belépő az interjúra. Br. 800-at mindenképp el tudom képzelni.
A Giten és valami script nyelven kívül (bash, python) a modernebb technológiákra kéne ráfeküdni, pl. egy Terraform cert elég jól megy a cloud infra provisioninghez, meg ha érdekel, rá lehet nézni az AWS-re, de Azure és AWS ritkán kell egyszerre, ha tetszik az Azure, azzal is el lehet lenni. Ha már Azure, AZ-400-at ajánlanám még.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Jövedelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.